Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Сликовито да објаснам, замисли Русија и САД се у ринг и 1990 год. Русија е у нокдаун и почнува одбројувањето. Доаѓа 2014, русите уште не застанале на нозе, ама не ни поминале 10 секунди. И пред да каже судијата 10 Русија застанува на нозе у стилот на Тајсон Фјури.
Не е прашањето што изгубиле русите, од причина што ако останеа у нокаут уште малку ќе го јадеа курот. А страатешки Путин веќе победува, хегемонот е на колена....победата на Путин е у тоа што цел свет се буди, тука е неговиот најголем успех.
Автоматски споено мислење:


Претпоставувам дека поминал и некоја год. у САД и бил у мисија Ирак и Афганистан....ако, немам против. Добро е што имал среќа и се вратил жив од Афганистан, затоа што го јадеа курот у секоја мисија. И нормално е да се очекува да биде пристрасен кон американците.
Погрешни претпоставки другар и дај одговарајте ме барем позади грб, не вака пред мене и не ја упропастуваат темава.
Не Ве личи ко баби да се понашате.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.858
Поени од реакции
9.036
Погрешни претпоставки другар и дај одговарајте ме барем позади грб, не вака пред мене и не ја упропастуваат темава.
Не Ве личи ко баби да се понашате.
У право си, јбг по некад се губи човек...и не како баби, него како деца :D
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
During the last 72 hours Russian Army & DPR forces made new advances in Soledar city north of KNAUF Gypsum company & parts of boulevard Molodizhna.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
Two hundred and ninety-eighth day of combats began with Russian Army and DPR forces taking control over several blocks close to the center of Marinka town thus reaching Druzhby avenue from the south & north, where Hospital area was also taken.



In addition, during the last 2 days Russian Army & DPR took control over the hill northeast of Klishchiivka which allowed troops to cut supply road between the town & Bakhmut city & got fire control over the nearby train station (Not taken yet).

 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
In addition, during the last 2 days Russian Army & DPR took control over the hill northeast of Klishchiivka which allowed troops to cut supply road between the town & Bakhmut city & got fire control over the nearby train station (Not taken yet).

Железничката станица во реалност: :oops:

1671442338863.png
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
While the Russian Army & DPR forces continue advancing at Mar'inka center, Ukrainian Army launched new attack from Pobjeda & recaptured several farms east of this town.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
On northeastern front, during two hundred and ninety-ninth day of combats Russian Army & LPR forces almost recaptured the town of Novoselivs'ke completely. Combing operations continue around the hangar.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
Few kilometers north Russian Army & DPR forces are slowly advancing inside the forest area & at the eastern outskirts of Miasokombinat district, where troops are trying to get a more advantageous position to take Pidgorodne town.



After 300 days since RussianUkrainianWar began, the Russian Army & pro-Russian rebels currently control 84323 Sq Km, which corresponds to 13,96% of Ukraine:
- DPR forces controls 15190 Km^2 (57,28% of Donetsk oblast)
- LPR forces controls 26217 Km^2 (98,25% of Luhansk oblast)

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.430
13,96% ама без Крим

Плус има и друга работа.
Мапата во постот погоре не го рачуна уопште Крим у Украина. Од таа смалена Украина, држат 13,96.

Но, ние го рачунаме кога збориме тука за тоа колку посто од Украина држи Русија. Нашата Украина е поголема и тоа што го држат ДПР ЛПР не е 13 посто, него помалку. Од друга страна, кога ќе се додаде и Крим, испаѓа дека доста повеќе од 13 посто држат Русите.

Поентата ми беше дека нас ни се небитни процентите дадени кај мапата. Другачие рачунаме ние кога рачунаме колку посто им држат.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.887
Поени од реакции
22.082
During the last three days Ukrainian Army regained momentum in Luhansk front & managed to clean and secure the forest area south of Dibrova & Kreminna towns.

 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.832
Поени од реакции
2.794
Страшни загуби имаат Украинците кај Бахмут.
Руските сили изгледа се повеќе заинтересирани за уништување на војската на Украина кај Бахмут отколку за преземање на самиот град.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.206
Поени од реакции
6.876
Страшни загуби имаат Украинците кај Бахмут.
Руските сили изгледа се повеќе заинтересирани за уништување на војската на Украина кај Бахмут отколку за преземање на самиот град.
бројки нешто има излезено?? значи пред капитулација се или има уште пиуни за"горење"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom