Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
абе и снимка од супер марио е поверодостојна од бабушиве детево што ви ги сервира секој ден овде а вие ко поп сарми што ги лапате па никому ништо :icon_lol:
иначе не не лапам јас такви бабуши не сум @MASTERPIECE :icon_lol:
Абе ти си Еди Истина и нема нешо што не лапаш (исклучок женски пол) да си бидеме реални. Бабуши ко циган мрсули си мезиш :icon_mrgr:. Фејковачи ти се ужина.

The Sun го постираат и сакаат да не се спрдачиме со нив :facepalm:
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.869
Немаат ракети тоа е, ама оди барем научете ги како се прави тероризам врз цивилно население, вие сте барем искусни во таа специјалност.

Дарди, секое удирање на цивилна цел во Русија ќе биде вратено 10 пати полошо во Украина, со мостот им дадоа повод да ги вратат во среден век, ако удрат на водовод ќе им ископаат вештачки езера по кратка постапка.
Problemot e sto ocigledno toj sto gi nosi odlukite i najcesto tie sto gi sproveduvaat takvite odluki ne se Ukrainci tuku platenici. Kur gi boli niv za civilnoto naselenie, nivnata familija ako ja imaat ili domot im e iljadnici km podaleku na bezbedno. Da legni plata, drugo im e nebitno.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Абе ти си Еди Истина и нема нешо што не лапаш (исклучок женски пол) да си бидеме реални. Бабуши ко циган мрсули си мезиш :icon_mrgr:. Фејковачи ти се ужина.

The Sun го постираат и сакаат да не се спрдачиме со нив :facepalm:
И моиве метафори почна да ги користиш тоа ме бендисува те едуцирам :icon_lol: А за спрдачење, не може да се спрдачат луѓе кои им се вести масно и донба девушка, со самото тоа што споредуваш телеграм канали со телевизии и медиумски куќи ни кажуваш дека не само што си дарче туку си и бетер:icon_lol: јас ти предвидов дека ќе го надминеш ама не мислев дека олку брзо ќе биде, ајде сега копиум пијтеси со даре само имај на ум дека тој рано си легнува:icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Problemot e sto ocigledno toj sto gi nosi odlukite i najcesto tie sto gi sproveduvaat takvite odluki ne se Ukrainci tuku platenici. Kur gi boli niv za civilnoto naselenie, nivnata familija ako ja imaat ili domot im e iljadnici km podaleku na bezbedno. Da legni plata, drugo im e nebitno.
Се согласувам, тоа го зборувам во повеќе наврати.
Украинскиот народ, и после нив Европскиот се само колатерална штета за некој да направи пари, првично САД како држава од гасот што го продаваат, а после тоа и компаниите кои произведуваат оружје (Lockheed Martin, AeroVironment), а од Европските види колку имаат профитирано Thales и BAE.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.773
Според Зеленски 40% од енергетската инфраструктура на Украина е уништена.


Американска војска во Романија.

 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
И моиве метафори почна да ги користиш тоа ме бендисува те едуцирам :icon_lol: А за спрдачење, не може да се спрдачат луѓе кои им се вести масно и донба девушка, со самото тоа што споредуваш телеграм канали со телевизии и медиумски куќи ни кажуваш дека не само што си дарче туку си и бетер:icon_lol: јас ти предвидов дека ќе го надминеш ама не мислев дека олку брзо ќе биде, ајде сега копиум пијтеси со даре само имај на ум дека тој рано си легнува:icon_lol:
Телевизиски куќи пред 15 год не се во мода - релевантни. СИЕНЕН е сега како Сител на времето, цел свет кур си игра со нив, синоним за фејк њуз станаа.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.773
Истото прашање до Кајгана познавачите, @gjoko-mkd, @PROROKOT, колку време теоретски би и требало на Украина да го поправи ова?







Проруска мапа за ситуацијата со струја во Украина.



Не можам да најдам легенда која боја што значи, претпоставувам црно нема струја, шарено рестрикции, бело нормално. Овие црвениве објекти претпоставувам дека се погодени/оштетени/уништени објекти.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.110
Поени од реакции
15.052
Истото прашање до Кајгана познавачите, @gjoko-mkd, @PROROKOT, колку време теоретски би и требало на Украина да го поправи ова?







Проруска мапа за ситуацијата со струја во Украина.



Не можам да најдам легенда која боја што значи, претпоставувам црно нема струја, шарено рестрикции, бело нормално. Овие црвениве објекти претпоставувам дека се погодени/оштетени/уништени објекти.
Ne sum Kajgana poznavač tuku dipl.el.inž elektroenergetičar-proizvodstvo, prenos i distribucija na el.energija
Ova e cela razvodna postrojka uništena....teško do prolet ako nemaat rezerven trafo. Drugite elementi polesno se nabavuvaat
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.773
Ne sum Kajgana poznavač tuku dipl.el.inž elektroenergetičar-proizvodstvo, prenos i distribucija na el.energija
Извини, не ми беше намерата да те навредам, под Кајгана познавач мислев луѓе на форумов кои се занимаваат со оваа струка.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Инаку тенеке не ви кажува дека од тие 6 милиони повеќето што се вратиле се внатрешно раселени. Пример овие од Харков што фатија пат накај Лвов, Киев итн се вратиле. Ама да, појако звучи како ги пишува тенеке насловите. Несакам да навлегувам натаму на кои ме потсетува ваквиот наратив овде во северен фиром.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.869
Се согласувам, тоа го зборувам во повеќе наврати.
Украинскиот народ, и после нив Европскиот се само колатерална штета за некој да направи пари, првично САД како држава од гасот што го продаваат, а после тоа и компаниите кои произведуваат оружје (Lockheed Martin, AeroVironment), а од Европските види колку имаат профитирано Thales и BAE.
Ne, ne mi bese mislata za golemite korporacii i nivnite profiti tuku za namerno i svesno targetiranje na infrastruktura iako znaat deka posle desetkratno povekje ke se unisti ukrainska infrastruktura cisto radi odmazda. Ukrainec, posebno lokalec za toa e svesen i ne veruvam deka bas taka lesno ke pristapi kon takvo nesto. Stranski platenik od druga strana kur ke go zaboli za moznite reperkusii vrz ukrainskata infratruktura . Isto kolku i mene na primer sto bi me zabolilo za tamu nekade :toe: .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom