Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Што им пропадна? Репортираат што се случува на терен.
Туку шо мислиш за монтажите на фашистите финансирани од британија?
Като не разбираш грам руски не тропаj зелени...
Автоматски споено мислење:

Германското БНД во дел од објавени класифицирани брифинзи вика дека очекуваат украинскиот отпор во Донбас да биде разбиен во наредните 4-6 недели и Русија да го стави Донбас под нејзина контрола негде до август.
Даj да ги видиме тиа класифицирани брифинси и информациja.
Ако е класифицирана ,нема да е обjaвена ,умнико..
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Като не разбираш грам руски
Ако вие сте биле руски кучки не значи и ние дека сме биле. Не е било задолжително кај нас Руски да се учи. Само вие бугарите и бачето разбирате, ем ви е спомнето ама џабе е. Неможеш да разбереш дека овде народ го боли таквото за Русија и од тие што "навиваат" за Русија е од инат на вас и уште повеќе од инат на вашите браќа чкабонците ака автохтоните.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Ако вие сте биле руски кучки не значи и ние дека сме биле. Не е било задолжително кај нас Руски да се учи. Само вие бугарите и бачето разбирате, ем ви е спомнето ама џабе е. Неможеш да разбереш дека овде народ го боли таквото за Русија и од тие што "навиваат" за Русија е од инат на вас и уште повеќе од инат на вашите браќа чкабонците ака автохтоните.
Чиба , недеj да лаеш..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.875

толку ли се наивни да очекуваат дека другите нема да користат вакви прилики? :D
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.303
Имало вратка у Киев сабајлево за тоа срамно бомбардирање на НАТО на цивилите во Доњецк вчера.
Автоматски споено мислење:

Като не разбираш грам руски не тропаj зелени...
Автоматски споено мислење:


Даj да ги видиме тиа класифицирани брифинси и информациja.
Ако е класифицирана ,нема да е обjaвена ,умнико..
Здраво roden ни фалеше
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Славјанск и Краматорск до август?
IMO - храбро.
По заземањето на Лиман веќе Славјанск им е во домет на артилерија и се на некои 20 километри од градот. Од истокот таму уште Лисичанск и Бахмут им остануваат како големи упоришта. Можно сценарио.
Автоматски споено мислење:

Като не разбираш грам руски не тропаj зелени...
Автоматски споено мислење:


Даj да ги видиме тиа класифицирани брифинси и информациja.
Ако е класифицирана ,нема да е обjaвена ,умнико..
Еве

The Bundesnachrichtendienst (BND), Germany’s foreign intelligence agency, fears that Ukrainian resistance could even be broken in the next four to five weeks. In a number of classified briefings in recent days, BND analysts have noted that while the Russians are moving much more slowly than they did at the beginning of the war, they are able to conquer small bits of territory each day. The BND thinks it possible that Putin’s troops could bring all of the Donbas under their control by August.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.995
Немаат Русите познати филозофи, барем не во духот на западната филозофија. Најблиску до Кјеркегор би бил Лав Шестов, филозоф есеист. Двајцата припаѓаат на некоја врста на христијански егзистенцијализам. Ако те интересира филозофија, најтопло ти го препорачувам Шестов, мене ми е еден од поомилените филозофи. Имаше една книга прведена на српски, се вика Душа и егзситенција, собрани повеќе есеи, топ е. Друг попознат автор е Василиј Розанов, тој ја има напишано можеби најпознатата рецепција или критика на Легендата за големиот инквизитор на Достоевски, тоа го имам во мојата библиотека.

Но да одговорам на твоето прашање, нема руски филозоф кој во светски рамки би бил попознат од Кјеркегор. Најголемите руски филозофи се всушност руските писатели.
Данска > Русија :angel:
Ќе пробам да најдам нешто преведено на на англиски или барем југословенскиве јазици, мојот руски е прилично ограничен, да не речам смешен.
Ако ја има некаде по трекери Душа и егзистенција нема да биде проблем.
Друга опција се продавачи на стари книги и библиотека, па можеби за некој месец да отвориме тема.
Автоматски споено мислење:

Бензинот и дизелот 10 денари плус, основни прехрамбени производи 10, а можда и повеќе денари плус, со најави за константни накачувања, за струјата бараат 60% плус покачување. До кај сме со пропаѓањево на Русија, а? Ќе ни помага ли Немачка, Франција, Холандија, САД? Фино лепо не одјебаа уште од старт, да не очекуваме никаква помош. Битно некои од шарените куртони добија лубрикати. Ај да видимекој побрзо ќе пропадне, Русија или поголем дел од Европа. Повеќе влече накај вториве, поготово исток и југо-исток.
Каква улога игра војната при покачувањето на цените? Дали тоа потражња се наголемила икс пати па затоа и цена оди нагоре? Во услови на војни и кризи обично потршња оди надолу а према тоа и цените.
Се зборуваше за енергетска криза во Европа уште две години пред војната.
Не постои ниту еден економски показател кој рационално може да разјасни како цените растат со ова темпо.
Нафтата е 120 долари а литар бензин е 109 денари.
За споредба, 2008 нафта беше 150 долари а Б98 беше 94 денари.
Очигледно имаме наголемување на акцизи и остали давачки кои државата ги прибира од горивата.
Оправдувањата дека малопродажна цена на гориво биле резултат на покачување на цена на нафта се смешни но нема кој јасно тоа да го каже во целиот регион па и пошироко.
Нешто не е во ред во ситуацијава, дали и колку е ова последица на државните политики за време на двете години пандемија, дали е ова пукнатина во оклопот на фиат валутите кој би знаел.
Сето ова ќе има драматични последици тука.
околу 450К жители од 1,8 милиони живеат во сиромаштија, дел од нив во права беда без струја вода и санитарии, во објекти кои не се соодветни за живот на пацови. Со овие нови цени цифрата ќе се наголеми драматично па може за пар години пола население да живее во сиромаштија.

Нешто не е во ред глобално, но не знам што е тоа, не може за толку кратко време да експлодираат цени по цел свет без некаква синхронизација.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Кинезиве какви дрндупки си играат со русиве, то е неверојатно, ќе ја помагаат Русија, без да ги прекршат санкциите наметнати од САД :pos:

---------------------------------------------------------------------------------

Кинескиот претседател наложи да и помогне на Русија без да ги прекрши санкциите

Кинескиот претседател Си Џинпинг им наложи на советниците да откријат како финансиски да и помогнат на Русија без да ги прекршат санкциите.Вашингтон пост.

Москва двапати изврши притисок врз Пекинг да ја зголеми кинеската поддршка, велат извори. Според една од нив, Русија смета на исполнување од страна на Кина на „трговските обврски“ кои се појавија пред 24 февруари, како и на „финансиска и технолошка поддршка“.

„Ја разбираме тешкотијата [на Москва]. Но, не можеме да ја игнорираме сопствената ситуација. Кина секогаш ќе дејствува во интерес на својот народ“, изјави за публикацијата официјален претставник запознаен со дискусиите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.444
Поени од реакции
40.306
Кинезиве какви дрндупки си играат со русиве, то е неверојатно, ќе ја помагаат Русија, без да ги прекршат санкциите наметнати од САД :pos:

---------------------------------------------------------------------------------

Кинескиот претседател наложи да и помогне на Русија без да ги прекрши санкциите

Кинескиот претседател Си Џинпинг им наложи на советниците да откријат како финансиски да и помогнат на Русија без да ги прекршат санкциите.Вашингтон пост.

Москва двапати изврши притисок врз Пекинг да ја зголеми кинеската поддршка, велат извори. Според една од нив, Русија смета на исполнување од страна на Кина на „трговските обврски“ кои се појавија пред 24 февруари, како и на „финансиска и технолошка поддршка“.

„Ја разбираме тешкотијата [на Москва]. Но, не можеме да ја игнорираме сопствената ситуација. Кина секогаш ќе дејствува во интерес на својот народ“, изјави за публикацијата официјален претставник запознаен со дискусиите.
како кинезите би им помогнале на русиве? Имаат кинезиве некое оружје што русите го немаат?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
како кинезите би им помогнале на русиве? Имаат кинезиве некое оружје што русите го немаат?
Многу работи му недостасуваат на русите, посебно во авио и телекомуникациска техника, што можат кинезиве да му достават.

Иначе:

Цените на бензинот во Русија ќе се зголемуваат од 1 јули

Како дел од индексацијата, гасот ќе поскапи за 3% за населението и за 5% за индустриските претпријатија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Многу работи му недостасуваат на русите, посебно во авио и телекомуникациска техника, што можат кинезиве да му достават.

Иначе:

Цените на бензинот во Русија ќе се зголемуваат од 1 јули

Како дел од индексацијата, гасот ќе поскапи за 3% за населението и за 5% за индустриските претпријатија.
teneke se e veke dostaveno. prosto e. se otvaraat kompanii sto samo za toa ke bidat koristeni ko posrednici. sto nekat da rabotat so zapad. neznam kolku ti sfakas ama kinezite u javnost zborat ona so usa saka da slusne a pravat ona sto im odgovara, u slucajot pari i podrska za rusija... ama ok, eve kaj i da e ke propadne rusija, ke bankrotira pa so tenkovite od njemacka, gasot od australia i dobrovolcite od severna i albanija hrabrite ukrainci prvo ke vlezat u moskva pa vladivostok....

ps. kupi si so vreme kotel i drva posto winter is comming....
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Многу работи му недостасуваат на русите, посебно во авио и телекомуникациска техника, што можат кинезиве да му достават.

Иначе:

Цените на бензинот во Русија ќе се зголемуваат од 1 јули

Како дел од индексацијата, гасот ќе поскапи за 3% за населението и за 5% за индустриските претпријатија.
Немој вакви вести може погубно да биде за ботковци :icon_lol: Гледаш шо ти вика кано за на тв изјави даваат кинезите, пошто кина и русија ќе ја туркаат уса од престолот ама страв им е од последиците па затоа мора проуса изјави да даваат:icon_lol:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.916
Многу работи му недостасуваат на русите, посебно во авио и телекомуникациска техника, што можат кинезиве да му достават.

Иначе:

Цените на бензинот во Русија ќе се зголемуваат од 1 јули

Како дел од индексацијата, гасот ќе поскапи за 3% за населението и за 5% за индустриските претпријатија.
Наспроти над 10% поскапување на бензините во Македонија, за жалење се Русите.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.084
Поени од реакции
1.635
Многу работи му недостасуваат на русите, посебно во авио и телекомуникациска техника, што можат кинезиве да му достават.

Иначе:

Цените на бензинот во Русија ќе се зголемуваат од 1 јули

Како дел од индексацијата, гасот ќе поскапи за 3% за населението и за 5% за индустриските претпријатија.
ти бе нормален ли си у цел свет горивата поскапеја за 300% ти пишуваш тука во русија ке поскапеле 3% , бог да чува од вакви ко тебе
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.509
Поени од реакции
22.987
Немој вакви вести може погубно да биде за ботковци :icon_lol: Гледаш шо ти вика кано за на тв изјави даваат кинезите, пошто кина и русија ќе ја туркаат уса од престолот ама страв им е од последиците па затоа мора проуса изјави да даваат:icon_lol:
abe glupson ako si nemal rabota so kinezi dzabe e da ti crtam... nikoj tamu nisto ne probuva da turne niv im e seedno dali usa ke padne utre, za 10, za 100 ili 1000 godini. ne se ni zamaraat so toa. so toa se zamaraat na zapadot. niv gi interesira pari i tehnologija. ke cicaat vaka i od ednive i od drugite ama glup si da sfatis ti se toa...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom