Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.535
Поени од реакции
23.054
Најверојатно ке пишуваат километарски постови во кои ке влечат безвезни паралели за Американците во Виетнам,Авганистан,дури во WW2 и нападот на Јапан ке се вратат,па после како ке смрзнела Европа зимава.Така нешто од прилика.Све е боље него да се пише дека Русите се усраа у гаќи и допрва ги чека мајтап од кој стигне на планетава
Автоматски споено мислење:

Аха и тоа заборавив,дека Русија ратуе со цел Свет,не само со Украина
ne.

rusija seuste ima ogromni dobivki vo ukraina od pocetok na vojnata. mene mi e smesno sto na vas vi se diga kureto na toa sto ukraincive si povratile nekoj kilometar teritorija. ne e ni prv ni posleden pat. herojski "pobedija" urkite i koga rusite se povlekoa od okolinata na kiev.

sega zimata herojski ke mrzneat pa na prolet pak od novo. do togas evropa ke si plaka skapa struja pa slednava god i skapa struja i skapa hrana posto i toa znacitelno pomalku ke ima...

i taka dur nekoj ne pukne.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
ne.

rusija seuste ima ogromni dobivki vo ukraina od pocetok na vojnata. mene mi e smesno sto na vas vi se diga kureto na toa sto ukraincive si povratile nekoj kilometar teritorija. ne e ni prv ni posleden pat. herojski "pobedija" urkite i koga rusite se povlekoa od okolinata na kiev.

sega zimata herojski ke mrzneat pa na prolet pak od novo. do togas evropa ke si plaka skapa struja pa slednava god i skapa struja i skapa hrana posto i toa znacitelno pomalku ke ima...

i taka dur nekoj ne pukne.
Те разбирам ја тебе и пак ке повторам,да имам моќ Америка у пакет со све што е Муслиманска земја би ги збришал од картата на светот у секунда.Али факт е дека Русите си ибаа мајката и колку повеќе покушавате да го оспорите тоа,толку повеќе смешно изгледате.Знаеш како почна? За три дена у Киев ке бидат.Знаеш сега како е? Воено се поразени Русите и точка.Толку
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
841
Поени од реакции
1.949
Во врска со "освоjувањето" на Лисичанск од страна на украинците. :rolleyes:


 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
За тоа ти вулгар се пиша бе? Убаво рекле пацовите први го напуштаат бродот. На денешнава генерација посликовито би им звучел на Англиски.

Rat
Slang.
  1. to desert one's party or associates, especially in a time of trouble.
  2. to turn informer; He ratted on the gang, and the police arrested them.
  3. to work as a scab.
Па ти си го напуштил бродот,значи пацов си за себе си збориш.Лесно ти е да паламудиш од Немачки,Белгија кај ли си таму.Мислиш дека ќе ставиш аватар со мк знаменце и ќе продаваш тикви зелени на форум а други ќе навредуваш дека биле бугари или што да е..
Ти пацове како отиде за запад,зема ли татарски паспорт или клечеше на колена пред амбасада :)
И што дремеш таму у трулиот запад оди си у Русија таму сега рипнала плата 2700 еври минимум им треба квалификуван персонал како тебе.. плескавици да врти :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.507
Поени од реакции
40.459
Во врска со "освоjувањето" на Лисичанск од страна на украинците. :rolleyes:


гледаш колку се демократи русите, можеш дури и да снимаш пропаганда каде што освоиле и да не бидеш стрелан.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
841
Поени од реакции
1.949
гледаш колку се демократи русите, можеш дури и да снимаш пропаганда каде што освоиле и да не бидеш стрелан.
Сега чекам од цитрото да стави некоjа вест од thesun и да каже дека не е така.

Аjде цитро, you can do it!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.535
Поени од реакции
23.054
Те разбирам ја тебе и пак ке повторам,да имам моќ Америка у пакет со све што е Муслиманска земја би ги збришал од картата на светот у секунда.Али факт е дека Русите си ибаа мајката и колку повеќе покушавате да го оспорите тоа,толку повеќе смешно изгледате.Знаеш како почна? За три дена у Киев ке бидат.Знаеш сега како е? Воено се поразени Русите и точка.Толку
prvo nikoj ne rekol za 3 dena u kiev osven amerite lol..

vtoro rusite od den eden ne probuvaat da unistat sve ko amerite nego samo ona sto mora. toa podrazbira spora vojna.

treto i najvazno spora vojna im odgovara na rusite, amerite, avstralcite i britancite. tuka potajno site nivavame mater da i se ebe na eu. germanija pak da e zbrisena, francija ke e sledna sto ke gi gubi koloniite, svicarska veke nema neutralna priznatost od site...

cetvrto urkite posle zimata ke bidat reseni, seedno kolku teritorija drzat sega.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Видете го прогресот во темата војна во Украина - исклучиво воена перспектива.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
prvo nikoj ne rekol za 3 dena u kiev osven amerite lol..

vtoro rusite od den eden ne probuvaat da unistat sve ko amerite nego samo ona sto mora. toa podrazbira spora vojna.

treto i najvazno spora vojna im odgovara na rusite, amerite, avstralcite i britancite. tuka potajno site nivavame mater da i se ebe na eu. germanija pak da e zbrisena, francija ke e sledna sto ke gi gubi koloniite, svicarska veke nema neutralna priznatost od site...

cetvrto urkite posle zimata ke bidat reseni, seedno kolku teritorija drzat sega.
И тогаш Мрмутот ја пакуваше чоколадата :D
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Најверојатно ке пишуваат километарски постови во кои ке влечат безвезни паралели за Американците во Виетнам,Авганистан,дури во WW2 и нападот на Јапан ке се вратат,па после како ке смрзнела Европа зимава.Така нешто од прилика.Све е боље него да се пише дека Русите се усраа у гаќи и допрва ги чека мајтап од кој стигне на планетава
Автоматски споено мислење:

Аха и тоа заборавив,дека Русија ратуе со цел Свет,не само со Украина
Неверувам дека Украина би успеала воено да ја порази Русија без разлика колку ги трупаат со оружје, а дека ќе биде новата американска Јужна Кореа со hi tech индустрија и што уште не е смешки доколку победи. Веќе таа држава е уништена и ќе се сведе на 20 милионска држава со тендеција да се намалува зашто белата раса од Европа демографски опаѓа страшно, а Украинците се во првите места и пред војната. И Русија и Украина колку толку имаа тренд на стабилизирање на опаѓање на бројката на население до 2014та , пишав вчера Русија од 1 900 000 новородени 2014та сега е на 1 400 000 додека Украина е катастрофа. По природен пат лани изгубиле 400 000 население годишно.

Мене ми смешно делува акробациите што ги прават за да релативизираат некој руски пораз од војнава, де тактичко повлекување де било најголем маневар после втора светска војна да ги измамат украинците и ред други акробации. Уште пред 5-6 месеци пишав дека не очекувам многу од бивш комунистички систем кој не е искоренет. Што побрзо завршеше ќе беше подобро, но сега цела Европа ќе го јаде стапот зимето. И најбитното ќе се спасеа илјадници човечки животи во Украина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom