Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 јуни 2009
Мислења
194
Поени од реакции
89
Син ми сака да патува за Германија ,за еден месец со бугарски пасош.Каква е процедурата за патничко осигурување,ако знае некој нека објасни.Фала однапред.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Dali ima nekoj iskustvo so M1/M2 obrazec kako dopolnitelen dokument? Posrednikot mi kaza deka go prifakale dokolku nemas star dokument...
А што сакаш да ти каже? Вака има превод, превоз, па дека ти средува итн.. можеш слободно за газ папир да го искористиш тој документ.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
14 мај 2016
Мислења
35
Поени од реакции
42
Kaj drugar stoi ovoj status veke nekolku meseci od intervju: Приета молба с входјашт N
Porano se menuvase za nekolku dena vo obrazuvana prepiska- zadolzitelno soglasuvane..
Dali nekoj znae kolku se ceka na ovoj status i sto e sledno?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Kaj drugar stoi ovoj status veke nekolku meseci od intervju: Приета молба с входјашт N
Porano se menuvase za nekolku dena vo obrazuvana prepiska- zadolzitelno soglasuvane..
Dali nekoj znae kolku se ceka na ovoj status i sto e sledno?
Ova znaci deka predmetot e vnesen vo procedura :) da tocno toj status se menuvase odma posle nekolku dena(barem vo mojot slucaj) megutoa sega znaes kako ke e se e zakoceno i ni oni samite ne znaat sto so sebesi ne pa so iljadnici prepiski koisto cekaat na red nazalost..
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Поздрав девојки и дечки:D

Како е? Глеам има некакви промени, па најдов конечно време да проверам што има и да ви пуштам еден апдејт. Прв пат го уклучувам мојо лаптоп после точно 30 дена, јеби га...европа, од работа - дома - спиеш - па на работа - дома...чекаш викенд..и то:D
и у текст док. ви пуштам 2 фајла што имам извадено последните 2-3 пати од преписки од 2019 година.
Денес проверув самофинална од 2019 (толку е времето), други промени не знам што има, ако имам време овие денови ќе извртам да видам што како.

@Bibo , ќе ти пуштам у порака сега упатство за преписките.

Поздрав на сите, фалете ми да ви кажам само и Ви посакувам среќичка со процедурата и промена на статуси у позитивно:pijani::цицки::D
Ваш чичо Алтаир:duel::misticen::anco:
 

Attachments

Член од
13 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
3
ja sam imao intervju kraj maja 2019 i dalje sam na nekom cudnom statusu dopunske provere koji oxigledno niko nije imao
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Поздрав девојки и дечки:D

Како е? Глеам има некакви промени, па најдов конечно време да проверам што има и да ви пуштам еден апдејт. Прв пат го уклучувам мојо лаптоп после точно 30 дена, јеби га...европа, од работа - дома - спиеш - па на работа - дома...чекаш викенд..и то:D
и у текст док. ви пуштам 2 фајла што имам извадено последните 2-3 пати од преписки од 2019 година.
Денес проверув самофинална од 2019 (толку е времето), други промени не знам што има, ако имам време овие денови ќе извртам да видам што како.

@Bibo , ќе ти пуштам у порака сега упатство за преписките.

Поздрав на сите, фалете ми да ви кажам само и Ви посакувам среќичка со процедурата и промена на статуси у позитивно:pijani::цицки::D
Ваш чичо Алтаир:duel::misticen::anco:
И како е? Вреди ли чекањето и се останато за Европа? Поздрав

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Probav da gi najdam ovie informacii niz temata no za zal nemozev. Me interesira za intervju koi dokumenti se potrebni? Znam deka se potrebni izvodi sto te povrzuva so predokot, potvrda za neosuduvanost(izvodite i potvrdata pretpostavuvam trebaat da bidat legalizirani i prevedeni na bg, sigurno ima firmi za toa), kako i dokumentite od arhiva za dokazuvanje poteklo(tie samo se prilozuvaat pretpostavuvam). Potrebno e nesto drugo? I me interesira, dali moze da se prilozi avtobiografija so koj sto mozat da se objasnat odredeni raboti za mene ili za predcite?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
25
Поени од реакции
47
Ќе ве замолам,ако некој има вадено М1/М2 од Агенција за вработување во Скопје,да пише каде точно треба да се обратам да ми го издадат со променета ПРИПАДНОСТ НА ЗАЕДНИЦА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom