Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
569
10 000 за цела офанзива во Харков, а 10 000 само за Лиман. Проста математика собери.
Абе што се 20000, ништо.

Над 100000 се.

Уште малку и жени ќе почнале да регрутираат оти им снемува војници.

Така вели спутник
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
тука завршува отприлика секоја дискусија за закани со нуклеарки од двете страни.
Таа дискусија е завршена уште пред да почне
Овде некој си правеа филмови
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Neli vojnava bese protiv nacistite bese i tie 2-3 trojca tetovirani so gi najdoa. Ustvari cekaj...protiv zaclenjvanje vo NATO bese. I na kraj za peda teritorja ispadna...pa igraat i peat na plostad nebare pobedija nekade i nesto....ccc koja beda od drzava se. Im posakuvam uste pogolema izolacija vo idnina.
Секоја војна е војна за територии и за ресурси (од било кој тип)... Прикаските за денацификација на Украинската држава се прикаски за детулиња од градинка и од забавиште... Постојат таму во една ѓаолска држава Украина лоши момци со чудни тетоважи по телото и чудни симболи на нивните знамиња и униформи па сеа че им пуштиме малкуа армија да ги дигне на клоци и истегне за ушињата... А у принцип нацистите/фашистите се токму во онаа армија која е пратена демек да ја денацификува таа територија...
П.С. Всушност и самиот Путин мошне реално и отворено си кажува дека пропаста на Советскиот сојуз е голема катастрофа за рускиот народ кој после 1991 год. продолжил да живее во неколку различни екс.Советски држави/територии, одвоен од својата матична Руска држава, па дошло време тие сметки и проблеми да се подмират и конечно после 30 години решат !
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
Се спремаат за Косово. Им се свиѓа нив овој преседан.
Може да им се свиѓа до утре сабајле, вакви преседани се прават само од позиција на моќ.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Секоја војна е војна за територии и за ресурси (од било кој тип)... Прикаските за денацификација на Украинската држава се прикаски за детулиња од градинка и од забавиште... Постојат таму во една ѓаолска држава Украина лоши момци со чудни тетоважи по телото и чудни симболи на нивните знамиња и униформи па сеа че им пуштиме малкуа армија да ги дигне на клоци и истегне за ушињата... А у принцип нацистите/фашистите се токму во онаа армија која е пратена демек да ја денацификува таа територија...
П.С. Всушност и самиот Путин мошне реално и отворено си кажува дека пропаста на Советскиот сојуз е голема катастрофа за рускиот народ кој после 1991 год. продолжил да живее во неколку различни екс.Советски држави/територии, одвоен од својата матична Руска држава, па дошло време тие сметки и проблеми да се подмират и конечно после 30 години решат !
I demek RF trgnala da osvojuva resursi i teritorija a vo isto vreme pliva i vo ednoto i vo drugoto.
Drzhi teritorija 10% od kopnoto na svetot, nafta, gas, obrabotlivo zemjishte, retki metali, se shto ima na eden cel kontinent. i sega Rusija ke trgne da osvojuva ushte resursi i teritorija...nema logika.
So nastanite od 2014 Rusija se oseti zagrozena za svojot gol opstanok...Site onie so vlazhni sonishta, da ja podelat i da gi lapnat site resorsi i dojdoa na pragot i toa e toa
Pa edno vrema loshi momci bea i Sadam so epruvetite, Gadafi, pa dojde Asad, ama kaj Putin
malku se zaebaa...Imash sila shto ima mozhnosti da te sravni so zemja ili da vojuva do beskraj ako treba.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.183
Поени од реакции
32.280
Прегледај го приврзокот 346626
Тежок удар за бугарофиливе тука. :kuracc:



















 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
абе украинците се бранат баки, во двор им се оркиве дојдени сакаш неќеш ќе се бориш
ама што правиме со некој бурјат или ингуш или некој московски инфлуенсер што го молкнат од 2000км да оди со Т62ка во фабриката за паштети да си тестираат химарси и џавелини на него натовци :sekcza:
тоа е огрооооомна разлика баки штета што не ја разбираш ;)
Се бранеа.
Сега се терористи во тие области.
И се ради та пуста пропаганда која баш вака како тебе ја сееа а тие ја јадеа, иди да им кажеш дека победуваат нив не тука.

Ако ова е Победа за Украина а пораз за Русија јас би избрал цел живот да губам.

Отиде 20% од земјата, а од вакви постови може и 100ка, како што кажав се ради лица како тебе оддалечени 1000км без грам мозок кои им делеа мозок дека победуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom