Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
На прагот на третата светска војна и конечен јуриш кон западните делови на Украина, а вам се ви е смешно.
Не се сериозни воопшто, не им се лути такви се мајтапџии што да им правиш.
Автоматски споено мислење:

Не збори двапати,кога се пички у душа. Неможат по магарето па по самарот..Цивилни жртви од одмазда во Запорожје...ПИЧКИ РУСКИ КУРВИ РУСКИ
Абе Цитро оние што умираат секој ден во Донецк не се луѓе?
Оние во Аушвиц-2 (Газа) не се луѓе?
Мислам ако си искрен биди лут за сите цивили во светов.
Тие на мостот во Крим не се луѓе?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.419
Темава е главно карневал на глупости. Уште еден кловн не праи разлика.
Па кога чекаме офанзива некаква на РФ за да може “озбилната” тема да проработи, тоа е. 6 месеци за секое село катастарски мапи се вадеа, сега месец дена нема ништо освен по некоја психоанализа на неистомисленик.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Логички е да има што помалце последици за Русија, а вака кога губат опрема и луѓе, логички се констатира дека немаат контрола врз војната.

Нато ја поразија Србија со 0 загинати војници, селективно, прецизно, со дипломатски притисок, а можеле и побрзо али немаше да биде со 0 изгубени војници.

Нато ги порази талибаните за 20 години, на територија поголема од Украина, со 3500 загинати војници.

Русите за Украина имаа друг рачун, а друг им излезе на терен, се скинаа од менување генерали, како беше: Тимот што победува не се менува.

Не сум воено лице, но делот кај што се војува во Украина е гола долина, едвај наоѓаат дрвореди да се кријат, најискрено на почеток бев убеден дека ќе маршираат русите, сега не ми се верува дека биле толку слаби.
Зошто да ја поразат за кратко време?

Сега босански суџук од 450 грама ти е 395 денари, а ако продолжи војната до пролет сигурно ќе ти биде и преку 600.


Си видел колку чини леб, брашно, зејтин, банички, кифли, слатки, млеко, стек, кашкавал, сирење, месо, мед, прашок за перење, вештачко ѓубриво?
Си видел колку е цената на струјата, на фосилните горива, на огревното дрво, на билетите за меѓуградски превоз?
Си видел дека по државните институции не им даваат сијалици да палат, дека продавниците се затемнети како хангари и фрижидерите се вклучени на минимум?

Ако продолжи војната и остане цената на струјата, како мислиш да работат големите потрошувачи на енергија како металуршката и хемиската индустрија, индустријата за производство на цемент и индустријата за производство на хартија?
Тие, или ќе затворат и ќе отпуштат работници или ќе ги преселат погоните во Азија или Африка, што значи дека повторно ќе бидат отпуштени работници во Европа.

Со неколкукратно зголемени цени на струјата, како мислиш да работат пекарите, сушарите за месо или лактофризерите?
Повеќето ќе затворат, а тие малкумина што ќе останат, ќе мора да ја кренат цената на своите продукти, толку многу што и обичен леб ќе ти биде луксуз, покрај тоа што и самите преостанати производители ќе бидат во олигопол, а тогаш ќе можат да применат и шринкфлација и скимпфлација.

 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2013
Мислења
58
Поени од реакции
90
Логички е да има што помалце последици за Русија, а вака кога губат опрема и луѓе, логички се констатира дека немаат контрола врз војната.

Нато ја поразија Србија со 0 загинати војници, селективно, прецизно, со дипломатски притисок, а можеле и побрзо али немаше да биде со 0 изгубени војници.

Нато ги порази талибаните за 20 години, на територија поголема од Украина, со 3500 загинати војници.

Русите за Украина имаа друг рачун, а друг им излезе на терен, се скинаа од менување генерали, како беше: Тимот што победува не се менува.

Не сум воено лице, но делот кај што се војува во Украина е гола долина, едвај наоѓаат дрвореди да се кријат, најискрено на почеток бев убеден дека ќе маршираат русите, сега не ми се верува дека биле толку слаби.
Не треба да споредуваш голи и боси Талибани со Украина, која добива милијарди долари во опрема и тренинг секој месец... ова е споредливо со Виетнам или Кореа кои имаа фулл подршка од Кина. Плус начинот на кој странците бомбардираа е крвнички (напалм итд.) и не се употребува врз свои луѓе...имајќи предвид дека на Украина живеат 8 милиони Руси ова е граѓанска војна и мора деликатно да се пристапи, да се убеди народот дека главниот проблем се фашистите.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
kaza "covekot" so pasos na najgolemite ruski slugi sto si ja imaa duri i moskva vo himnata do pred nekoja godina....
Офчар иди паси овци бе не паламуди,да ти даде тебе таму некој ураган ули цунами да те срамни со земја,а ние ќе фаќаме сеир пишто ќе не боли курот за офчарите во Австралија..болен у мозок си бе иди лечи се..

FB_IMG_1665317765709.jpg

FB_IMG_1665317785996.jpg

FB_IMG_1665317773328.jpg
 

Attachments

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Офчар иди паси овци бе не паламуди,да ти даде тебе таму некој ураган ули цунами да те срамни со земја,а ние ќе фаќаме сеир пишто ќе не боли курот за офчарите во Австралија..болен у мозок си бе иди лечи се..

Прегледај го приврзокот 347641

Прегледај го приврзокот 347644

Прегледај го приврзокот 347645
bugar ova na slikite e rezlutat koga ne pocituvas dogovori so NUKLEARNA SILA. ama ti si glup da sfatis deka podrska na ukraina samo nosi smrt. na kraj i ako roknat nuklearka ti ke go jades. jas sum mnogu daleku. ti od druga strana so godini ke jades radioaktivna hrana... francuzite vo 90tite na muraroa atol testiraa prilicno mali nuklearki, nov zeland posle 30 godini napravi testovi i tie ukazuvaat deka samo 50% e racijata e namalena. ne samo ti, nego i decata tvoj eden den ke stradaat od sto si glup.


eve ti da si procitas. tahiti od murarora atol e 1200km vozdusno. lviv skopje 1400km ama ova e po zemja, znaci 1200km bez problem ja POKRIVA cela mkd. GLUP!
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
bugar ova na slikite e rezlutat koga ne pocituvas dogovori so NUKLEARNA SILA. ama ti si glup da sfatis deka podrska na ukraina samo nosi smrt. na kraj i ako roknat nuklearka ti ke go jades. jas sum mnogu daleku. ti od druga strana so godini ke jades radioaktivna hrana... francuzite vo 90tite na muraroa atol testiraa prilicno mali nuklearki, nov zeland posle 30 godini napravi testovi i tie ukazuvaat deka samo 50% e racijata e namalena. ne samo ti, nego i decata tvoj eden den ke stradaat od sto si glup.
Еве мене не ми одговори Цитро на прашањето зошто не ја осудува украинската војска што секој ден во Донецк и др места ова го прави.?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
bugar ova na slikite e rezlutat koga ne pocituvas dogovori so NUKLEARNA SILA. ama ti si glup da sfatis deka podrska na ukraina samo nosi smrt. na kraj i ako roknat nuklearka ti ke go jades. jas sum mnogu daleku. ti od druga strana so godini ke jades radioaktivna hrana... francuzite vo 90tite na muraroa atol testiraa prilicno mali nuklearki, nov zeland posle 30 godini napravi testovi i tie ukazuvaat deka samo 50% e racijata e namalena. ne samo ti, nego i decata tvoj eden den ke stradaat od sto si glup.
Абе офчар стопати ти кажав ич да не ти чуе за нас во европа,штом си избегал да пасеш стадо таму седи си не бистри политики за кои немаш интелектуален капацитет,а и глуп си. Сигурно имаш мало куре пошто си исфрустриран исто како и русите што толку ги обожаваш имаш комплекси на нижа вредост,така да тоа ти е плафон овци да пасеш и не замарај.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.345
Поени од реакции
31.221
Поназад низ темава повеќе пати се изразуваше чудење за руските „млаки“ реакции на моменталните случувања. Еве една анегдота од Босна која фрла малку светлост на ова.



Клучен збор тука е тормознутость.
На руски тоа значи нешто како спорост, влечкање, одолговлекување.


Машински преведен целиот текст:

THE "RED LINE" HASN'T TURNED PURPLE YET.

What's not clear? We're waiting for it to go down in Moscow.
And there is bound to be a clap, with all these expectations. I understand that there is diplomacy, a fine knot of agreements and decisions, the nuances of the game behind the scenes...

I remember a situation in Bosnia when Captain Mushtaev of the Airborne Forces (a hero of the Kosovo mission) was telling me. A local "comrade" drove into our Russian peacekeeping checkpoint, started swearing, then climbed up the flagpole and started tearing down our tricolor.

The paratroopers opened their mouths and spread their hands. But a jeep of the Bundeswehr pulled over nearby. A German officer got out from behind the wheel of the truck, pulled out his pistol and shot the Bosnians. He looked at ours, shrugged his shoulders, muttered something like "you are really something", and went on his way.

Okay? Our retardedness is not perceived as endurance and resilience. It is perceived at least as stupidity. Or even cowardice.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)


 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Абе офчар стопати ти кажав ич да не ти чуе за нас во европа,штом си избегал да пасеш стадо таму седи си не бистри политики за кои немаш интелектуален капацитет,а и глуп си. Сигурно имаш мало куре пошто си исфрустриран исто како и русите што толку ги обожаваш имаш комплекси на нижа вредост,така да тоа ти е плафон овци да пасеш и не замарај.
mi cue zasto imam rodnini, prijateli i nevini luge sto ke go jadat radi gomna politiciari i naivini mockovci sto gi podbucnuvaat ukraincite. mi cue zasto od tamu sum i sakam da uzivam koga sum evropa a ne da mislam dali ke vrne kisel dozd i da se krijam ko sto bese so cernobil. za tabe ic ne mi cue, idi brani ja ukraina ako tolku ti e bitna.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Еве мене не ми одговори Цитро на прашањето зошто не ја осудува украинската војска што секој ден во Донецк и др места ова го прави.?
Ај да преброиме,кој и колку гаѓа цивилни објекти може? Зашто пичкиве фашистички после секој шамар напаѓаат цивилни цели.После офанзивата гаѓаа брани и термоцентрали,а сега кога им го рокнаа кримски одма станбени згради .Тоа ти е немоќ и исфрустрираност и мало куре на Путин..само ќе габпоттикнат Украина на герилска војна,а прашање на време кога ќе рока Москва или некој друг руски град.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ај да преброиме,кој и колку гаѓа цивилни објекти може? Зашто пичкиве фашистички после секој шамар напаѓаат цивилни цели.После офанзивата гаѓаа брани и термоцентрали,а сега кога им го рокнаа кримски одма станбени згради .Тоа ти е немоќ и исфрустрираност и мало куре на Путин..само ќе габпоттикнат Украина на герилска војна,а прашање на време кога ќе рока Москва или некој друг руски град.
Не треба да броиме, туку да ги осудиме сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom