A1 телевизија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
не јас му плаќам:tapp:се гледа дека си многу млад,неискусен од бизнис нула, но времето ќе си го направи своето па еден ден ќе го разбериш ова..ајд да ги оставеме и другите малку:helou:
Ова е проверена тактика е. Коа човек нема аргументи пробува да го дискредитира и омаловажи соговорникот ко ти шо праиш. Место да си го брани ставот тој другите ги прави млади и неискусни демек не знаат тие и на тој начин се велича и фали себе си колку е тој возрасен и паметен. Па користи емотикони пошто нема аргументи, извртува мислења на соговорникот, селектира само она што му одговара и тоа извадено од контекст. Па после за да не се самозакупа од тоа што е очигледно бега од фактите и им остава простор на другите демек.

Прочитана книга ми се таквите ко тебе, погрешен број вртиш, пробај пак може ќе ти успее. Ај ојдов да кулирам
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Ја разбирам филм да ти биде глеан од шо е добар, а не од шо спамираш со реклами. Плус и естетската вредност на филмот е нула. Зар тоа не е доволно за да ги критикувам.

Јас разбирам да си ти газда на теве и јас да сум газда на фирма за мајонези. Ти плаќам - ме рекламираш. Ама коа ти си пушташ реклами за секоја глупост шо ќе ја даваш на твојата теве тогаш и мојата реклама има мн помала вредност затоа што се гуши меѓу твоите.

И повторно за самотрекламите разбирам еднаш да кажеш за да информираш, ама тие претеруваат. Тоа е као да земам со едни те исти работи да гњавам на форум или на твитер една информација секој ден да ја пуштам.

Коа глеам А1 и коа пуштат реклами одам у ВЦ бар тоа е боље потрошено време него ли да оставам да ме зомбираат.
Момак, те читам во 3-4 постови и сфаќам дека поима немаш како работат медиумите. За правата за емитување на 1001 Ноќ А1 платил преку 200.000 Евра и тие пари планира да си ги врати преку реклами. Истото е и со сите програми и телевизии. Сакаш да гледаш квалитетна програма (без разлика ти што не ја гледаш 1001 Ноќ, 55% од жените над 25 години ја гледаат и без разлика тебе што не ти се допаѓа, таа е најгледаната програма во последните 12 години во мкд) а телевизиите да не даваат реклами за тоа? Земи ДВД и гледај си ако не ти се допаѓаат нашите програми, немора да замараш за едно те исто. Во Македонија има со закон одредено дека во 1 час може да има 12 минути реклами и нормално е секоја телевизија да ги искористи. Знам дека пролив фаќа од реклами, али уште повеќе фаќа од најавите на програмите, и тоа не ретко се случува да иде најава за филм кој моментално се дава (ТВ Сител)

За ХРТ 1, хрватскиот закон не дозволува рекламирање на националата ТВ како на останатите медиуми, туку има посебни точки со кои се одредува во кои претходно определени програми може да одат реклами, така ич не ти е на место таа споредба. Ама затоа присети се на Нова и ОБН...А1 и Сител за нив беа мали деца кога се однесува просторот во рекланиот блок и притоа таму кај нив одеа буквално копи/пејст рекламни блокови.

Логиката е таа, доколку сакаш програма што нешто вреди тогаш телевизијата треба да плати (ќе се зачудиш какви се не суми се плаќаат за лиценци за емитување) а нормално телевизијата не е основана со цел, тебе или мене да ни биде по кеиф, туку заради профит. А бидејќи нема друг начин на финансирање на телевизијата (сумата од таксата од совет за радиодифузија која се дели за приватните тв е смешна) тогаш телевизијата нормално е дека ке пробува да продава што повеќе реклами за да си направи профит
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Момак, те читам во 3-4 постови и сфаќам дека поима немаш како работат медиумите. За правата за емитување на 1001 Ноќ А1 платил преку 200.000 Евра и тие пари планира да си ги врати преку реклами. Истото е и со сите програми и телевизии. Сакаш да гледаш квалитетна програма (без разлика ти што не ја гледаш 1001 Ноќ, 55% од жените над 25 години ја гледаат и без разлика тебе што не ти се допаѓа, таа е најгледаната програма во последните 12 години во мкд) а телевизиите да не даваат реклами за тоа? Земи ДВД и гледај си ако не ти се допаѓаат нашите програми, немора да замараш за едно те исто. Во Македонија има со закон одредено дека во 1 час може да има 12 минути реклами и нормално е секоја телевизија да ги искористи. Знам дека пролив фаќа од реклами, али уште повеќе фаќа од најавите на програмите, и тоа не ретко се случува да иде најава за филм кој моментално се дава (ТВ Сител)

За ХРТ 1, хрватскиот закон не дозволува рекламирање на националата ТВ како на останатите медиуми, туку има посебни точки со кои се одредува во кои претходно определени програми може да одат реклами, така ич не ти е на место таа споредба. Ама затоа присети се на Нова и ОБН...А1 и Сител за нив беа мали деца кога се однесува просторот во рекланиот блок и притоа таму кај нив одеа буквално копи/пејст рекламни блокови.

Логиката е таа, доколку сакаш програма што нешто вреди тогаш телевизијата треба да плати (ќе се зачудиш какви се не суми се плаќаат за лиценци за емитување) а нормално телевизијата не е основана со цел, тебе или мене да ни биде по кеиф, туку заради профит. А бидејќи нема друг начин на финансирање на телевизијата (сумата од таксата од совет за радиодифузија која се дели за приватните тв е смешна) тогаш телевизијата нормално е дека ке пробува да продава што повеќе реклами за да си направи профит
Е добро шо не ти е јасно тебе. Јас кажувам дека поради глупите спам реклами ЈАС нема да гледам, тебе ако ти одговара глеј си и не се замарај со мене.

И твојата компарација не држи вода. Од реклама за нивна емисија за нивни продукт не земаат пари шо ќе рече не се финансираат. А и тоа треба да се регулира со закон зато шо од сите што произведуваат краставици тој што има телевизија ги става во нееднава положба останатите. А бројот на национални телевизии е ограничен и да има пари не може секој да држи, па освен права коишто им следуваат газдите мора да имаат и обврски. А и сигурно има дупки во закон зато шо во рекламите сигурно не се вклучени најавите за емисии, а тие тоа го искористуваат.

А за Шехи што даваат тешко на тие што гледаат такво срање, усп извини и ти глеаш?

Не гледам А1,од здравствени причини...
Паметно :smir:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
55% од жените над 25 години ја гледаат
Да се забранат сериите на сите телевизии (фб група :nesvest:). Ни ги уништија семејствата...жените во најпродуктивни години нит плетат, нит крпат чорапи, нит ...недомаќинска работа :star:

Оно озбилно, доста народ е као хипнотизиран, замаен едно 2-3 саати (пишам овде пошто А1 као ги промовираше серииве и најмногу се вртеле досега на оваа тв).
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
И твојата компарација не држи вода. Од реклама за нивна емисија за нивни продукт не земаат пари шо ќе рече не се финансираат. А и тоа треба да се регулира со закон зато шо од сите што произведуваат краставици тој што има телевизија ги става во нееднава положба останатите. А бројот на национални телевизии е ограничен и да има пари не може секој да држи, па освен права коишто им следуваат газдите мора да имаат и обврски. А и сигурно има дупки во закон зато шо во рекламите сигурно не се вклучени најавите за емисии, а тие тоа го искористуваат.
Нешто како да не капираш или евентуално споро да сфаќаш а? Рекламира свој прозивод, кисели краставички од кои нема да земе пари за рекламата, ама кај Хеди редица има од продажба на тие краставици. Очигледно маркетингот го имаш сретнато само на А1 и паузата за Шехерезад, па затоа тресеш зелени.

Да, точно дека во законот се предвидени 12 минути економска пропагандна програма, а најавите на програмата не спаѓаат во тоа и кога ќе се соберат со 12-те минути реклами, испаѓа дрвење к*р од 20+ минути. Кога би иделе рекламите, како реклами само, без најавите (нема теорија тоа некогаш да се случи) тогаш тие 12 минути (во два блока од по 6 минути, неможе во еден) не би изгледале толку страшно, признај
 
Член од
30 август 2008
Мислења
83
Поени од реакции
7
Нешто како да не капираш или евентуално споро да сфаќаш а? Рекламира свој прозивод, кисели краставички од кои нема да земе пари за рекламата, ама кај Хеди редица има од продажба на тие краставици. Очигледно маркетингот го имаш сретнато само на А1 и паузата за Шехерезад, па затоа тресеш зелени.

Да, точно дека во законот се предвидени 12 минути економска пропагандна програма, а најавите на програмата не спаѓаат во тоа и кога ќе се соберат со 12-те минути реклами, испаѓа дрвење к*р од 20+ минути. Кога би иделе рекламите, како реклами само, без најавите (нема теорија тоа некогаш да се случи) тогаш тие 12 минути (во два блока од по 6 минути, неможе во еден) не би изгледале толку страшно, признај

За каков маркетинг во Шехерезад зборуваш ти. За Бутици Азаро, штрафовска роба, ин витро оплодување кај Органџиски во Штип и секоја втора реклама Гироманија. Дај не биди смешен. Ниту Шехерезад вреди 200000 евра, ниту неговите реклами вредат повеќе од 100 евра. За Хедис треторазредните маркетинг блокови и да не пшравиме муабет. А1 е со маркетинг мртов. Ниту му се рекламира ОНЕ телеком словениа, ги загуби сите авто куќи и дилери, сите пристојни спонзори преминаа на Сител. Види рекламен блок на Сител, види на А1. Колку програма толку музика. Само Биг Брадр ВИП, Срвајвр, Премиер лига и Бегство од затвро се два милиони евра, да не се лажеме. . . Све друго ќе му биде Гироманија . . .
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
За каков маркетинг во Шехерезад зборуваш ти. За Бутици Азаро, штрафовска роба, ин витро оплодување кај Органџиски во Штип и секоја втора реклама Гироманија. Дај не биди смешен. Ниту Шехерезад вреди 200000 евра, ниту неговите реклами вредат повеќе од 100 евра. За Хедис треторазредните маркетинг блокови и да не пшравиме муабет. А1 е со маркетинг мртов. Ниту му се рекламира ОНЕ телеком словениа, ги загуби сите авто куќи и дилери, сите пристојни спонзори преминаа на Сител. Види рекламен блок на Сител, види на А1. Колку програма толку музика. Само Биг Брадр ВИП, Срвајвр, Премиер лига и Бегство од затвро се два милиони евра, да не се лажеме. . . Све друго ќе му биде Гироманија . . .
i sto e najvazno vladata poveke ne se reklamira na a1
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
А1 останува сеуште едина телевизија на која и ја знам програмата, односно знам кога има квиз, знам кога има филмче и слично. Останатите телевизии сеуште немаат направено препознатлива програмска шема.
Квалитетот на филмовите кој идат на А1 се без конкуренција, искрено мислам дека А1 е подобра телевизија и од хрватската нова.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
А1 останува сеуште едина телевизија на која и ја знам програмата, односно знам кога има квиз, знам кога има филмче и слично. Останатите телевизии сеуште немаат направено препознатлива програмска шема.
Квалитетот на филмовите кој идат на А1 се без конкуренција, искрено мислам дека А1 е подобра телевизија и од хрватската нова.
или работиш во а1 или те плаќа велија :pos2::pos2:....квалитето на филмови е без конкуренција???хмм..чек да видам петок ПИНК ПАНТЕР 2 дел ......да во право си...ваква конкуренција нема никаде....
 
Е

експерт

Гостин
Беше единствена телевизија во Македонија која чекореше со времето, а сега пропаѓа. А што е најлошо, Сител полека го зазема местото на најдобра тв, а не се подобрува воопшто.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Добро бе веќе 3 години сум на форумов и стално пишувам во темава "кога А1 ќе се научат да бидат точни???"...значи 3 години они не најдоа човек да им ја среди програмата на плејлиста ебаго...и да се знае кое кога почнува и кога завршува!!!

Телевизија за прост народ...браво шоу,овоа со вучич...некој земјоделски емисии...и шо за викенд 2 филма шо ќе пуштат и аууу младинава одма се пали.....па срамота е тие филмови они што ги пуштаат се блокбастери,немаат никаков квалитет ни во содржина ни во ништо...и плус сме ги глеале 100пати....така да пак ќе нагласам телевизија за прост народ!!!


п.с срамота е бе вестите им каснат 7-8 мин..а за друго па да не правиме муабет...и затоа од револт веќе 4-5 месеци неам уклучено А1!!!!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
п.с срамота е бе вестите им каснат 7-8 мин..а за друго па да не правиме муабет...и затоа од револт веќе 4-5 месеци неам уклучено А1!!!![
И јас се нервирам за вестите едвај чекам да ме информираат тие си играат дрн дупка.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
83
Поени од реакции
7
А1 останува сеуште едина телевизија на која и ја знам програмата, односно знам кога има квиз, знам кога има филмче и слично. Останатите телевизии сеуште немаат направено препознатлива програмска шема.
Квалитетот на филмовите кој идат на А1 се без конкуренција, искрено мислам дека А1 е подобра телевизија и од хрватската нова.
Не ме смеј. Па Момент на вистината го шалтаат како ќе им текне. До сега му сменија сто термини, Откако Сител купи ВИП Голем брат ЦСИ даваат секој божји ден, Очајни домаќинки го сменија пак, БаБаБум пуштаат кога имаат дупка у програма и слично. Што е тука препознатлива програмска шема. :pos2:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не ме смеј. Па Момент на вистината го шалтаат како ќе им текне. До сега му сменија сто термини, Откако Сител купи ВИП Голем брат ЦСИ даваат секој божји ден, Очајни домаќинки го сменија пак, БаБаБум пуштаат кога имаат дупка у програма и слично. Што е тука препознатлива програмска шема. :pos2:
Си има и тоа како препознатлива програмска шема. Кога и да пуштиш има некакво срање :) Порано гледав англиско првенство, сега само чат пат по некој филм ако не ми е веќе гледан (а тоа е ретко) или ако ептен немам попаметна работа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom