Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.310
Поени од реакции
81.511
Вкупно 50,4 отсто од испитаниците сметаат дека руската воена агресија врз Украина е неоправдана и неприфатлива, додека 26,2 отсто сметаат дека е оправдана и прифатлива, што претставува сооднос од 2:1 во однос на првата група.

Не може да бидеме сигурни во веродостојноста на податоциве, околу било што, што испитувале.
Можеби процентите на тие кои се против договорот и за Русија, е поголем. Едноставно, станува збор за западна организација која е комплементарна со западните интереси.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Таа првата слика ко да е сликана у Македонијава... :LOL:
Автоматски споено мислење:

Дека има време и дека им одговара пролонгирана војна тоа е виц, никој во војна не влегува за да ја пролонгира, туку сечија тактика од кога постои војна е таа што побрзо да се заврши и да се исполнат целите. Пролонгирање значи поголем трошок војните чинат милиони дневно, додатно губење на опрема и техника и на крај човечки животи, ако има генералштаб кој цели кон тоа тогаш треба да биде стрелан - комплет. Неможеш да им речеш ти на војниците, седете вие сега в ровови нека ве тресат ко поп кандило издржете оти во јануари парно ќе нема кај јамајка во белгија :icon_lol: Овие места од кои сега 'тактички се повлекуваат' русите беа платени со илјадници руски животи, и еден ден некој ќе треба тоа да го објасни и оправда, оти во армија има ланец на команда и одговорност, не е тоа форум да му речат абе уживајте сеа кај да е германија тоалетна ќе снема ;)
Moра да има одговорност и тоа како, илјадници руски војници испогинаа и во Киевската и во Чернихивската, Сумската и Харковската област, да не говориме и за потрошениот воен арсенал и уништената руска воена техника, изгубени милијарди се во прашање, за да на крај се фати џомка од тие освоени територии под образложение за некакво тактичко повлекување према Донбас !
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.535
Поени од реакции
23.054
Овде зборуваме за војна и како некој ја води, не знам дали сте свесни ама ако речете иди зима стурја давачки бла бла вие технички го признавате ВОЕНИОТ пораз на русија :icon_lol: тоа што дојдовте до ниво да се повикувата на климата speaks volumes за нивото до кое е дојдена работава.
Зима како што е за русите така е и за украинците. Ова не е народ дојден од потопли краишта па ќе замрзне сега германците или французите се :icon_lol: Колку што знаат едните да се борат во зима толку знаат и другите. Цело време заборавате дека двете држави беа декади дел од истиот безбедносен систем, учеа на истите школи и ги користат истите тактики.

Сектата од Џонстаун нормално нема шанси да се соочи со реалноста и ќе релативизира до oblivion така да не знам што се мачите, за многу луѓе кои навиваат за русите од срце овде сепак не е проблем да се соочат со реалната ситуација очигледно.
Автоматски споено мислење:


Јас не знам како не ви е срам вакви работи да зборувате :sramezliv:Видов негде си пишал битки кај имаше, битки е многу тешко да водиш со луѓе кои бегаат газ преку глава и си ја оставаат дури и техниката и магацините полни со се и сешто.
Никој не спомна 3 дена ама за сите со фазла од пола мозок беше прилично очигледно со нивното итање и заобиколување дури и на поголеми населени места само да се стигне до киев, да не зборуваме за десантите и слични салта што се обидоа да ги изведат. Тоа дека тие со третина од армијата правеле маскировки може да се прави муабет на некоја тема за научна фантастика. Кај брзаа ако не беше целта брзо освојување на киев и промена на власта? Зошто тогаш не ја применуваа оваа ваша мудра тактитка на одење полека? Или тогаш неамаа време па сега наеднаш им излезе време?
Дека има време и дека им одговара пролонгирана војна тоа е виц, никој во војна не влегува за да ја пролонгира, туку сечија тактика од кога постои војна е таа што побрзо да се заврши и да се исполнат целите. Пролонгирање значи поголем трошок војните чинат милиони дневно, додатно губење на опрема и техника и на крај човечки животи, ако има генералштаб кој цели кон тоа тогаш треба да биде стрелан - комплет. Неможеш да им речеш ти на војниците, седете вие сега в ровови нека ве тресат ко поп кандило издржете оти во јануари парно ќе нема кај јамајка во белгија :icon_lol: Овие места од кои сега 'тактички се повлекуваат' русите беа платени со илјадници руски животи, и еден ден некој ќе треба тоа да го објасни и оправда, оти во армија има ланец на команда и одговорност, не е тоа форум да му речат абе уживајте сеа кај да е германија тоалетна ќе снема ;)


И тоа е веќе прашање колку е можно пошто видовме на терен дека руската авијација не е баш тој гигант што се претставуваше.

abe glup eden, rusija e taa sto drzi teritorija na ukraina a ne obratno, taka da nema nikakov poraz.

vremeto ima da igra golema uloga, samo pocekaj da vidis... koga ke pocnat mali deca, starci od stud da umiraat i da se razboluvaat, koga ednive ke se na toplo i ke imaat rabota a drugive mrzneat doma ke vidis kako relativno brzo se se menuva. prvo ke go krivat putin ko na zapad sto im vikaat za posle koga sve ke otide u pm da sfatat deka nivnite vladi ne im obezbedile osnovni raboti za zivot. ova e bitno, posto sekoj pravi komperacija so toa sto imal pred toa. ne za zhabe zbori narod u eks ju za vremeto a eks ju... isto ke bide i tamu, bar na toa se nadevaat rusite.

koja tehnika koj magazini ostavile kaj kiev? da bese taka nemase da prosat po nato za tehnika i oruzje. nemase vo mkd da ni gi baraat tenkovite i avioncinjata. propaganda goltate ko sperma da lol, ne e veke ni smesno. gledaj na teren, se ubija od molenje za oruzje ovie 6 meseci koj znae kolku miljardi se isturija i pak osvoija dropka od ona sto im bese zazemeno.

kako nikoj ne spomna? citajki ve na forumot site toa spomnuvate tuka jas bev ubeden deka bar 10 pati ke go citirate putin ili bar medvedev kade toa go kazele... itanjeto u kiev i desantot bea ona sto igorce se nadevase blitzkrig i brz kraj. amerite gi izvestija urkite i do toa ne dojde. epa OK sega ke ima DOLGA vojna ona sto ustvari site osven evropjanite potajno i sakaat. najdobra opcija za site ke bese togas da zavrsese ama sega ke trae i toa dosta dolgo. jas na pocetok se zaebavav deka ke prakame gas od AUS na evropa po internet zasto realno toa e glupost od EPSKI razmeri... ako malku razbiras logistika ili proburickas na net ke sfatis sto zboram. ama eve sega sitkame gas na UK... 1 brod do sega potvrden, koj znae uste kolku ke se ispratat. za nas vo AUS, CAN, UK, USA ova si e super. vas u evropa i ukraina gospod neka vi e na pomos. rusija nitu se brza, nitu im e gajle kako sto gledam, oni se spremni i 5 god ako treba ova da go teraat. ocigledno e deka imaat poddrska od ostatokot na svetot, duri i od anglo svetot potajno... kolku i da smesno AUS kupuva eftina ruska nafta preku indija, a prodava AUS nafta za povisoka cena u azija. isto e i za rusija, se ubija od pari pravenje, rubljata pojaka od bilo koga, dilovi u rublji so kina, indija, turcija, indonezija i red drugi drzavi. nema da ima izolacija, nema da ima propast na RUS kolku i da sakate toa da se sluci. ke ima samo zajaknuvanje na vnatresnata RUS ekonomija, zamena na zapadnjacka tehnika so istocna i tolku... veke se slucuva toa, i ko so gledame nisto strasno... golem kur nemaat mcdo i koka kola. eve ti imas, imas i pogolemi smetki i kako ti e?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.506
Поени од реакции
40.457
Овде зборуваме за војна и како некој ја води, не знам дали сте свесни ама ако речете иди зима стурја давачки бла бла вие технички го признавате ВОЕНИОТ пораз на русија :icon_lol: тоа што дојдовте до ниво да се повикувата на климата speaks volumes за нивото до кое е дојдена работава.
Зима како што е за русите така е и за украинците. Ова не е народ дојден од потопли краишта па ќе замрзне сега германците или французите се :icon_lol: Колку што знаат едните да се борат во зима толку знаат и другите. Цело време заборавате дека двете држави беа декади дел од истиот безбедносен систем, учеа на истите школи и ги користат истите тактики.

Сектата од Џонстаун нормално нема шанси да се соочи со реалноста и ќе релативизира до oblivion така да не знам што се мачите, за многу луѓе кои навиваат за русите од срце овде сепак не е проблем да се соочат со реалната ситуација очигледно.
Автоматски споено мислење:


Јас не знам како не ви е срам вакви работи да зборувате :sramezliv:Видов негде си пишал битки кај имаше, битки е многу тешко да водиш со луѓе кои бегаат газ преку глава и си ја оставаат дури и техниката и магацините полни со се и сешто.
Никој не спомна 3 дена ама за сите со фазла од пола мозок беше прилично очигледно со нивното итање и заобиколување дури и на поголеми населени места само да се стигне до киев, да не зборуваме за десантите и слични салта што се обидоа да ги изведат. Тоа дека тие со третина од армијата правеле маскировки може да се прави муабет на некоја тема за научна фантастика. Кај брзаа ако не беше целта брзо освојување на киев и промена на власта? Зошто тогаш не ја применуваа оваа ваша мудра тактитка на одење полека? Или тогаш неамаа време па сега наеднаш им излезе време?
Дека има време и дека им одговара пролонгирана војна тоа е виц, никој во војна не влегува за да ја пролонгира, туку сечија тактика од кога постои војна е таа што побрзо да се заврши и да се исполнат целите. Пролонгирање значи поголем трошок војните чинат милиони дневно, додатно губење на опрема и техника и на крај човечки животи, ако има генералштаб кој цели кон тоа тогаш треба да биде стрелан - комплет. Неможеш да им речеш ти на војниците, седете вие сега в ровови нека ве тресат ко поп кандило издржете оти во јануари парно ќе нема кај јамајка во белгија :icon_lol: Овие места од кои сега 'тактички се повлекуваат' русите беа платени со илјадници руски животи, и еден ден некој ќе треба тоа да го објасни и оправда, оти во армија има ланец на команда и одговорност, не е тоа форум да му речат абе уживајте сеа кај да е германија тоалетна ќе снема ;)


И тоа е веќе прашање колку е можно пошто видовме на терен дека руската авијација не е баш тој гигант што се претставуваше.
еди, многу ги преувеличуваш работите. Делуваш по пишувањево како русија да ја изгубила целата територија од украина и ја набркале преку урал, а не дека изгубиле некое село пред лисичанск.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.486
Поени од реакции
31.397
Вчера Дима од Military Summary даде една информација дека украинците ќе сопрат со сите активности на крај на Октомври, почеток на Ноември. Ќе се укопаат и ќе ја чекаат зимата на тие позиции.
Може затоа сега има толку големо раздвижување.
Ова го зборувавме уште од пред неколку недели (пред украинскиве контранапади), логично е.


rusive zavrsija za godinava. sega im e bitno samo da gi zadrzat centralite. septemvri e veke a na balkanot ima sneg. za nekoja nedela ke pocne dozdovi i snegovi tamu a so toa i rasputnica. ke se namali intenzitetot na vojnata ke se vrati artilerijata u igra.

jas ocekuvam nad 50k mrtvi ovaa zima u ukraina samo od stud. na prolet veke ke ima ogromen revolt kon zelenski zasto nema teorija da gi snabdi i odrzi mrezite zimava. site sto mozat veke begaat od ukraina, jasno im e sto sledi.
Ќе има мртви од студ и надвор од Украина, оваа зима. :(


rusija seuste ima ogromni dobivki vo ukraina od pocetok na vojnata. mene mi e smesno sto na vas vi se diga kureto na toa sto ukraincive si povratile nekoj kilometar teritorija. ne e ni prv ni posleden pat. herojski "pobedija" urkite i koga rusite se povlekoa od okolinata na kiev.
Не е Диле таков, само го има фатено некое разочарување како последица на еуфоријата во западните медиуми... Ќе му помине.


кај ги гледате овие освојувања? дури ни на liveuamap ги нема.
Ако не ги линкаат „вестите“, можеш да замислиш какви се изворите.
Автоматски споено мислење:

Зима како што е за русите така е и за украинците. Ова не е народ дојден од потопли краишта па ќе замрзне сега германците или французите се :icon_lol: Колку што знаат едните да се борат во зима толку знаат и другите. Цело време заборавате дека двете држави беа декади дел од истиот безбедносен систем, учеа на истите школи и ги користат истите тактики.
Една работа што игнорамуси како тебе не ја поимаат, е тоа дека за Украина во војнава предноста им е бројноста на војска и тоа гледаат максимално да го користат (дури и како потрошна роба), додека Русија користи минимум бројност на војници (од х причини)... Не дека ќе разбереш ти нешто со твоите капацитети за објективно расудување - ама за другите: Логистички потреби во зима не се исти за пола милион војска (или милион како што се фалат), и за помалку од ~150К.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.978
Поени од реакции
35.947
Овде зборуваме за војна и како некој ја води, не знам дали сте свесни ама ако речете иди зима стурја давачки бла бла вие технички го признавате ВОЕНИОТ пораз на русија :icon_lol: тоа што дојдовте до ниво да се повикувата на климата speaks volumes за нивото до кое е дојдена работава.
Зима како што е за русите така е и за украинците. Ова не е народ дојден од потопли краишта па ќе замрзне сега германците или французите се :icon_lol: Колку што знаат едните да се борат во зима толку знаат и другите. Цело време заборавате дека двете држави беа декади дел од истиот безбедносен систем, учеа на истите школи и ги користат истите тактики.

Сектата од Џонстаун нормално нема шанси да се соочи со реалноста и ќе релативизира до oblivion така да не знам што се мачите, за многу луѓе кои навиваат за русите од срце овде сепак не е проблем да се соочат со реалната ситуација очигледно.
Автоматски споено мислење:


Јас не знам како не ви е срам вакви работи да зборувате :sramezliv:Видов негде си пишал битки кај имаше, битки е многу тешко да водиш со луѓе кои бегаат газ преку глава и си ја оставаат дури и техниката и магацините полни со се и сешто.
Никој не спомна 3 дена ама за сите со фазла од пола мозок беше прилично очигледно со нивното итање и заобиколување дури и на поголеми населени места само да се стигне до киев, да не зборуваме за десантите и слични салта што се обидоа да ги изведат. Тоа дека тие со третина од армијата правеле маскировки може да се прави муабет на некоја тема за научна фантастика. Кај брзаа ако не беше целта брзо освојување на киев и промена на власта? Зошто тогаш не ја применуваа оваа ваша мудра тактитка на одење полека? Или тогаш неамаа време па сега наеднаш им излезе време?
Дека има време и дека им одговара пролонгирана војна тоа е виц, никој во војна не влегува за да ја пролонгира, туку сечија тактика од кога постои војна е таа што побрзо да се заврши и да се исполнат целите. Пролонгирање значи поголем трошок војните чинат милиони дневно, додатно губење на опрема и техника и на крај човечки животи, ако има генералштаб кој цели кон тоа тогаш треба да биде стрелан - комплет. Неможеш да им речеш ти на војниците, седете вие сега в ровови нека ве тресат ко поп кандило издржете оти во јануари парно ќе нема кај јамајка во белгија :icon_lol: Овие места од кои сега 'тактички се повлекуваат' русите беа платени со илјадници руски животи, и еден ден некој ќе треба тоа да го објасни и оправда, оти во армија има ланец на команда и одговорност, не е тоа форум да му речат абе уживајте сеа кај да е германија тоалетна ќе снема ;)


И тоа е веќе прашање колку е можно пошто видовме на терен дека руската авијација не е баш тој гигант што се претставуваше.
Наташа не се согласува со тебе :)

 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
abe glup eden, rusija e taa sto drzi teritorija na ukraina a ne obratno, taka da nema nikakov poraz.
Во моментов русија контролира помалку територија него што контролираше во март 2022 :icon_lol: Во меѓувреме изгуби 50.000 луѓе(некои извори викаат 70-80к)околу илјада тенка, неколку илјади оклопни возила, парчиња артилерија и којзнае колку други возила камиони, неколку десетици летилици, меѓу кои и доста модерна техника. Потроши бог знае колку пари и колкава резерва од советската оставштина. Чисто за мала споредба тоа се загубите на Русите и Советите во 10 години војна во Афганистан и 2 години во Чеченија ЗАЕДНО помножени по 2 :icon_lol: Сето тоа за само ШЕСТ МЕСЕЦИ и за да контролираа ПОМАЛКУ него пред 6 месеци. Што е ова генијалецу - ПОБЕДА? :icon_lol:


vremeto ima da igra golema uloga, samo pocekaj da vidis... koga ke pocnat mali deca, starci od stud da umiraat i da se razboluvaat, koga ednive ke se na toplo i ke imaat rabota a drugive mrzneat doma ke vidis kako relativno brzo se se menuva. prvo ke go krivat putin ko na zapad sto im vikaat za posle koga sve ke otide u pm da sfatat deka nivnite vladi ne im obezbedile osnovni raboti za zivot. ova e bitno, posto sekoj pravi komperacija so toa sto imal pred toa. ne za zhabe zbori narod u eks ju za vremeto a eks ju... isto ke bide i tamu, bar na toa se nadevaat rusite.
Во Ленинград ништо немаа, на крај и меѓу себе се јадеа ама градот не падна така да не би брзал јас многу со заклучоци пошто многу пати се истрчавте како прлиња пред магаре, баш ќе видиме зимава што ќе биди.

koja tehnika koj magazini ostavile kaj kiev? da bese taka nemase da prosat po nato za tehnika i oruzje. nemase vo mkd da ni gi baraat tenkovite i avioncinjata. propaganda goltate ko sperma da lol, ne e veke ni smesno. gledaj na teren, se ubija od molenje za oruzje ovie 6 meseci koj znae kolku miljardi se isturija i pak osvoija dropka od ona sto im bese zazemeno.
Поголеми голтачи на пропаганда од вас нема, русите во русија не се олку заблудани колку што се некој од вас овде, човек ќе помисли во тамбов дека живеете а не дека газот ви е по злиот запад. Оружје им треба и бараат, тоа не значи дека русите не оставаат на секој пат тенкови, и бтри и што уште не.

kako nikoj ne spomna? citajki ve na forumot site toa spomnuvate tuka jas bev ubeden deka bar 10 pati ke go citirate putin ili bar medvedev kade toa go kazele... itanjeto u kiev i desantot bea ona sto igorce se nadevase blitzkrig i brz kraj. amerite gi izvestija urkite i do toa ne dojde. epa OK sega ke ima DOLGA vojna
Значи сепак имаше неуспешен обид за нештото? :icon_lol: Оти едно време овде владееше мислење дека е во прашање маскировка

knajdobra opcija za site ke bese togas da zavrsese ama sega ke trae i toa dosta dolgo
тоа беше добра опција исто колку што беше добра опција хитлер да му се дадат чешка и полска, и така него тука му завршија амбициите :icon_lol:

kza nas vo AUS, CAN, UK, USA ova si e super. vas u evropa i ukraina gospod neka vi e na pomos.
вас нека ви е добро и нас автоматски мирна ни е главата

rusija nitu se brza, nitu im e gajle kako sto gledam, oni se spremni i 5 god ako treba ova da go teraat.
Твоја субјективна проценка, баш ќе видиме дали можат 5 години да тераат со оглед на сето горе што го набројав, држава што не и се брза и може вака да тера 5 години не збира деликвенти од по затвори

rubljata pojaka od bilo koga, dilovi u rublji so kina, indija, turcija, indonezija i red drugi drzavi. nema da ima izolacija, nema da ima propast na RUS kolku i da sakate toa da se sluci. ke ima samo zajaknuvanje na vnatresnata RUS ekonomija, zamena na zapadnjacka tehnika so istocna i tolku... veke se slucuva toa, i ko so gledame nisto strasno... golem kur nemaat mcdo i koka kola. eve ti imas, imas i pogolemi smetki i kako ti e?
Ау ау лудило дилови во рубља страшни работи, да те слуша човек ќе рече една рубља 60 долари :icon_lol::icon_lol::icon_lol: Никогаш посилна до сега викаш,ако почна човековава историја 2015та тогаш можда. За замената на западњачка технологија може да си правите меѓу себе муабет во circle jerk клубов ;)
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Наташа не се согласува со тебе :)

Типична руска ...
Ги извадила цицките на вонка и мисли дека е многу убедителна или дека рекламира некаква руска сексипилност.
А на челото и пишува ефтина роба и цицки за тресење.
А напумпаната уста подобро ја служи за давање физички орални благодети отколку за убедување и усмено поентирање.
Зборот не и вреди толку колку силиконот што го ставила во себе.

Ефтина како руската држава.
Права реклама за руската политика.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
еди, многу ги преувеличуваш работите. Делуваш по пишувањево како русија да ја изгубила целата територија од украина и ја набркале преку урал, а не дека изгубиле некое село пред лисичанск.
абе село ... знаеш како викаат бабичка по бабичка ...
село по село ама укрите трескаат на руска територија и на граница се друже
А иначе укрите вистина да ги протераат преку урал 3-4 амеби овде ќе не објаснуваат каков страшен тактички потег е тоа пошто урал е природна граница за бранење :icon_lol: Башка кога ќе зазими сеа на украинците ќе им се слизнат надолу по урал тенковите само до декември да издржиме ... али не и се брза на русија баки
Screenshot_26.jpg
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Овој Кано е стварно бета.

Не може муабет да започне без глуп еден или друга навреда.

Се кладам дека бил доста малтретиран во училиште или на улица и немал јајца да возврати повеќе од времето.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.506
Поени од реакции
40.457
абе село ... знаеш како викаат бабичка по бабичка ...
село по село ама укрите трескаат на руска територија и на граница се друже
А иначе укрите вистина да ги протераат преку урал 3-4 амеби овде ќе не објаснуваат каков страшен тактички потег е тоа пошто урал е природна граница за бранење :icon_lol: Башка кога ќе зазими сеа на украинците ќе им се слизнат надолу по урал тенковите само до декември да издржиме ... али не и се брза на русија баки
Прегледај го приврзокот 345571
ја не би бил толку ироничен баки. Солидна зима има во Украина. Ќе им смрзнат ташаците на пешадијата, а и на тие што ја туркаат од позади со автоматите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom