Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.449
Поени од реакции
40.314
Па како тогаш се зголемил стандардот на САД кога парите одат надвор од САД ?
па не се зголемил, стандарот е тој, само инфлацијата секоја година расте и делува ко да расте стандардот пошто повише пари мислиш дека има, но доларот обезвреднува година за година. 1 долар пред 50 години е исто ко 10 долари денеска.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.878
Според ова делува дека за мене зборуваш...

На твое огромно разочарување, ако ми бараш во мојата историја на постови ќе најдеш околу 100тина постови каде што сум строго против промена на името, и НУЛА постови каде што го поддржувам тоа.

Мислам дека немам постови околу рамковниот договор, но генерално мислењето ми е дека капитулација потпишаа политичарите, а не армијата и полицијата и дека за тоа треба сите да бидат обесени.

Немам бугарски пасош и никогаш не сум помислил да имам, а со оглед на тоа што јас цел живот работам во државава во приватен сектор и на тој начин придонесувам за неа, а ти и кано сте во Австралија и јадете гомна од таму - јас сум 100 пати поголем патриот од вас.

Ти си дволичниот затоа што кажуваш дека Украина не смеела да го прави тоа на "руското малцинство" иако тоа руско малцинство се уствари сепаратисти какви што имавме и ние во државата во 2001ва и дека тогаш требаше да ги истребиме, исто како што сега тоа го прави Украина.

И ти одиш на блок.
Ако си се пронашол, тогаш те опфаќа и тебе ;)

Не само да ме блокираш мене, туку може и да се одлогираш ако не ти одговара

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.878
Како тоа од принтањето пари е напумпан стандардот? Нека принтаат и државиве од Источна Азија пари до недоглед, зошто не принтаат за да бидат јаки како Западот?
Колонијализам, пљачкање, робови (фриленсери слушнав ги викале по ново), рекет :D

Ти си барем по математиката, 70+ милијарди во оружје само за Украина (купено од амерички фирми, значи пак парите во систем), шиткање на гас по неколку пати повисока цена (додека има овци ќе има и волна, околу 100 милки на еден танкер прават), страв од „баба рога“ т.е Русија и повторно вооружување на големите Европски сили/Канада/Австралија (само кенгуриве оптегнаа околу 30-40 милијарди амерички долари за ф35ки и останати орудија) и тн.

Еве ти и едно бонус видео за дополнителните глупости што ги прават.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Колонијализам, пљачкање, робови (фриленсери слушнав ги викале по ново), рекет :D

Ти си барем по математиката, 70+ милијарди во оружје само за Украина (купено од амерички фирми, значи пак парите во систем), шиткање на гас по неколку пати повисока цена (додека има овци ќе има и волна, околу 100 милки на еден танкер прават), страв од „баба рога“ т.е Русија и повторно вооружување на големите Европски сили/Канада/Австралија (само кенгуриве оптегнаа околу 30-40 милијарди амерички долари за ф35ки и останати орудија) и тн.

Еве ти и едно бонус видео за дополнителните глупости што ги прават.
Значи не е напумпат стамдардот туку се итри за да го обезбедат тој стандард. Сосема различни работи.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Резил и брука за Русија. Втор пат им напаѓаат стратешка авионска база за нуклеарен одговор на 800 километри од Украинска граница. При тоа успеваат да убијат пилоти и да оштетат стратешки бомбардери. Украина начисто ја понижува Русија. Претпоставувам дека и сега нема да има никаков одговор или нема да биде соодветен. Друга супер сила за ваков напад ќе истури хемиско оружје низ цел Донбас. Срамотилаци.
Točno, eve da zamislime nekoj t.e. nekoja država ova da i go napravi na SAD na pr. dlaboko vo nejzinata kontinentalna teritorija da bidat roknati voeni bazi, uništeni ili ošteteni voeni avioni i toa strateški bombarderi, pa plus i žrtvi, pa potoa nema od taa država napagjač ni eden kamen zdrav da ostane, a Ukrive veke sekoj vtori treti den si rokaat celi vo RF i nikomu ništo !
Автоматски споено мислење:

Не провокација, повеќе би рекол понижување.
Rusija ovaa godina doživea bajagi ponižuvanja...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.878
Значи не е напумпат стамдардот туку се итри за да го обезбедат тој стандард. Сосема различни работи.
Зависи како го дефинираш тоа напумпан, ти пишав и минатиот пат, реалноста е дека споредено со Кина овие немаат никаква реална индустрија, само додека ја имаат воената моќ ќе продадат и гомно замотано со панделка.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Значи не е напумпат стамдардот туку се итри за да го обезбедат тој стандард. Сосема различни работи.
napumpan e zatoa sto toa ke eksplodira ko balon koga ke se svesti svetot i prestane da go koristi dolarot... nema zbor deka se "itri" ili defakto odlicni "reketeri" ali toa ne trae vecno. realna mok e koga proizveduvas realni dobra, porano usa bese motorot na svetot, pred toa britanija, eden period i germanija... se toa imalo kraj, poleka i ovde se nadzira
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
napumpan e zatoa sto toa ke eksplodira ko balon koga ke se svesti svetot i prestane da go koristi dolarot... nema zbor deka se "itri" ili defakto odlicni "reketeri" ali toa ne trae vecno. realna mok e koga proizveduvas realni dobra, porano usa bese motorot na svetot, pred toa britanija, eden period i germanija... se toa imalo kraj, poleka i ovde se nadzira
Баш ме интересира кога прогнозираш дека светот ќе престане да го користи доларот?

Оти еве криза има и сите долари купуваат. Јас немам видено посериозна анализа која кажува дека доларот ќе престане да се користи во наредните 20 години.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Баш ме интересира кога прогнозираш дека светот ќе престане да го користи доларот?

Оти еве криза има и сите долари купуваат. Јас немам видено посериозна анализа која кажува дека доларот ќе престане да се користи во наредните 20 години.
nikogas nema celosno da prestane da se koristi dolarot ama ke ima znacitelno namalena uloga i opseg niz svetot taka da poleka ke stane nesto nalik funtata i evroto... bitna ama ne glavnata valuta a toa ke znaci i kraj na printanje i selidba na parite vo USA stom malku zgusti.

dolari kupuvaat zatoa sto kamatnata stapka vo usa e znacitelno povisoka od eu, aus i red drugi drzavi. u momentov visokot pari e poisplatlivo da go cuvas u dolari nego tie valuti. evropa pokraj nedostig na energensi za brzo vreme ke pocustvuva i fiskalna kriza ali bitno slava ukraini...
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Lelee kakvi gluposti za valutite se iznacitav :ROFLMAO:

Ima pricini zosto nekoi valuti gi primaat sekade a nekoi nikade. Abe pojdete so kuferce polno so dolari, evra, yuani i rubli i videte sto ke se desi. Ama toa sega vo idnina Indonezija koga ke pocne da printa ke ima mame da im eba na drugive valuti. Pa i Kinezive vo dilema se, dali edna atomska da manat i da gi prodadat tie bilion dolari i so toa da go urne dolarot ama od druga strana pa ke im ostane edno golemo nisto, ke zakopaat golem del od nivnite devizni rezervi. Pored nekoi ovde ova sigurno ne e problem, ke gi zamenat so rublji :D
Автоматски споено мислење:

pa ako plakas so bezvredni pari indirektno go pumpas standardot. eve jas te zaposluvam ko sto sakas i te plakam so moj pari sto sam gi printam tebe ti raste plata i standard a mene ne me kosta nisto. se dur svetot gi koristi mojte pari ko platezno sredstvo ke bide taka. koga poveke nema, ti ke imas samo hartija i brojcinja na smetka...

istocna azija isto printa pari, samo ne moze kolku dolarot nego moze striktno lokalno toa da go prvi. koga ke pocnat na globalno nivo da se koristat nivnite valuti ko yuanot ke bide i toa... prvo so nafta i gas, pa so cela globalna trgovija... primer mesto u dolari sleden pat ako treba da platis u yuani koga kupuvas nesto od aliexpres i ti ke pocnes da gledas kursna lista na yuanot.... cekor po cekor, ideme kon toa.
Kano druze imate srekja sto ste del od zapaden svet inace AUS-dolarite vo Nov Zeland ke si gi trosevte.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Баш ме интересира кога прогнозираш дека светот ќе престане да го користи доларот?

Оти еве криза има и сите долари купуваат. Јас немам видено посериозна анализа која кажува дека доларот ќе престане да се користи во наредните 20 години.
Štom forumskite stručnjaci tvrdat deka dolarot a i evroto ke riknele togaš sigurno ke bide taka. Istiot muabet što go slušame nanazad so godini pa i decenii deka SAD ke se raspadnele, kako i NATO i EU... no nikako da se sluči toa, naprotiv stanuvaat se pomokni i politički i voeno pa i ekonomski...
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
napumpan e zatoa sto toa ke eksplodira ko balon koga ke se svesti svetot i prestane da go koristi dolarot... nema zbor deka se "itri" ili defakto odlicni "reketeri" ali toa ne trae vecno. realna mok e koga proizveduvas realni dobra, porano usa bese motorot na svetot, pred toa britanija, eden period i germanija... se toa imalo kraj, poleka i ovde se nadzira
Za inaet ke prestaneme da kupuvame Kineska plastikarija.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.449
Поени од реакции
40.314
Za inaet ke prestaneme da kupuvame Kineska plastikarija.
па престани да купуваш, фрли го компјутерот, телефонот, и све што користиш дома у канта. Куртули не од твоите глупости на форумов :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom