Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Цитро продал кучата. Игорче најворјатно жена му е Украинка.
Хахаха немој бе да шириш лаги не си во Руска. Што не ќе прочита човек.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Автоматски споено мислење:

Море ден и ноќ педерлук ти се врти вглава проверисе подобро. Најискрено.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
Море ден и ноќ педерлук ти се врти вглава проверисе подобро. Најискрено.
И, што велиш, како изгледа искреноста кај педерастијата? На кој начин се изразува?...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Фактите на маса зборуваат дека непријателите на Македонците размислуваат исто како тебе.
Ако секој што некогаш ќе му се поклопат ставовите со ставовите на некој непријател на Македонија престанува да биде Македонец тогаш Македонци нема. Теми има многу и на секој различно можат да се поклопат мислења, тоа е нормално за нормални луѓе, сем за квази психолози и дрвени адвокати како вас

Немој сега така за другарчињата, па тие ти се сојузниците во дискусииве. Шќиптарите, Бугарите и другите северџани, тие ти се истомислениците. Кога те поддржуваат тие што се непријатели на Македонците и македонското - повеќе од извесно е дека твоите постапки и ставови се антимакедонски. Антимакедонски ставови кои се против македонските интереси. Исти ставови имаш како ставовите на Шќиптарите и Бугарите
Ова се фактите, а фактите не се „психоанализа“. Ако почнеме со психоанализи, долга приказна ќе биде тоа како во главата си ги помируваш и оправдуваш контрадикторните факти - од една страна да се сметаш и да се нарекуваш Македонец, а од друга страна да ги подржуваш непријателите на Македонците и државата.
Јас сум Македонец и секогаш ќе бидам тоа - тоа не го дефинира мислењето на дијаспорски мешетари и екс вмровци препраени во независни аналитичари
Тоа што моето мислење се поклопува со тоа на рандом некој албанец или бугарин не ме прави мене не Македонец исто колку што самото тоа што имаш спротивен став од рандом албанец не те прави Македонец. На некој теми се поклопува на некои не тоа е природата на дискурс. Во конкретниов случај мене не ми е воопшто гајле за тоа со чие мислење се поклопува, јас во русија гледам се што значи неправда и нормално не го поддржувам тоа, а прекројување на светот и граници за разлика од вас не сметам дека е нешто во што би требало да се крсти прав Македонец, големи невремиња вакво мало бродче лесно можат да го потопат, така да не го делам вашето мастурбирање на тектонски промени во поставеноста на светот. Е сега вас што пред некое време ви се сруши светот па сега сте думери и се крстите секој ден светов да замине у курац и да фрчат нуклеарки е друга патологија јас медицина не учев и не би навлегувал во тоа ;)

затоа ти кажав пет пати и уште петсто ќе ти кажам во таа дискусија не влегувам не затоа што неможам да си ја одбранам позицијата туку затоа што таа дискусија е баш тоа што ти и другарчињава ваши сакате, да и одеше на русија за тоа ќе замаравте, ама сега мора вака ;)
Овде завршувам со тебе да дискутирам Македонштина пошто не си нити кадарен ниту пак си некој објективен човек со кој може да се води разумна дискусија
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Ако секој што некогаш ќе му се поклопат ставовите со ставовите на некој непријател на Македонија престанува да биде Македонец тогаш Македонци нема. Теми има многу и на секој различно можат да се поклопат мислења, тоа е нормално за нормални луѓе, сем за квази психолози и дрвени адвокати како вас


Јас сум Македонец и секогаш ќе бидам тоа - тоа не го дефинира мислењето на дијаспорски мешетари и екс вмровци препраени во независни аналитичари
Тоа што моето мислење се поклопува со тоа на рандом некој албанец или бугарин не ме прави мене не Македонец исто колку што самото тоа што имаш спротивен став од рандом албанец не те прави Македонец.
taman rabota, makedonci imalo i fasisti i predavnici i pederi i glupaci.

toa sto mislis ko prosen sipak ili bugar te pravi intelegenten ko niv...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
taman rabota, makedonci imalo i fasisti i predavnici i pederi i glupaci.

toa sto mislis ko prosen sipak ili bugar te pravi intelegenten ko niv...
тоа што си понесвесен и од просечниот глупав албанец или бугар speaks volumes за тебе
чак и едни такви дегени од народи успеаа да разберат накаде тера работава
само вие овде во атомсково скривалиште уште во бајки и басни си верувате
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Не е повеќе замајување со приказни тоа туку јасно им е и на врапчињата веќе друже што се случи на почетокот на војната и дека првичниот план беше мнооооогу различен од ова сега, да не беше така немаше 200 пати да се менува. Ти си многу паметно чоече се гледа и знам дека разбираш точно што ти кажувам. Украина е голема но ако паднеше Киев и ако ја дувнеше раководството на запад знаеме сите дека ќе се распаднеше како кула од карти. Моралот Украински навистина беше многу низок, првиот ден милиони бегаа на сите страни и генерално проекциите беа темни, не за џабе западните сатанисти ќе го евакуираа Зеленски. Е сега кога Украинците успеаа да ги запрат оркиве и кога се виде дека уствари и не се толку страшни почнаа да се менуваат работите. Уствари првичното кревање на клоци и бустот што им го мавна западот морално-пропаганден фактички ги накрена украинците, али ништо не ги накрена колку рускиот ужасно лош перформанс.

Околу тоа дека е украина веќе поразена, тоа не знам на што го базирате? Во кој аспект е поразена? Украина пред 6 месеци беше нападната од втората светска сила(наводна) денес украина контролира 80% од својата територија и повраќа секојдневно уште територија, во пола источна украина, а да не зборуваме преку Дњепар животот си се одвива нормално луѓе одат на работа деца одат на школо. Моралот им е на високо ниво (мада една белгиска невеста уште во април тврдеше дека им е готов) западот им дава кеш и опрема колку што им треба. Згора на тоа изградија мит врз кој ќе си изградат една убава држава, инфраструктурата во голем дел од Украина е горе долу ок, чак најразрушено е баш ова Ослободителиве што го зедоа ;) Така да горе долу би рекол супер и оди на украина за сега, недај боже да ги нападнеше некоја вистинска светска сила а не ваква поѓоамитка светска сила, мислам многу полошо ќе поминеа.

За приказните за малцинството руско да не се замајуваме, сите реперкусии си ги донесоа сами на глава со тоа што од ден прв кога се тргна проруската марионета од власт во украина тие ги зедоа пушките на рамо, класика учкарско понашање или по наше или ќе бидеме планинаааари, и после кога ги залупаа украинците олеле малцинството
А кој дал изјава дека тоа било првичниот план?
Дали навистина мислиш дека досега немаа шанса да го зарокаат Киев и да ги срамнат со земја сите побитни објекти?
Дали навистина мислиш дека ако сакаа немаше простор да го свирнат Зеленски?
Дали навистина мислиш дека ако сакаат нема како да ги уништат сите побитни инфраструктурни објекти во Западна Украина и да прекине дотокот на оружје од Полска?

Инаку гледаш дека има разлика од ова војување со она на САД.
Кога САД бомбардираше во државите никој ни на школо отиде, ни на работа. Исти народ се овие, колку и да изгледа смешно станува збор за тотално различен тип на војна и војување. Каде си видел тепих бомбардирање вкучително и на цивилни објекти како што се случуваше во Ирак и Авганистан?

Јас колку што сум запознаен 20% од територијата промени стопан, за 2 денови од сега секој напад на украинската војска ќе се смета напад врз Русија. Ако губење на територија не се смета за пораз, тогаш не знам што треба да се случи за да изгубат.
Да не правиме муабет за штетата која и е претрпена на материјално поле, она оружјето што сега доаѓа од запад некој ќе треба да го врати, така да просечниот Украинец наместо да оди на пензија на 60 години како досега, ќе го дупат да рмба до 70, и згора на се што околу 10 милиони се отселија и ќе бидат измеќари на запад, и уште илјадници работоспособни се убиени и искористени како топовско месо.

После дигањето во воздух на гасоводот работите се сменија на уште полошо, и мислам дека за скоро ќе се освести голем дел од народот во Европа кој е заедничкиот непријател. А ако не се освестат ич нема да се пишува арно, особено не во Европа.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
А кој дал изјава дека тоа било првичниот план?
Дали навистина мислиш дека досега немаа шанса да го зарокаат Киев и да ги срамнат со земја сите побитни објекти?
Дали навистина мислиш дека ако сакаа немаше простор да го свирнат Зеленски?
Дали навистина мислиш дека ако сакаат нема како да ги уништат сите побитни инфраструктурни објекти во Западна Украина и да прекине дотокот на оружје од Полска?

Инаку гледаш дека има разлика од ова војување со она на САД.
Кога САД бомбардираше во државите никој ни на школо отиде, ни на работа. Исти народ се овие, колку и да изгледа смешно станува збор за тотално различен тип на војна и војување. Каде си видел тепих бомбардирање вкучително и на цивилни објекти како што се случуваше во Ирак и Авганистан?

Јас колку што сум запознаен 20% од територијата промени стопан, за 2 денови од сега секој напад на украинската војска ќе се смета напад врз Русија. Ако губење на територија не се смета за пораз, тогаш не знам што треба да се случи за да изгубат.
Да не правиме муабет за штетата која и е претрпена на материјално поле, она оружјето што сега доаѓа од запад некој ќе треба да го врати, така да просечниот Украинец наместо да оди на пензија на 60 години како досега, ќе го дупат да рмба до 70, и згора на се што околу 10 милиони се отселија и ќе бидат измеќари на запад, и уште илјадници работоспособни се убиени и искористени како топовско месо.

После дигањето во воздух на гасоводот работите се сменија на уште полошо, и мислам дека за скоро ќе се освести голем дел од народот во Европа кој е заедничкиот непријател. А ако не се освестат ич нема да се пишува арно, особено не во Европа.

Втора шанса за прв впечаток нема да им се даде на Русите за се ова дали навистина.

Од кога замина Острелија и видици и све смени у пм. Далечината влијае :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
тоа што си понесвесен и од просечниот глупав албанец или бугар speaks volumes за тебе
чак и едни такви дегени од народи успеаа да разберат накаде тера работава
само вие овде во атомсково скривалиште уште во бајки и басни си верувате
gledam peer... zatoa ke nema struja i gas pola evropa, zatoa ukraincite ke ziveat ko bubasvabi zimava i pola drzava im se isseli. cekaj doprva pocnuva sranjeto... u sirija veke decenija trae. doprva mater ke vi se ebe na vas pametnite...

ps. mene mi e gajle. zimata projde, oficijalno ovde 3% nevrabotenost, gas i struja kolku sakas, top 5 jak standard, ogromni kuki i plazi, ide leto.

pozdrav i se nadevam so vreme si kupi drva i jambolii.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.616
Изледај го видеото @jamajka за да ти биде јасно дека успехот на Украинците кај Харков не беше случаен.

400 града ослободени од руска окупација само во Харковскиот регион во Украина? Браво!

1664788427887.png

Погледни колку градови има цела Украина, заедно со Крим.

1664788647258.png


Зошто постираш лажни вести?

1664788806877.png


И уште еднаш, зошто постираш лажни вести?
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
А кој дал изјава дека тоа било првичниот план?
Дали навистина мислиш дека досега немаа шанса да го зарокаат Киев и да ги срамнат со земја сите побитни објекти?
Дали навистина мислиш дека ако сакаа немаше простор да го свирнат Зеленски?
Дали навистина мислиш дека ако сакаат нема како да ги уништат сите побитни инфраструктурни објекти во Западна Украина и да прекине дотокот на оружје од Полска?
Да го зарокаш и да го срамнеш со земјата е едно а да го земеш е друго машко тука има голема разлика
почетната фаза на војната е пак јасна да не се повторувам сто пати и сите знаат ако сакаш да продолжиш да живееш во заблуда прајси филм дека беше маскировка како некој будали тука тоа си е твое право

Инаку гледаш дека има разлика од ова војување со она на САД.
Кога САД бомбардираше во државите никој ни на школо отиде, ни на работа. Исти народ се овие, колку и да изгледа смешно станува збор за тотално различен тип на војна и војување. Каде си видел тепих бомбардирање вкучително и на цивилни објекти како што се случуваше во Ирак и Авганистан?
Кој да бомбардира море другар, сад имаа за 3 дена air superiority овие по 6 месеци немаат ни над територииве завземени - се слушате што зборувате?
Не гледаш дека со Сухоине фабови фрлаат ко да е 1937 година :icon_lol: Украински летилици бомбардираат ВНАТРЕ во руска територија ало се слушаме :icon_lol:

Јас колку што сум запознаен 20% од територијата промени стопан, за 2 денови од сега секој напад на украинската војска ќе се смета напад врз Русија. Ако губење на територија не се смета за пораз, тогаш не знам што треба да се случи за да изгубат.
Да не правиме муабет за штетата која и е претрпена на материјално поле, она оружјето што сега доаѓа од запад некој ќе треба да го врати, така да просечниот Украинец наместо да оди на пензија на 60 години како досега, ќе го дупат да рмба до 70, и згора на се што
Територија се губи и се враќа, цела држава не се враќа. Ако остане пола Украина русите не постигнале ништо, пак имаат непријателска земја, што ќе продолжи да се наоружува - демилитаризација пропо. Победа е да ја неутрализираат Украина како закана, тоа засега не им оди, не што не е неутрализирана, офанзиви врши


околу 10 милиони се отселија и ќе бидат измеќари на запад
еј немој сега со вакви квалификации те молам 99% на форумов сте дијаспора, ќе се навреди некој скраја да е пу пу
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Втора шанса за прв впечаток нема да им се даде на Русите за се ова дали навистина.

Од кога замина Острелија и видици и све смени у пм. Далечината влијае :D
Напротив, мислам дека сега им е дадена шанса, дигањето на гасоводот во воздух е првата огромна грешка на САД во ова војување.

Исти ми се видиците, не сакам ниту една голема сила, а најмалку Америка поради што се сојузници на нашите непријатели.
Американците ги почитувам за типот на економски систем, но во никој случај не може да им го опростам тоа што ни го прават како држава. Секој пријател на шиптаpитe е мој непријател, тоа е моето мото, каде и да одам овие ќе ги мразам од дното на душата.

Исто ме заболе таквото и за Русија и за Кина, само сметам дека светот најдобро функционира кога има баланс (периодот на Студена војна е најбалансираниот и најдобриот период на светско ниво).
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Исто ме заболе таквото и за Русија и за Кина, само сметам дека светот најдобро функционира кога има баланс (периодот на Студена војна е најбалансираниот и најдобриот период на светско ниво).
како за кого
за многу беше најпеколниот
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
400 града ослободени од руска окупација во Украина? Браво!

Прегледај го приврзокот 347006

Прегледај го приврзокот 347007


Зошто постираш лажни вести?

Прегледај го приврзокот 347009


И уште еднаш, зошто постираш лажни вести?
Јебига заебан детал најде, не се градови, туку се села ...

Но, не ми беше тоа целта, туку во прашање е видеото за начинот на војување на украинците.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
gledam peer... zatoa ke nema struja i gas pola evropa, zatoa ukraincite ke ziveat ko bubasvabi zimava i pola drzava im se isseli. cekaj doprva pocnuva sranjeto... u sirija veke decenija trae. doprva mater ke vi se ebe na vas pametnite...

ps. mene mi e gajle. zimata projde, oficijalno ovde 3% nevrabotenost, gas i struja kolku sakas, top 5 jak standard, ogromni kuki i plazi, ide leto.

pozdrav i se nadevam so vreme si kupi drva i jambolii.
ќе издржиме ние, ехеее какви работи не сме издржале до сега
битно вие бегачите избегавте навреме да не ве мислиме :icon_lol:
3% ви е невработеност башка кубик дрва сиднеј 1800денари немате гајле
искапете се и за нас по еднаш во оушанот летово
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Да го зарокаш и да го срамнеш со земјата е едно а да го земеш е друго машко тука има голема разлика
почетната фаза на војната е пак јасна да не се повторувам сто пати и сите знаат ако сакаш да продолжиш да живееш во заблуда прајси филм дека беше маскировка како некој будали тука тоа си е твое право


Кој да бомбардира море другар, сад имаа за 3 дена air superiority овие по 6 месеци немаат ни над територииве завземени - се слушате што зборувате?
Не гледаш дека со Сухоине фабови фрлаат ко да е 1937 година :icon_lol: Украински летилици бомбардираат ВНАТРЕ во руска територија ало се слушаме :icon_lol:


Територија се губи и се враќа, цела држава не се враќа. Ако остане пола Украина русите не постигнале ништо, пак имаат непријателска земја, што ќе продолжи да се наоружува - демилитаризација пропо. Победа е да ја неутрализираат Украина како закана, тоа засега не им оди, не што не е неутрализирана, офанзиви врши



еј немој сега со вакви квалификации те молам 99% на форумов сте дијаспора, ќе се навреди некој скраја да е пу пу
Хахаха, абе и 80% да остане од Украина ќе биде успешен потег, и ја збришаа цела воена опрема, ја задолжија до коска, и по потреба секогаш можат да ја превоспитаат. Уште побитно ја ослабнаа ЕУ и ако ја задржат војната уште 1-2 години голема е шансата дел од државите да банкротираат.
Рано е за калкулации, допрва иди пикот на војната, ти гледај да си обезбедиш греење на дрва оти зимава ми изгледа дека ќе чпарате на струја.
Автоматски споено мислење:

како за кого
за многу беше најпеколниот
Зборувам на светско ниво и за прогрес на науката и технологијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom