Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
12 март 2009
Мислења
19.972
Поени од реакции
16.003
Сите во некој момент во историјата имале проблеми со руските царски и комунистички држави. Каков проблем имале после распаѓањето на советскиот сојуз или со РФ, и пред и после нивниот влез во НАТО?

Или можеби тоа е и проблемот, после СССР катаклизмата во последните 20-ина години РФ почна да применува западни елементи во функционирањето и нејзиниот развој е опасност за НАТО?


Одлично што ги спомена Финците.

Каков интерес имаат Финците да влезат во ракетна војна со РФ?

РФ во ниеден момент до ден денешен не покажала никакви непријателски потези и намери кон Финска. Дури и кога моменталното финско раководство најави дека ќе бара членство во НАТО, претставници на РФ декларативно најавија соодветен одговор и единствено што се случи беше некаков прекин на енергенси (гасовод или далекуводи за струја, не знам што точно).

Значи, ниту РФ ниту Финската Држава и народ во ниеден момент немале и немаат интерес за никаква воена, економска или било каква конфронтација. Лансирање ракети во тој дел од светот имаат само НАТО психопатите за да ја оправдаат својата смила на постоење.
имала Финска проблем, ама со СССР, кога Финска беше во осовината Рим-Берлин-Токио и ја изгуби војната со СССР, изгуби нешто територија, но ИЗГУБИ и Германија(доби Полска), па и Италија (Истра ја зема ФНРЈ), Јапан Окинава и Курилските острови....
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
имала Финска проблем, ама со СССР, кога Финска беше во осовината Рим-Берлин-Токио и ја изгуби војната со СССР, изгуби нешто територија, но ИЗГУБИ и Германија(доби Полска), па и Италија (Истра ја зема ФНРЈ), Јапан Окинава и Курилските острови....
Сите во некој момент во историјата имале проблеми со руските царски и комунистички држави. Каков проблем имале после распаѓањето на советскиот сојуз или со РФ, и пред и после нивниот влез во НАТО?

Одлично што ги спомена Финците.

Каков интерес имаат Финците да влезат во ракетна војна со РФ?

РФ во ниеден момент до ден денешен не покажала никакви непријателски потези и намери кон Финска.
Дури и кога моменталното финско раководство најави дека ќе бара членство во НАТО, претставници на РФ декларативно најавија соодветен одговор и единствено што се случи беше некаков прекин на енергенси (гасовод или далекуводи за струја, не знам што точно).

Значи, ниту РФ ниту Финската Држава и народ во ниеден момент немале и немаат интерес за никаква воена, економска или било каква конфронтација. Лансирање ракети во тој дел од светот имаат само НАТО психопатите за да ја оправдаат својата смила на постоење.
Ама моменталната западњачка дипломатија работи на принцип hold your nose and swallow.
Џентлменски принцип на врвна цивилизација.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.972
Поени од реакции
16.003
https://365.com.mk/350133/fon-der-lajen-se-zalaga-putin-da-bide-izveden-pred-litseto-na-pravdata-smeta-deka-toa-e-mozhno

Хитлерката не сфаќа дека кога ќе дојде до Првата Размена на Ракети меѓу РФ и НАТО ќе стане општ ВВ3...
т.е. Чајна ќе го нападне Тајван, Турција грчките острови, Аргентина Фокландите, Србија Косово,Индија и Пакистан околу Кашмир, а богами можно е и Шпанија Гибралтар, па и Унгарија и Полска Украина, а ништо чудно и Татаристан и нас и беломорската...
..после ако се тоа некако заврши, на новиот Нирберг
треба да одат тие што го предизвикаа сето тоа, дали Џо или Соросоиди не е битно, ама и Хитлерката нова...
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Веќе неколку денови Украинциве активно гранатираат со артилерија гратчиња и села околу Белгород. Просто ми е неверојатно како за Русија тоа е business as usual.
Што би требало да направи РФ?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.057
Поени од реакции
8.631
Сите несогласувања на темава би ги снемало ако сите вие што мислите дека САД се коренот на целото зло и дека никој друг нема (и не смее да има) глас и мислење во светот освен тоа што Америка би го кажале, би збореле со луѓе што го живеат тоа.

Околу гинењето за туѓи интереси... Мобилизацијата и желбата за војување им е на највисоко ниво (им беше на многу големо ниво и пред офанзивата во Харков).
И сега излегува дека или Украинците се најглуп народ и не знаат дека гинат за туѓи интереси (па мора вие да им го кажете тоа), или самите имаат размислено и решено да гинат за својата држава конечно да се ослободи од Русија.

Него, што ќе кажете за Руските војници што гинат. Тие за чиви интереси гинат?
Наместо ослободување знаеш што ќе добијат?

Сега гинат за интересите на Lockheed Martin и Raytheon, a после „ослободувањето“ ќе „гинат“ за Goldman Sachs, BlackRock, Monsanto и останатите „филантропи“.

Опустошена, раселена, во должничко ропство, со уништено образование и со криминалци што ќе поседуваат секакви оружја, Украина после завршетокот на војната ќе нема луѓе и квалитетен кадар за обнова на инфракструктурата и разрушените градови, а со наоружаните криминалци ќе биде безбедна за живеење и движење како териториите на мексиканските нарко-картели.

Проблемот со раселените Украинци и недостатокот на работна сила, САД ќе им го реши така што ќе им досели евтина работна рака (млади мажи) од Нигерија, Пакистан, Индија и Бангладеш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.487
Поени од реакции
31.398

Ukraine - Dissecting Some War Propaganda News Items - Addendum
This is a follow-up to yesterday's piece about Reuters unfounded propaganda claims and distribution:

Ukraine - Dissecting Some War Propaganda News Items

Reuters via Yahoo:

Multiple bodies found at mass burial site in Ukraine's Izium with rope around necks


bigger


Hours later:

Advisory - Story has been withdrawn - Multiple bodies found at mass burial site in Ukraine's Izium with rope around necks


bigger
While Yahoo and others have deleted the body of the story, its false headline is still up.

Repeating the closing sentences of yesterday's pamphlet:

It is not the 'fog of war' that clouds such new reporting. It is the propaganda that was ordered up to incite the 'western' population against Russia and its citizens and soldiers.
Without further backup and proof one can not, and should not, believe any news item coming from the Ukrainian and other wars.
Added (6:10 UTC):

Interestingly the British Telegraph is more skeptical than the 'British' news agency Reuters:

Inside Izyum – and the Russian command centre destroyed by Himars missiles

Anton Herashenko, an advisor to the Ukrainian interior ministry, told the BBC on Thursday that about 1,000 bodies had been found in Izyum and that more civilians had died there than in Bucha.
The Telegraph did not see any evidence of that scale of death during a visit on Thursday. Hrigory[, a 63-year-old civil engineer ,] denied knowledge of any war crimes.
“We didn’t interact with them, and they didn’t interact with us,” he said of the Russians. “From what I know, there wasn’t detentions, executions, torture.”
“There were a lot of young men who would say ‘we won’t shoot any bullets,’” he added.
And another one from the Telegraph:

'Tortured' bodies unearthed in mass graves of liberated town Izyum

Oleksandr Filchakov, the head of the Kharkiv prosecutor's office, said some showed signs of torture. Reporters at the scene did not see proof of that.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.487
Поени од реакции
31.398
имала Финска проблем, ама со СССР, кога Финска беше во осовината Рим-Берлин-Токио и ја изгуби војната со СССР, изгуби нешто територија, но ИЗГУБИ и Германија(доби Полска), па и Италија (Истра ја зема ФНРЈ), Јапан Окинава и Курилските острови....
Човекот прилично јасна кажа дека зборува за Русија (РФ = Руска Федерација), не за СССР. Ако зборуваме за СССР, тогаш Финска еднакво може да им се лути и на балтичките држави а не да бара да влезе во воен сојуз со нив. ;)
Автоматски споено мислење:

Наместо ослободување знаеш што ќе добијат?

Сега гинат за интересите на Lockheed Martin и Raytheon, a после „ослободувањето“ ќе „гинат“ за Goldman Sachs, BlackRock, Monsanto и останатите „филантропи“.
...
Проблемот со раселените Украинци и недостатокот на работна сила, САД ќе им го реши така што ќе им досели евтина работна рака (млади мажи) од Нигерија, Пакистан, Индија и Бангладеш.
Гледаме ние и од сопствено искуство како ни оди „сојузништвото“ со САД, директно ги оружуваат и обучуваат крвниците - што најубаво се виде по присуството на нивни инструктори во Арачиново за време на војната. Да не им го држат грбот, немаше овие вака да збеснуваат и како проблем одамна ќе беа решени.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.150
Поени од реакции
4.309
Сите несогласувања на темава би ги снемало ако сите вие што мислите дека САД се коренот на целото зло и дека никој друг нема (и не смее да има) глас и мислење во светот освен тоа што Америка би го кажале, би збореле со луѓе што го живеат тоа.
С*ањата по светов се мисла од британските служби, каде САД се само малоумна и јака ударна сила.

Туку, ти што велиш, од кај доаѓа злото по Светов?...Исклучи ги САД на кратко, да речеме дека тие не се извор на проблемите.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.680
Не прифатил "мир" под Руски услови, затоа и сега има војна. Ако излезат победници во таа војна никој во иднина нема да му замери што се избрала таа опција.
Не е реално колку си неупатен во целата ситуација xD еве кажи ти што од задолженијата во Минск договорите Украина има применето? Русите со години ги молеја да ги имплементираат, ама јаките и покрај заложбите на Германија сами не го почитуваа тоа што го договориле и што го потпишале. Прво информирај се па после треси зелени
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.310
Поени од реакции
81.517
ама не, заеби ти статистика од ОН.
Имале комшивка на братучетка им што живее до вистински Украинци, е да видиш они што зборат
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.310
Поени од реакции
81.517
Одлично што ги спомена Финците.

Каков интерес имаат Финците да влезат во ракетна војна со РФ?

РФ во ниеден момент до ден денешен не покажала никакви непријателски потези и намери кон Финска. Дури и кога моменталното финско раководство најави дека ќе бара членство во НАТО, претставници на РФ декларативно најавија соодветен одговор и единствено што се случи беше некаков прекин на енергенси (гасовод или далекуводи за струја, не знам што точно).

Значи, ниту РФ ниту Финската Држава и народ во ниеден момент немале и немаат интерес за никаква воена, економска или било каква конфронтација. Лансирање ракети во тој дел од светот имаат само НАТО психопатите за да ја оправдаат својата смила на постоење.
Влегувањето во НАТО е едностран потег на Финска без никаква потреба, за кој во иднина ќе трпи разни последици.

Замисли Мексико се приклучува кон рускиов сојуз, кога САД ја нападна Србија. Оправдано ќе беше?
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
Влегувањето во НАТО е едностран потег на Финска без никаква потреба, за кој во иднина ќе трпи разни последици.

Замисли Мексико се приклучува кон рускиов сојуз, кога САД ја нападна Србија. Оправдано ќе беше?
Русите ќе влегувале во Рованиеми, им требале ирвасите од Дедо Мраз. Таква била дојавата од дата центрите од Рамштајн-Мизенбах, морало да се реагира. :jajce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom