Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Најверојатно ќе пропаднат Украинските контраофанзиви и во Харковската и во Херсонска област, уште некој ден и ќе се изморат, но вакви офанзиви ќе има и во иднина, а Русите наместо да напредуваат и освојуваат нови територии, они се доведени до ниво воопшто да не напредуваат, туку само да ги бранат териториите кои веќе поодамна ги освоиле !
Ќе мора Путинчо да најде нови војници. Или ќе декларира војна или ќе ги дигне ,,наградите" за доброволно војување во Украина. Украинците имаат милион и гајле им е, ќе си фрлаат топовско месо ама на Русија сериозно и` недостига воена сила...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.219
Ќе има матерјал за цитирање на темава за некој ден :icon_lol:
Ja eдно време као ги букмаркирав - па си реков што се замарам. Прво премногу се, а второ штокојк*р.
Не е дека ќе научат да не се летаат толку (во навивањето), истово ќе се дешава додека конечно не заврши војната... Не дека и после нема да има „толкувања“. :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ќе мора Путинчо да најде нови војници. Или ќе декларира војна или ќе ги дигне ,,наградите" за доброволно војување во Украина. Украинците имаат милион и гајле им е, ќе си фрлаат топовско месо ама на Русија сериозно и` недостига воена сила...
Да, тоа и јас го говорам, не се оди во војна т.е. во освојување на онолкава земја како УКР со 100, 150, 200 илјади војници, а од другата страна имаш до заби наоружани и гневни милиони Украински цивили и повеќе стотици илјади војници исто така добро вооружени !
Како и да ги вртиш работите, факт е дека Русите освојуваат една независна држава, а народот во таа држава (мнозинството) е приморан да се брани против непријателот. Украинецот мора да земе пушка во рака оти му е нападнат домот и семејството, а на Русинот таму во Москва или Петерсбург многу многу не му се војува, зошто да оди да гине таму некаде среде Украина, ко сега да му речеш на некој рандом Скопјанец да оди да се бори и да загине таму негде у пи4ке си мајчине у некоја пустелија/вукојебина у некоја друга држава !
Автоматски споено мислење:

Толку и од оваа контраофанзива. Памет во глава за следен пат Русииии.
Лошо, лошо... За ден-два да изгубиш територија од над илјада км2 апсолутно не е добро, па макар и да била таа територија само камења и земја...
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
@Darko I. @PIRATIC
Јас се мислам дека играат на карта, народот на Украина да се свести, да ги свргне фашистите од власт, и да ја нормализираат работата со “некаков” мировен договор…
Друго објаснување немам…

Ама очигледно тоа не им успеа ни на почеток, ни 6 месеца подоцна…!

Е сега орово на кое се фатија, ќе мора да го играат до крај! Нема пуштање!
Теретот со страшни загуби го носат ДНР и ЛНР! Не оди вака уште долго…
Свесен сум дека Путинчо си чува мир у куќа, ама еднаш ќе мора да засече!
Наместо некој смрдени “Восток” вежби, негде иза богу леџа, требаше да ги прати на вистински вежби во Украина! Со 50к плус профи војска можеа Харков или Николаев да ги заземат! Во најмала рака да помогнеа во Донецк да го пробијат фронтот, па и Краматорск и Соледар ќе ги земеа…
Ама тоа подразбира 10%+ загуби на жива сила што очигледно не се спремни да ги дадат!
И платеници, чеченци, ингуши не се неисцрпна сила што може да се арчи…
Ќе им се удри од глава ваквиот сеир на русите!
Затоа иако навивам за нив, истовремено многу ми е драго за успехот на украинската офанзива(иако знам нема долго да трае!)
Можда конечно и ќе се свестат русите!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Ако сакаат да ја добијат војнава мора населението во Русија, во големите градови, да е спремно да гине тука. Инаку региониве ќе завршат ко српска краина.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Зимај ги со резерва “податоциве”!
Дали беше Сенкове дали Лиснаја Стрелка не знам, ама само извидница стасала до езерото и си се сликале таму!
Така да некои од овие битки може се и фабрикувани за ПР!
(И двете страни работат со дезинформации!)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Несомнено е дека ќе ја вратат територијата, огромен влог е во прашање. Сепак Русија мора да ги зголеми силите, не смеат да си играат веќе.

Мене уште ме мачи прашањето ако дефакто знаеле за операцијава, зошто не им ги исекле рутите. Колку и да е бесцелна операцијава, има огромен ПР импакт на запад. Ваква еуфорија немало од “заглавените” колони на северот.

Еве денеска без проблем ги пресекле и Рутите и им ги срушиле и базите.

Друга интересна работа е што првата линија добила стриктни наредби да се повлечат без борба. Борби имало само кај Балаклија. Значи појма немаме што и како се дешава.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Несомнено е дека ќе ја вратат територијата, огромен влог е во прашање. Сепак Русија мора да ги зголеми силите, не смеат да си играат веќе.

Мене уште ме мачи прашањето ако дефакто знаеле за операцијава, зошто не им ги исекле рутите. Колку и да е бесцелна операцијава, има огромен ПР импакт на запад. Ваква еуфорија немало од “заглавените” колони на северот.

Еве денеска без проблем ги пресекле и Рутите и им ги срушиле и базите.

Друга интересна работа е што првата линија добила стриктни наредби да се повлечат без борба. Борби имало само кај Балаклија. Значи појма немаме што и како се дешава.
zagubite ke ja kazat prikaznata...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
zagubite ke ja kazat prikaznata...
Тое 40к и така ќе загинеа по ровови. Вака им извлекоа на Русите додатни трупи и дефинитивно време за регрупирање. Им ги пореметија малце плановите.


Јас мислам кога дознале Русиве кај е нападот немало време за реорганизација, па решиле да ги повлечат трупите назад, додека дојде појачање.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.988
Тое 40к и така ќе загинеа по ровови. Вака им извлекоа на Русите додатни трупи и дефинитивно време за регрупирање. Им ги пореметија малце плановите.


Јас мислам кога дознале Русиве кај е нападот немало време за реорганизација, па решиле да ги повлечат трупите назад, додека дојде појачање.
jas mislam deka sve si znaele... tesko mi e za veruvanje deka rusija nema dovolno infiltrirani spioni... ovie se pusteni, cat pat nekoj zatvorenik/cecenec e zrtvuvan da zagine i sega ima propisno da gi zbrisat. racunaj nitu se ukopani urkite nitu ima kade i dobolno brzo da se povlecat. artilerijata sega ke raboti... imase veke tos i grad sistemi kako oraat.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
jas mislam deka sve si znaele... tesko mi e za veruvanje deka rusija nema dovolno infiltrirani spioni... ovie se pusteni, cat pat nekoj zatvorenik/cecenec e zrtvuvan da zagine i sega ima propisno da gi zbrisat. racunaj nitu se ukopani urkite nitu ima kade i dobolno brzo da se povlecat. artilerijata sega ke raboti... imase veke tos i grad sistemi kako oraat.
Da, tosovite vcera pocnaa..
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
едно е да освоиш територија, друго е да ја одбраниш и задржиш.
Украинците покажаа дека знаат да удрат, браво. После иницијалниот удар следат две сценарија:
Целосно зајакнување на ударот со резервни сили, втор продолжен удар како втор бран....
Проширување на пробиената територија, консолидација и реорганизација. По што следи нов бран или укопување за одбрана на освоеното.

Русите се комплетно изненадени или играат флексибилна одбрана. Тоа ќе го видиме за три четири дена. Ако играат флексибилна одбрана, оставаат слаба предна линија, што се состои од повеќе фазни линии, што ќе бидат појачани од повеќе баталјони кои се високо мобилни ( механизирани пешадии, оклоп, рекетна артилерија, итн). Тие баталјони се држат во позадина, подалеку од фронтот но блиску до многу различни фронтови линии (FLOT - Forward Line of Troups, не фронт како theater). Поентата е дека имаат слаба но пристојна одбранбена линија и јака ударна резерва за јака контра офанзива штом непријателот се испружи и стане ранлив.

Сметам дека следи консолидација и реорганизација на Украинците, при што би биле доста ранливи, но моментално ранливи се колоните руски возила испратени кон фронтот за контранапад. Ќе ја добие битката тој што ќе биде побрз и пофлексибилен. Украинците можат многу сметки да поматат со ГМРЛС. Останува да видиме кој поголема прагматичност ќе покаже и кој има повеќе резерви за мелницата на месо.

За тие што скакаат дека Изјум ќе биде отсечен. Мариупол беше не отсечен туку опколен цели два месеца. Цели два месеца издржа војска да одолее на неверојатна огнена супериорност и од небо и од артилерија. Ништо не е готово додека не е готово.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
Не делува дека е ова некоја стапица на русите баш. За разлика од некои претходни обиди на украинците за поврат на територија, кога нападите им беа на на мал дел од форнтот, па лесно и беа одбивани, сега добро го раширија фронтот, од од југ до север. Пробаа кај Херсон, имаа некои успеси, со доста големи загуби, колку им упали не знам, ама затоа им упали кај Изјум. Најдоа таму слаба точка и го зголемуваат бројот на војска во тој дел константно. Од друга страна, русите ептен лабави, ко на спиење да ги фатија. Кажуваше и оној Бериќ за тој дел. Дека тој што бил одговорен за тој регион ептен потфрлил, наместо да побара дополнително засилување, некој ден глумел лудило, иако на сите им било јасно дека нема да можат да издржат и ќе мора да се повлечат.
Еве ги сеа со закаснување праќаат засичување, па во следните денови ќе биде и појасно каква ќе биде ситуацијата таму и колку ќе успее контраофанзивата на украинците.

Ако не им успее оваа контраофанзива, раширена од југ до север, а дефинитивно огромен број војска жртвуваат, им гине и се спремни да им погине, не знам колку би имале сила, спремна војска и мотивација кај војниците за слена некоја голема офанзива. Затоа ќе им биде од огромно значење ако ова им успее. Не знам дали ќе имаат во иднина ваква шанса да ги начекаат неспремни русите и колку нивната војска би била спремна да иде во сигурна смрт, ако ова не им успее.

До дечките што пратат повеќе, дали до сеа употребија русите тремобарични ракети, има некое инфо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom