Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
Абе абдал, не е исто у никој случај. Украинците трупаа НАТО војници со секојдневни вежби веднаш до Руска граница, самиот тој чин е загрозување на нивната безбедност. Ние со што ја загрозуваме безбедноста на Албанија и Бугарија?
Сериозен си или тролаш? :cautious:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.180
Поени од реакции
32.279
Лик си што го брани концептот на robber baron-и, олигархија и елитизам пошто (наводно) изборот бил меѓу тоа и Путин кој бил лош човек.
За разлика од тебе, свесен сум за мојата идеолошка матрица и спремен сум да излезам од неа и да ги согледам работите попрагматично ;)
:unsure:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
Сите сме робови, наместо да седам во протекторатот и да им работам за пола цена римоут, одлучив да го полнам бардето на чешмата ;)
Да, не се сеќавам дека си се потресувал кога им удираа тепих бомбардирање на блиски Исток, туку заборавив, кај нив имаше прифатлива колатерална штета.
И по којзнае кој пат добивам реплика со whataboutism... :(
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.602
Поени од реакции
36.554
Русите ја празнат воената база Чаплинка, главна база за воздушните сили на југот и местото кај што е сместена командата за тој регион.

 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Ми фали март, каква енергија, елан и верба имаше во кремљботите. Рака на срце 90% од нив ги снема, ама овој jamajka свака му част, супермаратонец, инаетчија, со глава во ѕид ама не се дава. Ееееее а требаше за 2 недели до Киев и до сега да умреме од глад, јаки времиња:D
Screenshot_2.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.180
Поени од реакции
32.279
Русите ја празнат воената база Чаплинка, главна база за воздушните сили на југот и местото кај што е сместена командата за тој регион.

Ова е од завчера, по цела линија на фронтот нема ништо вредно за гаѓање на 80км.



Сериозен си или тролаш? :cautious:
@Fedora10 сериозно те „трола“ со чиста вистина.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.917
Поени од реакции
4.967
ми се чини дека сум имал контакти со неговиот меин. :)
Мислам дека џентлменски се договоривме дека за тие контакти нема во јавност да збориме. Било еднаш и толку, секој по свој пат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.150
Поени од реакции
36.326
И по којзнае кој пат добивам реплика со whataboutism... :(
Жал ми е што одговорот не ти е по мерак, навистина се обидов да го спуштам на ниво за обичната раја ;)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.602
Поени од реакции
36.554
Илушин на иранската авијација повторно денес слетува во Москва. Ова е четврти или петти таков карго авион во последниве неколку дена.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.180
Поени од реакции
32.279
Да беше кажано како оправдување џабе се вадиш сега. Години го трубите истово. И да можеш да направиш без многу цивилни жртви ете ти покажав и со бројки 7к луѓе во цела операција. Не знам што се правиш со сила на тошо. Глупи бомби неможат да користат затоа што неможат да бомбардираат со авијација разбираш, немаат контрола над небото. Ни глупи ни паметни не летаат едноставно не знам зошто не го разбираш нештово не е толку комплицирано

Каква врска има со тоа што јас го кажав? Ова е за на драга кајгана
Дури и да си во право (а не си), за глупи гранати не треба авијација. Имаат големи градови во домет, ниеден не е срамнет со земја. Не е дека немаат муниција, цели ниви преоруваат секој ден (ете кажавте и од с. Кореја од Ким купуваат).

Додека во контраст Доњетск посебно е секој ден гранатиран, по доктрината на американските хендлери.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Црноморската воена флота нема испловено од нападот со морски дронови.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.150
Поени од реакции
36.326
Илушин на иранската авијација повторно денес слетува во Москва. Ова е четврти или петти таков карго авион во последниве неколку дена.

Пиротехника за огномет, пречек на 2023та во Киев и Лавов.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.180
Поени од реакции
32.279
Илушин на иранската авијација повторно денес слетува во Москва. Ова е четврти или петти таков карго авион во последниве неколку дена.

Не му кажувај на @teneke да не се разочара, тој мисли дека Иран бил сериозен кога амбасадорот му ветил на Зеки дека нема повеќе да продаваат оружје на Русија. :unsure:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Украински воени извидници се веќе од друга страна на Дњепар. Претпоставувам да лоцираат мети за нивната артилерија и Химарсите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom