Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.449
Поени од реакции
40.313
Со оглед дека има 40.000 жени во униформа, Украинците започнале со користење на униформи прилагодени за жени.

им снемуваат мажи, па жените сега ги убедуваат колку е кул да те мава артилерија. Тестирале униформи :icon_lol: :popce:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Јако, најдобар хумор е оној кој целосно точна ја покажува реалноста.
На времето не ја гледав серијава, не бев по политички содржини. Штета, моја загуба.
Автоматски споено мислење:


serijata si e zakon... sve im e kazano ama dzabe, nekoj luge i otkako ke se sluci ne veruvaat nekoj raboti...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Азија има 4,5 милијарди луѓе кои живеат на тој континент нормално е да има најголем GDP
Северна Америка има 374 милино луѓе
Европа има 748 милиони луѓе

Подобра мерка за мене е GDP per capita.


North America has the highest continental gdp per capita by both GDP Nominal and PPP in the world. With $46,160 in nominal terms, the per capita gdp of North America is 376% of the world GDP per capita. North America is closely followed by Oceania ($44,741). There is a large gap between 3rd ranked Europe ($31,589), and 4th ranked Asia ($8,034). Europe is at 2nd place.
Потенцијалот и очигледниот раст е поголем во Азија. Табелата ти означува дека најмногу се произведува во Азија, тоа ти што го говориш повеќе е за стандардот каде несомнено САД ќе е прв каде репер за пресметка на номинален GDP е САД. Имаш неколку земји што имаат поголем GDP per capita од САД: Луксембург, Норвешка, Швајцарија, Ирска, Катар можеби и уште некоја, па не гледам дека се некој битен фактор во светот од тип на САД, Кина, Индија, Британија и Русија.

Види растот што го имаат азиските земји, источна и југоисточна азија и се повеќе и повеќе ќе привлекуваата капитал. Имаш огромен број на работоспособно население, огромен пазар кој како што се зголемува стандардот ќе стане поатрактивен. Кина имаше 30 пати помал gdp per capita пред 30 и нешто години, па имаше и помал nominal gdp per capita пред 13-14 години од нас па за нас градовите им изгледаат денес како научна фантастика.
Индонезија, Виетнам, Филипини се земји што имаат популација како цела ЕУ и имаат континуиран раст цело време и се зголемува куповната моќ.
Не дека САД и ЕУ ќе пропаднат ама нема да бидат толку економски доминантни.

И нема потреба коментари pa sto ne se iselite vo jugoistocna azija ili rusija hehehe.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.955
Поени од реакции
35.878
Бар не го користи
Го користам со специфични соговорници, овој е еден од тие.

Кога стануваше збор за промена на името, истите тие кои сега скокаат за Украина викаа дека се ЗА промена затоа што ние сме мали, и за да опстоиме мора да ги слушаме големите, плус само така се одело напред.
Епа како сега Украина ако се бори со поголем не треба да си легне на брашното?

Истите тие се и паметни кога станува збор за 2001ва, муабетот е дека сме морале да потпишеме Охридски рамковен (капитулација), ама сега овие ќе издржат против клетите руси ;)

Голем дел од тие што скокаат се и со бугарски пасоши, ако ги прашаш муабетот е дека „национализмот“ не носел храна на маса. Арно ама на украинците ќе им донесе ;)


Дволичност на највисоко ниво, не случајно 5 векови не ебавал Турчинот.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
nebitno, gledaj cisto proizvodstvo zasto toa per capital lesno i brzo se menuva. najtragicno e sto eu i usa ke rastat ali ke rastat so pomos na AI i celosna mehanizacija sto ke znaci pad na gdp per capita za srednata klasa i toa ke se vidi nabrzo.

gledaj kade ke ima aktivnost i koj ke go vlece svetot napred a standardot brzo ke dojde posebno so propaganjeto na dolarot. ogromen del od stndardot na zapad e napumpan bas radi toa sto mozat da printaat pari do nedogled.

od druga strna go imas singapur sto od edno od najsiromasnite mesta u 60tite stana edno od najbogatite za 40 god, kina kade standardot e zgolemen za 300% u edna generacija... na red se indija i indonezija i koga ke zemes u predvid deka sega ke imaat pristap do eftina nafta i gas ocekuvaj deka za brzo vreme standardot nago ke porasne a so toa i gdp per capita.
Како тоа од принтањето пари е напумпан стандардот? Нека принтаат и државиве од Источна Азија пари до недоглед, зошто не принтаат за да бидат јаки како Западот?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.449
Поени од реакции
40.313
Како тоа од принтањето пари е напумпан стандардот? Нека принтаат и државиве од Источна Азија пари до недоглед, зошто не принтаат за да бидат јаки како Западот?
не можат да принтаат пошто многу од парите се у оптек внатре во државата Кина да речеме. И ако принташ, ќе имаш многу инфлукс на пари без покритие внатре во државата. За разлика од тоа најголем дел од доларите се користат надвор од САД. И принтањето нема скоро никаков ефект на економијата на САД.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
не можат да принтаат пошто многу од парите се у оптек внатре во државата Кина да речеме. И ако принташ, ќе имаш многу инфлукс на пари без покритие внатре во државата. За разлика од тоа најголем дел од доларите се користат надвор од САД. И принтањето нема скоро никаков ефект на економијата на САД.
Па како тогаш се зголемил стандардот на САД кога парите одат надвор од САД ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.346
Поени од реакции
31.221
Не дека другите држави не може да принтаат, можат, ама не може да принтаат од светската петровалутата. Кога другите држави принтаат пари, тоа ја девалвира само нивната валута, нивните пари. Кога САД принтаат пари, тоа ја делавира вредноста на сите валути врзани со доларот, малтене сите пари во светот затоа што сите држави во светот имаат државни резерви во долари (или барем голем дел од резервите). Ова е вака дури и за држави како Русија и Кина, сега веќе не за долго но така е.

@Taker не може да не го разбира ова ама се прави на тошо за подјебавање и поентирање... Или навистина не разбираш Тејкер? :unsure:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Како тоа од принтањето пари е напумпан стандардот? Нека принтаат и државиве од Источна Азија пари до недоглед, зошто не принтаат за да бидат јаки како Западот?
pa ako plakas so bezvredni pari indirektno go pumpas standardot. eve jas te zaposluvam ko sto sakas i te plakam so moj pari sto sam gi printam tebe ti raste plata i standard a mene ne me kosta nisto. se dur svetot gi koristi mojte pari ko platezno sredstvo ke bide taka. koga poveke nema, ti ke imas samo hartija i brojcinja na smetka...

istocna azija isto printa pari, samo ne moze kolku dolarot nego moze striktno lokalno toa da go prvi. koga ke pocnat na globalno nivo da se koristat nivnite valuti ko yuanot ke bide i toa... prvo so nafta i gas, pa so cela globalna trgovija... primer mesto u dolari sleden pat ako treba da platis u yuani koga kupuvas nesto od aliexpres i ti ke pocnes da gledas kursna lista na yuanot.... cekor po cekor, ideme kon toa.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Уште еден кловн денеска :pos:
Предајте се или ќе ви ја испратиме армијата...

Russian foreign minister Sergey Lavrov said that Ukraine should accept Russia's demands, including giving up territory, or "the Russian Army will deal with this issue," according to Russian news agency TASS.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.346
Поени од реакции
31.221
Не дека другите држави не може да принтаат, можат, ама не може да принтаат од светската петровалутата. Кога другите држави принтаат пари, тоа ја девалвира само нивната валута, нивните пари. Кога САД принтаат пари, тоа ја делавира вредноста на сите валути врзани со доларот, малтене сите пари во светот затоа што сите држави во светот имаат државни резерви во долари (или барем голем дел од резервите). Ова е вака дури и за држави како Русија и Кина, сега веќе не за долго но така е.

@Taker не може да не го разбира ова ама се прави на тошо за подјебавање и поентирање... Или навистина не разбираш Тејкер? :unsure:


Инаку од економски аспект, еве Украина и бабичкава подолу е добар пример кон што одиме сите ако Пакс Американа си го исполни своето:

 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Го користам со специфични соговорници, овој е еден од тие.

Кога стануваше збор за промена на името, истите тие кои сега скокаат за Украина викаа дека се ЗА промена затоа што ние сме мали, и за да опстоиме мора да ги слушаме големите, плус само така се одело напред.
Епа како сега Украина ако се бори со поголем не треба да си легне на брашното?

Истите тие се и паметни кога станува збор за 2001ва, муабетот е дека сме морале да потпишеме Охридски рамковен (капитулација), ама сега овие ќе издржат против клетите руси ;)

Голем дел од тие што скокаат се и со бугарски пасоши, ако ги прашаш муабетот е дека „национализмот“ не носел храна на маса. Арно ама на украинците ќе им донесе ;)


Дволичност на највисоко ниво, не случајно 5 векови не ебавал Турчинот.
Според ова делува дека за мене зборуваш...

На твое огромно разочарување, ако ми бараш во мојата историја на постови ќе најдеш околу 100тина постови каде што сум строго против промена на името, и НУЛА постови каде што го поддржувам тоа.

Мислам дека немам постови околу рамковниот договор, но генерално мислењето ми е дека капитулација потпишаа политичарите, а не армијата и полицијата и дека за тоа треба сите да бидат обесени.

Немам бугарски пасош и никогаш не сум помислил да имам, а со оглед на тоа што јас цел живот работам во државава во приватен сектор и на тој начин придонесувам за неа, а ти и кано сте во Австралија и јадете гомна од таму - јас сум 100 пати поголем патриот од вас.

Ти си дволичниот затоа што кажуваш дека Украина не смеела да го прави тоа на "руското малцинство" иако тоа руско малцинство се уствари сепаратисти какви што имавме и ние во државата во 2001ва и дека тогаш требаше да ги истребиме, исто како што сега тоа го прави Украина.

И ти одиш на блок.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.346
Поени од реакции
31.221
И ти одиш на блок.

Автоматски споено мислење:

Хаха, ова ескалираше бргу. :LOL:
Лол а ова беше супер културната соговорничка верзија на @kano (Кано кога ќе го изнервираат нема влакна на јазикот, ги тера у три лепе). Овој @old_School_mk буквално сите неистомисленици ги блокира со игнор, без воопшто некој прво да го навреди ова она, едноставно не сака да чита различни мислења и после неколку размени - бап игнор и нема пречка за живеење во розов свет, нема проблем. Јас не сум видел подобар пример од него за снегулка, нежна уникатна снегулка која мора се пази И ЧУВА ВО ЕХО КОМОРИ. Тоа е таа зависност од неспротиставување/секогаш бидување во право, на новава генерација разгалени мамини синчиња. Буквално живеат во ехо комори. Надовор од ехо комора доживуваат нервни сломови.

Знам вакви вo IRL, мало несогласување на некаква па и споредна тема и веднаш се караат како тетки. Се работи за целосна неспособност за прифаќање на реалноста, неспособност за дискутирање, за прифаќање дека различни луѓе различно размислуваат. Социјална инфантилност и неспособност за нормално општење со луѓе. Трагично (без сарказам, упм). :)

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.094
Поени од реакции
4.283
Како тоа од принтањето пари е напумпан стандардот? Нека принтаат и државиве од Источна Азија пари до недоглед, зошто не принтаат за да бидат јаки како Западот?
Стандардот со напумпани/отпечатени пари (без „подлога„) е само привиден, така што со тазе отпечатените пари, пуштени во промет, се врши мотивирање на населението за што поголемо арчење на споменатите пари и со тоа се создава привид на висока куповна моќ.

Азијатите не мораат да печатат тазе пари, затоа што реалната економија е кај нив-Кинезите на пример, се претворени во „фабрика на светот„ и од кај нив доаѓа најголемиот дел од новосоздадените материјални вредности, така да нивната економија не мора да пушта отпечатени пари/банкноти во промет, оти нивната валута има подлога во реалната економија и производство.

Затоа јуанот станува нова светска валута...има своја реална подлога, не реална измама.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom