Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Можеби... А можеби само си правиш површна проекција на сопствените предрасуди.
Според мене доаѓањето на Суровикин едноставно го означува преминувањето на следната фаза во војната. Нешто планирано во рамките на широкиот план, како и повеќето работи.
а можеби ти само си релативизираш соочен со неподносливата реалност, па се повикуваш на виши сили и неразбирливи работи за да си го објасниш нештово. Нешто како @jamajka кога ќе го збунат рускиве потези па почнува со плачките, сигурно не сме попаметни ние од цел руски генералштаб пошто не му е верно дека може пола генералштаб да се ретарди а другата пола да ќутат да не ги фрли некој низ прозорец или по скали :icon_lol: Следна фаза како и предходно што беше пролетоска следна фаза кога почна втората офанзива,тогаш чекавте длабока битка, котли правење и обиколување на пола украинска армија на источен фронт. Непотребно да нагласувам дека ништо од тоа не се случи ама душевна храна ви беше да си го објасните тоа што се дешаваше тие денови.

Дека е направен релативен воен максимум со бројчан хендикеп од 1 спрема 8 во људство, тоа мислам дека никој објективен аналист не може да го спори. Дека не е можно понатамошно офанзивно делување во услови кога противникот ескалира и игра на единствената карта во која има надмоќ - бројност - и тоа сметам дека никој објективен не може да го спори.
Воен максимум? :icon_lol: Кој релативизатор си ти цел форум може вода да ти носи, па уште бројчан хендикеп :pos: Демек ова на губење ви личи ама ве молам верувајте победување е оти ако се земе бројчаната бла бла бла...
русите ебано ја нападнаа украина, тие одбраа и кога и каде ништо не е оправдување за овој епик феил. Кој кур бараа ако непријателот е бројчано надмоќен а тие за тоа немаат решение? Зошто не го компензираа тоа со техника или тактика на пример? Или со од @jamajka глупостите ќе ме фатиш сега сето тоа е дел од мастер план кој не го разбираме :icon_lol:
Дека го истрошија противникот и материјално, а делумно и во човечки кадар (посебно поискусните војници) и тоа мислам дека никој објективен не може да го спори.
Уште еден мит во кој само вие си верувате. Тие го потрошија непријателот, ама тие ич не се потрошија. Во кое војување тоа бе ванлок? Не и беа на русија во прва борбена линија најдобрите? Не имаат тие во најдобрите единици загуби? Тоа е благо речено бидеќи бројки кријат ко змија нозете. Јас сум сигурен дека загубите во нивните најелитни единици се страшни, исто како кај украинците. Заборавате дека во украина се бори професионалната руска армија? Заборавате дека изгубија илјада и кусурот тенка, илјади оклопњаци и камиони. Многу јака ми е илузијава во која живеете, украина се потроши а на русија цела војска и стои нова не отпакувана :pos: тоа е или нула познавање од војување или правење на будала трето нема ;)

Мислам дека реакциите на противникот јасно кажуваат кој победува овде, недвосмислено јасно: Трупање НАТО војска на границите на Белорусија (наводно и во Романија). Плачење од генералштаб на САД дека ако Русија победи тоа ќе биде крај на „rules based international order“. Уништување на гасоводи во меѓународни води. Тероризам. Дневно гранатирање на нуклеарната централа во Запорожје. Најави за безумни моменти како рушење на браната пред делтата на Дњепар. Најави за нуклеарен фолс флаг во Украина... Сето тоа се очајни потези на страна која е пред пораз.
аха добро, трупањето на сили во исток е јасен показател кој победува, а постојаното заканување со нуклеарка иако беше специјална операција ич не е :icon_lol: не знам како не ти е мачно до овој степен релативирзирање
Што се тиче украинската офанзива, сега кога Русите (барем делумно) се укопаа и се подготвија за дефанзива, ИСИС стил на напад претежно со пешадија ќе биде како ставање месо во мелница. Само со очајнички потег како рушење на браната може да направат шанси за некаков успех, а без ПВО решение за крстосувачките проектили и дроновите целата држава им е sitting duck како што велат Америте.
пак шмркање копиум, сега кога се вкопале немало да имаат решение, од земање на киев за три дена дојдовме до ова што го зазедовме нема да можат да си го вратат назад :icon_lol:

Најсмешното е што ова можеа да го направат од првиот ден. Ама не го направија, одеа фаза по фаза и постигнаа неколку видливи и неспорни цели... Ако цената е луѓето што претежно следат западни медиуми - мислат дека руската армија е неспособна и „среќа“ нивна што имаат ракетни проектили - тоа е мала цена за плаќање. Слободно продолжете да ги омаловажувате. (y)
Пак од јамајка копиумот, да се верува дека некој имал средства да заврши војна за 2 дена ама ја тера 10 години е тотално непознавање па чак и ретардација. Секој нормален офицер, гледа воените дејствија да ги заврши што побрзо и со помала цена да се постигнат целите. Нема никакви фази, русите влегоа во авантура за која не беа спремни и сега сето ова е damage control ништо друго. Затоа цел нормален свет се смее. Чак и сојузниците ги гледаат со сумњичавост. Од март до сега сто пати се сменија и правецот и тактиката и целите, буквално во од бараат решение, суровикин им е ласт хоуп.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Па ти сакаш да ме видиш. Само мене ме спомнуваш. Еве ти дозволувам, само без секс. А и во живо да те рендам (за темава) е посекси. :kuracc:
Не не сполајти јас само жени рендам, мажи и латентни мажи не, можеш некој од овие мачовциве овде колеги да поканиш сигурен сум дека ќе те изрендаат ко што треба :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Од старост не, ама дека си медицински феномен од тоа може, живее а нема мозок :icon_lol: .

Ти баце чекај тука дреми по 3 саати за риплај, некој мора и да чука женки (не се ни заебавам).

Продолжи ти да уживаш на форум (и со топлите наци браќа). Иам ја нешо работа, потивко не ме замарај :sekcza:
ејјј еве уште еден ебач :icon_lol: еве дарче бара рендање
Автоматски споено мислење:

Секако .... спијте си на тоа уше...
да да ние ништо не разбираме
тебе само ти е јасен големиот план :pos: се надевам неосоветскиве т80ки кога ќе се појават во белгија ќе им фрлаш ружи како дамите на американците во париз што им фрлаа
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Да бев рендан Еди, немаше за Русија да навивам. Убаво се откри. :kuracc:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
да да ние ништо не разбираме
тебе само ти е јасен големиот план :pos: се надевам неосоветскиве т80ки кога ќе се појават во белгија ќе им фрлаш ружи како дамите на американците во париз што им фрлаа
Тоа белгија ти ги заменува солзите или што ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.321
Поени од реакции
31.184
Авијацијата гледаш, колку су 30ки и 34ки паднаа сами?
...
Е сега пак викам зависи како дефинираш крш

Итн, итн... Али добро е, овојпат им работело седиштето за исфрлање (летово ги приземјиа сите 35-ки заради седиштата).



Кое оружје остана за да се дава, ги дадовме сите технкови, хеликоптери и авиони. Што ќе даваат повеќе? Останува само Албанците како оружје да ги праќаат во Украина.
Kaj да се потпишам за ова, со двете раце ако треба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Kaj да се потпишам за ова, со двете раце ако треба.
Абе јас најпре би ги пратил овие лигушиве тука на темава. Ама ептен ќе не избрукаат па макар и како непријатели, ќе почнат да кодошат кај русите, уште томос кога ќе слушнат.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ај погледни горе што имам пишано.
ај уште еднаш прочитај што напиша
Автоматски споено мислење:

Тоа белгија ти ги заменува солзите или што ?
за што солзи, за русите што изгинаа за постојката во бахмут? :icon_lol:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
ај уште еднаш прочитај што напиша
Епа не пишав така. Сигурно си уредил.
Автоматски споено мислење:

P.S. Ако ти си најголем ебач, нема мене да ме спомнуваш и уште ај легни си со дарче во кревет нема да се слуша. :kuracc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom