Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
@Vanlok

Отварам очи , гледам Русиве ескалирале , Ванлоче го прегорел тастатурчето по кајгана. 3 недели те немаше на темава сега наеднаш 8 поста до 12 по македонско време :D
Не е така, константен е.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.930
Поени од реакции
8.878
Не верувам дека ќе има Руска офанзива додека не смрзне земјата а сега почнува сезона на кал.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.328
Поени од реакции
31.194
@Vanlok

Отварам очи , гледам Русиве ескалирале , Ванлоче го прегорел тастатурчето по кајгана. 3 недели те немаше на темава сега наеднаш 8 поста до 12 по македонско време :D
Јас сум овде цело време вклучително и кога фрштевте со мемеа и твитови за нападите во харковската област - иако признавам не спијам на форумов како (вас) неколкумина. Си ме помешал со некој или само провоцираш?

Реторичко прашање, судејќи според деминутивот во кој си ми ставил никот.
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
315
Поени од реакции
1.252
Мечката се разбуди

Официјална Москва премина кон остварување на своите закани. Судејќи според се Украина ќе биде вратена во 19 век и приморана да капитулира.
Руската армија продолжува со жестоките ракетни и авио удари по територијата на Украина. За помалку од 12 часа извршени се 5 серии на масовни напади. Уништени се 11 клучни енергетски објекти ширум Украина, клучни железнички станици, воени објекти и друга инфраструктура.
Руската стратешка авијација работи без одмор, едни бомбардери полетуваат а други слетуваат. Црногорската флота истрела 48 крстаречки ракети утрово. Ракетните единици постојано истрелуваат разни ракети. Истрелани се над 200 ракети.
Зеленски од својот бункер изјави дека Русија решила да ја уништи Украина, и го моли НАТО да интервенира. Москва одговори дека тоа значи Трета Светска Војна.
Украинското ПВО е немоќно, и е преоптоварено. А некои западни воени аналитичари тврдеа дека Русија го потрошила својот ракетен арсенал. Ширум воените складови во Русија се распоредени илјадни различни ракети.
Интересно е да се види дали се работи за еднодневна операција на одмазда, или се работи за систематски планирана операција. Доколку се работи за систематска операција, Украина не ја чека ништо добро ...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
И јас исто, не се сеуште спремни тие 300к.
Таман работа да ги чекаат тие 300к за офанзива, тие ќе бидат претежно за одбранбени активности.
Автоматски споено мислење:

Иначе според мене, ракетниве напади не верувам дека ќе продолжат. Од утре све ќе си биде по старо.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Таман работа да ги чекаат тие 300к за офанзива, тие ќе бидат претежно за одбранбени активности.
Точно ама мора да оставиш одбрана позади за да одиш напред, барем јас така мислам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
...кои ќе ја ослободат активната војска за офанзивни задачи.
Сепак не очекувам некаква зголемена динамика. Баш оваа динамика е балансирана да го сруши западниот поредок. Ако ја видиш војната во Сирија, ќе видиш дека динамиката беше иста. Разликата е во тоа што Сиријскиот фронт го гледаа луѓето еднаш месечно, додека војната во Украина ти е пред носот и сакал неќел ја гледаш. Тоа е и причината што динамиката ни изгледа доста спора. Нема потреба да брзаат. Генерално Русите ја имаат контролата на ситуацијата во најголемиот дел од времето, тоа кажува дека се делува разумно и во рамки на планот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.328
Поени од реакции
31.194
Ни јас, ова е повеќе за домашниот притисок нешто да се направи. И евентуално за успорување на доток на помош кон Артемовск (Бахмут).
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Ова беше баш тоа што Зеленски бараше да се изврши врз Русија (pre-emptive strike) , него му се задеси.

Само мала показна вежба дека кога сакаат колку сакаат каде сакаат и како сакаат можат да ги чукнат. Дека тоа што слободно се шетаат и праат мемиња, западњациве што си праат екскурзии до Киев до Одеса итн е само милостивост и добра воља. Која што западњаците неуморно ги буцкаат нацистите да ја изгубат.

Сума сумарум, од утре пак се по старо, да се надеваме само малце поосвестени и потсетени ќе бидат укро-нато-цистите за мирољубивоста на Путин и Русија, како и за способностите и можностите доколку ја снема.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
У Русија сум бе
Па вика еве Тенеке и компанија сте немале да јадете, угнетени сте биле и не сте смееле на улица да излезете и сите го мразеле Путин за војнава. Де кажи од прва рака дали е така или не е. Не за мене, за другите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom