Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Знаеш какво е тоа осигурување? Како кога на сопственик на новоотворена кафеана ќе му дојдат рекетари, и ќе му понудат да му ја штитат, а овој им вели дека не му е потребно обезбедување. После некој ден ќе пратат свои луѓе кои ќе му го испокршат целиот инвентар. Истите овие доаѓаат повторно кај сопственикот и му велат:„Гледаш дека ти треба обезбедување?“. Сосема истиот принцип го користи тоа твое мочано НАТО.
Првпат слушам за вакво нешто. Се разбира дека имаш некои докази дека ни направиле некоја закана?
Автоматски споено мислење:

Зарем толку ви е тешко да поверувате дека европските држави сами сакале влез во најсилниот воен сојуз во светот?
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Истото што го прави секое друго осигурување. Не треба НАТО да први ништо за нас се додека не не нападне некој.
Автоматски споено мислење:


Тоа што Путин не изградил доволно добра репутација да му се поверува за било што.
a daj kazi sto putin izlazal? naprotiv on vazi za redok politicar sto kazuva sto misli i go pravi toa. ne mu trebaat skrinovi i govori ko na senilniot starec sto ja meska ungarija so ukraina ili na narcisot sto ja vodi germanija sega. daj kazi koj zapaden politicar lazel pomalku od putin i treba da mu se veruva lol
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.044
Лгбт штаб, 8 Мај 2022, денеска ќе учиме нов збор во нашата кампања, “територијална експанзија”. Доволно е само да го спомнете во контекст со Путин, на пример “Путин прави територијална експанзија во Украина”. И тоа е доволно. Ако нешто мрсат сано потенцирајте: “Знаете ли вие што значи територијална експанзија” и доволно е.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
a daj kazi sto putin izlazal? naprotiv on vazi za redok politicar sto kazuva sto misli i go pravi toa. ne mu trebaat skrinovi i govori ko na senilniot starec sto ja meska ungarija so ukraina ili na narcisot sto ja vodi germanija sega. daj kazi koj zapaden politicar lazel pomalku od putin i treba da mu se veruva lol
Мислам една од најглавните сега е што ги лаже сопствените жители дека не се во војна. Меѓу другото, Русија е диктаторство. Логички не може на диктатори да им се верува во споредба со демократии.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
778
Поени од реакции
944
Истото што го прави секое друго осигурување. Не треба НАТО да први ништо за нас се додека не не нападне некој.
Автоматски споено мислење:


Тоа што Путин не изградил доволно добра репутација да му се поверува за било што.
Pa da tuka se soglasuvam.

Ne pravi Rusija mass media washing na cel svet, nema filmska industrija kajsto tepa losi amerikanci i slicno...

Nie cel zivot sme na americki mediumi nauceni, filmovi sve gleame i narativot e toj, rusite/srbite/korejci/vietnamci/arapi/kinezi se losi... A ustvari i site se losi, zavisi protiv sto se bori amerivkiot superheroj...

Poentata mi e deka nie 99% ednostrano prozapadno gledame na rabotite...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.044
Видовте логика…. Човек кој има 80% подршка од народот, повеќе од било која западна влада е диктатор.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.171
Поени од реакции
18.094
Ne mi e bas jasno so praat rusive. Cel den ima videa kako im ja granatiraat bazata i nikakva reakcija, nitu da premestat vozila nitu da ja sprecat artilerijata.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
Првпат слушам за вакво нешто. Се разбира дека имаш некои докази дека ни направиле некоја закана?
Автоматски споено мислење:

Зарем толку ви е тешко да поверувате дека европските држави сами сакале влез во најсилниот воен сојуз во светот?
Многу си неинформиран и затоа лесно те манипулираат. За почеток еве ти:

 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Nie cel zivot sme na americki mediumi nauceni, filmovi sve gleame i narativot e toj, rusite/srbite/korejci/vietnamci/arapi/kinezi se losi... A ustvari i site se losi, zavisi protiv sto se bori amerivkiot superheroj...

Poentata mi e deka nie 99% ednostrano prozapadno gledame na rabotite...
Никогаш не сум дошол до тој заклучок заради американските филмови. Не ни се сеќавам на ниту еден кај што Русија била спомната како негативец. Просто ги следев вестите за разните нарушувања на човечки права и корупции што ги има во Русија, Кина и пријатели за да си го формирам мислењето околу нив.
Автоматски споено мислење:

Многу си неинформиран и затоа лесно те манипулираат. За почеток еве ти:

Не знам како си дошол до тој заклучок од тоа што го прочитав јас.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Мислам една од најглавните сега е што ги лаже сопствените жители дека не се во војна. Меѓу другото, Русија е диктаторство. Логички не може на диктатори да им се верува во споредба со демократии.
ne laze nikogo, site znaat sto se slucuva vo ukraina. za tebe e vojna za mene e specijalna operacija i nema nekoja razlika.

da ne zaboravime za "koletoralna shteta" terminologijata na zapadot koga ke ubijat civili za kur keif so dron nekade. e toa e LAZENJE na sopstveniot narod.

rusija ne e diktatorstvo nego demokratija. si ima izbori si pobeduva koj pobeduva. isto kako i vo usa, isto kako i vo mkd. ps. da ti ebam logikata pederska, 90% od vojnite u svetot gi napravija americki demokrati, kazi eve 2 vojni napraveni od nekoj diktator...
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.608
Поени од реакции
3.735
Аман немој да мислиш....секоја мисла ти е погрешна...
:tapp: :pos:
Викаш нема да им купаат кинезите и индииците гасот ,а .
А преди месец сите путинофилски идиоти се колнее како милијарди кубни метри гас ќе течат во Азија.
Да се видите саму кви сте дебили со вашите кафански ,,анализи,, ..:D
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
Никогаш не сум дошол до тој заклучок заради американските филмови. Не ни се сеќавам на ниту еден кај што Русија била спомната како негативец. Просто ги следев вестите за разните нарушувања на човечки права и корупции што ги има во Русија, Кина и пријатели за да си го формирам мислењето околу нив.
Автоматски споено мислење:
Oва во Русија ли е или во Кина?

An Alabama woman who was shot in the stomach while pregnant has been indicted and charged with manslaughter for the death of the fetus.

Alabama woman charged after losing unborn baby in shooting

Не знам како си дошол до тој заклучок од тоа што го прочитав јас.
А ти до каков заклучок дојде? Дека НАТО сади кокичиња?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.707
:tapp: :pos:
Викаш нема да им купаат кинезите и индииците гасот ,а .
А преди месец сите путинофилски идиоти се колнее како милијарди кубни метри гас ќе течат во Азија.
Да се видите саму кви сте дебили со вашите кафански ,,анализи,, ..:D
Гасот и нафтата веќе течат кон Кина и Индија, ама тебе не ти кажале...

 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Oва во Русија ли е или во Кина?

An Alabama woman who was shot in the stomach while pregnant has been indicted and charged with manslaughter for the death of the fetus.

Alabama woman charged after losing unborn baby in shooting



А ти до каков заклучок дојде? Дека НАТО сади кокичиња?
Не викам дека САД немаат проблеми со конзервативците. Ама тие барем имаат демократска партија која се труди за прогрес.
Просто заклучокот што ти го даде ми нема смисла. Ние ги почнавме чекорите за членство во '99, а викаш дека НАТО не рекетирале две години подоцна за да не принудат на членство?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.707
Зарем толку ви е тешко да поверувате дека европските држави сами сакале влез во најсилниот воен сојуз во светот?
Не, не е тешко да поверуваме, ама зашто би поверувале? Имаш причина?...Јас ја немам.

Ај малку читни за и околу историјатот од НАТО:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom