Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Нивните политичари се спремни и децата да си ги продадат за парите што им се плаќаат.
Рачунај кое лаење го правите вие обичната пешадија за паричката што стига преку невладини и слично, а да не правиме муабет што би правеле ако сте платени во милиони како политичарите таму ;)
ти колкава паричка земаш од руски конзулат за ова лаење што го удираш овде? Никогаш јас никаква паричка не сум зел од никој, парите си ги заработувам чесно. Тоа е проблемот со вас оти мислите дека секој што има спротивно мислење од вас мора некој да го плаќа за тоа, мајндсет што ви го начука в мозок груле со неговите гебелсовци и еве изгледа цел живот со здравје ќе си го носите. Истата проекција ја правиш за источните земји, нема шанси тие да не ги сакаат русите, мора да се платени за тоа :icon_lol:

Ќе имаат прилика да опипаат каква е западната чизма, не е страшно.
Инаку гинат оти се глупи, да беа троа побистри ќе жиееја како бубрег во лој.
Да да многу убаво ја осетија западната чизма, еве од кога се распадна ссср станаа посиромашни и понеразвиени, да не правам муабет за политичкиот прогон сега што го кркаат естонци, литванци, пољаци, циа ги зема од по дома и во гулаг ги носи, уствари чек тоа русите да не беа :icon_lol: Ко бубрег во лој ќе живееле, на пати се думам дали вистина си ги верувате овие глупостиве што ги траскате. Како да немаа сите тие прилика 70 години да поживеат како бубрег во лој во прегратките на русите :facepalm:

Русија има свое население во овие држави, последно кога проверив во Украина имаше 18% Руси, горе-доле сличен процент како и шипци кај нас, така да Украина ќе треба да се потруди да им даде секакви права на истите. Јас уште не гледам рамковен договор, двојазичност, гарантирано вработување на 20тина проценти во секоја институција, гарантирано делење на дипломи и тн.
Ти си прогресивен човек, барем ти треба да знаеш дека ова мора да е гарантирано и е по насоките на западот.
каква врска има сето ова со тоа што русите се омразени во источна европа? Иначе да нивното малцинство е исто како љопките кај нас, класични учкаши и насилници кои никогаш ништо нема да им стигне. Исто како учкарите зедоа пушки в раце и се едни најобични сепаратисти терористи
Автоматски споено мислење:

Тоа е другар јас на стари години го сватив тоа. Тука у Моленбек лебот го зимам, у центарот на НАТО, а навивам за Русија. Туку кажи ми, пошто сум нов, кои држави беа појаки од Русија, Италија, Тексас и уште една која беше.
да ти кажам кој се послаби полесно ќе биде :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
да ти кажам кој се послаби полесно ќе биде :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Не, знам дека е полесно така, ама пошто обично кога кажувате ги кажувате појаките, на пример „абе што кур е Русија, Тексас има појака економија од Русија“. Па чисто да знам кога ќе треба да кажуем, Тексас, Италија и другата која беше ?
Автоматски споено мислење:

Се чудам како ќе живеам тогаш.

Можеби ќе треба и јас како нив да правам нов акаунт :свиркам:
Види, џабе се противиш, знаеш длабоко во себе дека не е така. Ајде да имаше шанси да тепа Русија, те разбирам, вака. Каде бе, еден Тексас има појака економија од Русија, една Италија ееееееј.... Мислам џабе ти е.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.986
Ти ако мислиш дека ако Русија фрли нуклеарка на Украина, западот ќе го прифати тоа туку-така и дека војната (а со тоа и кризата) веднаш ќе заврши - тој од аватарот не ти е рамен.

На нас останатите што не сме пристрасни кон Русија јасно ни е дека кризава ќе трае сè додека не се смени целокупната власт во Русија (а за да се случи ова треба да има пуч/граѓанска војна), или кога западот ќе стане целосно независен од Русија во поглед на ресурси. Но во никој случај не очекувам враќање на работите во нормала во скоро време затоа што не очекувам Русија да се повлече од Украина (нажалост).

Веќе имам кажано - војната многу лесно може да заврши ако Русија се повлече од Украина. Тоа нема да ја сопре кризата (инфлацијата) низ светот затоа што западниот свет нема да продолжи да соработува со Русија дури и при ваков исход (минимум ќе мора да има смена на Путин и компанија). Но ако Русија излезе како некаков победник? НИКОГАШ нема да се вратат работите во нормала. Има многу лицемерие во западниот свет, да - но не верувам дека би прегазиле сè што збореле и правеле изминативе 8 месеци.
druze koj go ebe zapadniot svet, neli gledas deka sekoj si bara alternativi veke. i rusija si bara novi pazari i sorabotka so ostatokot i zapadot.zapadot nesto moze da najde vo aus, kanada i usa mada sekade ke bide skapo i tesko radi lokalni zakoni, nesto ke nadomesti so novi tehnologii... od druga strana brics plus ksa, iran, indonezija, thailand i red drugi sto sakaat da vlezat ke kontroliraat 90% od resursite i nekade 60% od naselenieto i najbitno za prv pat ke imaat pogolem i pocist pristap do ostatokot na svetot nego zapadot.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
ти колкава паричка земаш од руски конзулат за ова лаење што го удираш овде? Никогаш јас никаква паричка не сум зел од никој, парите си ги заработувам чесно. Тоа е проблемот со вас оти мислите дека секој што има спротивно мислење од вас мора некој да го плаќа за тоа, мајндсет што ви го начука в мозок груле со неговите гебелсовци и еве изгледа цел живот со здравје ќе си го носите. Истата проекција ја правиш за источните земји, нема шанси тие да не ги сакаат русите, мора да се платени за тоа :icon_lol:


Да да многу убаво ја осетија западната чизма, еве од кога се распадна ссср станаа посиромашни и понеразвиени, да не правам муабет за политичкиот прогон сега што го кркаат естонци, литванци, пољаци, циа ги зема од по дома и во гулаг ги носи, уствари чек тоа русите да не беа :icon_lol: Ко бубрег во лој ќе живееле, на пати се думам дали вистина си ги верувате овие глупостиве што ги траскате. Како да немаа сите тие прилика 70 години да поживеат како бубрег во лој во прегратките на русите :facepalm:


каква врска има сето ова со тоа што русите се омразени во источна европа? Иначе да нивното малцинство е исто како љопките кај нас, класични учкаши и насилници кои никогаш ништо нема да им стигне. Исто како учкарите зедоа пушки в раце и се едни најобични сепаратисти терористи
Автоматски споено мислење:


да ти кажам кој се послаби полесно ќе биде :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Еди буразеру ме разочаруваш, за Русија не се навива поради пари, нема пари таму, се е на духовна база, и оти имаат поубави жени од западњаците :)

Види, сите викате дека поарно се живее, а секаде каде што стави рака западот, државите сибаа мамицата и се испразнија.
Ако не ми веруваш мене, еве ја статистиката:
.
1666837019999.png

Латвија:
1666837039940.png

Тогаш не се живееше арно, ама сега изгледа ич не сакаат да живеат таму :D

И еве ти за „Нашата Земја“ како што милувате вие во партија:
1666837118312.png
Обединети Нации дури и оптимисти се, не се свесни дека за 10 години ќе ја стигнете предикцијата од 2100.

Немој да те прочитаат од партија за учкарите, ќе ви ја рушат коалицијата, нели соживот, братство и тн?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
мајндсет што ви го начука в мозок груле со неговите гебелсовци
Така е Груле е крив за све. Тој ни го испра и сеуште ни го пере мозокот. Да не беше Груле ние ќе бевме во ЕУ и НАТО уште пред децении. Пред Груле немаше толку русофили тука. Груле има земано пари од Путин и ги оформи тие попут Бачев, да не хипнотизираат тука.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Така е Груле е крив за све. Тој ни го испра и сеуште ни го пере мозокот. Да не беше Груле ние ќе бевме во ЕУ и НАТО уште пред децении. Пред Груле немаше толку русофили тука. Груле има земано пари од Путин и ги оформи тие попут Бачев, да не хипнотизираат тука.
Море како оди со Кримскиот мост, се е во ред?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Русија нема да се повлече од Украина оти за разлика од западот ова за нив е егзистенцијално прашање. Ако не покажат лекција таму, никогаш нема да направат држава.
Тоа бе тоа. Ама ја еве се чудам више 8 месеци. Егзистенцијална војна, значи ако не победи Русија влагаат амерички тенкови до Камчатка требат све што е руско. Ја уништуваат американците државата не постои веќе Русија. И пак нема колони волонтери за регрутација. Пак ко магариња за уши ги влечат во мобилизација со плачење со све. Што е оваа работа?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
1666849583927.png

Еве ги доказите. Све е јасно сега.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.773
тоа е проблемот со вас, оти вие мислите дека на русите украина им е дворот :icon_lol: татко му на путин му ја остај украина :icon_lol:
чудете се после зошто сакаат сите соседи нивни во нато :icon_lol: али добро е барем се трудиш, до некни само за јамболиите верглаше

Прегледај го приврзокот 349462
Аууу ова е јако особено Њемачка и нејзините фашистички сојузници. Дечките убија ~25.000.000 Совети и имаа замислено уште пострашни планови за останатите. Ама не, како се осмелува Русија да ги окупира државите кои пред ~10 години се обидоа да го избришат СССР и советскиот народ од лицето на земјата.

Можеби требаше да ги остават да го спроведат Генералплан Ост на раат, така ќе беа среќни и весели денес и немаше да ја мразат РФ.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Тоа бе тоа. Ама ја еве се чудам више 8 месеци. Егзистенцијална војна, значи ако не победи Русија влагаат амерички тенкови до Камчатка требат све што е руско. Ја уништуваат американците државата не постои веќе Русија. И пак нема колони волонтери за регрутација. Пак ко магариња за уши ги влечат во мобилизација со плачење со све. Што е оваа работа?
Не можат преку Камчатка, многу мечки има.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Дај бре жити леб одговори вечер сум во една кафана после Усје ќе ме прашаат нема да знам.
Не се разбирам јас во тие работи, чекам на изјавите од Славјанка, Тенеќе и Еди, ако тие викаат гази Украина нема што да муабетиме за вакви планови.

Бтв, како ве лажат од ЕУ и партија:
Screenshot_2022-10-27-16-02-07-74_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Не се разбирам јас во тие работи, чекам на изјавите од Славјанка, Тенеќе и Еди, ако тие викаат гази Украина нема што да муабетиме за вакви планови.
Значи ипак ќе идам неспремен вечер у кафана, ах.

Иначе у партија задње бев кога шитнав едно пунто на старо. Го немам видено низ град мајкуму.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Значи ипак ќе идам неспремен вечер у кафана, ах.

Иначе у партија задње бев кога шитнав едно пунто на старо. Го немам видено низ град мајкуму.
Врти некоја тема за кошарка/фудбал, не чепкај политика :D

Пеер не заебавај, форумов + партија е брза трака до успешна кариера. Летко наш тука си заработи државна работа, следи ги неговите стапки!

Шо мислиш јас зошо седам тука, Русиве ветија дека ако победат ќе лапнам државна работичка во нивни Комуналец, господин чоек, 30 степени макс, не ко кај нас да изгорам на жешкото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom