Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.643
Поени од реакции
12.575
тоа е доказ дека Путин не треба да преговара и договара ствари со никого околу Украина повеќе.
Хахахх.
Ќе видиш како ќе преговара за економски бенифиции. Ехее и оро ќе заигра.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
ili moze ocekuvala ona ili nejnite naslednici da ja izmenadziraat situacijata podobro i da si koristat gas od severen tek 1 i 2. jebi ga, se slagame bar deka e glupa, kakov kreten treba da si da im veruvas na ameri deka ti se sojuznici i nema da ti ja unistat infrastrukturata za nekoj dolar plus.
Абе Кано, мислам дека сите знаеме каков притисок санкции и други пичке си материн работи направија американците за да го запрат Северен Тек 2. Санкции спрема фирми германски, швајцарски, за директори ...

Мислам, ај да е некој македонски политичар па да нема поим што може да се случи утре, ама германски политичар поим да нема што може да се случи ?!

Плус ги затвори нуклеарките. Стварно не знам што планирала, ако планирала нешто воопшто.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.082
Поени од реакции
24.121
Абе Кано, мислам дека сите знаеме каков притисок санкции и други пичке си материн работи направија американците за да го запрат Северен Тек 2. Санкции спрема фирми германски, швајцарски, за директори ...

Мислам, ај да е некој македонски политичар па да нема поим што може да се случи утре, ама германски политичар поим да нема што може да се случи ?!

Плус ги затвори нуклеарките. Стварно не знам што планирала, ако планирала нешто воопшто.
nikoj ne veruvase deka ke im gi unistat cefkite... ali toa e, ke si platat za vazalstvoto, poleka no sigurno svabite ke bidat zbrisani prvo od internacionalnite pazari niz svetot a posle i vo evropa. ziveeme u era kade energensi i resursi za proizvodstvo se klucni elementi, tehnologija lesno se krade i kopira. se pomalku svabite/zapadnjacite ke moze da kesiraat na nivnoto "know how" denes e mnogu pobitno dali mozes eftino da proizvedes. eve so pokacuvanje na kamatite toa doprva ke se oseti bas na zapad najprvo.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
nikoj ne veruvase deka ke im gi unistat cefkite... ali toa e, ke si platat za vazalstvoto, poleka no sigurno svabite ke bidat zbrisani prvo od internacionalnite pazari niz svetot a posle i vo evropa. ziveeme u era kade energensi i resursi za proizvodstvo se klucni elementi, tehnologija lesno se krade i kopira. se pomalku svabite/zapadnjacite ke moze da kesiraat na nivnoto "know how" denes e mnogu pobitno dali mozes eftino da proizvedes. eve so pokacuvanje na kamatite toa doprva ke se oseti bas na zapad najprvo.
Грешка си дека така лесно се копира know how.

Во секој случај не е ни битно, затоа што сега мултиполарниот свет ќе направи затворени кругови на економија. Нема ништо да му фали на германците, впрочем и на ЕУ со огромниот пазар што го има + САД + сета останата боранија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.082
Поени од реакции
24.121
Грешка си дека така лесно се копира know how.

Во секој случај не е ни битно, затоа што сега мултиполарниот свет ќе направи затворени кругови на економија. Нема ништо да му фали на германците, впрочем и на ЕУ со огромниот пазар што го има + САД + сета останата боранија.
se polesno e teneke. do sega ne e celosno dojdeno do izraz zatoa sto se pocituvaa copy rights i red drugi raboti ama toa poleka ke padne u voda. denes imas AI sto moze da pisuva i kopira programi 3D printeri i skaneri sto moze se do detal da analiziraat... mnogu mnogu polesno e od sto mislis ako zad takvi proekti stojat drzavi i seriozni kompanii so golemi budzeti. toa porano bese individulaci so minimalni rezorsi, toj film zavrsuva.

so zatvaranje na pazarot ke izgubi zapadot. od sekade dominanten ke ostane samo u nivna tesna sfera i tolku.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.489
Хмммм, не разбирате?
Јас кога те читам, многу ми е поразбирливо. Се што кажа, така излезе, скоро 100% погодок.

Плус ги затвори нуклеарките. Стварно не знам што планирала, ако планирала нешто воопшто.
Познати се Германците дека ништо не планираат, импулсивно реагираат.
Можеби тоа што го планирала, во фаза на реализација е.:toe:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.215
Поени од реакции
15.273
Лично мислам дека Меркел изјавата дека го тролале Путин со минските договори е како грижа на совест за погинатите иљадници војници.

Во конктекст-не сум јас крива, криви се ,,јастребите на војната,, кои по секоја цена сакаа војна

Мислам дека Меркел не е бездушен крвник како англиските и америчките политичари-јастреби
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.776
Меркелка изјавила дека Минск 1 и 2 биле превара, целта била само да им купат време на украинците да се укопаат и наоружаат.

Eve ushte eden dokaz za licemerieto na Kolektivniot zapad i deka nikakov dogovor so niv ne vredi ni kolku hartijata na koja e potpishan. Tolku od vashite mili Atlantisti.
Класично лешперско покварено однесување, малку по малку вака и никој за ништо нема озбилно да ги есапи.



Браво за Мароко, не се добри само во фудбал :zver:

Мароко и Алжир се непријатели. Алжир има гас, го извезвува(ше) за Шпанија низ гасовод кој иде преку Мароко. Но заради непријателствата изградија нов гасовод преку Средоземно Море и го запреа протокот преку Мароко... Пред скоро време Алжир потпиша неколку договори со Русија, за соработка и купување оружје/техника. Мароко логично отиде во другиот табор.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Хмммм, не разбирате?

Значи ако Меркел знаела дека Минск е само за да зајакне Украина за да може да и се спротистави на Русија, тогаш требало да и биди јасно дека зависноста од Руски енергенси за Германија е можна катастрофа.

Барем еден ебан ЛГН терминал требало да спреми.

Затоа е глупава ако за ова што го тврди била свесна цело време. Ја донесе Германија и цела ЕУ во незавидна ситуација заради зависноста од енергенси од Русија.
Zavisnosta od ruskite energensi ne beshe problem, go napravija North Stream 2, problenot duri i ne beshe vojnata vo Ukraina...Problemot beshe Vashington i London. Vojnata vo Ukraina ke se vodeshe a Evropa ke se snabduvashe so energensi bez problem. Zavisnost od ruski energensi...Chekaj da vidish shto znachi zavisnost od amerkanski energensi ili istite kontrolirani od USA.

P.S. Si go stavil toa avatarot sankir gradonachalnik si na Prilepa grada.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.776
Zavisnosta od ruskite energensi...
Oва е глупава наратива. На сите во светов им требаат енергенси, а тие енергенси колку поевтини се толку подобро и за државата/индустријата и за луѓето во таа држава. Прости економски факти. Јас така сум „зависен“ од најевтините продавачи на одредени продукти и на крај не ми паѓа трговијата и одбирање на најниската понуда да ја сметам за зависност. Но ако си вазал на империја која сака да те пое8е, тогаш ќе ти прави филм дека продуктите на противникот не треба да се користат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.239
Поени од реакции
26.094
Хмммм, не разбирате?

Значи ако Меркел знаела дека Минск е само за да зајакне Украина за да може да и се спротистави на Русија, тогаш требало да и биди јасно дека зависноста од Руски енергенси за Германија е можна катастрофа.

Барем еден ебан ЛГН терминал требало да спреми.

Затоа е глупава ако за ова што го тврди била свесна цело време. Ја донесе Германија и цела ЕУ во незавидна ситуација заради зависноста од енергенси од Русија.
Колку милисекунди ќе им требало на Русите да сфатат дека ги вози, ако почнала да спрема терминали за течен гас?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.167
Поени од реакции
41.510
Сепак не ми се верува Меркел да е толку глупа, жената е под голем медиски притисок ради нејзините политики околу гасот од Русија. Па да се искупи некако го има ова изјавено.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.489
Мислам дека Меркел не е бездушен крвник како англиските и америчките политичари-јастреби
Да да сигурно многу грижлива жена е, докажано е тоа. Она своите ги шитна, а и на цела ЕУ им го начука со отворени граници за прием на секаков џган. Последиците од нејзините политики, сега народ си ги крка, но горчлив вкус имаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom