Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.599
Поени од реакции
48.439
vashiot tim denes se ispotepa megusebe u tetovo. ovie ovde nemaat vrska so vashiot tim, ali ako se spakuvas, uspat go zemes pederot i bugarot moze zaedno da stanete del od toj tim.
Стварно бе, каква јака екипа се. Бабуш, буљаш и блгарин. :D
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Ако со влезот во ОТАН не постигнавме „...ништо посебно...„, тоа значи дека и без влезот во ОТАН ќе си опстаневме, како и пред влезот.

Од кај ти е логикава за ова „ништо„?....Од што ОТАН може да ме/не‘ осигура?...
Од напад од друга држава. НАТО не е различно од никое друго осигурување што го си го плаќал во животот. Или и за обични осигурувања мислиш дека се безвредни?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
nema potreba da se vregjaat clenovite sto ja imaat zavzemeno pro zapadnata strana
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.707
Од напад од друга држава. НАТО не е различно од никое друго осигурување што го си го плаќал во животот. Или и за обични осигурувања мислиш дека се безвредни?
НАТО е легален рекетар во кој САД, со наметнување „обезбедување„ во облик од задолжително купување американско оружје (2% од буџетот од секоја држава-членка), наликува на мафијашка структура.

Припадниците од „другата заедница„ во „севернава„ очигледно обележуваат македонски територии за кои сметаат дека им припаѓаат.

Што прави НАТО за „севернава„ по тоа прашање?...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Стварно бе, каква јака екипа се. Бабуш, буљаш и блгарин. :D

kuti od ova moze vic da padne...

si bile bugar, sipt@r i peder i trgnale na pat za ukraina, normalno so voz u isto kupe jebi ga kriza e nema nafta...
zaspale vecerta i naredniov den se budi bugarot vika abe sonuvav kako nekoj mi go drka, sponot na toa dodava deka i on sonuval bash istoto, i tuka se ubacue pederot deka on sanjal kako skija u sibir...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.612
Поени од реакции
4.707
„Газпром“ са испратили писмо до сите европски клиенти во кое барат од нив да не се откажуваат од рускиот гас и да ги убедуват дека плаќањето во рубли не е заобиколување на санкциите. :D
А jaс мислев дека целиот гас веќе оди директно во Кина и Индија и на русите им е преку кур за европските клиенти......
https://finance.yahoo.com/news/gazprom-tries-reassure-europe-clients-112603262.html
Аман немој да мислиш....секоја мисла ти е погрешна...
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
955
Поени од реакции
3.707
Веќе стана брутално кај Змискиот остров, за 2-3 дена толку ќотек јадоа русите таму што има да раскажат на долго, кој рече дека Бајрактарите не ги бива? Ги бива за сите пари и повеќе.

Среќа во несреќа за русите е што овој хеликоптер бил со стари гуми, тој со новите бил во хангар, му олеснил на Путин, важно му било најдобрите хеликоптери да ги чува за со Нато.


@The xx за овој десант ли збореше.

Кога ги спомнав гумите, не ги спомнав за тролање, вреди да се спомене дека руската армија штедела на нив, ставале некоја кинеска евтина верзија, па затоа камионите често им заглавувале по кал, ова барем го имав прочитано, не ме чуди за Русија, со буџет од 60 милјарди долари толку се може.
Ukrainian Mi-8 Helicopter attempts landing on Snake Island — gets destroyed. Ukrainian TB2 films the whole thing & Ukraine sells it as Russian Mi-8 attempting to put more soldiers on snake island and getting destroyed.

This is propaganda. That Mi-8 is Ukrainian. It was delivering special forces to the island. The soldiers lay on the ground and assume combat positions soon as they touch the ground, something russian soldiers would not do in russian held territory. Further more, another video shows what appears to be Su-34 Aviation strikes on snake island — suggesting that after the destruction of Russian short range air defence system on the island a few days ago, Russians pulled their forces out of the island and let Ukrainians take the bait.

The TB2 was later shot down as it was attempting to return to base near Odessa

Ве работат како бавча, подобри бевте кога се тешевте со видеа од игри.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.603
Поени од реакции
22.781
kuti od ova moze vic da padne...

si bile bugar, sipt@r i peder i trgnale na pat za ukraina, normalno so voz u isto kupe jebi ga kriza e nema nafta...
zaspale vecerta i naredniov den se budi bugarot vika abe sonuvav kako nekoj mi go drka, sponot na toa dodava deka i on sonuval bash istoto, i tuka se ubacue pederot deka on sanjal kako skija u sibir...
Ima takov vic vekje
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Сакале да преминат река, биле нападнати, и еве ти сега работа за украинските фармери да ги шлепаат до топилница.





 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Ima takov vic vekje
auuuuuuuu legendaren film, bugarov treba da go izgleda ovie drugive valjda go gledale.
Автоматски споено мислење:

Сакале да преминат река, биле нападнати, и еве ти сега работа за украинските фармери да ги шлепаат до топилница.






koja topilnica be dardi otide azovstal... sega moze samo ko vas za insta da se mocaat na ruskite mashini.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
НАТО е легален рекетар во кој САД, со наметнување „обезбедување„ во облик од задолжително купување американско оружје (2% од буџетот од секоја држава-членка), наликува на мафијашка структура.

Припадниците од „другата заедница„ во „севернава„ очигледно обележуваат македонски територии за кои сметаат дека им припаѓаат.

Што прави НАТО за „севернава„ по тоа прашање?...
Истото што го прави секое друго осигурување. Не треба НАТО да први ништо за нас се додека не не нападне некој.
Автоматски споено мислење:

Pa Putin vika da bidat neutralni Finska Svedska i Ukraina i se ke bide OK.

U cemu je problem?
Тоа што Путин не изградил доволно добра репутација да му се поверува за било што.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
Од напад од друга држава. НАТО не е различно од никое друго осигурување што го си го плаќал во животот. Или и за обични осигурувања мислиш дека се безвредни?
Знаеш какво е тоа осигурување? Како кога на сопственик на новоотворена кафеана ќе му дојдат рекетари, и ќе му понудат да му ја штитат, а овој им вели дека не му е потребно обезбедување. После некој ден ќе пратат свои луѓе кои ќе му го испокршат целиот инвентар. Истите овие доаѓаат повторно кај сопственикот и му велат:„Гледаш дека ти треба обезбедување?“. Сосема истиот принцип го користи тоа твое мочано НАТО.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom