Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
едно горење ка 52(најмодерниот руски хеликоптер) најверојатно со некој смрдлив манпадс од касни 80ти
Автоматски споено мислење:

Така е едмонд ситни лигавења, попут „нели бе за 2 недели Киев ќе паднеше“.
Иначе пошто си приглуп и го конзумираш само тоа што за тебе е логично, чисто за информација, ниту сум во Белгија, ниту го мразам западот, ниту сакам распад на западот, ниту слугувам некому, ниту пак станувам понеделнечки. Туку тебе како те удираат поскапувањата? На што се грееш? Колку ти останува месечно? Доволно е да си се запрашаш овие прашања, за да видиш кој победува. Уствари си знаеш ти кој победува, твојот крик е само предсмртна агонија на обичниот народ....
не бе твоите теории дека киев беше диверзија и дека долга војна во спротивно на сета воена логика и воена наука до сега му одговара на некого ќе си ги кажуваме овде
значи во понеделник неработен ти е :icon_lol:
мене не ме удираат многу искрено, јас земам добра плата и ми останува некој денар на страна, се греам на струја ама резерва и дрва имам така да не се секирајте ти и австралијанците имам и јамболии :icon_lol: те прашав директно 5 пати оти не кажуваш кај си, лесно е во Македонија сум или не сум во Македонија
јас убаво гледам кој победува затоа сум вака раат и си се дупам со вас, вас ви гори под нозе па не знаете последниов месец што зборувате :icon_lol:
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
не бе твоите теории дека киев беше диверзија и дека долга војна во спротивно на сета воена логика и воена наука до сега му одговара на некого ќе си ги кажуваме овде
значи во понеделник неработен ти е :icon_lol:
мене не ме удираат многу искрено, јас земам добра плата и ми останува некој денар на страна, се греам на струја ама резерва и дрва имам така да не се секирајте ти и австралијанците имам и јамболии :icon_lol: те прашав директно 5 пати оти не кажуваш кај си, лесно е во Македонија сум или не сум во Македонија
јас убаво гледам кој победува затоа сум вака раат и си се дупам со вас, вас ви гори под нозе па не знаете последниов месец што зборувате :icon_lol:
Ти можеш да си веруваш и во дедо Мраз, ама како да ти кажам џабе ти е. Тоа само значи дека сум те преценил.

Долгата војна го направи бензинот 100 денари и млекото 80, а лебот 50. Влезот во НАТО требаше да ви даде просперитет на вас северџаните, ама ете добивме војна и поголема сиромаштија. Или како што кажа некој претходно на темава, таман се фатил сиромајо на орото, се скина тапанот. Ти може сакаш да направиш дека е смешно, ама сметката кога ќе ти дојде нема да ти е баш смешно. Колку процентуално ти одат од твоите приходи на греење? А колку ти одеа лани? Треба да станеме Бугарија од 80тите за да видиш кој победил и кој изгубил? Ако е така тогаш дефинитивно сум те преценил.

Колку е подолга војната, толку повеќе западот ќе пати. Пошто еве има тука и од Русија и од западот. Сите тука на западот освен Игорче и Феникс, кажуваат дека има гадна криза. А луѓето кои живеат во Русија, кажуваат дека воопшто не се осеќа на економски план за обичниот човек. Можеш ти да си бидеш слеп колку сакаш, тоа е твој проблем. Но Русија си изигра така како што највеќе на нејзе и одговара. Западот е најчуствителен на џебот и тоа е најголемата победа, па макар Киев и да бил пораз. Ако не го разбираш тоа, ќе го разбереш кога „убавата плата“ нема да ти стигне за ништо пошто е само плата и е веќе видено во 90тите колку е релативен тој поим „убава плата“, а „солидарниот“ запад ќе ни го сврти грбот при најмала криза.
Автоматски споено мислење:

те прашав директно 5 пати оти не кажуваш кај си, лесно е во Македонија сум или не сум во Македонија
Најдебилен аргумент за дискусија е овој. Демек ако не сум во Македонија или сум на западот немам право да имам мислење за Македонија или против западот или мислењето по автоматизам ми е нерелевантно. Поголем дебилизам од ова не постои. Израел да се водеше од ваков дебилизам, ќе завршеше во буништето на историјата во 1948.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Тоа само значи дека сум те преценил.
фала ти не знам како ќе ти се оддолжам за ова

Треба да станеме Бугарија од 80тите за да видиш кој победил и кој изгубил? Ако е така тогаш дефинитивно сум те преценил.
гладна кокошка просо сонува

Колку е подолга војната, толку повеќе западот ќе пати. Пошто еве има тука и од Русија и од западот. Сите тука на западот освен Игорче и Феникс, кажуваат дека има гадна криза. А луѓето кои живеат во Русија, кажуваат дека воопшто не се осеќа на економски план за обичниот човек. Можеш ти да си бидеш слеп колку сакаш, тоа е твој проблем. Но Русија си изигра така како што највеќе на нејзе и одговара. Западот е најчуствителен на џебот и тоа е најголемата победа, па макар Киев и да бил пораз. Ако не го разбираш тоа, ќе го разбереш кога „убавата плата“ нема да ти стигне за ништо пошто е само плата и е веќе видено во 90тите колку е релативен тој поим „убава плата“, а „солидарниот“ запад ќе ни го сврти грбот при најмала криза.
сите тука на западот, значи на западот си :icon_lol: јако ми е што мислите дека само вие сте на западот. Пола фамилија ми е на западот и повеќе и пола круг на пријатели, често одам и јас на тој 'западот' знам која е ситуацијата, има оскапувања ама далеку од таа катаклизмата на која дркате ти и останата ергела овде. на што ти го базираш мислењето тука? неколку души на запад и буквално ЕДЕН човек во русија, ти повторувам ЕДЕН ЧОВЕК. И ти ми настапуваш како да е некоја ебена нзс на ситуацијата? Америка имам еден куп луѓе, голем дел од нив чисти амери, уште не се престанати со трошење на глупости и купување оружје од по 3к така да не би рекол дека е толку катаклизмично колку што вие овде САКАТЕ да биде. Русија ништо не изиргра, се впушти во глупава непромислена авантура оти е држава на корупција и парцијално функционална е, сега само пробува damage control да направи на срањето во кое заглави, во пола рационализациите кои ти и ванлок си верувате ни роден русин не верува. Западот го мразиш патолошки, се пењавиш на секоја помисла за него така да не ми продавај овде мадиња за бубрези жити се.

Најдебилен аргумент за дискусија е овој. Демек ако не сум во Македонија или сум на западот немам право да имам мислење за Македонија или против западот или мислењето по автоматизам ми е нерелевантно. Поголем дебилизам од ова не постои. Израел да се водеше од ваков дебилизам, ќе завршеше во буништето на историјата во 1948.
знаеш што е најдебилно? 50 пати да те праша некој дали си во Македонија а ти да не одговориш туку да вртиш како киша око крагујевца, очигледно се срамиш што не си овде иначе ќе одговореше
знаеш што е уште подебилно? да живееш на запад и да бараш секој ден русите да му мавнат на западот нуклеарка
ако не си во Македонија и ако си на запад навистина твоето русофилско мислење не е ебано релевантно, дечкото што пишува од русија барем е таму и за тоа му симнувам капа, за разлика од вас сите кои јадете бурек за западот од ливерпул во сиднеј и слично
и немој гној како Македонската дијаспора да ја споредуваш со израелската дијаспора оти нив со корита можете вода да му носите, од вас сем комплексите овде да ги лечите во лето(секоја чест на исклучоци) друг ќар немаме
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
фала ти не знам како ќе ти се оддолжам за ова


гладна кокошка просо сонува


сите тука на западот, значи на западот си :icon_lol: јако ми е што мислите дека само вие сте на западот. Пола фамилија ми е на западот и повеќе и пола круг на пријатели, често одам и јас на тој 'западот' знам која е ситуацијата, има оскапувања ама далеку од таа катаклизмата на која дркате ти и останата ергела овде. на што ти го базираш мислењето тука? неколку души на запад и буквално ЕДЕН човек во русија, ти повторувам ЕДЕН ЧОВЕК. И ти ми настапуваш како да е некоја ебена нзс на ситуацијата? Америка имам еден куп луѓе, голем дел од нив чисти амери, уште не се престанати со трошење на глупости и купување оружје од по 3к така да не би рекол дека е толку катаклизмично колку што вие овде САКАТЕ да биде. Русија ништо не изиргра, се впушти во глупава непромислена авантура оти е држава на корупција и парцијално функционална е, сега само пробува damage control да направи на срањето во кое заглави, во пола рационализациите кои ти и ванлок си верувате ни роден русин не верува. Западот го мразиш патолошки, се пењавиш на секоја помисла за него така да не ми продавај овде мадиња за бубрези жити се.


знаеш што е најдебилно? 50 пати да те праша некој дали си во Македонија а ти да не одговориш туку да вртиш како киша око крагујевца, очигледно се срамиш што не си овде иначе ќе одговореше
знаеш што е уште подебилно? да живееш на запад и да бараш секој ден русите да му мавнат на западот нуклеарка
ако не си во Македонија и ако си на запад навистина твоето русофилско мислење не е ебано релевантно, дечкото што пишува од русија барем е таму и за тоа му симнувам капа, за разлика од вас сите кои јадете бурек за западот од ливерпул во сиднеј и слично
и немој гној како Македонската дијаспора да ја споредуваш со израелската дијаспора оти нив со корита можете вода да му носите, од вас сем комплексите овде да ги лечите во лето(секоја чест на исклучоци) друг ќар немаме
Дали сум на западот, можеше да видиш и да продолжеше да го видиш контектстот на моето пишување во постот што девојка ти Антон го „откри“, ќе видеше во кое својство бев во Белгија. Ти кажа тука и тенеке и мислам дека уште еден ти кажа дека сум во Македонија. Но пак ќе ти кажам моето место на живеење е нерелевантно за мојот став. А мојот став не е ниту да рокне Русија нуклеарка на западот, ниту пак обратно. Ниту сакам да пропадне западот, а уште помалце САД. Ниту пак сум во суштина некаков Русофил. Едноставно мојот став е дека Русија е дел од западната цивилизација и како таква таа западна цивилизација може сеуште да владее со светот само доколку Русија е дел од неа. Во моментов, Русија можеби е и најважниот дел на таа западна цивилизација, пошто новокомпонираните ЕвроАтлански вредности ги девалвираа вредностите на цивилизацијата до ниво на пародија. И ја направија западна Европа едно големо гето од гарежот на блискиот исток и Африка, кој пак гареж они самите го создадоа.

А за тоа што не снајдува тука во Македонија, не ни е крива дијаспората. Тие не беа дел од економското и националното разнебитување што ни се случуваше. Све ова што го имаме тука, самите си го постигнавме со помош на продадени лигушевци (нема да покажувам со прст, самите си знаат кои се) и самите си го заслужуваме тоа што го сркаме. Ако покажување на прстот кон дијаспората ти помага, тогаш ти прам темане на паметот што го имаш.

Не сакам никого да омаловажувам, но омаловажувањето самите си го правите со вашите плитки и ограничени размислувања. Еден месец прстите ги скрши пишувајќи тука сакајќи да докажеш дека губат Русите, а тоа го правиш пишувајќи колку се глупи Русите, колку се малоумни, не ги бива. Само тоа ли знаеш да го напишеш за Русите? Тоа ти е единствениот аргумент дека губат? Веруваш во тоа стварно? Прашувам затоа што имаш повеќе од 100 поста во последниве 20 дена во кои тоа го пишуваш, од вкупно 900 што си ги напишал со овој профил. Толку многу посакуваш да е вистина?

Сите тука(на форумов, не на западот) што пишувате против Русија, единствен аргумент ви е дека се глупи Русите. Дека немаат технологија, дека се неписмени, немаат наука. Јас незнам во која саксија сте растени и дали некогаш во последните 20тина години сте посетиле некој универзитет низ Европа (не спорам дека си ги посетил роднините на запад и културните обележја, но тоа очигледно не те направило попаметен), да видите чисто кој гази во технички науки. Се исмејавате во стилот на тенеке тука, дека Русите користат Ирански дронови, а никој да се распраша чива навигациска технологија користат и дали можеби Русија учествувала во нивното создавање. И тоа пази, збориме за држава која малтене до пред SpaceX децении единствена користеше возила за патување во вселената, која има вселенски станици, сателити, балистички ракети, најнапреден ПВО систем и ред други работи. Да го занемариш Рускиот придонес во науката само по себе збори за какви неписмењаци станува збор.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Ne, ne mi bese mislata za golemite korporacii i nivnite profiti tuku za namerno i svesno targetiranje na infrastruktura iako znaat deka posle desetkratno povekje ke se unisti ukrainska infrastruktura cisto radi odmazda. Ukrainec, posebno lokalec za toa e svesen i ne veruvam deka bas taka lesno ke pristapi kon takvo nesto. Stranski platenik od druga strana kur ke go zaboli za moznite reperkusii vrz ukrainskata infratruktura . Isto kolku i mene na primer sto bi me zabolilo za tamu nekade :toe: .
Држи вода и тоа, ама муабетот ми е дека намерно овие организации им плаќаат на таквите да прават срања.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
баки реденки се дешаваат само во твојата глава и тоа е ептен сомнително, тртење пушење геннбенг - многу лош речник имаш за алфа мажјак
иначе јас овде како што гледам дарче си легна, ванлок е миа, а јамајка почна со белгиан девушка плачки така да тртење може да има ама јас тешко да сум жртвата само ти се подаваш во ниедно време спремен за рендање
си се дупам
I rest my case :pos:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.319
Поени од реакции
31.182
добро е барем во згради не се маваат да не зборувам колку со колку е соодносот али ај да не ја тераме до таму
туку како од цел пост за тоа само се фати? :icon_lol:
Знам дека тебе руските летала ти се специјалност, но некои од Ф-35киве (баш како и газдите) имаат идентификациона дисфорија лгбтА (се самоидентификуваат како амфибиски модели), па си реков дека тебе како на љубител на авионски проблеми би ти било интересно да слушнеш нешто ново.

Малку било ладно за пливање, ама тоа не ги спречило. :unsure:

 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
јас убаво гледам кој победува затоа сум вака раат и си се дупам со вас, вас ви гори под нозе па не знаете последниов месец што зборувате :icon_lol:
Не може педерското да го скриеш, појако е од тебе. :kuracc:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.319
Поени од реакции
31.182
Какво лудо видео

На крај виде куршум како го удри поклопецот од митралезот?
Хедшот ќе беше инаку.


Овоа машко или женско е?
Ниедно од набројаните избори.


Дали сум на западот, можеше да видиш и да продолжеше да го видиш контектстот на моето пишување во постот што девојка ти Антон го „откри“, ќе видеше во кое својство бев во Белгија. Ти кажа тука и тенеке и мислам дека уште еден ти кажа дека сум во Македонија. Но пак ќе ти кажам моето место на живеење е нерелевантно за мојот став.
Во моментот кога му прифаќаш дискусија која ја почнал за да те компромитира па сеедно што ќе кажеш (како она прашањето, те знаат ли дома дека си педер), тој веќе го добил тоа што го сака. Зошто ти би му прифатил да добие што сака, тоа е дилема.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.183
Поени од реакции
2.946
На крај виде куршум како го удри поклопецот од митралезот?
Хедшот ќе беше инаку.
Не само на крај, и на 38 секунда го погодија во муницијата за влакно избегна куршум. Типот имаше многу повеќе среќа од памет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom