Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.446
Поени од реакции
40.311
тенџере го нема да пише дека им го рокнале цел енергетски систем сабајлево за бродовите.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Аиии трагедија упм, светски економски форум прогнозира до 2030 Русија 6та економија у свет, ист ГДП со Германија :pos: .

Значи стварно им нема крај на поразите руски :lolzz:

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Како не е битна, едниве промовират геј и остали срања, другиве не, друго дека сакале да ја обединат цела Европа у една држава маломорген.

И ете кој ги победи Германциве у војнава, сојузнициве слика и прилика, затоа не се жалете дека светов отиде у пм, бори се за нивни права, соживот со брачата, биди си до крај антифашист со сите нивни вредности.

А после истиов сојуз што направи на нашиве у Егејска Македонија, сепак ние сме секогаш на "победничката" страна,нели !

Прегледај го приврзокот 349944
denes promovira toa, utre drugo... ti rekov nebitno e toa, sve e toa menlivo. treba glup da si ne se promenuvas kon podobro a losoto normalno moze da se preskokne iako e u izlog.

rezultatot e biten, i vaka i taka krajniot ishod e obedineta evropa. ova e cetvrt rajh sega, pogotovo bez britancite se znae sega koj e gazda i cij vazal e.

i bidi malku jasen sto podrazbiras pod "sojuznici".... zatoa sto vo berlin mnogu jasno e koj vleze prv a i koj ja skrsi germanija.

nie sekogas sme bile na marginite. na marginite treba da sfatis deka sekogas ke si ostaven sam i deka treba da si se izboris. na granica na eu sme, so ton muslimani, ako ne se izborime nema nikogas da vidime eu. isto i po WW2, bevme na granica na slovenstvo/komunizam kade se krsea kopjata i crtaa granicite. u takva situacija ako sam ne si pomognes i ne si go resis problemot ima golemi sansi da stanes karta za podkusuruvanje. niz toa sega pominaa srbite so kosovo. kjarot ke go vidat "golemite" vo ukraina.
Автоматски споено мислење:

Аиии трагедија упм, светски економски форум прогнозира до 2030 Русија 6та економија у свет, ист ГДП со Германија :pos: .

Значи стварно им нема крај на поразите руски :lolzz:


@teneke se sekavas pred 3-4 godini koga ti zborev deka indonezija ke bide pred ger do 2030? eve i drugi pocnuvaat da mislat taka... a pazi indonezija seuste vozi u prva brzina.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.337
Поени од реакции
31.207
Многу е едноставно, ако твојот непријател е доволно глупав да заглави во долга војна најпаметно ти е да ја претвориш во прокси војна и да гледаш да заглави уште повеќе.
Да те сатера некој силеџија во темно ќоше за да те натрти, ќе размислуваш дали е глупаво да влезеш во тепачка, или ќе му извадиш лубиркант од џебот? Пошто тоа би било аналогна ситуација, не хмм... „Дали денес да водам војна против соседите, или не. Не знам, ми се војува некако а?“

Него остави тоа, дај потсети ме каде точно е „интересот“ на Украинците во процесов на уништување на целата нивна инфраструктура и имање стотици илјади жртви (засега)? Начека сега момент, Јамајка е на ваша страна преминат и нема кој да те држи под контрола па забегуваш. Да не си му лут што тенеќе го признава како шеф, а не тебе? :cautious:
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.185
Поени од реакции
2.952
тенџере го нема да пише дека им го рокнале цел енергетски систем сабајлево за бродовите.
Успешно ги собориле сите Руски ракети така што ги апсорбирале во термо и хидроелектраните :D

 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.086
denes promovira toa, utre drugo... ti rekov nebitno e toa, sve e toa menlivo. treba glup da si ne se promenuvas kon podobro a losoto normalno moze da se preskokne iako e u izlog.

rezultatot e biten, i vaka i taka krajniot ishod e obedineta evropa. ova e cetvrt rajh sega, pogotovo bez britancite se znae sega koj e gazda i cij vazal e.

i bidi malku jasen sto podrazbiras pod "sojuznici".... zatoa sto vo berlin mnogu jasno e koj vleze prv a i koj ja skrsi germanija.

nie sekogas sme bile na marginite. na marginite treba da sfatis deka sekogas ke si ostaven sam i deka treba da si se izboris. na granica na eu sme, so ton muslimani, ako ne se izborime nema nikogas da vidime eu. isto i po WW2, bevme na granica na slovenstvo/komunizam kade se krsea kopjata i crtaa granicite. u takva situacija ako sam ne si pomognes i ne si go resis problemot ima golemi sansi da stanes karta za podkusuruvanje. niz toa sega pominaa srbite so kosovo. kjarot ke go vidat "golemite" vo ukraina.
Автоматски споено мислење:




@teneke se sekavas pred 3-4 godini koga ti zborev deka indonezija ke bide pred ger do 2030? eve i drugi pocnuvaat da mislat taka... a pazi indonezija seuste vozi u prva brzina.
Треба да разбереш една работа, војната на НС/ФА идеологијата беше баш против вакво обединување на Европа а не да дојде до неа, тоа е муабет од саати објаснување, не е место каде што може кратко да се објасни на форум, тоа си бара ладно пиво, скара и доста нерви ко се дискутира.

Него кажи ние кај ќе сме 2030 економски, тоа е побитно, тури пепел на швабите.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Аиии трагедија упм, светски економски форум прогнозира до 2030 Русија 6та економија у свет, ист ГДП со Германија :pos: .

Значи стварно им нема крај на поразите руски :lolzz:

Prognoza za 2040 moze? Ili za 2050 ako ti e pri raka. Fala.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Едно одлично видео од херсонско, ‘специјалците’ од ‘0’ бегаат газ преку глава, урлање и мавање по капаци зошто си го заборавија другарчето, летање шлемови и финално летив на кров :tapp:
Пошто супер оди се, ситацијата е под контрола :icon_lol: тактичко повлекување
Иначе што било на море? Украинциве без морнарица најјака поморска сила во источна европа ќе излезат :icon_lol:

Да, кога ќе станат дел од Русија ќе имаат прилика да се фалат дека се дел од најмоќната флота :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Треба да разбереш една работа, војната на НС/ФА идеологијата беше баш против вакво обединување на Европа а не да дојде до неа, тоа е муабет од саати објаснување, не е место каде што може кратко да се објасни на форум, тоа си бара ладно пиво, скара и доста нерви ко се дискутира.

Него кажи ние кај ќе сме 2030 економски, тоа е побитно, тури пепел на швабите.
pak ja promasuvas poentata... celta e bitna. obedinuvanjeto. razlikite ke se ispeglaat podocna, toa e proces od 100+ godini. ke se vleci i levo i desno ama eve gledas peglaat i toa uglavno naznaceni a ne izbrani korisni idioti... muabetot ne e ustvari ideologijata nego koj i kako gi naznacuva.

nie do 2030 ekonomski ke sme nikade. najverojatno taze bankrotirani i u proces na "podem" otkako ke se doprivatizira sve sto ostanalo. realno za 2 god od sega ke pocneme da gi custvuvame prvite kurshumi otkako ke seknat poslednite krediti kon ovaa prezadozena ekonomija. uste 2-5 god menadziranje pred bankrot i posle gasi svetla na ekonomijata nekade 2028,2029 taka da 2030 ke bide restart.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
2040 - Европорусија 1во место, Кина 2ро итн..

2050 - Евроазија 1во место, 100 празни места па УСА
И името и претседателот вратени!

Зашто вака ми направите со некое видео од 2016та да се фалам у кафана дека 6ти ќе бидеме во 2030та? Добро нормални сте вие ако вака мислите дека ќе победиме? Неверојатн ко село без кучиња пуштени, мора Пиринска да поработи малце да не консолидира иначе ќе не утепаат соросоидиве.
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
196
Поени од реакции
344
Што се однесува до нас, вчера прочитав дека Светска банка ни прогнозира најмал економски раст во 2022год од сите држави на Балканот.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
И името и претседателот вратени!

Зашто вака ми направите со некое видео од 2016та да се фалам у кафана дека 6ти ќе бидеме во 2030та? Добро нормални сте вие ако вака мислите дека ќе победиме? Неверојатн ко село без кучиња пуштени, мора Пиринска да поработи малце да не консолидира иначе ќе не утепаат соросоидиве.
Царе плати сметката во кафана нареден пат. Заслужува екипата за патењето што го слушаат овој твој хумор.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Prognoza za 2040 moze? Ili za 2050 ako ti e pri raka. Fala.

spored mene


2040

kina
indija
usa

indonezija/rusija ke se jadat za 4to i 5to...

japan
ger
bra
uk i korea ke se jadat za 9to i 10to

2050 e mnogu daleku... japan nema da bide u top 10. indija moze i broj 1 da e do togas a ako ne e ke bide mnogu blisku so kina. obedineta korea ke bide u top 5. od evropa edina UK ke bide u top 10, eventualno germanija ko 10ta mada do togas ke ima podem i od africkite drzavi zavisno kako ke go izmenadziraat tie toa mozno e nigerija da e u top 10.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Царе плати сметката во кафана нареден пат. Заслужува екипата за патењето што го слушаат овој твој хумор.
Царе искрено само ја плаќам, сите кладби ги изгубив од вашиве глупи анализи. Ме одраа у Фросина у фебруар кога им кажав дека за 3 дена Киев е наш. Кажи и ти некое инсајдерско инфо да дојдам на нула барем. Или ти онака неутрално си овде со хуморометарот се ашкаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom