Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Ф

Флеш

Гостин
Кај голф Мк5,како се погодени моторите 1.4 TSI и исто моторите 2.0 TSI и 2.0 TDI ?!


Гледам сега се испод 4.000 евра паднати ....

Мада 1.9 е врв секако ...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Кај голф Мк5,како се погодени моторите 1.4 TSI и исто моторите 2.0 TSI и 2.0 TDI ?!


Гледам сега се испод 4.000 евра паднати ....

Мада 1.9 е врв секако ...
1.4TSI kolku benzin tolku maslo. 1.6TSI nesto se podobri. 2.0TSI se dobri brzi ali potrosac.
2.0TDI baraj samo so 8v 140ks common rail.
starite modeli se gjubre.
ako baras ponov model 2.0TDI 150ks, tie ti se dobri. Se pokazaja.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
На околу 4 илјади вртежи во 5 брзина колата губи сила и можеш гас педалата да ја стиснеш до крај ама џабе, дали знае некој што може да биде проблемот?

Се работи за Пунто Ево 2011 бензин/фабрички плин. Прво мислев дека е до плинот нешто ама истото и на бензин ми го прави, не можам да излезам на автопат ко човек. Однесена е неколку пати на мајстор ама не можат да го лоцираат точно проблемот.

Друже не знам со кој мотор е колата...али 4000 вртежи во 5-та тие 130 кмх. минимум Ако е со помал мотор толку му е силата, притискај колку сакаш на педалата. 1,4 мотор на пример не може да рипа на таа брзина на секое допирање на педалата за гас...
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
10.551
Друже не знам со кој мотор е колата...али 4000 вртежи во 5-та тие 130 кмх. минимум Ако е со помал мотор толку му е силата, притискај колку сакаш на педалата. 1,4 мотор на пример не може да рипа на таа брзина на секое допирање на педалата за гас...
Јасно ми е мене тоа, не сакам јас 200 да возам. Друг е проблемот, откога ќе изгуби сила можеш и во прва да ставиш едвај оди колата.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.596
Јасно ми е мене тоа, не сакам јас 200 да возам. Друг е проблемот, откога ќе изгуби сила можеш и во прва да ставиш едвај оди колата.
компјутерот вероватно регистрира некој проблем, и влегува во ,,safe mod,, ...а тоа е колку да извозиш до сервис
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Јасно ми е мене тоа, не сакам јас 200 да возам. Друг е проблемот, откога ќе изгуби сила можеш и во прва да ставиш едвај оди колата.
Исчисти маф, смени воздушен филтер и за гориво.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
Поздрав луѓе!

На повеќе места од колава гледам дека лакот се лупи, да не знае некој колку се движи цената за лакирање?

Успат, треба да средам и цела десна страна од колава, ми ја имаат сјебано со клуч.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Поздрав луѓе!

На повеќе места од колава гледам дека лакот се лупи, да не знае некој колку се движи цената за лакирање?

Успат, треба да средам и цела десна страна од колава, ми ја имаат сјебано со клуч.
шприцање цела кола над 5-600 евра рачунај си ги, дали може делумно да се санира не знам
 
Ф

Флеш

Гостин
Поздрав луѓе!

На повеќе места од колава гледам дека лакот се лупи, да не знае некој колку се движи цената за лакирање?

Успат, треба да средам и цела десна страна од колава, ми ја имаат сјебано со клуч.
Што кола?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
VW Polo 2006 1.4 сив :D
ќе треба да го префарбаш панелот, не можеш само лакот. Ако ставиш лак врз оксидираната боја има да изгледа катастрофално, а и ќе се излупи.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.800
Поени од реакции
2.598
ќе треба да го префарбаш панелот, не можеш само лакот. Ако ставиш лак врз оксидираната боја има да изгледа катастрофално, а и ќе се излупи.
А генерално, да не знаеш колку се движат цените за целосно фарбање на автомобил?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
А генерално, да не знаеш колку се движат цените за целосно фарбање на автомобил?
Зависи тоа од колата, колку работа има да се припреми и колку боја ќе оди и работна рака нормално. Не е ефтино, сигурно накај 600-700 евра ќе идат. Најубаво да прашаш на неколку места па кој ќе ти даде поприфатлива цена да идеш таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom