Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.046
Ceki, dolga e vojnata uste pored kano. Tuku ne e tocno deka Rusija nema problemi poradi sankciite. I te kako imaat efekt i ne izlagaat posilni. Toa deka i zapad trpi posledici poradi toa e tocno no ne go menuva faktot deka i Rusija strada od niv. E sega za voenite celi ke vidime, ne mi izgleda deka Rusija vekje go postigna toa sto sakase. I NATO nema da vleze vo direktna vojna so Rusija.
epten stradaat... zamisli ne jadele mcdo celi 6 meseci. katastrofa u pm...
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
841
Поени од реакции
1.949
Русите 500 години го сонуват пустиот Цариград и се им бега ...:icon_mrgr:
Исто вие татарите jа сонувате Македониjа нон стоп ама никако да ви се позлати, само вакво бело може да ви оставиме. :pusigo:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Немоj да го споредуваш Косово со ДНР / ЛНР.
Косово е исто што се и Р. Српска, ДНР, ЛНР, Крим, Придњестровје, Абхазија, Јужна Осетија... Сепаратистички региони/области/покраини мнозински населени со одреден етникум кој сака или независност или припојување со одредена соседна држава... Имаме и на запад вакви региони Каталонија, Баскија, С. Ирска... некои сакаат независност, а некои припојување кон некоја друга држава... Разликата е во тоа што некои сепаратистички региони ја имаат таа среќа да се отцепат, постанат независни држави или па да се припојат кон друга соседна држава, а некои ја немаат таа среќа...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.496
Ердоган е лицемер и дволичен реално. Ова го зборува затоа што државата му е во НАТО и после сите сојузништва со Русија, султанот лажен мора да го испере образот пред НАТО. Додека другите сојузници на Русија без резерва ја поддржуваат Русија.
Kaj оваа изјава има улога (на домашен план) ситуацијата со кримските Татари.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.511
Поени од реакции
3.631
vreme e... konecno vtoriot i tretiot rim da se spojat pa ako ne im dojde pamet na zhabarite ideme i po prviot via polska i germanija... :lolzz:
Абе ке почекат поне уште 500 години.. :)
Путин много добре знае (па и сите видовме за овие месеци) дека неговата војска е тотална травестија.
Во директен судир со турците, русите ќе бидат збришани како партал.Нема муда да се курчи на нив. Може само на такви како Чеченија, Молдавија, Грузија
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.366
Поени од реакции
21.892
nato platenici, i mazi sto ne gi pustija vo eu.

ne bi gi narekol toa borenje nego ginenje...

sto mislis ukrainkite ke se vratat u ukraina da molzat kravi i rmbaat za 200e? se vratija li somalijcite od eu posto tamu vojnata zavrsi pred 15 godini i e mirno peer...

sto e so etiopijcite? da ne se vratija i tie? eve ja adis abeba denes ama nesto ne im se odi od eu... mislis plavusite ukrainski ke sakaat nazad u mariupol?

Прегледај го приврзокот 345643
Muabetov e totalno nebiten. Kano, gledaj na teren. Ostaj Adis Adeba.
Автоматски споено мислење:

epten stradaat... zamisli ne jadele mcdo celi 6 meseci. katastrofa u pm...
Na covek ne mu treba mnogu za da prezivee. Vo pravo si.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Ceki, dolga e vojnata uste pored kano. Tuku ne e tocno deka Rusija nema problemi poradi sankciite. I te kako imaat efekt i ne izlagaat posilni. Toa deka i zapad trpi posledici poradi toa e tocno no ne go menuva faktot deka i Rusija strada od niv. E sega za voenite celi ke vidime, ne mi izgleda deka Rusija vekje go postigna toa sto sakase. I NATO nema da vleze vo direktna vojna so Rusija.
Ама не е војна специјална операција е;) и не постои повеќе начин да се притисне со санкции истурија се, дури и водката што ја купиле и платиле ја истураа едно време либтардите :icon_lol:
Русија нормално дека трпи последици но истовремено брзо се прилагодува и зајакнува и покрај најголемите санкции ever.
Тоа го пишував и на почетокот од случувањата дека рускиот народ може да истрпи и многу полошо за разлика од народите во ЕУ но сепак поминаа подобро од тоа што и јас лично очекував, рубљата им се зајакна енергенси продаваат како никад по највисоки цени, трговија со Азија и цел останат свет си врви.
Просечен русин во Москва или Самара не осети голема разлика пред и потоа, стандардот им останува ист енергенсите им се ефтини имаат се што им е потребно, она што го немаат веќе ради санкциите брзо го заменуваат произведуваат или набавуваат од друго место.
Па кај се видеата со празни рафтови со редици за чекање ред за корења да јадат итн што се не истресовте овие месеци.
Додека во Европа мене лебот од 25 ми рипна на 50 денари, дупло, исто и горивата и се друго што се купува со пари, и нема никакви знаци да престане напротив со доаѓањето на зимата ќе станува полошо, па да ги вратиме цените како што беа кусо нека се и Мекдоналдс и Зара и ИКЕА и Евровизија:icon_lol:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.046
Muabetov e totalno nebiten. Kano, gledaj na teren. Ostaj Adis Adeba.
Автоматски споено мислење:



Na covek ne mu treba mnogu za da prezivee. Vo pravo si.
pa na teren gledam de... ima dobivki zagubi ama ke trae podolgo vojnata. rusite gledas ne se brzaat. do togas ocekuvam ukrainkite da se sredat u eu i da zaboravat na ukraina. zamisli eve nekoja kaj tebe se doseluva, mislis ke saka nazad u bombardirano nekoe selo u zaporozja? primerite pogore zaedno so kosovarite, bosancite i red drugi ukazuvaat deka vrakanje sekako nema.

del od vojnicite ili ke najdat nacin da idat kaj sakanite ili ke se borat do kraj... kako i da e, zima doaga. ke im gi bombardiraat dalmovodite i centralite ke ima problemi. bolnicite im se polni... sto mislis kolku ke izumrat bez kursum da bide ispukan ovaa zima?
Автоматски споено мислење:

Абе ке почекат поне уште 500 години.. :)
Путин много добре знае (па и сите видовме за овие месеци) дека неговата војска е тотална травестија.
Во директен судир со турците, русите ќе бидат збришани како партал.Нема муда да се курчи на нив. Може само на такви како Чеченија, Молдавија, Грузија
ne bidi tolku siguren.

mada relano ako zborime jas mislam poblisku e sojuz na rus i tur vo bliska idnina so ogled na toa sto preku glava mu e na erdo i od nato i od usa a pogotovo od eu.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.496
Абе ке почекат поне уште 500 години.. :)
Путин много добре знае (па и сите видовме за овие месеци) дека неговата војска е тотална травестија.
Во директен судир со турците, русите ќе бидат збришани како партал.Нема муда да се курчи на нив. Може само на такви како Чеченија, Молдавија, Грузија
Oбјасни ми како точно го замислуваш поразот на Русија во Украина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.046
Na covek ne mu treba mnogu za da prezivee. Vo pravo si.
igorce jas ne gledam kukanje vo rusija za smetki... od druga strana gledam buntovi vo eu...


eve ti procitaj si sto vika reuters za ruskata ekonomija sega...

  • Russia's economy is in better shape than many forecast after Moscow sent its forces into Ukraine six months ago, but some hardships are emerging for some Russians.
  • After predicting at one point that the economy would shrink by 12% this year, the economy ministry is now predicting a 4,2% contraction.
  • President Putin has ordered a 10% rise in pensions and the minimum wage to soften the blow from inflation.
  • Russia's current account surplus - the difference in value between exports and imports - more than tripled year-on-year in the first seven months of 2022, to a record $166.6 billion, as revenues soared while sanctions caused imports to plunge.
  • Putin has ordered 10% rises in pensions and the minimum wage to soften the blow from inflation, while major employers such as No.1 lender Sberbank (SBER.MM) and gas giant Gazprom (GAZP.MM) raised salaries from July.
  • The unemployment rate was 3.9% in June, its lowest since the statistics service started publishing the figure in 1992, according to the Eikon database.
  • Inflation, which soared to a 20-year high of 17.8% in April after the rouble collapsed to a record low against the U.S. dollar, is now seen ending the year at 13.4%, according to the economy ministry.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.511
Поени од реакции
3.631
Додека другите сојузници на Русија без резерва ја поддржуваат Русија.
Еве кои соjyзници без резерва ja поддрржуват - Беларус ,Северна Кореja , Сириjа , Куба , Еритреjа,Никарагуа ..сојузници од соништата :pos:
307649473_10160358246004430_2372362413286935163_n (1).jpg

Инаку :
-Ердоган ги дупи кога и каде си сака..
-Путин го чека претседателот на Киргистан повеке од 10 мин. Ало, на Киргистан ве:pos:
–Си Џинпинг истакнува дека Кина поддржува без резерва независениот развој на Киргистан и се противи на какво било надворешно мешање во внатрешната политика на земјата - читаj Раша.
-На почетокот на 2023 годинаКазахстан ќе го прекине членството во Организацијата на Договорот за колективна безбедност предводена од Русија
–Долгоочекуваната средба на Путин со кинескиот лидер на самитот на Шангајската организација за соработка заврши со ништо.Освен вообичаените зборови на сочувство разбирање ,тупкане по рамото и blah blah blah не доби ништо.
Кина нема да помогне повеќе отколку што прави сега, па дури и тоа е под вопрос.
-Лукашенко бесрамно бара пари од Алиев и Ердоган во присуство на Путин.Каква била самодовербата на џуџето................................................................................
0000.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom