Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.166
Поени од реакции
17.964
Иако русите превземаат мерки деновиве за да ја ослабат, се надевам дека Рубљата ќе се изедначи со доларот и ќе биде 1:1 :D

Деновиве се одржаа заедички вежби на Кина и Русија, за да му покажат на Бајден заедништво.

Во меѓувреме :pos:

Кина се приклучи на санкциите за испорака на опрема за ЛНГ на Русија.

Кинеските компании престануваат да работат со Arctic LNG-2, фабриката на Новатек, која ќе стане најголема во Русија.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ne, bas ja prevzedov smenata. Megjusmena sum, nokjna @jamajka e.
Aj bas da vidam sto gluposti vecerva ke treskas i sto ke izvira od tebe :sneaky: .
P.s ne seriozno, da ti otvoram tema za nevini civilni zrtvi vo poslednite 40 godini za da barem izgledate deka ve zabole opsto za civilnite zrtvi ili strogo ke glumite ludilo samo za civilni zrtvi koi ne se proizvod na SAD i NATO.
Kazi dva klika rabota e. Duri i ke ve tagnam ako sakas i tebe i drugite dusegriznici.
Можиш теми за што сакаш да отвораш сега е демократија :) башка што дискусијата за цивилни жртви ти мене ми ја прикачуваш, класично како во едно време му се наметнува теза на соговорникот и после истата се напаѓа. Затоа цело време ме бејтоваш и бараш светогледи мои на некои теми за да можеш да спинуваш и разглобуваш. Прајме муабет дека ова е окупација и инвазија, јас нигде не реков дека тоа во ирак, сирија,либија, авганистан, панами и да не набројувам не беа окупации и инвазии. И на тие теми не сум сретнал барем досега некој толку будала да не убедува дека американците беа на мировна мисија во Ирак :icon_lol: сите сме мислам согласни зошто беа таму и колку тоа беше оправдано. И генерално сите сме свесни за страдањата на луѓето таму кој западот и нато ги предизвика.

Е сега една група на луѓе во источна еу претежно, која крекаше цел живот како петел на буниште дека америка вака, еу така, правди, меѓународни права, жртви, цивили, живи загрижени сега прави салта мортале за да не убеди дека ова се праведни и крајно оправдани постапки на русија.Јас немам никој видено од овие северџаниве или либтарди или американофили или како и да ги нарекувате да не убедува дека нато и уса на блиски исток во мировна мисија беа. Ама затоа такви ремек дела овде врие.

На крај тврдиш дека не ти е гајле за ништо и не те интересира темава арно ама тука си цело време и 2 муабети ги гмечиш во круг :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Презимам смена и дежурство, слободни сте @мкд владе и @jamajka :D .

Нацко, кој сака може да отвори да ти ги види постовите, фрли поглед само на задњи 20 се расправаш со членови, ништо аргументирано не си принел кон дебатата и си оф-топик у 98% од постовите на темава. Дури и во овој пост ништо суштинско за темата не си пишал ниту некој контра-аргумент/факт си презентирал, повторно се занимаваш со членовите со кои реплицираш и само повтараш со што не се слагаш од нивните тези, а не и зошто не се слагаш.
Али затоа ти се скапа пишување суштински постови ;)

Ако мислиш дека со "муабетиве ти се тотални неврзани и глупи" си докажал нешто или си аргументирал, ќе те разочарам, не си. Само си кажал дека не се согласуваш со моето мислење што е веќе познато и дека не си успеал да дадеш факти докази зашто мислиш дека е така, па во немоќ заклучуваш за сите што не ти се допаѓа нивното мислење дека се глупи.
јас тебе 2 пати те прашав да се објасниш за фрази и термини што ги пишуваш ти почна да се притресуваш :icon_lol:

Сеедно дали јас сум употребувал мировна мисија или ти ќе кажеш војна. Она што е важно е невините цивили - жртви на терор и геноцид во Донбас и генерално источна Украина како го квалификуваат, а за нив е дефинитивно ослободителна мировна мисија.
Така е нив оваа мисија им е салам ослободителна бидеќи ќе ги ослободи од животите. Браќата нивни од преку граница им бапнаа по еден мосин в раце и сега јуриш.

Па јас ќе од почит и сочуство кон нивното страдење 8 години, ќе си го задржам правото да се согласам со најпогодените и најупатените во целава ситуација и да го квалификувам како они што го квалификуваат - ослободување, спас и мир од 8 годишен постојан терор, страв, геноцид под раката на најбруталните нацисти, како и од самата украинска армија, сите поддржани од нато.
јас ти реков ако ти се живее во фантазија можеш слободно. Туку да те прашам, ако излезе и кога излезе операцијава од границите на ДНР и ЛНР дали ќе продолжи да биде мировна мисија?

Не генерализирај, никој не тврди дека целата украинска армија се нацисти или сите украинци се нацисти. Голем дел се и тоа се докажува секој ден. Но, уште поголем дел не се, но се раководени и владеени од малцинството нацисти и нажалост се приморани беспотребно да гинат за нивното слугување кон наци-западот.
Аха, добро ова е напредок, од сите дојдовме на голем дел(мада јамајка нема да се сложи). И пак се враќаме на наци-западот, наци раководство на укр и така натаму вртење во кругови.

Исто како што ти дадов споредба со Мк, балисти (нацисти) и северџани (либтарди) се мањина ама тие владеат со мнозинството и затоа сите ги трпиме последиците и не снема како држава и народ. А тоа не значи дека сите сме наци-либтарди у Мк, туку коа се употребуваа таа терминологија, тој што не се прави чакнат знае на кого се мисли.
А зошто вие трпите и дозволивте да не снема како народ, еве ние сме либтарди толку разбираме, ама вие знаете што е добро за државава а ништо не превземате. Сам кажа дека живеете во апартхејд - зошто не се ослободите наместо цел ден да плачете на соц. мрежи дека живеете во апартхејд?
А тебе што толку те тригерира што те викам нацист? Нели се гордееше со тоа? Нели ги поддржуваш нацистите во Украина? Од кај сега ова дека не си на нивна страна? Како да нарекувам некој што поддржува нацисти? Анти-нацист?
Пак спинови :icon_lol: Ај те молам посочими каде јас се гордеев со тоа дека сум нацист или генерално сум кажал дека сум нацист?
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Иако русите превземаат мерки деновиве за да ја ослабат, се надевам дека Рубљата ќе се изедначи со доларот и ќе биде 1:1 :D

Деновиве се одржаа заедички вежби на Кина и Русија, за да му покажат на Бајден заедништво.

Во меѓувреме :pos:

Кина се приклучи на санкциите за испорака на опрема за ЛНГ на Русија.

Кинеските компании престануваат да работат со Arctic LNG-2, фабриката на Новатек, која ќе стане најголема во Русија.
Дај линк, извор.
Јас колку што пратам сите странски енергетски компании како напуштаат, кинезите се први да ги заменат во уделите на наоѓалиштата.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.474
Иако русите превземаат мерки деновиве за да ја ослабат, се надевам дека Рубљата ќе се изедначи со доларот и ќе биде 1:1 :D

Деновиве се одржаа заедички вежби на Кина и Русија, за да му покажат на Бајден заедништво.

Во меѓувреме :pos:

Кина се приклучи на санкциите за испорака на опрема за ЛНГ на Русија.

Кинеските компании престануваат да работат со Arctic LNG-2, фабриката на Новатек, која ќе стане најголема во Русија.
Не е само на Новатек, имаат по 10% француска, јапонска и две кинески компании.
Автоматски споено мислење:

Иначе кога сме на темава, у самата срж е овој говор на Сорос
Целта е очигледно војна на НАТО со Русија, а како мислат тоа да изгледа ми е мистерија некако.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.217
Поени од реакции
78.780
И на тие теми не сум сретнал барем досега некој толку будала да не убедува дека американците беа на мировна мисија во Ирак :icon_lol: сите сме мислам согласни зошто беа таму и колку тоа беше оправдано. И генерално сите сме свесни за страдањата на луѓето таму кој западот и нато ги предизвика.

....
Јас немам никој видено од овие северџаниве или либтарди или американофили или како и да ги нарекувате да не убедува дека нато и уса на блиски исток во мировна мисија беа. Ама затоа такви ремек дела овде врие.
Еве ја разликата:

Колкумина тогаш заговараа санкции и изолација на САД - активности кои ќе ја уништеа светската економија? Дали нашата влада тогаш реши да ја изолира САД? Дали БРИКС и воведоа санкции и изолација на САД при сите нејзини инвазии до сега?
Дали све у светот поскапе заради санкциите кон САД притоа?

Зашто тогаш сега да го уништуваме светот со санкции кон Русија?
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Делегации на едни од најдемократските земји Шведска и Финска денеска ќе одат во недемократска Турција кај Ердоган кој го цело време критикуваат. Која бламажа им се случува на ЕУ ко целина и земјите. Толкава унија што треба да биде водечки столб ја подјебаваат сите.
Најверојатно после состанокот наративот дека Турција и Ердоган се тирани, недемократи и шо не ќе престане и ќе го подржат во борба против "терористите(курдите)". Најави има дека Турција ќе прави дополнителен упад и окупација во Сирија каде што ќе окупираат уште поголема територија, ова најверојатно Шведска и Финска сега ќе го нарекуваат борба против тероризмот :icon_lol:

Шекспир, Тенеке и автохтоните можно е да престанат да купуваат турски производи во знак на подршка за Сирија. Ако примаат плата во Халк банка најверојатно ќе ја сменат. Можно е и турско кафе да престанат да пијат само заради името.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Оваа војна е тотален дебакл за ЕУ. Ги покажа токму онакви какви што се, немоќни, политички џуџиња, воено зависни од САД, енергетски зависни од Русија, неединствени, тромави, потполно неефикасни.

Резил.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.192
Поени од реакции
35.745
Ајде ајде, сигурно нема да бидат првата Швеѓанка и Финка што пушеле турски кур. Ќе ги изедат гомната што ги сереле за Ердо, ќе го бацат јатаганот и портата ќе се отвори.

Erdo good, Putin bad. Russia - regime, Qatar & Saudi Arabia - strategic partners.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
А зошто вие трпите и дозволивте да не снема како народ, еве ние сме либтарди толку разбираме, ама вие знаете што е добро за државава а ништо не превземате. Сам кажа дека живеете во апартхејд - зошто не се ослободите наместо цел ден да плачете на соц. мрежи дека живеете во апартхејд?

zatoa sto pederi, sipci i libtardi mater i ebaa na mkd na politicki plan i sega imame vlast sto zatvara nevini luge pri sekoj obid za promena... mora prvo vas da vi se ebe mater posto ste glupi i u princip nisto ne razbirate samo brmciti. podobro drzava so pola miljon narod nego so gomna kako vas. pobrzo zimajte toa bg pasosite i da ve nema.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Еве ја разликата:

Колкумина тогаш заговараа санкции и изолација на САД - активности кои ќе ја уништеа светската економија? Дали нашата влада тогаш реши да ја изолира САД? Дали БРИКС и воведоа санкции и изолација на САД при сите нејзини инвазии до сега?
Дали све у светот поскапе заради санкциите кон САД притоа?

Зашто тогаш сега да го уништуваме светот со санкции кон Русија?
Види сега, ова нема многу врска со тоа што јас го напишав али сепак ќе ти одговорам. Јас за ова зборнав пред некое време ама не се разбравме изгледа. Санкции од страна на кој? Блоковите во светот ги знаеме, имаме еден така поголем и организиран западно-амерички блок, кој после студената војна си остана во свој состав па дури и порасна за разлика од истокот кој се раскурца. Тој блок благодарение на неговата структура и моќ е во позиција да мава санкции и како секој што има оружје во рацете го користи, тука лутиш нема и не треба да има, а на крај кој сме ние и што менува на кого му се лутиме. Јас верувам дека доколку светската сцена би била поинаква и русија, кина и ред други би можеле да маваат ефективни санкции на западните земји со што би ги раскурцале тоа и би го правеле, и зошто да не на крај краева? Фер плеј? Ако ме прашуваш лично што мислам за санкциите, не сметам дека имаше потреба од нив, треба само здраво да се наоружува украина и ништо повеќе.

Мојата поента на овој пост беше нешто што јас неколку пати го кажувам. Немам јас проблем со навивање за Русија, проблемот е кога ќе почне да се морализира. Ние имаме 2 блока да речеме во светот некој смета дека едниот треба да владее друг смета дека треба да владее другиот. Да речеме јас навивам за американците и сега јас викам вака - тоа што го прават по светот не е во ред ама јебига поарно да плаче мајка му неголи да плаче мајками, таков е светов и сите да просперираат барем до сега не знаеме како. Треба на еден да му се стемни за на друг да му се раздени. Кога русија ќе влезе во натпревар за таа позиција, нормално влегува за да го детронира сад и да се воспостави на неговото место, да може да прави тоа што прави сад, да има зона поголема на влијание со што ќе обезбеди подобра иднина за своите граѓани и сојузници и нормално некој од царската свита малку и да профитира. Човекот што вака резонира е гад но не е лицемер, бидеќи тој не прави никого будала(а ни себеси)туку само го соочува соговорникот со реалноста која е гадна.

Што се случува кога ќе настрадаш од пропаганда. Почнуваш да веруваш во добри и лоши, во сојузи на база на вера или националност, на култури и цивилизации кои као имаат виши вредности и се што си носат таквите махинации. Тогаш почнуваш да си правиш филм дека едната страна е добра а другата лоша. И ова нажалост е филм во кој живеат премногу луѓе на светот. Тука почнува лицемерието.
Додека била да речеме русија слаба и не била во можност да врши империјалистички активности, ти си си направил филм дека тоа е оти се премногу добри и праведни и си удрил со стапот по западот. Си резонирал дека западњаците се сатанисти империјалисти одат ваму-таму тепаат по куќи грабат жени :icon_lol: и си бил во голема мера во право. Арно ама сега Русија во позиција на поголема моќ смета дека може да го оспори статусот на сатанист број 1 и почнува да ги прави истиве работи. И сега ти најден во небрано бидеќи со години ако не и децении си го критикувал истово мораш да почнеш да правиш салта мортале како уствари тоа не е истото туку ова е нешто сосема друго, и нема врска со такви ниски побуди туку е борба за виши цели, спас на човештвото, ослободување, антинацизам. Најчесто не веруваат ни сами во тоа што го блебетаат али мора да се крепиме пошто друг избор немаме така ? :) Ова функционира и вајс верса да не се разбереме погрешно ако ти си не убедувал 30 години дека се што прави сад и западот е ширење слобода и благодет тогаш нема многу што да брчиш сега.
Јас овде гледам еден куп луѓе што живеат во филм за некоја митска преглорифицирана русија која е месијата што треба да ги избави од маките, а и реално голем број на луѓе на балканот. Путине спасине е пресмешен мајндсет и јас на тоа реагирав претежно во темава :icon_lol:
За нормален човек е многу лесно да процени кој е агресор а кој се брани во било која ситуација, јас никогаш нема да речам дека авганистан на било кој начин ги загрози уса или ссср па тие мораа да се бранат, тоа е многу смешно да го тврдиш
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Делегации на едни од најдемократските земји Шведска и Финска денеска ќе одат во недемократска Турција кај Ердоган кој го цело време критикуваат. Која бламажа им се случува на ЕУ ко целина и земјите. Толкава унија што треба да биде водечки столб ја подјебаваат сите.
Најверојатно после состанокот наративот дека Турција и Ердоган се тирани, недемократи и шо не ќе престане и ќе го подржат во борба против "терористите(курдите)". Најави има дека Турција ќе прави дополнителен упад и окупација во Сирија каде што ќе окупираат уште поголема територија, ова најверојатно Шведска и Финска сега ќе го нарекуваат борба против тероризмот :icon_lol:

Шекспир, Тенеке и автохтоните можно е да престанат да купуваат турски производи во знак на подршка за Сирија. Ако примаат плата во Халк банка најверојатно ќе ја сменат. Можно е и турско кафе да престанат да пијат само заради името.
Ајде ајде, сигурно нема да бидат првата Швеѓанка и Финка што пушеле турски кур. Ќе ги изедат гомната што ги сереле за Ердо, ќе го бацат јатаганот и портата ќе се отвори.

Erdo good, Putin bad. Russia - regime, Qatar & Saudi Arabia - strategic partners.

skapa ekskurzija kje i ispadne na Svedska ova.
https://www.statista.com/statistics/1041828/sweden-foreign-born-population-origin/
Svedska ima ogromna migracija od zemji koi se istoriski vo konflikt so Turcija - Sirija, Irak, Iran, makar i Liban.
vo oficijalna statistika ne gi pisuva Kurdite posebno, ama ima ogromna Kurdska populacija (od Turcija, Sirija i Iran).
nema nekoja znacitelna Turska migracija vo Svedska ili nekoja ekonomska/industriska sorabotka, i cesto imaa
barem diplomatski prepukuvanja zemjite.

premierkata ne e bas vo najdobra pozicija - dojde na taa pozicija, odkako premierot podnese ostavka, i taa
ednas podnese ostavka, pa se premisli. mislam deka esenta treba da ima parlamentarni izbori tuka.
tuka sekoja den se pukaat i bez ova so NATO i Turcija, sinokja so helikopteri gi baraa :ROFLMAO:
ako se soglasat na baranjata na Turcija kje ima problemi sekako,
posto dobar del od migrantite tuka se direktno poradi Turcija i Erdogan (del od Kurdite i Sirijcite).
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
zatoa sto pederi, sipci i libtardi mater i ebaa na mkd na politicki plan i sega imame vlast sto zatvara nevini luge pri sekoj obid za promena... mora prvo vas da vi se ebe mater posto ste glupi i u princip nisto ne razbirate samo brmciti. podobro drzava so pola miljon narod nego so gomna kako vas. pobrzo zimajte toa bg pasosite i da ve nema.
Ти не живееш во апартхејдов јас како што знам. Ги прашувам луѓево што живеат под него.
Али еве for the sake of discussion, секогаш кога туркаш апартхејд или било каков режим нормално дека ќе се соочиш со затворање и репресија при секој обид за тоа, ама тоа не значи дека треба да се откажеш. Мендела лежеше децении по ќорки така? И најјакото, прво вас треба да ви се ебе матер, класика македонска, кога не се може на никој друг се мава по внатрешниот 'непријател' :icon_lol: Ние внатре да се исчистиме па после лесно, и така еве 150 години се пресметуваме со внатрешните непријатели, ако знае некој до кај сме нека каже.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom