Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
Колку знаеш да се ориентираш на географска мапа ?

Дали знаеш да ги најдеш Киргистан и Узбекистан на мапата на Азија ?

Доколку знаеш да се снајдеш барем на географска мапа на Азија, би знаел дека Киргистан има заедничка граница со Кина на исток и со Узбекистан на запад, а за да продолжат било какви патишта или железнички пруги од Киргистан и Узбекистан кон Европа, ќе мораат да поминат или преку Казахстан кон Русија и источна Европа, или преку Туркменистан и Иран кон Турција и Балканот.

Секако можат и Иран да го заобиколат преку Касписко Море, па да продолжат преку Азербејџан и Турција, а можат и Балканот да го заобиколат преку Црно Море и да продолжат преку Украина и Полска.

Какви и да им се плановите на Кинезите, ќе резултираат со воспоставување на трговски и економски врски со држави кои западот ни малку не ги посакува за свои трговски и економски партнери, почнувајќи од Иран се разбира. Всушност токму Појас и пат иницијативата на Кина е една од главните причини зошто западот и` се има нафрлено на Кина како муви на измет последниве 2-3 години, а не социо-економската положба на Ујгурите во Кина или автономијата/самостојноста на Тајван.

Земајќи го во предвид фактот дека после планираниот пораз на Русија, наредна на тапет на западот за демократизација несомнено ќе биде токму Кина, Кинезите баш и немаат нешто многу причини зошто да им веруваат на наводно добрите намери на нивните сегашни најголеми трговски и деловни партнери.
Да се надоврзам на ова, поради ова што го кажа, Иран има многу битна позиција во новиот свет, што според мене мислам дека ќе биде следна точка на судир.
Неверувам дека јенките можат да направат rollback во Кина или некако да ја "демократизираат", но ќе пробуваат да им направаат containment на нивните амбиции. А за ова мислам дека Иран покрај што е најбитен има и најдобра атмосфера за изведување.

Иран е чудна држава што и покрај тоа што е авторитарна и има теократска структура, образованието не им е дотолку угушено, па имаш пообразовано и прилично вестернизирано население што има пристап до информации од надворешниот свет, и кое е огорчено од тамошната теократска структура, затоа гледаме многу често масовни протести против исламскиот режим.

Моменталната администрација на САД е свесна за ова, па иако покрај тоа што пробуваат да ги смират односите со Иран, доколку власта не е послушна многу голема е веројатноста дека ќе ја играат картата на промена на режим со оглед на расположението на народот таму, и да инсталираат нивна прозападна власт.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.094
Поени од реакции
4.283
Да, ептен христијански постапува Пуќ Пуќ Пуќко со Украина и со Украинскиот народ, нема што, сведоци сме сите, гледаме веќе осми месец... :angel:
Според тебе, како треба да изгледа Путиново рисјанско делување кон укро-нацистите, кои по источна Украина маваа(т) на све живо кое себе си се смета за про-руско или Руско?...
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.811
Абе офчар стопати ти кажав ич да не ти чуе за нас во европа,штом си избегал да пасеш стадо таму седи си не бистри политики за кои немаш интелектуален капацитет,а и глуп си. Сигурно имаш мало куре пошто си исфрустриран исто како и русите што толку ги обожаваш имаш комплекси на нижа вредост,така да тоа ти е плафон овци да пасеш и не замарај.
Ај да преброиме,кој и колку гаѓа цивилни објекти може? Зашто пичкиве фашистички после секој шамар напаѓаат цивилни цели.После офанзивата гаѓаа брани и термоцентрали,а сега кога им го рокнаа кримски одма станбени згради .Тоа ти е немоќ и исфрустрираност и мало куре на Путин..само ќе габпоттикнат Украина на герилска војна,а прашање на време кога ќе рока Москва или некој друг руски град.
А така ли,епа нека јадст и они радиоактивна храна штом на мене ми посакуваш.Пошто ги сакаш толку русите.
Офчар не сум те прашал што мајка ти бараш Австралија во дволичната западна цивилизација,зашто не идеш во Русија а лепотане?
Автоматски споено мислење:


Ја тоа го правам од фебруари на темава,само неможам да сфатам колку запалени глави има што мислат само по инерција,а не со разум.
Дали имаш барем 1 личност од потесното семејство која доаѓа од тој источен крај на Украина?

Ако одговорот е да, тогаш прашај што се случува таму од пред 2014 на населението кое се декларира ко руско.

Племето во западна Македонија не се изживува така на Македонците, ко што тоа го прават Украинците на Русите во тој источен дел.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Да се надоврзам на ова, поради ова што го кажа, Иран има многу битна позиција во новиот свет, што според мене мислам дека ќе биде следна точка на судир.
Неверувам дека јенките можат да направат rollback во Кина или некако да ја "демократизираат", но ќе пробуваат да им направаат containment на нивните амбиции. А за ова мислам дека Иран покрај што е најбитен има и најдобра атмосфера за изведување.

Иран е чудна држава што и покрај тоа што е авторитарна и има теократска структура, образованието не им е дотолку угушено, па имаш пообразовано и прилично вестернизирано население што има пристап до информации од надворешниот свет, и кое е огорчено од тамошната теократска структура, затоа гледаме многу често масовни протести против исламскиот режим.

Моменталната администрација на САД е свесна за ова, па иако покрај тоа што пробуваат да ги смират односите со Иран, доколку власта не е послушна многу голема е веројатноста дека ќе ја играат картата на промена на режим со оглед на расположението на народот таму, и да инсталираат нивна прозападна власт.

prosetaj do iran da vidis dali ne se ogorceni od americkite sranja i blokadi ovie 50 godini. da, sakaat i se borat za pogolemi prava za zenite i uglavno se svesni deka treba da e taka ama prasaj gi so mislat za pederi i cel toj cancel culture woke sistem posto i samite kako narod i drzava se uglavno canselirani od zapadot...

iran ke ide napred ama nema da go igra zapadnjackoto oro a i nema sansa da bide napadnat zasto toa ke bide premnogu krvavo za bilo koj plus ekonomski ke bide kataklizma, ocekuvaj naftata da stigne 500-600 dolari barel za nekolku saati otkako ke go zatvorat hormuz.

sleden na udar sto i veke im se slucuva e francija. od 14 kolonii sto seuste gi cica u afrika 2 veke izgubi. ko domina pagaat...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Да се надоврзам на ова, поради ова што го кажа, Иран има многу битна позиција во новиот свет, што според мене мислам дека ќе биде следна точка на судир.
Неверувам дека јенките можат да направат rollback во Кина или некако да ја "демократизираат", но ќе пробуваат да им направаат containment на нивните амбиции. А за ова мислам дека Иран покрај што е најбитен има и најдобра атмосфера за изведување.

Иран е чудна држава што и покрај тоа што е авторитарна и има теократска структура, образованието не им е дотолку угушено, па имаш пообразовано и прилично вестернизирано население што има пристап до информации од надворешниот свет, и кое е огорчено од тамошната теократска структура, затоа гледаме многу често масовни протести против исламскиот режим.

Моменталната администрација на САД е свесна за ова, па иако покрај тоа што пробуваат да ги смират односите со Иран, доколку власта не е послушна многу голема е веројатноста дека ќе ја играат картата на промена на режим со оглед на расположението на народот таму, и да инсталираат нивна прозападна власт.
И јас претежно што сум имал контакти со Иранци на постдипломски на запад, и машки и женски, не се баш прозападно ориентирани.

Тоа е заблудата што ја има западот за едуцираните кадри од Русија и Иран. Повеќето факултетски образовани во Русија, Белорусија и Иран, за разлика од западните земји не се либтарди.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
prosetaj do iran da vidis dali ne se ogorceni od americkite sranja i blokadi ovie 50 godini. da, sakaat i se borat za pogolemi prava za zenite i uglavno se svesni deka treba da e taka ama prasaj gi so mislat za pederi i cel toj cancel culture woke sistem posto i samite kako narod i drzava se uglavno canselirani od zapadot...

iran ke ide napred ama nema da go igra zapadnjackoto oro a i nema sansa da bide napadnat zasto toa ke bide premnogu krvavo za bilo koj plus ekonomski ke bide kataklizma, ocekuvaj naftata da stigne 500-600 dolari barel za nekolku saati otkako ke go zatvorat hormuz.
Не потенцирав никаде дека се про лгбт или слично, ако правиш такви споредби тогаш Шќипериа треба да е про канцел и лгбт пошто е про американска, што не е случајот? Правиме муабет за муслиманска држава.
Зборувам за тоа дека младото и образовано население им е прилично секуларизирано и им е скурчено од исламскиот режим, има пристап до надворешниот свет, и е вестернизирано(во смисла на начин на живот не на прозапад), нешто налик на попрогресивните турци претежно лоцирани во Истанбул ако веќе правам паралела.

И точно се слагам дека целосна инвазија на Иран би била лоша одлука и е нешто што треба САД да го одбегнат.

Секако дека ако се прашува народот дека нема да се игра прозападно, но пак дискутирам за хипотетичко сценарио за промена на режим поттикната од САД. Знаеш колку се прашува народот како е расположен во вакви ситуации?
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
И јас претежно што сум имал контакти со Иранци на постдипломски на запад, и машки и женски, не се баш прозападно ориентирани.

Тоа е заблудата што ја има западот за едуцираните кадри од Русија и Иран. Повеќето факултетски образовани во Русија, Белорусија и Иран, за разлика од западните земји не се либтарди.
Лошо ме сфативте, не мислам на прозападно ориентирани, туку на полиберални во смисла на тамошната атмосфера(не либерални во смисла на геј и woke, потенцирам намерно да не ми правите cherry picking), вестернизирани во смисла на култура и на начин на живот. А како што пишав погоре, ако има промена на режим иницирана од САД, најмалку што ќе прави новата власт е да анкетира и да прави референдуми кон каде е ориентирано населението
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Не потенцирав никаде дека се про лгбт или слично, ако правиш такви споредби тогаш Шќипериа треба да е про канцел и лгбт пошто е про американска, што не е случајот? Правиме муабет за муслиманска држава.
Зборувам за тоа дека младото и образовано население им е прилично секуларизирано и им е скурчено од исламскиот режим, има пристап до надворешниот свет, и е вестернизирано(во смисла на начин на живот не на прозапад), нешто налик на попрогресивните турци претежно лоцирани во Истанбул ако веќе правам паралела.

И точно се слагам дека целосна инвазија на Иран би била лоша одлука и е нешто што треба САД да го одбегнат.

Секако дека ако се прашува народот дека нема да се игра прозападно, но пак дискутирам за хипотетичко сценарио за промена на режим поттикната од САД. Знаеш колку се прашува народот како е расположен во вакви ситуации?
imas prilicno losa slika za kakva e sostojbata tamu. nema sansi da ima promena na rezimot a mladoto naselenie duri i u dijasporata relativno malku gi poddrzuva takvite promeni.

ke ima nekoja sitna promena ako veke se zgolemat tenziite ama tolku ke bide.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Прегледај го приврзокот 347697

teneke ti ne veruvam deka ni opstinski raboti sfakas a ne pak globalni.. eve ti go patot na svilata, objaveno vo 2017. nikogas ne bese planirano da proaga niz rusija, tie veke imaat prilicno solidna povrzanost, planot bese bas da se izgradat alternativi. edna od glavnite celi sekogas bila povrzuvanje so iran i turcija i vlez vo evropa bas od dole a ne preku rusija.

Прегледај го приврзокот 347698

pak... 2017


nego ova e MNOGU POINTERESNO...

Прегледај го приврзокот 347700


ke kosta MNOGU PARI ama ke se napravi posto ke gi izbegnat site tesni grla sto se pod kontrola na zapadnjacite plus ke se namalat transportinite trosoci i vreme za transport do evropa. ova e ona sto kina saka so rusite, patot na svilata nikogas nemal vrska so rusija.
Автоматски споено мислење:




ostaj... eve mu slikicki neka razgleda...
Оти бе тресиш глупости бе кога немаш врска, абе само една викепдија има повеќе податоци од овие сликчињава што ги изавади од г'з :D

Во моментов главните патишта на Белт анд роад одат преку Русија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Оти бе тресиш глупости бе кога немаш врска, абе само една викепдија има повеќе податоци од овие сликчињава што ги изавади од г'з :D

Во моментов главните патишта на Белт анд роад одат преку Русија.
belt and road se gradi teneke... vo momentot preku transibirskata zeleznica tece mal del od trgovijata so evropa zosto 10 pati poeftino e so brod da ide...

kina si gi gleda svojte interesi ko i sekoj drug. za niv e bitno krak do kambodza i thailand, krak i izlez na more vo pakistan, iran, i turcija. pobitno e da se izgradat novi patista do energensi, surovini i strateski bazi okulu indija nego da se gradi ili obnovuva transibir koj sekako vrsi rabota iako e spor.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.485
Поени од реакции
2.545
imas prilicno losa slika za kakva e sostojbata tamu. nema sansi da ima promena na rezimot a mladoto naselenie duri i u dijasporata relativno malku gi poddrzuva takvite promeni.

ke ima nekoja sitna promena ako veke se zgolemat tenziite ama tolku ke bide.
Чекај сега, испаѓа дека Иранците уживаат во Хомеинистичкиот режим? Затоа скоро секоја година има крвави протести?
Ако има некоја од исламските држави најголем потенцијал за некакви си промени и револуции во таа апсурдна политичка атмосфера, тоа е Иран.

Не знам, еве со години има таму протести па никаква промена нема, ни мали ни големи, ако имаше нешто немаше скоро секоја година да се случува истото.

А секако дека неверувам дека конвенционално сам од себе народ ќе промени власт, муабетот ми е дали ќе пробаат и дали ќе успеат јенките да ги искористат ваквите моменти на немир, од другите исламски држави не гледам никаде поголем потенцијал од Иран.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Море @jamajka шо велиш, колку програмери се останати сега во Русија, после 21 септември :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Чекај сега, испаѓа дека Иранците уживаат во Хомеинистичкиот режим? Затоа скоро секоја година има крвави протести?
Ако има некоја од исламските држави најголем потенцијал за некакви си промени и револуции во таа апсурдна политичка атмосфера, тоа е Иран.

Не знам, еве со години има таму протести па никаква промена нема, ни мали ни големи, ако имаше нешто немаше скоро секоја година да се случува истото.

А секако дека неверувам дека конвенционално сам од себе народ ќе промени власт, муабетот ми е дали ќе пробаат и дали ќе успеат јенките да ги искористат ваквите моменти на немир, од другите исламски држави не гледам никаде поголем потенцијал од Иран.
abe ti gledas na tv toa sto ti pustaat i ti vikaat eve gledaj gotovo e kade kade ke ima nesto za na kraj sekoja godina nisto da nema... ne ti e malku cudno toa?

idi prosetaj do iran. ne e skapo. vidi si za tebe. kolku i da ti cudno oni si ja skaat i si se pridrzuvaat na religijata. i da ima mali promeni nema toa nisto da smeni od politikata na zemjata i odnosite so zapad.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom