Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.137
Поени од реакции
3.361
Како беше муабетот, ф35 е врв на технологијата, епа еве плачат кенгурите оти се заебале.
Buying F-35 Fighters ‘Biggest Mistake’ Of Australia; US Jets A ‘Total Disaster’, Can’t ‘Stand Up’ To China — Aussie Critic
Многу експерти, пилоти, воени лица и сл. имаат кажано дека Ф-18 е многу подобар авион од овој Ф-35, ама сепак милијардите фрлени во изработка мора да се вратат неколку пати.
Русија е наследник на СССР
Правен наследник, ваљда разбираш до толку.
Според UNHCR 14.3 милиони Украинци побегнале од Украина. Ако сметаме дека пред 24.02.2022 Украина имала ~40 милиони жители и го одземеме овој број плус некоја конзервативна бројка од 1 милион во изгубените региони, Украина моментално има население од нешто над 25 милиони. Хорор, Украина е мртва земја без разлика каде ќе биде новата граница.

Ако стварно е толку многу тоа е покољ.

Имаше проценки дека имало околу 33м без тогашните ДНР и ЛНР, овие во Русија што се веројатно дел се и од ДНР и ЛНР, ама како и да гледаш тешко дека има над 20м во моментов.

Јас очекувам и уште да бегаат оти ќе немаат никакви услови за живот, а пак ако на Русија планот и е да ја лапнат пола ќе станат како Белорусија (површина и население).
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
тоа е доказ дека Путин не треба да преговара и договара ствари со никого околу Украина повеќе.
Па, Путин и не ни бара да преговара со европејциве, знае дека се ретардирани. Путин бара преговори со американците.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.137
Поени од реакции
3.361
па не би се сложил околу тоа, во времето на Сталин се дешава масовната индустријализација која го прави Советскиот Сојуз една суперсила. Многу амерички компании имаат работено во СССР тоа време во дваесети и триесети години од минатиот век и имиаат пренесено многу знаење. Царштината гледајќи на тоа била уште пораспаднат систем базиран на пољоделство. И доколку не би бил СССР денес Русија у најмала рака би била вазал на западот. Русите имаат многу изгубено од СССР и многу добиено од друга страна.
Зависи како гледаш на работе, еве да речеме што би било кога би било, ако не се случила и февруарската и октомвриската револуција Русија ќе била победник во првата светска војна,
ќе и останале балтичните држави, Финска, Бесарабија (Молдавија), ќе ја управувала Истамбулската зона во сегашна Турција, ерменскиот геноцид е последица на руското повлекување од сегашна источна Турција поради проблемите дома, имале огромен напредок на тој фронт, исто и централна азија тешко дека ќе го изгубела, барем не Казакстан, овие Украина, Белорусија сигурно ќе биле асимилирани со 99% руски јазик, а сигурно ќе имало и огромна асимилација во централна азија.

Во борбата на црвените руси со белите руси се проценува дека се убиени 10 милиони, во гулагот неколку милиони, втората светска војна можеби и немало да се случи, сепак комунистите учествувале во донесувањето на власт на Хитлер.

Од денешен аспект во таа држава сигурно би имала од 300 до 400м население, од кое огромно мнозинство ќе биле руси, дали ќе била вазал па не верувам дека баш до толку, ама на пример место фабриките да се правеа во Кина ќе се правеа во Русија, поефтин транспорт, ефтини и достапни ресурси, работоспособно и паметно население, ефтина работна сила, дефинитивно ќе личела на Кина.

Нели оваа е само што би било кога би било, а каде би била Македонија, па веројатно ќе ја немала, ама па и Бугарија можеби ќе била дел од Русија.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.360
Поени од реакции
6.953
Па, Путин и не ни бара да преговара со европејциве, знае дека се ретардирани. Путин бара преговори со американците.
Зошто би преговарал со европејците кога е јасно дека оние кои ги командаат се преку океанот? Тоа дека се ретарди се слагаме.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.784
Поени од реакции
8.463
Според UNHCR 14.3 милиони Украинци побегнале од Украина. Ако сметаме дека пред 24.02.2022 Украина имала ~40 милиони жители и го одземеме овој број плус некоја конзервативна бројка од 1 милион во изгубените региони, Украина моментално има население од нешто над 25 милиони. Хорор, Украина е мртва земја без разлика каде ќе биде новата граница.

Украинците во тие 40 милиони си ги сметаат и жителите на Крим, Доњетск и Луганск. Значи на тие 14 милиони додади уште некој 5-6 милиони на изгубените територии. А најголемот проблем им е што пописот секако им е чиста фарса исто како нашиот што беше, зошто од бројот на популацијата им зависат средствата што ги добиваат како помош.

Моја процена е дека некаде околу 800 000 - 1 000 000 мртви веќе ќе почне фронтот да им се распаѓа. Нема многу историски примери каде што едната страна дожиевеала загуба на 15%+ од воено способното население и продолжила да функционира. Нема шанса Американците со платеници и "доброволци" да можат да држат толкав фронт.

Вака ако продолжат сите жени ќе им завршат во западна европа, а сите мажи ќе им завршат во гробови. Демографска катастрофа.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.137
Поени од реакции
3.361
Украинците во тие 40 милиони си ги сметаат и жителите на Крим, Доњетск и Луганск. Значи на тие 14 милиони додади уште некој 5-6 милиони на изгубените територии. А најголемот проблем им е што пописот секако им е чиста фарса исто како нашиот што беше, зошто од бројот на популацијата им зависат средствата што ги добиваат како помош.

Моја процена е дека некаде околу 800 000 - 1 000 000 мртви веќе ќе почне фронтот да им се распаѓа. Нема многу историски примери каде што едната страна дожиевеала загуба на 10-15% од воено способното население и продолжила да функционира.

Вака ако продолжат сите жени ќе им завршат во западна европа, а сите мажи ќе им завршат во гробови. Демографска катастрофа им се спрема.
Има Парагвај, во кој го снемало 90% од машкото население над.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.161
Поени од реакции
41.501
Зависи како гледаш на работе, еве да речеме што би било кога би било, ако не се случила и февруарската и октомвриската револуција Русија ќе била победник во првата светска војна,
ќе и останале балтичните држави, Финска, Бесарабија (Молдавија), ќе ја управувала Истамбулската зона во сегашна Турција, ерменскиот геноцид е последица на руското повлекување од сегашна источна Турција поради проблемите дома, имале огромен напредок на тој фронт, исто и централна азија тешко дека ќе го изгубела, барем не Казакстан, овие Украина, Белорусија сигурно ќе биле асимилирани со 99% руски јазик, а сигурно ќе имало и огромна асимилација во централна азија.

Во борбата на црвените руси со белите руси се проценува дека се убиени 10 милиони, во гулагот неколку милиони, втората светска војна можеби и немало да се случи, сепак комунистите учествувале во донесувањето на власт на Хитлер.

Од денешен аспект во таа држава сигурно би имала од 300 до 400м население, од кое огромно мнозинство ќе биле руси, дали ќе била вазал па не верувам дека баш до толку, ама на пример место фабриките да се правеа во Кина ќе се правеа во Русија, поефтин транспорт, ефтини и достапни ресурси, работоспособно и паметно население, ефтина работна сила, дефинитивно ќе личела на Кина.

Нели оваа е само што би било кога би било, а каде би била Македонија, па веројатно ќе ја немала, ама па и Бугарија можеби ќе била дел од Русија.
Ти Тома напиша alternate history. Што би било кога би било, како да советите го наместиле Хитлер на чело на Германија. A не земаш у обзир дека Ленин бил наместен на чело на СССР од страна на Германија што е докажано. Октомвриската револуција не се десила од никаде, Германија вложила голем труд да создаде немири во Русија за да ја добие WWI праќајќи дисиденти како Ленин од Швајцарија.

Иначе во Царска Русија системот бил трул, царштината не била тоа што ти го замислуваш, поготово за време на прва светска војна кога општеството го допрело дното. Затоа и октомвриската револуција се одвивала многу бргу.

Иначе царска Русија била никаде у поглед на технологија и развој. Џабе би биле и 500,000 милиони народ ако не би се десила индустријализацијата што ја направил Сталин. Имало многу промашени политики, но, евентуално Советскиот сојуз за 40 години се качи у вселената прв. Да не би бил Советскиот Сојуз може ние и не би пишувале на форумов ако Хитлер ја добил војната.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ако е така тогаш Меркел е многу глупава.
E sega, taka e ili ne e taka...Sakash da kazhesh deka lazhe ili e glupava zatoa shto otkriva kako funkcionira Zapadnata diplomatija.Zhenata nema shto da izgubi, ja boli gajle, patem ona e lichen Putinov kamarad, pominjaje po ruski. Zhenata otkriva diplomatski tajni od visoko nivo, demek shlili smo se . Mislam deka Rusja gazi na diplomatsko pole kako nikogash dosega, za zhal na Atlantistite :(
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ако е така тогаш Меркел е многу глупава.
Глупава е зашто ја даде изјавата, а не е глупаво тоа што го направила. Не е глупаво за запад и украинците, русите се глупите во тој договор според Меркел. Сега со оваа изјава ги намали шансите за било каков договор и веќе и Путин го имаше на телевизија како говори за ова во стил: ете гледате дека со запад нема договор зашто се класични лицимери(не дека не се) и немавме избор. Освен Меркел ако не сака да зголеми "легитимноста" на инвазијата пред домашната публика на Путин или да ја продолжи војната.

Инаку 2014та Русија буквално за 1 месец ќе ја поразеше целосно Украина ама вакви санкции тогаш неверувам дека можеше да издржи, ако воопшто и стигнеше до тие санкции. Русија беше таа што не ги заштити националистите од Донбас и остави Украина да им прави атентати по Донбас затоа што не беа послушни колку толку кон Москва, а и таа беше што ги натеруваше ДНР и ЛНР да престанат со акции.
Гиркин што го цитирате вие НАФО ботови е факинг класичен руски националист што зборува каде се проблемите, такви ако ги поставиш на власт очекувај ескалација и далеку повеќе мртви невини украинци.

Тогашната украинска војна немаше шанси против ДНР и ЛНР со помош на руската војска, а не пак инвазија од овој тип. Во битката за Иловаиск успеаа ДНР да убијат 1 000 украинци според парламентот во Киев, после тоа украинците изгубија секоја надеж и ако им се случеше тогаш инвазија ќе беше крај. Секое друго сценарио за некаква храбра борба и победа на Украина после Иловаиск е фантазија на ботовите.

Неписмени како цитро и оној шекпспир со нивното Путлер и рашисти не сфаќаат дека ако не е Путин ќе имаше некој закоравен националист што ова веќе ќе беше all out war со Украина и ќе имаше далеку повеќе жртви и шансите да паднеше некоја нуклеарка се далеку поголеми.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.784
Поени од реакции
8.463
Има Парагвај, во кој го снемало 90% од машкото население над.
Да и ја загубиле војната, загубиле територии, плаќале воена оштета и Бразилците им контролирале кој ќе дојде на власт. Многу посакуван резултат нема што. И повторно дури и кај нив колку и да биле фанатични они ја изгубиле војната далеку пред да стигнат до 90% жртви на машката популација. Во подоцнежните фази на војната Бразилците и Аргентинците им правеле чист геноцид.

Keep men, lose land; land can be taken again. Keep land, lose men; land and men are both lost" -Mao Zedong
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Па, Путин и не ни бара да преговара со европејциве, знае дека се ретардирани. Путин бара преговори со американците.
Ne deka EU se retardirani nego bara pregovori so toj shto vojuva, liderot na Atlantistite chitaj USA. So USA Rusija saka da pregovara ostanatoto e sitna boranija
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
E sega, taka e ili ne e taka...Sakash da kazhesh deka lazhe ili e glupava zatoa shto otkriva kako funkcionira Zapadnata diplomatija.Zhenata nema shto da izgubi, ja boli gajle, patem ona e lichen Putinov kamarad, pominjaje po ruski. Zhenata otkriva diplomatski tajni od visoko nivo, demek shlili smo se . Mislam deka Rusja gazi na diplomatsko pole kako nikogash dosega, za zhal na Atlantistite :(
Хмммм, не разбирате?

Значи ако Меркел знаела дека Минск е само за да зајакне Украина за да може да и се спротистави на Русија, тогаш требало да и биди јасно дека зависноста од Руски енергенси за Германија е можна катастрофа.

Барем еден ебан ЛГН терминал требало да спреми.

Затоа е глупава ако за ова што го тврди била свесна цело време. Ја донесе Германија и цела ЕУ во незавидна ситуација заради зависноста од енергенси од Русија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.081
Поени од реакции
24.104
Хмммм, не разбирате?

Значи ако Меркел знаела дека Минск е само за да зајакне Украина за да може да и се спротистави на Русија, тогаш требало да и биди јасно дека зависноста од Руски енергенси за Германија е можна катастрофа.

Барем еден ебан ЛГН терминал требало да спреми.

Затоа е глупава ако за ова што го тврди била свесна цело време. Ја донесе Германија и цела ЕУ во незавидна ситуација заради зависноста од енергенси од Русија.
ili moze ocekuvala ona ili nejnite naslednici da ja izmenadziraat situacijata podobro i da si koristat gas od severen tek 1 i 2. jebi ga, se slagame bar deka e glupa, kakov kreten treba da si da im veruvas na ameri deka ti se sojuznici i nema da ti ja unistat infrastrukturata za nekoj dolar plus.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom