Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
28 август 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
12.655
Влезе ли украинската војска во херсон или уште чека? Некако премногу официјално, како да ги молат да влезат :)
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.735
Поени од реакции
4.332
Влезе ли украинската војска во херсон или уште чека? Некако премногу официјално, како да ги молат да влезат :)
Се игра некоја игра а братми? Дај на трето бокалче сум у кафана ми љути душава после ова денес. Кажи ми некое гледиште оптимистично за нашата способна црвена армија.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Клучевите од Херсон ќе им ги вратат ?
Ќе им ги вратат заедно со тој од Крим ;)
Автоматски споено мислење:

Влезе ли украинската војска во херсон или уште чека? Некако премногу официјално, како да ги молат да влезат :)
Црвен тепих поставуваат и уништеното фашистичко оружје како артефакт.. Се чека Зеленски да слета да почне церемонијата :drk::drk:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.773
Поени од реакции
26.337
Де @JaqenH'ghar и @jamajka ве молам проверете дали е ова монтажа, дали стварно вака вика Шојгу

Ништо Тенеке, не успеаја Крим да го освојат за две недели како што викаа, па сега се перчат со Керсон.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
Путин ја крена летвичката кога ги анектираше четирите области и ги направи дел од Руската Федерација. Секое територијално отстапување од тие четири области во корист на Украина е капитулација на Русија.
зависи, може оставаат простор нешто и да се одстапи, денес утепан главниот од Херсон што туркал и Херсон да биде во РФ...
Мислам ако се врати Трамп во УСА ќе се најде модус, ако не ќе се ѓилават уште долго на кондиција... т.е. додека не се уништи сето нонНАТО оружје во Нато членки...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.773
Поени од реакции
26.337
Имаме дискутирано со Јамајка околу тоа. Ваљда сега му се разјаснило.
Нека заврши периодов, па ќе видиме што е играта. Онака јавно пред публика најавување за повлекување од Керсон е малце смешно :) Ми изгледа на фанфари. Па сега излегоа и Пригозин и Кадиров, да ја правдаат одлуката, што е сосема обратно од праксата што до сега ја гледавме.

Керсон за Русите беше клучен град за цела прва фаза на операцијата (дури и без да спориме за маневарот на северот). Прво нешто што направија, го осигураа Керсон. Ако се повлечат од Керсон цела стратешка придобивка на првата фаза од операцијата ја фрлија во вода. И сега буквално би добиле stalemate на југот, што многу лесно можеа да го направат ако само ги уништеа мостовите и ја префрлеа одбраната на другата страна на реката. Во тој случај ќе имаа повеќе војска да го бранат Харков. Според информациите што ми се достапни, мое мислење е дека повлекувањето од Керсон е голема грешка на Русите. Дали е грешка што на време не мислеле да обезбедат логистика, или е политичка одлуката, јас во моментов мислам дека е грешка.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Ништо Тенеке, не успеаја Крим да го освојат за две недели како што викаа, па сега се перчат со Керсон.
Добро тешење ќе ти бидат шегиве со Крим, ако стварно се повлечат од Керсон:)
Автоматски споено мислење:

Тоа требало да им биде јасно пред да го прогласат Херсон за дел од Руската Федерација. Практично би значело губење на главен град на Руска провинција. Како ќе го продадат тоа дома а да не изгледаат како аматери, не знам.

А да не правиме муабет како ќе влијае тоа на сите напори за мобилизација и доброволци.
Ехе како ќе го продадат тоа дома.. Они изгледаат како аматери одамна, па не дека некој смени мислењедо сеа.

Она што мења е што конечно имаат раководство со мозок во глава, што го разбира балансот на силите, против кој се борат и што реално може да остварат. Подобро да го жртвуваат Керсон и да пробаат да ги задржат другите региони него да вложат се во битка која е невозможно да се добие.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.773
Поени од реакции
26.337
Добро тешење ќе ти бидат шегиве со Крим, ако стварно се повлечат од Керсон:)
Не ми е тешење, разочаран сум. Шефот ми гарантираше дека ќе го освојат Крим за две недели. А испадна само Керсон. :(
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.291
Поени од реакции
18.119
Процесот на ослободување на десниот дел од Херсон т.е. северниот дел, ќе потрае неколку денови, затоа што сеуште има огромен број на трупи таму. Реално ќе бидам изненаден русите тоа да го направат организирано.

Како и секогаш кога се повлекуваа Русите, Украинците му нанесуваа огромни загуби.

Голем број на единици во руската армија повеќе не постојат.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Северџанистанците пуштени на најјако двојна победа за нив, не изгубиле доволно во САД и ете го лапнале Херсон, се немаат толку радувано од кога го бутнаа Кримскиот мост.

Нема што уште една блесава одлука на Русија, ете вчера пишав дека тие пирамидите што ги редат се за да наполнат џеб на некој, немаат ама баш никаква одбрамбена цел.

До некаде и разбирам за Харков, не читале Кајгана, немале поим дека ќе бидат нападнати, па се повчекоа на безбедна далечина, иако можеа да довлечат доволно војска,
сега дееска изјавуваат дека ќе бегале од Херсон, утре ќе избегаат од Крим, задутре од Москва итн.

Пишав пред некое време дека ако бегаат подобро нека потпишат капитулација и нека дадат се на америте, да не не мачат барем нас обичниот народ.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.331
Поени од реакции
6.865
@teneke Што е со муабетиве за избориве у САД? Ко што гледам, демократите губат и за сенатот и за домот. Е сеа во некои држави нема воопшто гласање?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
12.655
За некој ден добар дел од членовите што ги немаше еуфоријата ќе ја насочат во тема 'каде за нова година'
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Не ми е тешење, разочаран сум. Шефот ми гарантираше дека ќе го освојат Крим за две недели. А испадна само Керсон. :(
Како си тргнал со прогнозиве, пази да не ти излезе шегава низ нос.

Туку нели ти е малце чудно дека наводно целиот feint во Киев беше за да го земат Керсон, а сега Керсон ќе го дадат без борба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom