Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Нервозни малце русиве, Украинците вежбале за Абрамси.

Шефе, вуна Русиве од Абрамси а?

Јас искрено да ти кажам многу сум возбуден. Одвај чекам 2 недели да поминат и Крим да го освојат. За Нова Година ич да не збориме. Од дргата година на Нова Година ќе се слави ден на победата против Рускиот фашизам. Дури се мислам дека им пративме оружје дека ќе ни дадат да земеме земја од Русија, ако не не претркаат Кинезите. Мада мислам дека Славјанка никој неможе да ја претрка на удолница.

Да си ебеш векот гарант и некое тендерче ќе фатиш за таму. Секоја чест, све што кажа бидна. Еди на време ти се приклучи, ќе лапне и он од медот.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Продолжуваме со рубриката русите не се топовско месо тие немаат загуби
ЗНАЧИ СЕ РАЗБРАВМЕ ЗАГУБИТЕ СЕ МИНИМАЛНИ?!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.449
Поени од реакции
47.276
Ќе ја поделиме цела Македонија сметката за греење во Скопје. Што мислиш нема да има пари од буџет за гас/мазут/шокуридае за парното да работи? :icon_lol:

Крцкајте си муциња. Ќе обезбеди диктаторот Вучиќ се што треба за лагодна зима на про-западните северномакедонци.
Ништо нема да ни фали, друг ќе моли за руски гас додека овде се бранат западните прогресивни вредности. :icon_lol:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Ама ама, ќе видите кога ќе победи крајната десница во Европа... :D

 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
https://www.reuters.com/investigates/special-report/ukraine-crisis-russia-base/
Others were detained in Balakliia’s police station. Two men - one a firefighter, the other an inspector in the emergency services - said their jailers beat them with wooden batons and administered electric shocks.  Russian soldiers questioned the inspector repeatedly about his calls with his supervisor in Kharkiv. They accused him of compiling a list of Ukrainians who had collaborated with the Russians, which he denies. The firefighter said he was accused of hiding weapons and organising a local partisan group, which he too denies. Albina Strilets, a 33-year-old logistics coordinator for the emergency services, recounted that she and other women were held simply for being “pro-Ukrainian.”

“I heard men being beaten so badly that at one point I heard a Russian soldier say, ‘bring a body bag,’” Strilets said. “Another time I heard a woman being raped upstairs and crying for hours.” Strilets said she broke the cell’s toilet so “it sounded like a waterfall” and would block out the woman’s screaming.
The Kremlin and Russia’s Defence Ministry didn’t respond to questions about events in Balakliia. Russia has said previously its forces do not target civilians.

Kharkiv regional police said Ukrainian investigators had discovered 22 torture chambers across newly liberated towns and villages in the region.  “We cannot count the number of people who were detained. We are talking about hundreds of people. But every crime has a name and we will surely find those responsible,” regional police chief General Volodymyr Tymoshko said.

In an office opposite the police station, relatives of prisoners sometimes petitioned the Russian known as Commandant V. “Granit” to free their loved ones. Tetiana Tovstokora, 57, a school principal, said her husband was turned away when he sought information about her detention, which lasted several days. None of the detainees and families interviewed by Reuters had any success in swaying “Granit.”
Абу Балаклија Беј ;)
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2020
Мислења
838
Поени од реакции
1.946
До подржувачите на левите, да се потсетиме што точно подржувате...ништо не е случаjно.
(Постирам целосна слика за да може да се видат сите детали jасно)

FgBpDMUXgAcpZU7.jpg


Интересно е да ги прочитате коментарите во видеото.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 53418

Гостин
Баш напротив, јас имам повеќе комуникација со Македонија од 99% од тие што сте заминати оти имам активни бизниси, и голема е шансата дека еден ден би се вратил назад.
Во моментов со кризата во Украина сум директно афектиран, дел од проектите кои сме ги имале се откажани, дел се најавени откажувања, а на дел веќе е побарано да им се дадат попусти, и тоа зборувам за проекти со богати Европски земји.

Тоа што ти немаш допирна точка оти ве заболе таквото во САД, или ако гледам од аспект на АУС и јас немам мака е друга работа. Додека овде возам литар бензин за 70 денари и плаќам струја 4000 денари месечно, овие слепците што демек некого опструираат возат гориво по 110 денари, а дома моите плаќаат 5000ки струја и тоа примарно се греат на дрва. Храната во моментов тука е скоро на ниво на Македонија, а во 2 денови овде се вадат парите за кои просечен Македонец рмба цел месец.

Али немате гајле, чекајте го денот кога ќе успеете да ја победите Русија. Само не знам дали сте свесни дека ако навистина ја пикнат мечката во ќош, и стане очајна, може да биде апла гадно и заебанциите/твитањата да ги прават од скривници?
Секоја чест, ако си толку успешен бизнисмен зошто си отишол од државата? Кога низ коментари сам кажуваше си гребел да дојдеш до АУ без да ти помогне никој да си му долшен и сл.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Секоја чест, ако си толку успешен бизнисмен зошто си отишол од државата? Кога низ коментари сам кажуваше си гребел да дојдеш до АУ без да ти помогне никој да си му долшен и сл.
Оти чекав 3 години виза, во меѓувреме почнав да работам за себе.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
До подржувачите на левите, да се потсетиме што точно подржувате...ништо не е случаjно.
90% од Вагнер групата се нацисти со тапија. Веќе кога правиме муабет за нацизам...

Еве ви пример:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Секоја чест, ако си толку успешен бизнисмен зошто си отишол од државата? Кога низ коментари сам кажуваше си гребел да дојдеш до АУ без да ти помогне никој да си му долшен и сл.
Те лаже бе, чисти клозети у Аустралија, имал бизнис.. кур се тресе.. лжги со опашки. Не е ко тебе господин човек да вози виљушкар у локид мартин.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
:lolzz:
Тоа тоа! Надалеку прочуената Самара плажа на Волга. Еднаш бев викам ова Phi Phi ли е или очиве ме лажат? Па уште ракета у сред населба ко Автокоманда, дали може некој да побара повеќе од тоа? Ама не, ќе одиме ние Перт, Мелбурн, гнасна Авсралија со кенгури, не одвлечкаа на сила.
cekaj sega ti neli nesto prorus glumese i ti trebashe nesto za kurch u kafani?

tolku od humorot a?

ostaj ne nas nie sme pametni ideme kaj sakame, za pari rabotime, gi trosime kaj sakame pa eve i u samara... ako ne biva u aus i vo rus i vo banglasdesh i u senegal ke ne bide....

nego so vas so praime? dzabe seirot kako trgnalo te ukrainci, te rusi, te ameri samo za nuklearki i prljavi bombi zborat ako ja roknat stvarno, da prakame jod ili da si kulirame na plaza so kengurite?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Те лаже бе, чисти клозети у Аустралија, имал бизнис.. кур се тресе.. лжги со опашки. Не е ко тебе господин човек да вози виљушкар у локид мартин.
Ти најде да кажеш, дежурен си на Кајгана форум по цел божји ден. Гарант си вработен во администрација едино тие се по цел ден по форуми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom