A1 телевизија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
E zarem ne e?

I ti i jas toa mnogu dobro go znaeme. A1 e najgledana televizija toa e fakt, osven toa jas ne gledam a1 da imaat dobra konkurencija, osven singo(sitel). No ovie mnogu mnogu na apla pocna da gi kopiraat ovie od A1.
Абе ако ти ја гледаш А1 не значи дека е најгледана у Македонија.Јас не гледам ни Сител право да ти кажам.Уствари кај мене дома телевизорот сам се гледа во поголемиот дел од денот.А нешто за да биде факт треба да е поткрепено со цврсти докази.Што не е во случајов.

--- надополнето ---

Добро ајде Сител е најгледана со нивните српски шитови. Што мислат они ај ќе земеме некоја глупа емсиија од Србија ќе ставеме титли завршена работа.А1 барем има домашна продукција.Јас не велам дека А1 е најдобра, не е.Ни Сител не е.Алфа е најдобра ама А1 е најгледана.

И да не се релевантни овие рејтинзи ајде докажи ми дека А1 не е најгледана туку дека Сител или др. се најгледани.Nielsen мери рејтинзи можеби повеќе од 10 години низ цел свет и ти сега се најде да докажуваш дали се релевантни.:icon_roll:icon_roll

ЕДИТ:Ај отидов да спијам, утре ќе продолжиме со дискусијата,ако сакаш секако. :)
Македонска работа.Не смееш да искритикуваш нешто а да не ти залепат етикета дека си од "спротивниот табор".Ако ја критикуваш А1 за Сител си.Ако ги искритикуваш СДСМ - ајде оди у штаб кај Гвујо.Аман веќе.Кај прочите бе друже дека јас викам дека Сител се најгледани?Нормално не можеш да докажеш нешто додека не се изброи детално - што барем кај нас е невозможно.Ако Nielsen мери 10 год. у цел свет не значи автоматски дека знае и у Северна Кореја што гледаат.Во 2 000 000 луѓе во земјва со 300 такви апаратчиња Nielsen може ку...т да го измери.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Абе ако ти ја гледаш А1 не значи дека е најгледана у Македонија.Јас не гледам ни Сител право да ти кажам.Уствари кај мене дома телевизорот сам се гледа во поголемиот дел од денот.А нешто за да биде факт треба да е поткрепено со цврсти докази.Што не е во случајов.


.


Aj gitla od temata, cim e taka, i ne tupi mnogu, ne glumi ekspert, bilo vaka bilo onaka.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.656
Поени од реакции
3.570
.Ако Nielsen мери 10 год. у цел свет не значи автоматски дека знае и у Северна Кореја што гледаат.Во 2 000 000 луѓе во земјва со 300 такви апаратчиња Nielsen може ку...т да го измери.
Абе ајде во право си.Тие мерат ни во Америка и во уште 50 др. земји и сите ги прифаќаат нивните мерењаи сега некое Македонче ќе дојде и ќе се буни.
Ако не е А1 која е тогаш најгледана? :smir:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
A1 e najdobra televizija vo Makedonija, sto se tice programa, ne mi se svigja sto tolku golem medium ne e politicki nezavisen, ama pak ne se ni nivnite glavni konkurenti, naprotiv oni beter se, baska samo oni mozat da si dozvolat da sihroniziraat, za toa se potrebni mnogu pari, a mnpgu pari ima televizija koja e NAJ GLEDANA ! :)
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.656
Поени од реакции
3.570
A1 e najdobra televizija vo Makedonija, sto se tice programa, ne mi se svigja sto tolku golem medium ne e politicki nezavisen, ama pak ne se ni nivnite glavni konkurenti, naprotiv oni beter se, baska samo oni mozat da si dozvolat da sihroniziraat, za toa se potrebni mnogu pari, a mnpgu pari ima televizija koja e NAJ GLEDANA ! :)
Не е најдобра А1, најгледана е!
Тоа се два различна поима.
Најдобра е како што кажав Алфа, само што не е гледана. :toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.614
Поени од реакции
82.329
baska samo oni mozat da si dozvolat da sihroniziraat, za toa se potrebni mnogu pari, a mnpgu pari ima televizija koja e NAJ GLEDANA ! :)
Само А1 можеле да си дозволат таква скупа работа како што е синхронизацијата?
:pos2:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
A1 e najdobra televizija vo Makedonija, sto se tice programa, ne mi se svigja sto tolku golem medium ne e politicki nezavisen, ama pak ne se ni nivnite glavni konkurenti, naprotiv oni beter se, baska samo oni mozat da si dozvolat da sihroniziraat, za toa se potrebni mnogu pari, a mnpgu pari ima televizija koja e NAJ GLEDANA ! :)
E има пари..има..до вчера јадевме смоки,чипс,кечап..уште 300 тракатанци за кои не се плаќаше данок..па и ја да продавам тоа а да не плаќам данок и данок за вработените и ја ќе имам бе другар
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Што е толку смешно ? Скапа работа е како не е ? да не беше скапа немаше ни А1 да користат еден глумец/глумица за 50 лика. Што не сихронизираат другиве телевизии?Да не нејќат случајно ?
Само А1 можеле да си дозволат таква скупа работа како што е синхронизацијата?
:pos2:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.769
Поени од реакции
9.889
Што е толку смешно ? Скапа работа е како не е ? да не беше скапа немаше ни А1 да користат еден глумец/глумица за 50 лика. Што не сихронизираат другиве телевизии?Да не нејќат случајно ?
Прво,боље да не синхронизираат, зашто гласовите им се како да рика мечка од пештера..
Второ има и други телевизии што синхронизираат,Сител мислам
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Се сложувам, многу е лошо, ама привлекува публика, слабо ќе се гледаа Турскиве серии толку да немаше сихронизација, а незнам ја не сум видел Сител да сихронизираат, ти може си глеал јас не :)
Прво,боље да не синхронизираат, зашто гласовите им се како да рика мечка од пештера..
Второ има и други телевизии што синхронизираат,Сител мислам
 
T

Tetro

Гостин
Синхронизација на сапунски серии е најдебилното нешто што може да постои, ever. :)
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Абе ајде во право си.Тие мерат ни во Америка и во уште 50 др. земји и сите ги прифаќаат нивните мерењаи сега некое Македонче ќе дојде и ќе се буни.
Ако не е А1 која е тогаш најгледана? :smir:
Criticism of ratings systems

Another criticism of the measuring system itself is that it fails the most important criteria of a sample: it is not random in the statistical sense of the word. Only a small fraction of the population is selected and only those that actually accept are used as the sample size. There are only 25,000 total American households that participate in the Nielsen daily metered system.[11] The number of U.S. television households as of 2009 is 114,500,000.[12] As a result, the total number of Nielsen homes only amounts to 0.02183% of the total American television households, meaning that 99.97817% of American households have no input at all into what is actually being watched. Compounding matters is the fact that of the sample data that is collected, advertisers will not pay for time shifted (recorded for replay at a different time) programs [13] rendering the 'raw' numbers useless. In many local areas, the difference between a rating that keeps a show on the air and one that will cancel it is so small as to be statistically insignificant, and yet the show that just happens to get the higher rating will survive.[14] As the possible choices increase so does the margin of error resulting from the sampling sizes being too small.[15]

http://en.wikipedia.org/wiki/Nielsen_ratings

Размисли малце со црпката.Си видел ли ти досега таков Set Meter негде у Македонија?И кои се тие луѓе одбрани од бога што го добиле?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom