Си купив книга

Член од
19 април 2014
Мислења
408
Поени од реакции
1.145
Си ја најдов Фукоовото нишало. Од Табернакул ми останува да ги најдам уште Името на розата, Бесмртност од Кундера и Тунел од Сабато. :angel:

Сфинга на гневот лани беше во трка за прво место за роман на годината ама не победи. Ја земав ефтино и тоа со тврди корици, на сликата не изгледаше дека е со тврди корици се изненадив. :)
20220527_235119.jpg
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.814
Поени од реакции
33.667
Од кај ви се бе толку ПРОаЗИ?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.714
Поени од реакции
22.212
Колку ја плати Болањо?

Од кај ви се бе толку ПРОаЗИ?
И мене тоа ми падна чудно. Посебно таа на Русјаков јас ја земав пред неколку години и тоа со тешки маки ја најдов уште тогаш.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.545
Поени од реакции
34.858
Од кај ви се бе толку ПРОаЗИ?
Вистинско богатство :vozbud:
Ќерката заминала во странство, а на мајката и сметале, па решила да се ослободи од нив. Ме чинеа само 500 денари сите и тоа не сакаше да ги земе :vozbud:
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
165
Поени од реакции
766
Благодарение на способноста на карго службите, и покрај тоа што саемот заврши пред три недели, моето купче мораше да пропатува 600км преку седум гори, брда и долини за да стигне кај мене. Во Македонија сум инаку, да.

@Sussaro, 350. Се сеќавам дека на некоја акција во 2019та беше стотка. Почна пандемијата, читателската секта од фб почна да граба книги само зашто се на голем попуст и така Три малку се вразумија. Сакам да верувам дека вака ќе ги дочекам и италијанските приказни на Калвино ама со нивната сегашна политика...знам дека ќе е тешко.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.714
Поени од реакции
22.212
Благодарение на способноста на карго службите, и покрај тоа што саемот заврши пред три недели, моето купче мораше да пропатува 600км преку седум гори, брда и долини за да стигне кај мене. Во Македонија сум инаку, да.

@Sussaro, 350. Се сеќавам дека на некоја акција во 2019та беше стотка. Почна пандемијата, читателската секта од фб почна да граба книги само зашто се на голем попуст и така Три малку се вразумија. Сакам да верувам дека вака ќе ги дочекам и италијанските приказни на Калвино ама со нивната сегашна политика...знам дека ќе е тешко.
Во декември беше во насловите пакет три книги за 499.

Три со новогодишен каталог. Асалните попусти се на крајот. Пак да се повторам, 2666 од Болањо е нешто што не се испушта.

Уште стои линкот до новогодишниот каталог, на 63-та страна. По н-ти пат се потврдува дека не е човек на саем да купува, преку годината во рамките на тие други попусти на книжарите што им се летни, новогодишни итн... многу поасални цени имаат. На саем знаат дека се бере кајмакот и ги ставаат книгите од 799 на 699 денари, мада во случајов и таа е ок цена за таа книга.
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
165
Поени од реакции
766
Не ми ставај сега сол на рана :place: Можно е и годинава на саем да го имале Болањо во таква комбинација ама стварно не сакав да ја малтретирам другарка ми (браво за мене). Не знам зошто сите тие книги не ги стават во каталогот како листа.
мада во случајов и таа е ок цена за таа книга.
Баш по ова се водев. Дел од книгиве ми требаат, дел едвај чекам да ги читам и ги спремав сите заедно оти кога и да сакам да нарачам најмногу ме одвраќа каргото (секогаш се бркаме по три дена). Единствен предуслов ми беше да имаат барем околу 40% попуст. Во просек испаѓа дека попустот е тој.

И додека сум на темава - дечки, ако некој ја види Златна грана на Фрејзер низ групите за продажба, ве молам пишете ми.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.814
Поени од реакции
33.667
И додека сум на темава - дечки, ако некој ја види Златна грана на Фрејзер низ групите за продажба, ве молам пишете ми.
Ја имаше, многу пати, ама прескапа - 100 евра еден ја даваше.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.719
Поени од реакции
5.767
abe sefte ja gldam temava!
Ama koko sto gledam baajgi citateli/ki imalo.

Eve sto zedov posledno vreme,
Ja citav na germanski ama se nadevam ja ima i prevod:



Inace vistinska prikazna.

vredi da se procita.


I uste edna odlicna, Prisutnost od Jerzy Kosinski (E i filmuvana)

 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.545
Поени од реакции
34.858
Конечно пристигна :vozbud:
Чекаа да им се јавам на нервна база и се по список да им наредам :icon_mrgr: па пристигна експресно за неколку часа од повикот.
Потребно е цела недела за да се достави на растојание од 200км. Пешки да ја носеа, побрзо ќе стигнеше. Веројатно на желка патуваше :свиркам:

IMG_20220607_195434.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom