Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
Како вработен во јавно претпријатие Паркинзи поставувам прашање дали полицијата може да не повикува нас од паркинзи да им ставаме т.н. шепи на возилата т.е. да ги блокираме иако тие возила се надвор од нашите обележени зони за паркирање?
Токму тоа ми се случи вчера,јас не знаев што да правам пошто возилото беше надвор од зона за паркирање само непрописно паркирано на пешачки,ме викна полиција,поставив шепа,после се јави сопственикот на возилото,го казнија 45 евра за непрописно паркирање на пешачки плус 1000 ден. за вадење на шепата,е сега дали полицијата работи според законите?
JP parkinzi so odluka na grad ili opstina stopanisuva so OBELEZANI PARKING MESTA. Znaci so tao sto si stavil sepa na vozilo koe ne parkirano na obelezano mesto so koe sto stopanisuva tvoeto pretprijatie si gi zloupotrebil sluzbenite ovlastuvanja, a isto i policaecot sto te nateral toa fa go napravis. Toj mozel da povika pajak i da go otstranat voziloto.

Sent from my SM-M315F using Tapatalk
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
За неносење возачка е казна 100 евра, за одбивање алко тест е 500 евра. Со 600 евра , ти можеш да пиеш и да возиш колку ти душа сака. Закон врз закон е муабетот. И за каиш, неносење прва помош, светла, прекумерна брзина, поминување на црвено, се е тоа би му ја одземал возачката за навек.
За одбивање алко тест нели следува и 1 година забрана?
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Јас ја признавам вината згрешив, нетребаше јас да возам до мене седеше другар кој сосем малку се имаше напиено, сам си напрајв проблеми сам ке си ги сносам последиците. Точно срамно е да бараш пријатели за тоа и затоа на никој не ни се јавив ноќта кога ме застанаја. Ми ги внесоа 50 негативни поени и се распрашав и за другите работи и точно е дека од 1.00-1.50 промили е 6-9 месеци забрана за возење, но сепак постои можност за опомена, зависи кај кој судија ке се падни делото но во секој случај ке поминам со минималната забрана од 3 месеци поздрав и секое добро[DOUBLEPOST=1547505302][/DOUBLEPOST]
Повели нема да одговараш ;)
Ако е под 1 промил се одзема возачка?
 
Член од
15 ноември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo imam edno prashanje, mi stigna pokana za sud posle 11 meseci odkako mi ja pishaa kaznata koja ja plativ vo prvite 7 dena, kako shto razbrav treba da se prilozhi potvrda za uplata. Bidejki ja plativ so kartica na terminal vo policiska imam samo fiskalna smetka koja e izbledena posle godina od plakjanjeto. Dali imate informacija na koj nachin mozham da dokazham deka e platena kaznata?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Izv
Zdravo imam edno prashanje, mi stigna pokana za sud posle 11 meseci odkako mi ja pishaa kaznata koja ja plativ vo prvite 7 dena, kako shto razbrav treba da se prilozhi potvrda za uplata. Bidejki ja plativ so kartica na terminal vo policiska imam samo fiskalna smetka koja e izbledena posle godina od plakjanjeto. Dali imate informacija na koj nachin mozham da dokazham deka e platena kaznata?
Izvod od banka
 
Член од
22 ноември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo, pred 1 godina imav presuda za zabrana za upravuvanje od 3 meseci ama ne mi stigna pokana za da ja odnesam vozackata da mi ja pisat zabranata. Pred nekolku dena me zastana policija ja proverija vozackata i mi bese odzemena na lice mesto. Sluzbenikot mi rece da pojdam da se slikam za nova vozacka za da mi ja pisat zabranata, a za kazna ne mi spomnaa nisto. Me interesira dali moze da mi stigne i kazna?
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
472
Поени од реакции
1.490
До колку kw смее да вози возач почетник?
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Здраво. Летово ми пишаа казна за црвено, иако стварно поминав на жолто. Буквално не ни додадов гас, пошто знаев дека го фаќам. Позади мене поминаа уште две коли, од која третата беше доста позади мене, али прелета. На следните семафори ме застанаа со ротација, бев као WTF сеа што напраив.(ни на крај памет дека е ради семафорот) Не застанаа мене и уште еден и ни пишаа казна на црвено. Логично не ја потпишав и се објаснував пола саат пошто стварно ми беше криво. Искрено мислам дека третата кола (исто сива) што прелета, ваљда мислеше дека сум јас пошто на друг начин стварно не знам како виде дека поминав на црвено. Му го кажав и тоа дека имаше и трета кола (истото и тие позади што ги застана му кажаа, демек зошто него не го застана), но полицијата тврдеше дека немало 3та кола ХАХАХА. 3 пати му реков чекај, не ја пишувај и на крај ми вика епа друже веќе ја пишав. ја мислев дека си заедно со овие позади, па не можев вас да ве пуштам а на нив да им ја пишам ЛОЛ. Еве пиши изјава дека си поминал на жолто, а јас ќе ти помогнам со тоа што нема да дојдам на суд, па ваљда ќе ти помогне нешто. ФАЛА МНОГУ, ЕКСТРА. Ме закрпе со 250 евра, ни крив ни дужен. Се мислев дали да ја платам на пола у први 7 дена, али си помислив дека ако ја платам, ја фактички го признавам делото. Остана така, не ја платив. Ме интересира сеа што е процедурата и дали можам да направам нешто во врска со казната и судот?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
810
Поени од реакции
873
Здраво. Летово ми пишаа казна за црвено, иако стварно поминав на жолто. Буквално не ни додадов гас, пошто знаев дека го фаќам. Позади мене поминаа уште две коли, од која третата беше доста позади мене, али прелета. На следните семафори ме застанаа со ротација, бев као WTF сеа што напраив.(ни на крај памет дека е ради семафорот) Не застанаа мене и уште еден и ни пишаа казна на црвено. Логично не ја потпишав и се објаснував пола саат пошто стварно ми беше криво. Искрено мислам дека третата кола (исто сива) што прелета, ваљда мислеше дека сум јас пошто на друг начин стварно не знам како виде дека поминав на црвено. Му го кажав и тоа дека имаше и трета кола (истото и тие позади што ги застана му кажаа, демек зошто него не го застана), но полицијата тврдеше дека немало 3та кола ХАХАХА. 3 пати му реков чекај, не ја пишувај и на крај ми вика епа друже веќе ја пишав. ја мислев дека си заедно со овие позади, па не можев вас да ве пуштам а на нив да им ја пишам ЛОЛ. Еве пиши изјава дека си поминал на жолто, а јас ќе ти помогнам со тоа што нема да дојдам на суд, па ваљда ќе ти помогне нешто. ФАЛА МНОГУ, ЕКСТРА. Ме закрпе со 250 евра, ни крив ни дужен. Се мислев дали да ја платам на пола у први 7 дена, али си помислив дека ако ја платам, ја фактички го признавам делото. Остана така, не ја платив. Ме интересира сеа што е процедурата и дали можам да направам нешто во врска со казната и судот?
Жолто е исто како црвено.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
На жолто треба да застанеш, немаш оправдување.
Екшли, зависно, некогаш е многу полошо да застанеш на жолто него да поминеш.
Зависи колку брзо возиш, каде си моментот кога се сменило светлото и слично.

На крај краева затоа и има Жолто па после црвено/зелено.
Реално во голем дел од ситуациите е многу побезбедно да го поминеш тоа жолто него да закочиш нагло на пример или да "насанкаш" некој да те залепи од позади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom