Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Царе искрено само ја плаќам, сите кладби ги изгубив од вашиве глупи анализи. Ме одраа у Фросина у фебруар кога им кажав дека за 3 дена Киев е наш. Кажи и ти некое инсајдерско инфо да дојдам на нула барем. Или ти онака неутрално си овде со хуморометарот се ашкаш.
Царе имаш па плаќаш. Ги намлати пари ти на времето па сега се курчиш по кафаните, можеш да губиш кладби. Немам инсајдерско инфо, тука само со хуморометарот почна да оди под 0 и си велам со тој сарказам барем плати на екипата една кафана, заслужуваат дечките.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Царе имаш па плаќаш. Ги намлати пари ти на времето па сега се курчиш по кафаните, можеш да губиш кладби. Немам инсајдерско инфо, тука само со хуморометарот почна да оди под 0 и си велам со тој сарказам барем плати на екипата една кафана, заслужуваат дечките.
Важи друже, друго нешто да не треба?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Царе искрено само ја плаќам, сите кладби ги изгубив од вашиве глупи анализи. Ме одраа у Фросина у фебруар кога им кажав дека за 3 дена Киев е наш. Кажи и ти некое инсајдерско инфо да дојдам на нула барем. Или ти онака неутрално си овде со хуморометарот се ашкаш.
Чувај ги фискалните, ќе покрие Сорос.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.185
Поени од реакции
2.949
Треба да разбереш една работа, војната на НС/ФА идеологијата беше баш против вакво обединување на Европа а не да дојде до неа, тоа е муабет од саати објаснување, не е место каде што може кратко да се објасни на форум, тоа си бара ладно пиво, скара и доста нерви ко се дискутира.

Него кажи ние кај ќе сме 2030 економски, тоа е побитно, тури пепел на швабите.
Лошо е што кај нас демографски потоп ни се случува со иселувањето и ништо не го ублажува иселувањето на млад работоспособен народ. Инаку со војнава, поскапување на енергенти може и ќе имаме некаков „ќар“ со привлекување на странски инвестиции поради тоа што ќе гледаат да преселат погони и заштедат на плати. Ван Хол од загубар во Белгија дојде тука да биде профитабилна компанија, Кромберг поради војната избега од Украина и отвара нов погон тука
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Што се однесува до нас, вчера прочитав дека Светска банка ни прогнозира најмал економски раст во 2022год од сите држави на Балканот.
Нема шанса ова, сигурно си грешка, оваа влада остварува.
Само да го мрднат данокот догодина, и за 2023та ќе газиме ;)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Лошо е што кај нас демографски потоп ни се случува со иселувањето. Инаку со војнава, поскапување на енергенти може и ќе имаме некаков „ќар“ со привлекување на странски инвестиции поради тоа што ќе гледаат да заштедат на плати. Ван Хол од загубар во Белгија дојде тука да биде профитабилна компанија, Кромберг поради војната избега од Украина и отвара нов погон тука
Абе човек не остана таму, каква економија, какво привлекување инвестиции.
Во моментов таму не работи само оној што не сака.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Лошо е што кај нас демографски потоп ни се случува со иселувањето и ништо не го ублажува иселувањето на млад работоспособен народ. Инаку со војнава, поскапување на енергенти може и ќе имаме некаков „ќар“ со привлекување на странски инвестиции поради тоа што ќе гледаат да заштедат на плати. Ван Хол од загубар во Белгија дојде тука да биде профитабилна компанија, Кромберг поради војната избега од Украина и отвара нов погон тука
ИТ фирми што се овде почнаа по Нигерија да отвараат. Според тоа што слушнав едната тука ќе ја укине фирмата итука и на вработените ќе понуди да им исплаќа бруто и натаму они си знаат. Најверојатно и самите вработени се свесни дека додека Нигеријците се описменат малку повеќе ќе тераат така после чао.
Не направивме никакво подобрување во образованието, правото и инфраструктурата за да задржиме и привлекуваме инвестиции. Неаме некоја сјајна иднина, се надевам дека грешам.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.185
Поени од реакции
2.949
Абе човек не остана таму, каква економија, какво привлекување инвестиции.
Во моментов таму не работи само оној што не сака.
За Македонија правиш муабет ? Не е само да се рече да имаш работа, поентата е да има повеќе компании да се “борат“ за работници со тоа да има и повисоки плати, повисок стандард. Еве на пример Ван Хол кога веќе ја спомнав погоре за обичен работник што попрва грешки при фарбање веќе дава 30к основна плата

Пред странскиве инвестиции истиов сега тој ќе зимаше макс 12-13к без хранарина без превоз се во тие пари
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Што се однесува до нас, вчера прочитав дека Светска банка ни прогнозира најмал економски раст во 2022год од сите држави на Балканот.
Не мора(ме) тоа да го дознаеме од Светска Банка-доволен е само фактот кој вели дека штом комуњарата е на власт, во Македонија не постои економски раст.

Наспроти немањето економски раст, има(ме) енормен раст на корупцијата на сите можни начини и места...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.136
Поени од реакции
11.209
@Lokvan
Дај нешто научете го за економскиот раст да има што да зборне во кафана со другарите. Да изгледа барем малку начитан. Само не знам со негативни броеви како стои.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
За Македонија правиш муабет ? Не е само да се рече да имаш работа, поентата е да има повеќе компании да се “борат“ за работници со тоа да има и повисоки плати, повисок стандард. Еве на пример Ван Хол кога веќе ја спомнав погоре за обичен работник што попрва грешки при фарбање веќе дава 30к основна плата

Пред странскиве инвестиции истиов сега тој ќе зимаше макс 12-13к без хранарина без превоз се во тие пари
u van hol konkretno plative bea dobri od den 1... daleku najdobri od site stranski investicii. imaa oni plasman najdeno pred da dojdat vo mkd i bitno im bese i uste im e da imaat asalni rabotnici. za 200e ekstra ne e problem
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.086
pak ja promasuvas poentata... celta e bitna. obedinuvanjeto. razlikite ke se ispeglaat podocna, toa e proces od 100+ godini. ke se vleci i levo i desno ama eve gledas peglaat i toa uglavno naznaceni a ne izbrani korisni idioti... muabetot ne e ustvari ideologijata nego koj i kako gi naznacuva.
Па баш целта е била различна, пак ќе кажам долга и широка е за објаснување тука на форум.

Лошо е што кај нас демографски потоп ни се случува со иселувањето и ништо не го ублажува иселувањето на млад работоспособен народ. Инаку со војнава, поскапување на енергенти може и ќе имаме некаков „ќар“ со привлекување на странски инвестиции поради тоа што ќе гледаат да преселат погони и заштедат на плати. Ван Хол од загубар во Белгија дојде тука да биде профитабилна компанија, Кромберг поради војната избега од Украина и отвара нов погон тука
Ние сега има(В)ме златна шанса да излеземе од калта, ама имаме страшно непособна влада, еве фирмите кои се со странски капитал качуват плати, отвараат нови работни места, проблемот е што тотално владата е неспособна, полоша влада ниту сме имале ниту верувам ќе имаме.

Демографијата е во колапс, но и ништо не се превзема да се реши тој проблем, а со силна економија и да се зголемуват плати ќе има шанса за повратници , но дур е оваа влада тешка работа, прво тие треба да паднат.

Абе човек не остана таму, каква економија, какво привлекување инвестиции.
Во моментов таму не работи само оној што не сака.
Секој сака да работи за повисока плата, ако дојде странска компанија која нуди повисоки плати ќе одат таму, еве конкретно сите странски компании ги качија платите, инвестиција која ја донесе Грујо сега качи плата на вработени на 20 % и сите се презадоволни, уште едно такво покачување и луѓево ќе живеат топ, на крај краишта треба да работиме да создадеме идеални услови за живот за тие што остануваат нели, па потоа зошто ако државата ни профункционира да имаме повратници, сам потенцира на едно мислење во друга тема дека некој ден и можеби ти би се вратил, не би сакал да се вратиш у држава кај што сите ќе имат повисоки примања и стабилна економија ?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
За Македонија правиш муабет ? Не е само да се рече да имаш работа, поентата е да има повеќе компании да се “борат“ за работници со тоа да има и повисоки плати, повисок стандард. Еве на пример Ван Хол кога веќе ја спомнав погоре за обичен работник што попрва грешки при фарбање веќе дава 30к основна плата

Пред странскиве инвестиции истиов сега тој ќе зимаше макс 12-13к без хранарина без превоз се во тие пари
Да, за Македонија, изборот е тој, или ќе се „борат“, или ќе бараат кадар во друг дел на светот.
Кадарот што се прима во моментов пред 15 години немаше да добие позиција ни за 3 нивоа подоле.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.185
Поени од реакции
2.949
u van hol konkretno plative bea dobri od den 1... daleku najdobri od site stranski investicii. imaa oni plasman najdeno pred da dojdat vo mkd i bitno im bese i uste im e da imaat asalni rabotnici. za 200e ekstra ne e problem
Иам блиски пријатели познаници што работат таму и во погони и во администрација, не беа многу дарежливи со плати на почетокот иако во споредба со нашиве мк компании секако беа подобри. Сега само во последнава година наеднаш имаат 100-150е плати кренати на обичен работник, администрација и доста повеќе.. има сериозен недостаток на кадар и се натпреваруваат фирмиве кој повеќе ќе собере повеќе, веќе ни заварувач нема испод 33-34к дури и во помалите градови.

Да се паметни од војнава и кризиве ќе соберат фирми што не им оди најдобро во Европа не се конкурентни а тука поради платите ќе бидат одржливи..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom