Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.413
Поени од реакции
36.344
Ги натиснаа, има шанси за нова година или водици да влезат во најдалечното предградие.
Во фабриката за цемент на влезот на Соледар се од јули. Веќе и работен стаж може да им пишат. :icon_lol:
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.512
Поени од реакции
3.631
Head of regional administration of Luhansk region Haidai: Ukrainian military have liberated and fully secured Bilohorivka in Luhansk region


Ukrainian military in Bilohorivka of Luhansk region


 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Помина бајаги време од офанзивата во Харков, офанзива нова посериозна, освен дезинформации на нет, нема. Единствен бенефит од ваквите акции што коштаат голем број човечки животи, е ако се повеќе во серија. Како што гледам и запорожје и угљедар ништо сериозно не се случи.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.939
Поени од реакции
8.926
Наводно Словенија праќа во Украина 28 тенкови М-55S кои се модернизирани со дополнителен оклоп и топ 105мм

1663671251985.png
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Наводно Словенија праќа во Украина 28 тенкови М-55S кои се модернизирани со дополнителен оклоп и топ 105мм

Прегледај го приврзокот 345625
За старо железо овие.
Инаку откако нацистиве слушнале за референдумите, итаат да нападнат по цел фронт ама изгледа пак ќе завршат како топовско месо. :kuracc:
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
За неколку дена очекувајте го најжестокиот напад од страна на Украина. По секоја цена ќе мора да го спречи референдумот бидејќи после тоа доаѓа на помош 300к нова руска војска.
Наредниве 10 дена ќе ја решат војнава во Украина.
Ако помине референдумот - Херсон, Запорожје и Донбас ќе биде руска територија.
Денес Путин спомна и нуклеарно оружје и потенцира дека не блефира.
Донесена е одлука од денес да започне парцијалната мобилизација на 300 к нови трупи.
Нивна задача ќе биде да бидат строго дефанзива.
Досегашните трупи во Украина околу 200к ќе бидат за офанзива.
Обраќањето на Путин беше сабајлево во 8 часот.
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
За неколку дена очекувајте го најжестокиот напад од страна на Украина. По секоја цена ќе мора да го спречи референдумот бидејќи после тоа доаѓа на помош 300к нова руска војска.
Наредниве 10 дена ќе ја решат војнава во Украина.
Ако помине референдумот - Херсон, Запорожје и Донбас ќе биде руска територија.
Денес Путин спомна и нуклеарно оружје и потенцира дека не блефира.
Донесена е одлука од денес да започне парцијалната мобилизација на 300 к нови трупи.
Нивна задача ќе биде да бидат строго дефанзива.
Досегашните трупи во Украина околу 200к ќе бидат за офанзива.
Обраќањето на Путин беше сабајлево во 8 часот.
Од денес доаѓаат резервистите во Украина. Постепено сите 300 000 ќе дојдат.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Од денес доаѓаат резервистите во Украина. Постепено сите 300 000 ќе дојдат.
Од денес сигурно не. Не е ова игра па кога ти се изгради војска од барака право да се тепа. Тие им треба обука дополнителна што изјавија и дека ќе ја добијат и потоа у Украина.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
A koga treba da se održat referendumite vo Herson, Zaporožje i Donbas (DNR i LNR) ?!
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Од денес сигурно не. Не е ова игра па кога ти се изгради војска од барака право да се тепа. Тие им треба обука дополнителна што изјавија и дека ќе ја добијат и потоа у Украина.
Така рече Путин, од денес.
A koga treba da se održat referendumite vo Herson, Zaporožje i Donbas (DNR i LNR) ?!
23-ти септември до 27-ми септември
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.108
Поени од реакции
37.080
300.000 резервисти, или 1.2% од вкупната војска на Русија. :shook::shook:

Овие ако тргнат сите за месец дена у Берлин ќе биде спасибо место данкешон.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.095
Поени од реакции
1.670
Од денес сигурно не. Не е ова игра па кога ти се изгради војска од барака право да се тепа. Тие им треба обука дополнителна што изјавија и дека ќе ја добијат и потоа у Украина.
па не му текнало вчера на Путин да донесе ваква одлука, се тоа е однапред со месеци планирано во најмала рака
 

Kajgana Shop

На врв Bottom