Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.690
Поени од реакции
26.220
На Украинците не им треба некое специфично оружје, им треба целосно нова армија зошто старата ја изгубија. Да мислиш дека 5-6 ракетни фрлачи и 100 артилериски парчиња ќе и помогнат на држава која почнала со 400 Смерчови и преку 1500 артилериски парчиња треба да се правиш луд со сила.

Се што прават во моментов е да ја хранат Руската артилерија со месо, се со цел да купат време. Ама не разбирам за што купуваат време. Да имаше некаква шанса руската економија да се распадне поради санкциите, или да имаше немири поради незадоволство од војната ќе разберев. Ама вака само гинат за џабе. А како поминува време се што ќе се случи е односот на загуби помеѓу украинците и русите да се зголемува како што Руската армија ќе се здобива со поголемо искуство.

Во секој случај оваа војна има краен датум а тоа е некаде околу декември-јануари. Во Украина моментално ништо не работи, ниту нешто се произведува. Кога ќе дојде зимата ќе видиме дали САД и ЕУ ќе можат да хранат и греат 25 милиони народ целосно на своја сметка. Посебно кога и ЕУ ќе биде во огромна енергетска криза.
Горе доле ми е јасно ова, чисто ме интересираа овие америчкиве повеќецевни ракетни системи и ракетите што ги користат. Пошто многу ракети со доста широк дијапазон на дострел користат.

Најверојатно.
Клинтон сака само да кажи дека не можат да гаѓаат движечки цели и да прават маневри. За се останато се прецизни до метар. Можат релативно лесно да бидат пресретнати од ПВО.
Но сепак се работи за скапи ракети и нема да сменат скоро ништо во судирот.
Не ли е прецизно и наведувано орудие различно? Колку што знам и не толку модерната и ненаведувана артилерија е прецизна до метро. А главната разлика е што ненаведуваното оружје лета по однапред определена тракеторија, додека наведуваното има релативно непредвидлива тракеторија.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.456
Поени од реакции
3.442
Трети воен авион се урна за само една недела во Русија.
Откако два Су-25 се урнаа во различни области, овој пат огромен воен транспортен ИЛ-76 се урна на 200 километри од Москва.
Во авионот имало 9 лица, од кои четворица загинале, а пет се повредени.
Ил.jpeg
Како што јави ТАСС, авионот се урнал во близина на приватни станбени згради и се запалил, но пожарот бил изгаснат. Очевидец, цитиран од РИА Новости, рекол дека несреќата се случила околу 4 часот по локално време.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
На Украинците не им треба некое специфично оружје, им треба целосно нова армија зошто старата ја изгубија. Да мислиш дека 5-6 ракетни фрлачи и 100 артилериски парчиња ќе и помогнат на држава која почнала со 400 Смерчови и преку 1500 артилериски парчиња треба да се правиш луд со сила.

Се што прават во моментов е да ја хранат Руската артилерија со месо, се со цел да купат време. Ама не разбирам за што купуваат време. Да имаше некаква шанса руската економија да се распадне поради санкциите, или да имаше немири поради незадоволство од војната ќе разберев. Ама вака само гинат за џабе. А како поминува време се што ќе се случи е односот на загуби помеѓу украинците и русите да се зголемува како што Руската армија ќе се здобива со поголемо искуство.

Во секој случај оваа војна има краен датум а тоа е некаде околу декември-јануари. Во Украина моментално ништо не работи, ниту нешто се произведува. Кога ќе дојде зимата ќе видиме дали САД и ЕУ ќе можат да хранат и греат 25 милиони народ целосно на своја сметка. Посебно кога и ЕУ ќе биде во огромна енергетска криза.
kako ke gi great? zar mislis deka togas rusite ke gi ostavat povrzani so struja i gas togas? ruska/ukrainska zima i makedonska ne se bas isti
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.619
Поени од реакции
21.536
Изгледа ВСУ се повлекуваат не само од Северодонецк туку и од Лисичанск кон Бахмут.

 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.071
Поени од реакции
6.457
Igorceee,
Kaj di be drugar?
Begaj na dolu i kupuvaj drva,cumur ...
In Deutschland wird scheiße.

 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.922
Поени од реакции
8.416
Igorceee,
Kaj di be drugar?
Vegan na dolu i kupuvaj drva,cumur ...
In Deutschland wird scheiße.

Нека си увезат од Русија вакви:

1656097862176.png
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.619
Поени од реакции
21.536
08.06 "Зеленски: Судбината на Донбас се решава во Северодонецк."

24.06 "ВСУ заминува од Северодонецк."

 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.745
Поени од реакции
9.872
Русите им го зедоа и Северодоњецк, а овоj цитронот со украинско знаме покажува видео со некои дефектни ракети. :facepalm:
Да ми се фатиш за цитрони.
Објасни го тоа на руските фамилии за "дефектноста" на ракетите. Клошаренко сигурно на прес нема да каже,како и многу други работи.Што е живот,обична бројка нели.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.906
Поени од реакции
15.880
https://www.borba.info/2022/06/20/merkel-ruski-gas-bolji-od-americkog-goriva-politika/?fbclid=IwAR0jdSvnOELcAKi8x5zMf9QRvhr5_TTIAI3DdfVXtzRYUuH9UfIEbFvxGKA

еве ја ПОЕНТАТА поради која е и војната ио целата светска Заебанција
Plašili smo se samo jednog, da kada bude pušten Severni tok 2, sirovine više neće biti dopremane preko Ukrajine, što će je lišiti prihoda i učiniti je ranjivom.

Ova situacija je ispravljena naporima Zapada

Merkelova je izrazila poverenje.

Generalno, bivša kancelarka ne žali što je podržala najomraženiji ruski projekat na Zapadu


Јасно е како БЕЛ ден, Западот ја третира Украина како ОРУЖЈЕ за контрола на Русија...

Па сега ете им Ќумур, Русија ке го продава гасот на ПРЦ Кина...

какви идеологии, какви демократии и други ЛАГИ и заебанции, ПООДАМНА е се јасно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom