Општи вело муабети, прашања, совети

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Здраво дечки.
Деновиве си го средував точакот, до некаде е направен. Фалат уште неколку ситници да се додадат и тоа е тоа.

Подолу ќе ве прашам неколку работи, ќе ми требаат совети и од каде да најдам.

Прво за ново ѕвонче, ќе си земам од пазар. Тоа не ми е проблем.

Имам на велосипедот едно мало апаратче за мерење на брзина. Е сега проблемот е што тој магнетот кој што беше заштрафен на железата ми има испаднато. Да не купувам сосема нов мерач, знаете ли каде може да се најде таков магнет со штраф? Каде да барам? Ако знае некој во Аеродром ако има, уште подобро.
20220412_181727.jpg
20220412_181722.jpg

Другата работа, сакам да земам и држач за телефонот. Но не некаков си обичен држач, туку држач за телефон со светло испод него. Предно светло немам, а тоа за ноќна вожња не е баш најбезбедно.

Гледав вакви нешто:
image.jpeg-1.jpg OG1766B_1.jpg

Немора баш такви, нешто поедноставно.

Најважно ми е да може да ми го собере телефонот од 6,4 инчи (Samsung Galaxy A50), да го држи цврсто, и да има светло од доле. Друго ништо посебно во врска со тоа не ми треба.

Ако знаете каде има вакво нешто по продавниците овде, пишете каде па ќе отидам да побарам. Ако има и на пазарче, уште подобро. Таму и така ќе одам за ново ѕвонче.

Друго што ми преостанува, можам една торбичка да земам да ја ставам во долниот дел на точакот, ама тоа можеби нема да ми треба толку сега, бидејки не ни одам надвор од градот со велосипед. Можеби во иднина.

Задно светло имам едно црвено, на тоа само треба да му се смени батерии.

И друго горе доле се е океј со точакот.

Ако знаете каде ги има тие работи, пишете.

Edit:
Или пак, да земам ваква торбичка:
9379-basecamp-sport-planinski-velosiped-velosiped-torba-4855-telefon-sluchai-pokritie-za-pred-...jpg
Па на неа и телефонот да го наместам, и само предно светло да си ставам? Која би била подобра варијанта? Генерално точакот на кеј го возам, а телефонот го користам за мерење преку Samsung Health, или ако некој ми се јави. Знаете такви торбички каде има во градот?

Edit 2:
Еве за каков магнет станува збор
196196-univerzalna-magnet-za-velosiped-velosiped-vozee-velosiped-komputer-raboti-brzinometar-b...jpg 62260-topla-komputer-senzor-magnet-trkala-magnet-del-na-velosiped-velosiped-velosiped-komputer...jpg

Најдов на интернет од некои Македонски сајтови, ама кога ќе ги отворам ми отвара AliExpess, а нејќам ништо од интернет да нарачувам сега.
Тој магнет што го имав јас беше обичен, со еден штраф. Дури и беше малку рѓосан штрафот. Можеби заради тоа и беше испаднал тој магнет. Уредот за мерење на брзина го земав од Стокомак пред едно 4 години ако не се грешам. Се најде, за едно 250д. ми заврши доста работа. Иако знам дека не е прецизно, важно за чисто информативно, да видам на пример колку е часот е доста корисно. Брзините што ги мери тој апарат и тие што ги добивам од Samsung Health се секако различни. Ама не е да се каже бескорисно.

Гледав за неколку делови во nomad, ама таму со цените се изгор. Не ми се дава 1000 денари за обично предно светло, или торбичка за држач на телефон...
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Автоматски споено мислење:


Во нормални земји никој не вози Тринкс Полар Вајпер Макс... тоа го возат некој без стил исто и со храната.. најчесто тие што одат бо Кам возат такво точаци... и не дека немаат пари туку дека немаат менталитет за стил
Возам CUBE велосипед а пазарам во КАМ. Би те замолил за некоја психоанализа да не идам да давам на психијатар пари за џабе? Види нешто за стилот, менталитетот такви работи што највеќе би ми одговарало?
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
А кој те тера од КАМ да купуваш еурокрем од Таково кога имаш првокласен германски Алпико со лешници?Сличен квалитет е и оној што се продава во Стокомак од 750грама тегла а го пакуваат во Визбегово.Не знам кој го произведува но можам да кажам дека е многу добар бидејки имам истенчен вкус за се што е поврзано со чоколадо и чоколадни производи.Помина времето кога освен Краш во Југославија во останатите комунистички држави се произведуваа шеќерни табли што личеа на чоколадо па кој бил во Германија,Швајцарија и Белгија видел разлика во чоколадото.Денес технологија се краде на големо и се копира благодарение на поранешни вработени што работеле во такви фабрики така што сега разликата во квалитет помеѓу западот и истокот е многу мала а цената огромна.Имав прилика да пробам фамозен швајцарски LINDT 300грама од 300 и нешто денари чисто да видам дали вкусот бааги се разликува од останатите поевтини и можам да кажам дека е подобро за некои 10 до 15% од оние што чинат 3 пати поевтино.Тоа е затоа што швајцарскиот работник зима околу 4000 франци плата а балканецот 9 до 10 пати помалку.
Најдобар крем е Ну крема Финети и Меренда
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
Aj edno prasanje okolu bezbednosta, kako najdobro da se zastiti tocakot vo zaednicka garaza na zgrada, koi katanci sajli pomagaat?
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
1.741
Aj edno prasanje okolu bezbednosta, kako najdobro da se zastiti tocakot vo zaednicka garaza na zgrada, koi katanci sajli pomagaat?
Само куче да врзеш за точак и тоа некое поопасно, под услов кучето да не знае да вози точак. :LOL:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.526
За низ град и порамни делови кај што нема јаки угорници е таман и цената е ок додека за качување на Водно не е.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.526
Зашто не е за угорници?
Поради најмалиот преден погон од 28 заба можеш максимум да качуваш до кај 6,7% угорница а се над тоа ќе мораш во станата или орбитрек положба да се мачиш.Скопска црна гора до Рамно има просечни 10,12% додека Водно после детското има околу 18% угорница и со ваков однос ќе го буткаш пешки точакот до Крстовар.
 
Член од
4 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Добро вечер. Сакам да земам велосипед со мал буџет до кај 250 евра. Не ми треба ништо посебно, за возење низ град и по скопски кеј. Гледав неколку модели од марките max и capriolo, меѓутоа сум тотален лаик и немам никакво познавање на темава ниту која марка е подобра. Секој предлог и совет се добредојдени, па и линкови би помогнале доста. Поздрав.

Edit: По можност со 18/28 димензии.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.526
Добро вечер. Сакам да земам велосипед со мал буџет до кај 250 евра. Не ми треба ништо посебно, за возење низ град и по скопски кеј. Гледав неколку модели од марките max и capriolo, меѓутоа сум тотален лаик и немам никакво познавање на темава ниту која марка е подобра. Секој предлог и совет се добредојдени, па и линкови би помогнале доста. Поздрав.

Edit: По можност со 18/28 димензии.
Оди на Capriolo само ќе припазиш рамката да не е крива односно да има правилна геоматрија.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
За низ град и порамни делови кај што нема јаки угорници е таман и цената е ок додека за качување на Водно не е.
Јас(а и другари) го имам качувано Водно со 10 пати полош, постар, помал и со послаба опрема точак, со овој не би требало да има проблем
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.526
Јас(а и другари) го имам качувано Водно со 10 пати полош, постар, помал и со послаба опрема точак, со овој не би требало да има проблем
Не реков дека не може да се качи со полош точак туку за човек почетник како него подобро е да има погон со полесно качување угорници отколку со потешко затоа што 90% од почетниците не знаат како правилно се користат брзините и на кој погон кои брзини се употребуваат.Тоа е исто како на почетник планинар што сака да оди на тешка планинарска тура да му кажеш дека врв како Кобилица или Мал Турчин што има нагиб помеѓу 40 и 45 степени не е тежок за качување. Најдобро за него е да најде од некој што веќе има 29 ка со преден погон од 28 заба и касета со 32 заба па нека си проба за утре да не се жали дека некој на форум го излажал при совет за купување на точак.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom