Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
551
Екипа, да ве замолам за едно прашање, малку е надвор од темата ама би замолил некој кој има искуство со ова да ми одговори. Сакам да го продолжам бг пасошот овде во амбасадата во Скопје, закажав телефонски, по телефон ми објаснија која е процедурата и кои док треба, но неможам да најдам на сајтот од каде да симнам документ и кој точно требаше.
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Zdravo
Moze li nekoj so iskustvo da pise kako e procedurata za dobivanje na bg drzavjanstvo za maloletni deca (7 i 1 godina). Tatkoto t.e jas imam bg drzavjanstvo i istoto go zedov a decata veke bea rodeni.
Citav deka procedurata e ista kako i za vozrasni.
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
17
mackica1,
Saligrem


Zdravo decki i jas sum na Приета молба с входјашт N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. XX:XX 3806/2022 ( zosto go nema vo datotekata za prepiski po konzulski pat brojcevo ) intervju od dekemvri 2021 ambasada Skopje brojce dobieno i primena vo ministerstvo na 23.03.2022 09:19 godina i nisto se nema smeneto , ima edno nelogicno objansuvanje na stranata bg statusi koe sto po mene e poveke zbunuvacko otkolku da e realno - site nie imame dobieno povraten odgovor za dokumentite podadeni vo konzulat imame dobieni brojcinija sto znaci deka nasite dokumenti se tamu i se primeni e sega zosto toj status ne se menuava toa e veke druga glupost na bugarskata administracija jas provab so nekolku email ovi da kontaktiram no tie ne odgovaraat brojot za kontakt sto e tamu e fiktivno ostaven i nikoj ne kreva vo nikoj slucaj, taka da dajte da bideme vo kontakt site sto sme so toj status da probame poazurno da doznaeme nekoe konktetno info za toa ( samo da napisam deka i soprugata isto bese na int so mene vo konzulat vo dekemvri i do sega veke e na По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2009
Мислења
208
Поени од реакции
94
mackica1,
Saligrem


Zdravo decki i jas sum na Приета молба с входјашт N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. XX:XX 3806/2022 ( zosto go nema vo datotekata za prepiski po konzulski pat brojcevo ) intervju od dekemvri 2021 ambasada Skopje brojce dobieno i primena vo ministerstvo na 23.03.2022 09:19 godina i nisto se nema smeneto , ima edno nelogicno objansuvanje na stranata bg statusi koe sto po mene e poveke zbunuvacko otkolku da e realno - site nie imame dobieno povraten odgovor za dokumentite podadeni vo konzulat imame dobieni brojcinija sto znaci deka nasite dokumenti se tamu i se primeni e sega zosto toj status ne se menuava toa e veke druga glupost na bugarskata administracija jas provab so nekolku email ovi da kontaktiram no tie ne odgovaraat brojot za kontakt sto e tamu e fiktivno ostaven i nikoj ne kreva vo nikoj slucaj, taka da dajte da bideme vo kontakt site sto sme so toj status da probame poazurno da doznaeme nekoe konktetno info za toa ( samo da napisam deka i soprugata isto bese na int so mene vo konzulat vo dekemvri i do sega veke e na По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство
Има време за тебе сега ги разгледуваат тие што биле на интервју во јуни 2019,чекањето за пасош е од 3 до 4 год.Твојата положба може да ти се смени после шест месеци,бидејќи сега имаат техничка влада до избори до 15 октомври.
 
Член од
22 јули 2022
Мислења
5
Поени од реакции
9
Zdravo
Moze li nekoj so iskustvo da pise kako e procedurata za dobivanje na bg drzavjanstvo za maloletni deca (7 i 1 godina). Tatkoto t.e jas imam bg drzavjanstvo i istoto go zedov a decata veke bea rodeni.
Citav deka procedurata e ista kako i za vozrasni.
Odi po ista procedura kako ti sto odese i sigurno dobivaat. Mene decata mi se rodeni koga veke bev državljanin I odi po nekoja druga procedura, pobrza. Odma dobivaat drzavjanstvo I egn. Jas lredadov pred 1 mesec vo ambasada vo Bgd pa ke vidam koga I što ke izleze. Pozdrav
 
Член од
19 октомври 2005
Мислења
30
Поени од реакции
17
Има време за тебе сега ги разгледуваат тие што биле на интервју во јуни 2019,чекањето за пасош е од 3 до 4 год.Твојата положба може да ти се смени после шест месеци,бидејќи сега имаат техничка влада до избори до 15 октомври.
Значи ај вака да бидеме појасни не прашав што и како разгледуваат сега бидејќи сум во тек и следам - јасно ми е дека чекањето за пасош е 3-4 год
Прашањето беше бидејќи се оди етапно статус по статус јас се среќавам со статус Приета молба од март 2022 год и не мрда ниту еден друг статус правам споредба со истиот датум на интервју и стигање на бројче со мојата сопруга таа немаше таков статус туку си одеше ред по ред и за 4-5 месеци си стигна до По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство Коментирав и означив членови на форумов исто тука што се со ист статус Приета молба и не мрда да пробаме да дознаеме нешто повеќе бидејќи не е логично да не мрдне тој статус само за 10 20 луѓе а останатите со исти датуми на интервју да си тераат ......
 
Последно уредено:

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Екипа, да ве замолам за едно прашање, малку е надвор од темата ама би замолил некој кој има искуство со ова да ми одговори. Сакам да го продолжам бг пасошот овде во амбасадата во Скопје, закажав телефонски, по телефон ми објаснија која е процедурата и кои док треба, но неможам да најдам на сајтот од каде да симнам документ и кој точно требаше.
Го имаше порано на страната на амбасадата некаде (не знам точно каде беше). Ако не го најдеш, го има во книжарите веднаш што се врата до врата со амбасадата, ама таму го наплаќаат 150 денари мислам (а само еден лист е).
 
Член од
3 јули 2022
Мислења
3
Поени од реакции
12
Intervju 17/06/2019 preku roditel
Na polozitelno e od 08/06/2022
Uste kolku ima za cekanje
 
Член од
28 август 2022
Мислења
10
Поени од реакции
14
Значи ај вака да бидеме појасни не прашав што и како разгледуваат сега бидејќи сум во тек и следам - јасно ми е дека чекањето за пасош е 3-4 год
Прашањето беше бидејќи се оди етапно статус по статус јас се среќавам со статус Приета молба од март 2022 год и не мрда ниту еден друг статус правам споредба со истиот датум на интервју и стигање на бројче со мојата сопруга таа немаше таков статус туку си одеше ред по ред и за 4-5 месеци си стигна до По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство Коментирав и означив членови на форумов исто тука што се со ист статус Приета молба и не мрда да пробаме да дознаеме нешто повеќе бидејќи не е логично да не мрдне тој статус само за 10 20 луѓе а останатите со исти датуми на интервју да си тераат ......
E I jas sakam da znam za ova posto jas bev na intervju vo konzulatot uste vo April 2021 pa na cista sreka otidov so soprugata vo August koja taa so dobi ukaz za grazdanstvo BTW, I Sega jas sum zaglaven na " prieta molba " od Avgust 2021 I Sega eve posle godina dena jas so stojam na taa faza, soprugata I rekoa togas ke ti se javat za slikanje ama prvo maticniot broj da go dobies I toa e toa, status kvo za nas.
 
Член од
11 август 2020
Мислења
15
Поени од реакции
45
Dobar den!
Za tie koito imag bg pasosh kade mogat da vzimat akt za rajdane ? Vo obshtina v Sofia ili mozhe online v nekoja stranichka? Fala. Vse naj dobro!
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2022
Мислења
17
Поени од реакции
9
Pa stom imas prijatel koj e zel za 1 godina treba sa si posreduvas so negoviot posrednik mozebi i ti ke zemes za edna godina a site sto se ovde clenovi na forumot cekat po 3 i 4 godini i na kraj moze da te stavat na dopolnitelna ili otkaz i koga ke vides 5 godini otisle vo voda so srejka prijatele i daj godpod da si zemes za 1 godina
Исто и јас знам што зедоа за година-година и нешто ‍♀
Автоматски споено мислење:

Најдов удостов'рение (свидетелство од школо) од дедо ми кај што пишува народност блгарин, ама друго презиме има на документов од презимето кое го има во документот за умрени и од презимето кое го имам јас.

Некој да бил во слична ситуација да каже ќе може ли да извадам пасош со свидетелство од основно или мора документот да биде извод на родените? Да знам да не фрлам за џабе пари.
Мене ми дадоа уверение од матично дека е истата личност. Замоли ги да ти напишат дека потврдуваат дека станува збор за иста личност.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Бев во Бугарски конзулат во Битола во Ноември, 2020 за прва процедура происход. Происходот нема да излези ми рекоја заради новиот закон, па ме закажаја на интервју Декември 2022. Сега ме интересира дали парите што ги уплатив за происход (80еур) пропаднаја и што документи треба да носам на интервјуто.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
136
Поени од реакции
621
Промени од денес

Од финална во нередовна:
20462/2019 Преписката е нередовна....С'обштението е публикувано на 30.08.2022 г.
20463/2019
20464/2019
20468/2019
20469/2019

*Проверено до 20610/2019
*Не се работи по ред. Пр 19924/2019, 19967/2019, 19974/2019, 20140/2019, 20145/2019...сеуште се на финална.
*Последниов период сите промени се од Финална во Нередовна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom