Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
ОК, добро ти иде монологов.

На „ЈТ„ имаш достапни видео-записи/рапорти од ген. Конашенов, во кои се дадени статистички податоци за досегашните Украински загуби, кои Руската армија до сега или тековно ги нанесува. Земи ги тие податоци, кои се и теренски факти, и спореди ги со твојава заблуда за Рускиот пораз...

Значи, не се повикувам на мои ставови, на тета Вики или чиче Гугл, на ојле и долје од „Твитер„, туку на податоци изнесени од Руски генерал...

Имај пријатно споредување...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
ОК, добро ти иде монологов.

На „ЈТ„ имаш достапни видео-записи/рапорти од ген. Конашенов, во кои се дадени статистички податоци за досегашните Украински загуби, кои Руската армија до сега или тековно ги нанесува. Земи ги тие податоци, кои се и теренски факти, и спореди ги со твојава заблуда за Рускиот пораз...

Значи, не се повикувам на мои ставови, на тета Вики или чиче Гугл, на ојле и долје од „Твитер„, туку на податоци изнесени од Руски генерал...

Имај пријатна споредба...
Мадинава цитрони ми ги направи со кокошенков, баш атер за тебе ќе го гледам да видам што си му запнат

Сакаш да ми кажеш дека уствари руски генерал ќе ми објасни колку добро и оди на русија?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Мадинава цитрони ми ги направи со кокошенков, баш атер за тебе ќе го гледам да видам што си му запнат

Сакаш да ми кажеш дека уствари руски генерал ќе ми објасни колку добро и оди на русија?
Очигледно е дека токму ти сам на себе најдобро си ги објаснуваш рабојќето, онака “визионерски„, особено кога е во прашање Рускиот пораз-твоите ставови против Уркаинските реални загуби.

Уживај...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Очигледно е дека токму ти сам на себе најдобро си ги објаснуваш рабојќето, онака “визионерски„, особено кога е во прашање Рускиот пораз-твоите ставови против Уркаинските реални загуби.

Уживај...
Оф сега видов уствари кокошенков бил потпаролов на рускава армија, дали со сиот ум овај ми го наведе како извор на инфо? Јас да ти го пратам од украинциве потпаролот тогаш да ти каже дека 2000 руски авиони имаат турнато
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Маливе дронови далеку дотуркаа со војнава ...

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Оф сега видов уствари кокошенков бил потпаролов на рускава армија, дали со сиот ум овај ми го наведе како извор на инфо? Јас да ти го пратам од украинциве потпаролот тогаш да ти каже дека 2000 руски авиони имаат турнато
Младиќу, ми ги отече со твојов простотилак.
Спиј мирно, твојата заблуда не е забранета со закон...

И конечно, нема бољи извор на информации од Украинските фронтови од тебе лично...
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.846
Поени од реакции
13.894
Генерално се информирам од проукраински твитер профили, а таму владее еуфорија за керсон, дури и поголема од таа за лиман пред некој ден. Додека не стане очигледно не го зимам за факт, ама досега кога доаѓаа толку позитивни вести од фронтот, истите се покажуваа точни.

Russian source on Kherson
"A difficult situation is beginning to take shape in the Kherson direction."

"It is too early to talk about the loss of control of units and unorganized withdrawal. In the coming hours, if no action is taken, the situation could turn into a disaster."
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875
Лестер, што велиш да рокне една пробна на Австралија? :D и онака е островска земја и подалеку од Европа па би немало некоја поголема штета за остатокот од светот.:D
Ако залупаат нема да бидеме покусо, праќаат многу оружје и си го бараат со боринче, а во последно време и со Кина се наелектризирани околу Соломонските острови.
Автоматски споено мислење:

ох не знам како не се изморивте веќе
сосила мајмуни се правите себеси
дегените влегоа за недела да ја земаат, 6 месеци се таму 20% немаат од украина
наводната втора светска сила што ќе беше прва го изеде немијан од полураспадната држава
загубите во десетици илјади
техника да не зборуваме
русија воено губи и тоа е јасно секаде не се ни дискутира повеќе од што е очигледно
сем на кајгана нормално благодарение на вас 10тина преторијанци
само украинските загуби ги гледате ;)
Море муце без да ги има нуклеарките Велика Британија во случај на војна со Украина (пред конфликтов) ќе беше збришана.
Ова е кога немате елементарни познавања и западниве медиуми ве замајуваат со приказни.
Украина не може тенк да ја извозиш во една недела, а не пак да ја освоиш, не е ова Северџистан туку држава која е 23 пати поголема од територијата на Македонија.
Украина веќе е поразена, само толку имаат во главата, наместо да одат и да гинат за овие места што ги изгубија, треба да одат да гинат на државен удар и да го сменат онај наркоманот од власт. Копилето можеше да ја реши работата, гледаше со години што се случува, и на крај ги турна во бездна да гинат како муви.
И за сите масакри што се случуваат таму, вклучително и ако дојде до нуклеарен судир е виновен западот. Секој нормален и свесен гледаше дека Руското население е тероризирано со години во овие региони (бетер и од нашите што живеат во доминантно Албански средини).
Да не ги дискутираме и лабораториите што ги отвораа, купување на земјиште пошто-зошто за да го фатат бизнисот со храна, трупање на оружје и обиди да го прошират НАТО во земја за која се имаа договорено дека нема да се пикнат.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Вчера започнала евакуација на Русите од Лисичанск.

Заминале првите автобуси.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Вчера започнала евакуација на Русите од Лисичанск.
Заминале првите автобуси.
Posle padot na Lyman, sega ke sleduva, mnogu brzo, prašanje na denovi se i t.n. taktičko povlekuvanje i od Kreminna, Rubizhne, Lysychansk...
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Море муце без да ги има нуклеарките Велика Британија во случај на војна со Украина (пред конфликтов) ќе беше збришана.
Ова е кога немате елементарни познавања и западниве медиуми ве замајуваат со приказни.
Украина не може тенк да ја извозиш во една недела, а не пак да ја освоиш, не е ова Северџистан туку држава која е 23 пати поголема од територијата на Македонија.
Украина веќе е поразена, само толку имаат во главата, наместо да одат и да гинат за овие места што ги изгубија, треба да одат да гинат на државен удар и да го сменат онај наркоманот од власт. Копилето можеше да ја реши работата, гледаше со години што се случува, и на крај ги турна во бездна да гинат како муви.
И за сите масакри што се случуваат таму, вклучително и ако дојде до нуклеарен судир е виновен западот. Секој нормален и свесен гледаше дека Руското население е тероризирано со години во овие региони (бетер и од нашите што живеат во доминантно Албански средини).
Да не ги дискутираме и лабораториите што ги отвораа, купување на земјиште пошто-зошто за да го фатат бизнисот со храна, трупање на оружје и обиди да го прошират НАТО во земја за која се имаа договорено дека нема да се пикнат.
Не е повеќе замајување со приказни тоа туку јасно им е и на врапчињата веќе друже што се случи на почетокот на војната и дека првичниот план беше мнооооогу различен од ова сега, да не беше така немаше 200 пати да се менува. Ти си многу паметно чоече се гледа и знам дека разбираш точно што ти кажувам. Украина е голема но ако паднеше Киев и ако ја дувнеше раководството на запад знаеме сите дека ќе се распаднеше како кула од карти. Моралот Украински навистина беше многу низок, првиот ден милиони бегаа на сите страни и генерално проекциите беа темни, не за џабе западните сатанисти ќе го евакуираа Зеленски. Е сега кога Украинците успеаа да ги запрат оркиве и кога се виде дека уствари и не се толку страшни почнаа да се менуваат работите. Уствари првичното кревање на клоци и бустот што им го мавна западот морално-пропаганден фактички ги накрена украинците, али ништо не ги накрена колку рускиот ужасно лош перформанс.

Околу тоа дека е украина веќе поразена, тоа не знам на што го базирате? Во кој аспект е поразена? Украина пред 6 месеци беше нападната од втората светска сила(наводна) денес украина контролира 80% од својата територија и повраќа секојдневно уште територија, во пола источна украина, а да не зборуваме преку Дњепар животот си се одвива нормално луѓе одат на работа деца одат на школо. Моралот им е на високо ниво (мада една белгиска невеста уште во април тврдеше дека им е готов) западот им дава кеш и опрема колку што им треба. Згора на тоа изградија мит врз кој ќе си изградат една убава држава, инфраструктурата во голем дел од Украина е горе долу ок, чак најразрушено е баш ова Ослободителиве што го зедоа ;) Така да горе долу би рекол супер и оди на украина за сега, недај боже да ги нападнеше некоја вистинска светска сила а не ваква поѓоамитка светска сила, мислам многу полошо ќе поминеа.

За приказните за малцинството руско да не се замајуваме, сите реперкусии си ги донесоа сами на глава со тоа што од ден прв кога се тргна проруската марионета од власт во украина тие ги зедоа пушките на рамо, класика учкарско понашање или по наше или ќе бидеме планинаааари, и после кога ги залупаа украинците олеле малцинството
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.336
Поени од реакции
31.202
На крај и клингонец да сум јас ништо не менува во дискусијата кога на маса се факти
Фактите на маса зборуваат дека непријателите на Македонците размислуваат исто како тебе.

Бугарите и шиптараната се на грешна страна а не јас златен, бидеќи се глупаци нормално
Овде зборуваме за војна во која русија засега губи и го јаде немиен бидеќи неможете да го оспорите тоа а ве пржи и ве боли навлегувате во психоанализи и стандардно блебетање
Немој сега така за другарчињата, па тие ти се сојузниците во дискусииве. Шќиптарите, Бугарите и другите северџани, тие ти се истомислениците. Кога те поддржуваат тие што се непријатели на Македонците и македонското - повеќе од извесно е дека твоите постапки и ставови се антимакедонски. Антимакедонски ставови кои се против македонските интереси. Исти ставови имаш како ставовите на Шќиптарите и Бугарите.

Ова се фактите, а фактите не се „психоанализа“. Ако почнеме со психоанализи, долга приказна ќе биде тоа како во главата си ги помируваш и оправдуваш контрадикторните факти - од една страна да се сметаш и да се нарекуваш Македонец, а од друга страна да ги подржуваш непријателите на Македонците и државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom