Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Јас лично досега не сум задоволен од перформансите на Руската војска. И тука не зборувам за "повлекувањето" од Киев и Харкив, туку мислам дека не делуваат доволно одлучно на фронтот во Донбас. Не знам зошто не користат термобаричко оружје.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.988
Победа на Украина не е ништо друго, освен тоа што Зеленски го прокламира - цела територија под своја контрола.
Ако се разреши кризава, само со Крим во Русија, не го сметам тоа за победа на Украина. Како што не сметам дека ќе биде победа за Русија, доколку некоја од прокламираните цели на војната, не се исполни.
Малку ригдно, ама у крајна линија така е.
У ствари, она што го нарекуваат Decisive Victory, ја го сметам за победа. Другите сите ми се компромиси, кои натежнуваат многу или малку на една страна. Што, пак, само по себе, е доволно некој да ги третира како победи.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.017
Поени од реакции
4.199
Буквално што и да е резултатот, руската пропаганда ќе го претстави тоа како победа.
Наведи го начинот на кој воениот пораз на РФ би можел да се прикаже (пропагандно...) како победа.
Благодарам...
Автоматски споено мислење:

Јас лично досега не сум задоволен од перформансите на Руската војска. И тука не зборувам за "повлекувањето" од Киев и Харкив, туку мислам дека не делуваат доволно одлучно на фронтот во Донбас. Не знам зошто не користат термобаричко оружје.
И јас не сум задоволен од (не)успесите од руската армија, но тоа е само мој есап, оти рускиот е, секако, поточен, оправдан и поинаков...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.127
Поени од реакции
30.909

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.988
Изгледа стварно муабетот е - Ако сакате НАТО, не ми глумете либерали, него исшутирајте ги од Шведска и Финска ѓуленистите и другите дисиденти (Курди предимно).

Па што да не. Ако се појавила ситуација, можност, зошто да не се искористи да се реши ова прашање, битно за внатрешната политика?
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.127
Поени од реакции
30.909
What is unfolding now is a script that was written a long time ago. The war by the West against Russia has long been in the planning stages.

The Russians understand this better than many are willing to accept. Their leadership, Putin and Foreign Minister Sergei Lavrov, have articulated this very clearly at every stage of the war to date.

They are under no illusions about where the West and Davos are willing to take this conflict, which is why they have made serious threats about striking out at the real “decision centers” who give the Ukrainian Armed Forces their marching orders.

These are warnings not to our politicians, but to us. This is where things lead.

They have asked for a parting of the ways, peaceably, between East and West, but that is not part of the agenda. Like classic narcissists with the burning need to control everything, Russia and the rest of Asia will not be allowed to walk away from Davos and their Eurocrat quislings, because they are the righteous saviors of humanity.

And we are just, at best, “the help” and at worst an inconvenience.

The bigger Davos plan of destroying the old global order to Build it Back Better, where they own everything and you will own nothing and like it or else, is the script.

They are now committed to this plan. It does not matter now whether it will work or not. This is what we have to realize in all of our analyses. Do the Russians and their friends in Asia and across the Global South have the means and the tools to come out on top? Possibly.

But the bigger question is whether or not this conflict escalates to the point where winning is an irrelevant concept. When you see a bloc as powerful as the European Union willing to commit acts of domestic vandalism this big—and blaming the victim of their unbridled aggression—it tells you we are far past the point of rational settlement.



 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.335
Поени од реакции
21.819
Какво вето од Ердо или друг не си играјте бајрам со паметот. Ко попче амин ќе каже, пробува да извлече некоја корист.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.318
Поени од реакции
11.918
"I do not call him. Never"...reche so krenato chelo i isturena brada. Tresna glupost i ostana zhiva.
Автоматски споено мислење:


Nemoj da gi ofendash. Oni se woke i progresivni.
Пуста таа . Ако не го рока дијамантот секоја вечер со тоа ручката од тушот и со мислите кон Путин ја во трансџендер ќе се пишам :kuracc: Моја грешка имаше статија во Билд дека мастурбацијата со рачката од тушот станало луксуз за тие што ја мазнат секоја вечер под туш.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Има некој инфо зашто Швајцарија почнала да ги одмрзнува руските резерви? Наводно 6.3 миљарди им одмрзнале и им одговориле на америте дека според нивните закони немаат право да ги држат замрзнати ако не се докаже сомнително потекло...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom