Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Не реков дека климава е подобра од твојата или дека е врв на понудата. Само кажав дека сум задоволен и дека е многу моќна на греење. Со Хитачито кое го имав претходно за истиот простор, разликата е небо и земја во корист на амберов со иста потрошувачка. А тоа хитачи беше 14ка.
Јас цврсто верувам оти и хитачито е каде,каде подобро од Амберот..
Тебе те лаже тоа што оваа грее Амберов има издув 800м3 и поголема снага оти таа е е 5ка по снага а не 3.5к
И тука завршува прикаската..
Се друго е кофа.
Клима не е наменета да ја пуштиш и веднаш да затопли..тоа само кај кварцни греалки и Амберот..
Е сеа ќе видиш со тоа палење и гасење во тој мал простор,особено ако си во куќа,каде подот е ладен..и целиот воздух оди горе..
Или доколку имаш добра изолација..
Тоа не е репер за клима..
А дали имаш подобра клима..
Јас не сум Идолопоклоници на клими,и секогаш велам
Купив Фујитсу сега и никад више..
Иако за модулација е врв..
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
со шо мерите температура на издув, со обичнине инфраред термометари или поинаку ?
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Имаш Тosot за цена 34.190 и 5+5=10год. гаранција, 100пути подобар избор за греење од таа што ја гледаш.
Тосот се подбренд на Грее?
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
со шо мерите температура на издув, со обичнине инфраред термометари или поинаку ?
Јас со обичен. Не знам дали може да се измери Т на воздух со инфраред термометар
Автоматски споено мислење:

Јас цврсто верувам оти и хитачито е каде,каде подобро од Амберот..
Тебе те лаже тоа што оваа грее Амберов има издув 800м3 и поголема снага оти таа е е 5ка по снага а не 3.5к
И тука завршува прикаската..
Се друго е кофа.
Клима не е наменета да ја пуштиш и веднаш да затопли..тоа само кај кварцни греалки и Амберот..
Е сеа ќе видиш со тоа палење и гасење во тој мал простор,особено ако си во куќа,каде подот е ладен..и целиот воздух оди горе..
Или доколку имаш добра изолација..
Тоа не е репер за клима..
А дали имаш подобра клима..
Јас не сум Идолопоклоници на клими,и секогаш велам
Купив Фујитсу сега и никад више..
Иако за модулација е врв..
Не, грешиш. Амберот работи на аутофан, исто како хитачито претходно. Кога се уклучува дува посилно некаде на 3 или 4 зависи, а најголем дел од времето со 1, знае и да дувне посилно па пак да се врати. Модулира, но не ппд 400w. Тука веќе се гаси на 2-3 степени од поставената температура мерено со термпметар поставен врз него. На 3 метри од него температурата е иста со поставената. Тоа е за мојот простор, мислам дрка просторот игра важна улога. Хитачито не се спушташе под 3 брзина во услови каде овој дува со 1. И грееше послабо. Сето ва во било кои услови. И на -10 во јануари и на +10 во март. Буквално не се чувствува никаква назнака дека ми паѓа капацитетот и на тие -10 преку ноќ. За разлика од хитачито кое под -5,6 веќе дуваше многу млако а на максимум. Точно е дека не модулира толку ниско и дека не е мерцедес, ама дека е моќна клима и тоа е точно.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Јас со обичен. Не знам дали може да се измери Т на воздух со инфраред термометар
Автоматски споено мислење:


Не, грешиш. Амберот работи на аутофан, исто како хитачито претходно. Кога се уклучува дува посилно некаде на 3 или 4 зависи, а најголем дел од времето со 1, знае и да дувне посилно па пак да се врати. Модулира, но не ппд 400w. Тука веќе се гаси на 2-3 степени од поставената температура мерено со термпметар поставен врз него. На 3 метри од него температурата е иста со поставената. Тоа е за мојот простор, мислам дрка просторот игра важна улога. Хитачито не се спушташе под 3 брзина во услови каде овој дува со 1. И грееше послабо. Сето ва во било кои услови. И на -10 во јануари и на +10 во март. Буквално не се чувствува никаква назнака дека ми паѓа капацитетот и на тие -10 преку ноќ. За разлика од хитачито кое под -5,6 веќе дуваше многу млако а на максимум. Точно е дека не модулира толку ниско и дека не е мерцедес, ама дека е моќна клима и тоа е точно.
Добро а кога би ја зголемил температурата на -5 кај хитачито ја зголемуваше ли издувната температура..оти кај сите клими со модулација температурата на издув е во зависност од температурата во просторијата и надворешната..
И кај мене на -5 дува може да дува не толку жешко доколку е надмината температурата која е зададена..но доколку ја зголемам во зависност од разликата на зададената температура реагира и компресорот..или кога луфтирам е најтежок воздухот..
А само клими што имаат никаква модулација имаат жежок воздух во било кои услови..
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Добро а кога би ја зголемил температурата на -5 кај хитачито ја зголемуваше ли издувната температура..оти кај сите клими со модулација температурата на издув е во зависност од температурата во просторијата и надворешната..
И кај мене на -5 дува може да дува не толку жешко доколку е надмината температурата која е зададена..но доколку ја зголемам во зависност од разликата на зададената температура реагира и компресорот..или кога луфтирам е најтежок воздухот..
А само клими што имаат никаква модулација имаат жежок воздух во било кои услови..
И на 28 го ставав хитачито ако надвор беше -5, не помагаше. А за амберов, не е дека секогаш дува жежок воздух. Аво услови кога брка два три степени, тогаш е ламја а кога е блиску тогаш дува млако и повремено појачува, и на брзина и на Т на издув. Но никогаш на греење не паднала модулација под 400 вати. Тогаш се исклучува. Не сум експерт за клими ама не и дека не разбирам ништо. Од моето досегашно искуство со клими, Хитачи, Тошиба, Хаиер, Грее, Мицу, Панасоник... има врвни модели кои работат во сите услови перфектно, тоа е збир од хардвер и софтвер. Тие се и најскапи. Имаш клими кои се направени за медитерански подрачја, најверојатно моето хитачи неше такво и имаш клими како амберов кои се оптимизирани повеќе за греење.
Ако погледнеш и на фрижидерите има ознаки за кпе климатско подрачје се. Можеби е глупа споредбата ама мислам дека држи. Хитачито колку лошо грееше толку пак екстремно добро ладеше. Од сите набројани убедливо најмоќно на ладење.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Јас со обичен. Не знам дали може да се измери Т на воздух со инфраред термометар
Автоматски споено мислење:


Не, грешиш. Амберот работи на аутофан, исто како хитачито претходно. Кога се уклучува дува посилно некаде на 3 или 4 зависи, а најголем дел од времето со 1, знае и да дувне посилно па пак да се врати. Модулира, но не ппд 400w. Тука веќе се гаси на 2-3 степени од поставената температура мерено со термпметар поставен врз него. На 3 метри од него температурата е иста со поставената. Тоа е за мојот простор, мислам дрка просторот игра важна улога. Хитачито не се спушташе под 3 брзина во услови каде овој дува со 1. И грееше послабо. Сето ва во било кои услови. И на -10 во јануари и на +10 во март. Буквално не се чувствува никаква назнака дека ми паѓа капацитетот и на тие -10 преку ноќ. За разлика од хитачито кое под -5,6 веќе дуваше многу млако а на максимум. Точно е дека не модулира толку ниско и дека не е мерцедес, ама дека е моќна клима и тоа е точно.
Dzabe mu zboris, toj se fatil ko slep za stap i toa ti e, nema ti sto da kazuvas ….on se znae….hahaha
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
со шо мерите температура на издув, со обичнине инфраред термометари или поинаку ?
Moze i so Infrared da meris
AMA Ako sakas da se pofalis deka najshtedliva e TVOJATA klima i primer duva 50c so 600 a trosi edvaj 90w treba od Aliexpress da si poracas termometri kako tie na @zlatko_ti412 sto moze da gi setiras so +-5stepeni korekcija, pa da ti pokazuva primer na usis -5c poniska temperatura od realnata a na izduv +5 poveke od realnata/tocnata i da gi ponistis merenjata sto vo laboratorija gi imaat izmereno i proizvoditelite :lolzz:
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Moze i so Infrared da meris
AMA Ako sakas da se pofalis deka najshtedliva e TVOJATA klima i primer duva 50c so 600 a trosi edvaj 90w treba od Aliexpress da si poracas termometri kako tie na @zlatko_ti412 sto moze da gi setiras so +-5stepeni korekcija, pa da ti pokazuva primer na usis -5c poniska temperatura od realnata a na izduv +5 poveke od realnata/tocnata i da gi ponistis merenjata sto vo laboratorija gi imaat izmereno i proizvoditelite :lolzz:
А ти со каква мериш?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Дали почнавте или од кога почнувате со оставање на климата на сетирана пониска температура да работи цела ноќ?
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Уште не сум успеал да сконтам дали е поеконмично климата да работи на аутофан или на фиксна брзина, на пр на 3 од 5. Поставена на фиксна брзина влече помалку струја ама пак ми изгледа како да има подолги циклуси на работа. Совет?
Го загрева просторот и на едниот и на другиот начин
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
А ти со каква мериш?
Кога Gree екипата ќе објави било где видео како @zlatko_ti412 , тогаш можеме да зборуваме и да веруваме во нешто. Златко постави одличен тест и тоа за уредот што го веќе има Eurovent,
... за популарниот бренд :) ...
- нема Eurovent за 95% модели
- сите подолги видеа ги покажуваат всушност само нивните недостатоци
- и сите подолги видеа биле снимени од луѓе кои имав всушност мака со нив
- а од промотори и продавачи само графикони, табели, убедување убедување .... а нема вистински тестови - никој не објавил од нив.

Јас да сум во таков бренд, а да нема Eurovent, секој уред би тестирал најмалку како Злате со долги и фер снимки. Зошто да се губи време со расправии кога може се црно на бело. И со такви видеа на сите би им покажал дека грешат и да живее во заблуда.
И дека е мој бренд NO 1 :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Дали почнавте или од кога почнувате со оставање на климата на сетирана пониска температура да работи цела ноќ?
за мојот простор ја обратно ја терам, навечер 24 - дење 21-22
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Кога Gree екипата ќе објави било где видео како @zlatko_ti412 , тогаш можеме да зборуваме и да веруваме во нешто. Златко постави одличен тест и тоа за уредот што го веќе има Eurovent,
... за популарниот бренд :) ...
- нема Eurovent за 95% модели
- сите подолги видеа ги покажуваат всушност само нивните недостатоци
- и сите подолги видеа биле снимени од луѓе кои имав всушност мака со нив
- а од промотори и продавачи само графикони, табели, убедување убедување .... а нема вистински тестови - никој не објавил од нив.

Јас да сум во таков бренд, а да нема Eurovent, секој уред би тестирал најмалку како Злате со долги и фер снимки. Зошто да се губи време со расправии кога може се црно на бело. И со такви видеа на сите би им покажал дека грешат и да живее во заблуда.
И дека е мој бренд NO 1 :)
И ти за што си сеа за Еуровент ли? Ти од Еуровент ли имаш клима?......дај сликај ја надворешната и внатрешната да видиме што пишува на нив , дали стои Еуровент, дали стои Made In Eurovent, Тајван, Turkey...сликај па јави се.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.272
Moze i so Infrared da meris
AMA Ako sakas da se pofalis deka najshtedliva e TVOJATA klima i primer duva 50c so 600 a trosi edvaj 90w treba od Aliexpress da si poracas termometri kako tie na @zlatko_ti412 sto moze da gi setiras so +-5stepeni korekcija, pa da ti pokazuva primer na usis -5c poniska temperatura od realnata a na izduv +5 poveke od realnata/tocnata i da gi ponistis merenjata sto vo laboratorija gi imaat izmereno i proizvoditelite :lolzz:
Дај бе олади малку, намали тоа климата!
Какви црни лабаратории и тестови баеш кога на апла 5.5ка и лепите налепница од 3.5!?
Жито маркети се поконзистентни со лепенките отколку вие!

И @riker збунет што не му оди испод 400w!
Нека ѕирне и фанот колку му е макс! Упс, 800м3!
И многу јако греела во споредба со некоја 3.5ка! Па наравно кога не е 3.5ка!
И струја мкне како за 5.5ка! 2.5кв не е шала!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom