Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
Не треба да си академик за некој да распознава лична навреда од генерализација.

Генерализацијата би била: Сите Бугари се неписмени, зошто не знаат да го ископираат правиот линк. Ова, вака како што беше напишано беше директно обраќање, без никаква генерализација.

Јас лично сум неписмен, и мислам дека навредите кон мајка ти се скроз непотребни и невкусни. Ама тоа не го менува фактот дека немаше никаква генерализација.
А што ако е шизофреник ?
Автоматски споено мислење:

Е ,знам ....подговен сум за македонските форуми ,знам што за реакции и навреди да очекувам. :D
Саму дето сум емотивен вампир и навреди и реплики ме мотивират.
А тоа со играта на зборови со никот не сум го пресметнал ,ама хитро е ,допада ми.:)
Имате обука кај што ве подготвуваат ?
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
332
Поени од реакции
490
Спрема законот што го спремаат во Руската Дума, најверојатно ќе ги осудат и ќе ги разменат после, затоа што законов што е предложен предвидува размена на осудени воени затвореници.
Valjda ne im e zakonot samo za azovcite,bi bilo cudno ako niv gi razmenuvaat ke padne vo voda denacifikacijata,ovie drugive sto ne se del od azovcive bi bilo prifatlivo da gi ramenat.
 
W

wicked_1

Гостин
Valjda ne im e zakonot samo za azovcite,bi bilo cudno ako niv gi razmenuvaat ke padne vo voda denacifikacijata,ovie drugive sto ne se del od azovcive bi bilo prifatlivo da gi ramenat.
Треба да ги потсеќате на ова вашите комради терористи, ќе подзаборават вака за што се отидени да војуваат :icon_lol: :icon_lol:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Американците му дозволиле на Европејциве да купуваат нафта од Венецуела. Единствен услов, не смее да се препродава.
Самиот текст доволно говори. И овие насловите по амерички угледни медиуми: им дозволија :icon_lol:
Да се знае кој е главен.
Ама тука имаше некој што објаснува дека рамноправни биле и дек Американците не се тие што кројат политиката и се господари на ЕУ. Единствено влијание што може ЕУ да го проектира е на Фиром и други обиди од држави на балканот.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.766
Поени од реакции
8.379
Американците му дозволиле на Европејциве да купуваат нафта од Венецуела. Единствен услов, не смее да се препродава.
Супер сега уште Европа да изгради рафинерии кои можат воопшто да ја рафинираат венецуелската нафта и за едно 5-15 години ќе можат да видат каков било аир од нејзе. Или тоа или ќе треба да иде нафтата во Тексас на рафинирање па потоа да се пренесува горивото во Европа, или пак ќе треба да им ги тргнат санкциите и да им дадат неколку милијарди евра грантови за Венецуелците да можат да ја поправат нивната рафинерија ( која е најголемата во светот) па за едно 3-5 години да види Европа каква било корист од таа нафта.

Не може логистички синџири кои се правеле 60 години да бидат променети во рок од неколку месеци или години а притоа да нема огромен економски потрес и колапс на стандардот на живеење.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Од ова со Лавров најмногу добива Вучич. Не знам колку е познати, Шолц му рекол ако дојде Лавров нема тој да дојде. Вака ем према Русите ќе каже сакав ама не беше до мене а на Шолц може да му рече дека не се сретнал со Лавров.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
Од ова со Лавров најмногу добива Вучич. Не знам колку е познати, Шолц му рекол ако дојде Лавров нема тој да дојде. Вака ем према Русите ќе каже сакав ама не беше до мене а на Шолц може да му рече дека не се сретнал со Лавров.
Ефтов вика дека у немачка немало цигари, вистина е?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Русија не се брза никаде очигледно им одговара ситуација, цените на енергенсите плафон, жито плафон..метали се живо.... Се напунија пари, покрај нив и Арапите :D Ситуацијата им е под контрола, кај нив криза нема за енергенси храна оружје има за извоз, санкциите мачкина кашлица за нив. А од другава страна потоп, и тоа сред лето, ами зимата кај е?
Час поскоро е потребно идење на бакни рака кај Путин оти кучињата со маст нема да не јадат, особено помалите вазалски вукојебини и протекторати како севернава НАТО членка со смрдени гаќи и опинова глава, со овие цени на енергенсите уште колку мислите дека ќе издржеме?
Не произведуваме ништо, земјоделие и тоа што имаше се уништи пропадна, а сега и да се проба нешто да се подобри кур со овие цени на нафтата и ѓубривото, треба со магариња и волови да се обработува земјата како пред 5 века, за леб ќе испоцрка народ, готови сте номади северни без испукан куршум ве победи Путин:pos: јебал ви вас НАТО членка.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.136
Поени од реакции
11.206
Се фаќаме за опашката на умрено магаре. Тоа е ова нашево, во кратки црти.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Русија не се брза никаде очигледно им одговара ситуација, цените на енергенсите плафон, жито плафон..метали се живо.... Се напунија пари, покрај нив и Арапите :D Ситуацијата им е под контрола, кај нив криза нема за енергенси храна оружје има за извоз, санкциите мачкина кашлица за нив. А од другава страна потоп, и тоа сред лето, ами зимата кај е?
Час поскоро е потребно идење на бакни рака кај Путин оти кучињата со маст нема да не јадат, особено помалите вазалски вукојебини и протекторати како севернава НАТО членка со смрдени гаќи и опинова глава, со овие цени на енергенсите уште колку мислите дека ќе издржеме?
Не произведуваме ништо, земјоделие и тоа што имаше се уништи пропадна, а сега и да се проба нешто да се подобри кур со овие цени на нафтата и ѓубривото, треба со магариња и волови да се обработува земјата како пред 5 века, за леб ќе испоцрка народ, готови сте номади северни без испукан куршум ве победи Путин:pos: јебал ви вас НАТО членка.
Абе готово редови се чекале во кремљ кој да му ја баци на путин побрзо раката. Јас ваква омраза кон Македонија и Македонците немам видено ни од грци,бугари, љопки.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Абе готово редови се чекале во кремљ кој да му ја баци на путин побрзо раката. Јас ваква омраза кон Македонија и Македонците немам видено ни од грци,бугари, љопки.
Jas imam i toa ne taka oddamna. Se narekuvaa sareni revolucioneri. Obicno lesno se prepoznavaa po odnesuvanjeto, pisuvanjeto, arogancijata, puvanjeto kolku se tie pametni a site drugi glupi itn itn. Da ne gresam dusa ,isto ko tebe :cautious: .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom