Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Донеле нови Т-90ки во Украина. Се шпекулира дека се тие што требало да бидат доставени до Индија а се договориле да се одложи пратката.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.321
Поени од реакции
31.184
хахахахах ех бе @Klinton си паднал во куртонска заседа :icon_lol:
п.с.биди понежен со баки рон тој ни е посебен
Aj oлабави ја темава.
Темата каде се толерира 24/7 тролање, просеравање и препукување ќе ја најдеш овде: https://forum.kajgana.com/threads/Пресвртница-за-Украина.71107/
Автоматски споено мислење:

US Gives Ukraine Most Advanced Air Defense System To Date

"We did just deliver two NASAMS systems... We delivered two of them to the government a couple of weeks ago. They’re being installed in Ukraine [imminently]," Hayes said.
Via The Drive/US Army

“It is a short-range air defense system, and it can fire [an AIM-120 Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile] and it could knock down everything in the sky from drones to ballistic missiles to fighter jets," the Raytheon CEO detailed.
The surface-to-air system is produced by Raytheon in partnership with Norwegian defense company Kongsberg, and is considered a mid-range system, but can be outfitted with longer range missiles.
"We’re also seeing significant global demand for advanced air defense systems, especially in Eastern Europe, as the Russians and Ukraine conflict unfortunately continues," Hayes added in the CNBC interview.

The NASAMS is used by the military to protect federal buildings and the White House in Washington D.C. from any inbound aerial threats, and is capable of intercepting even very low flying projectiles. The first foreign country to purchase the sophisticated system was Qatar in 2019.
Ukraine said that when it puts the NASAMS into operation, this will mark a "new era of air defense" for the country. President Zelensky told a summit of Group of Seven leaders last week, "When Ukraine receives a sufficient quantity of modern and effective air defence systems, the key element of Russia’s terror — rocket strikes — will cease to work."

Each unit costs $23 million according to the US Department of Defense. "Systems will be provided as fast as we can physically get them there," Pentagon chief Lloyd Austin said two weeks ago. "We’re going to do everything we can, as fast as we can, to help the Ukrainian forces get the capability they need to protect the Ukrainian people." This was in reference to Russia having stepped up the intensity of its aerial attacks, especially targeting and degrading Ukraine's energy infrastructure.


 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Aj oлабави ја темава.
Темата каде се толерира 24/7 тролање, просеравање и препукување ќе ја најдеш овде: https://forum.kajgana.com/threads/Пресвртница-за-Украина.71107/
Полека бе Ванлок приватна твоја да не е темава? :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Наводно малце лајтшоу имало врз мост понтонски
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.878
Мислам дека оваа тема треба да биде само за воена перспектива. Вести, фотографии и анализи.

Останатото на другара тема.

До пред десетина и кусур години наводнo сеуште бил во активен во некои армии.
Уште е активен Т-34 во Јемен. И мислам во 2 - 3 Афрички војски.

Хутите го користат во борба против Саудијците. Веројатно ќе биде прв тенк со 100 години служба.

1666869650890.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.321
Поени од реакции
31.184
Полека бе Ванлок приватна твоја да не е темава? :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Наводно малце лајтшоу имало врз мост понтонски
Почитувај ги правилата, во првиот пост се детално опишани.
Држи се до правилата и нема да има проблеми. Кога ќе осетиш потреба за девијации, не го прави тоа овде. Овде на темава кога ќе добијам известување за нов пост очекувам да видам соодветна содржина, нов настан или развој во војната, или барем нешто онтопик на темата. Не да отворам форум и да прочитам уште еден шитпост од Еди/Муерте/итн.

Мајтапи и замарања на https://forum.kajgana.com/threads/Пресвртница-за-Украина.71107/ таму знам дека Еди/Муерте/итн замараат со глупости и таа тема ја отварам кога имам време за губење. Верувам дека повеќето овде слично размислуваат, почитувај го тоа.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Почитувај ги правилата, во првиот пост се детално опишани.
Држи се до правилата и нема да има проблеми. Кога ќе осетиш потреба за девијации, не го прави тоа овде. Овде на темава кога ќе добијам известување за нов пост очекувам да видам соодветна содржина, нов настан или развој во војната, или барем нешто онтопик на темата. Не да отворам форум и да прочитам уште еден шитпост од Еди/Муерте/итн.

Мајтапи и замарања на https://forum.kajgana.com/threads/Пресвртница-за-Украина.71107/ таму знам дека Еди/Муерте/итн замараат со глупости и таа тема ја отварам кога имам време за губење. Верувам дека повеќето овде слично размислуваат, почитувај го тоа.
Јас објавив овде видеа од фронт кој беа во контекст со нешто што се дискутирало тука, како на пример есеите на тема т62 што ги пишуваа одредени членови пред х време. Од друга страна назад имаш 3 страни јамајка за заев кај што објаснува и рон и дарче доритос кај што се губат, али тоа очигледно не е шитпостинг :icon_lol: Поставете ако не некои насоки да знајме што е шитпост а што не е оти вака иди ако си за русите не е а ако си против шитпост е ;)
Автоматски споено мислење:

In Shakhtyorsk, after the impact of the APU, 12 fuel tanks are on fire.
A fire train from Ilovaisk was sent to the city to extinguish the fire.
There is no information about the victims among local residents.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Јас објавив овде видеа од фронт кој беа во контекст со нешто што се дискутирало тука, како на пример есеите на тема т62 што ги пишуваа одредени членови пред х време. Од друга страна назад имаш 3 страни јамајка за заев кај што објаснува и рон и дарче доритос кај што се губат, али тоа очигледно не е шитпостинг :icon_lol: Поставете ако не некои насоки да знајме што е шитпост а што не е оти вака иди ако си за русите не е а ако си против шитпост е ;)
Шефе, ај додека си тука, Де објасни му на Ванлок како Украинците ги победија Русите на север. Објасни му ги тие генијални воени маневри и акции што ги превземаа за да ги избркаат Русите. Исто и објасни му ја битката за Киев што се случуваше, кога Русите пробаа да влезат и како катастрофално изгубија. Па ќе видиш после дали ќе ти се курчи.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Јас објавив овде видеа од фронт кој беа во контекст со нешто што се дискутирало тука, како на пример есеите на тема т62 што ги пишуваа одредени членови пред х време. Од друга страна назад имаш 3 страни јамајка за заев кај што објаснува и рон и дарче доритос кај што се губат, али тоа очигледно не е шитпостинг :icon_lol: Поставете ако не некои насоки да знајме што е шитпост а што не е оти вака иди ако си за русите не е а ако си против шитпост е ;)
Приказната е многу поголема од тоа што ние го прецепираме у моментов, овде станува збор за конфликт кој има многу поголеми размери како и можност за ескалирање у иднина. Ова у Украина е глумење лудило, ако ги грабнат русиве со милион војска ќе не знаат кај да бегаат. Не е Украина фокус, нели гледаш кај се трупа војска од НАТО и кој е можен фронт во иднина. BTW ја уште пред некој месец кажав дека Белорусија ќе биде правата војна, уште кога почна да се трупа војска у Полска и Романија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
@Vanlok гледаш што ти зборувам? :icon_lol:
Зошто така збориш бе шефе, нема врска ова со оффтопик. Де објасни му ги брилијантните маневри на Украинската војска на север, за да заќути и не те омета. Чисто според правилата на темава. Еве ако не можеш ти да ги објасниш, нека дојде @Klinton да ти помогне.

И мене ме интересира кои се тоа маневри и офанзивни акции на Украинците што ја натераа Русија да се повлече од Северот. Не за друго, ако ме праша некој да му кажам, нов сум од вашиот табор и не знам детали, пошто ми го переле мозокот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.321
Поени од реакции
31.184
@Vanlok гледаш што ти зборувам? :icon_lol:
Гледам дека провоцираш офтопик каде и да се појавиш (а офтопик овде како еуфемизам го употребувам). Сметај се културно замолен да си ги однесеш ваквите замарања и провоцирања на друго место.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Гледам дека провоцираш офтопик каде и да се појавиш (а офтопик овде како еуфемизам го употребувам). Сметај се културно замолен да си ги однесеш ваквите замарања и провоцирања на друго место.
Врти сучи јас кабает :icon_lol:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Батали го, не гледаш дека му е криво дека ќе си го вратат Украинците Крим за 13 дена.
Ама затоа и светот за 13 дена ќе биде поинакво место за ж̶и̶в̶е̶е̶њ̶е̶ умирање. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom