Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.664
Поени од реакции
12.618
Зелински е цар (y) Таков државник на Украина, Русија не можеше да посака. Со вакво темпо и одлучност, ќе им ја подари Јужна и Источна Украина на Русија.
Најзаслужен за овновување на Новорусија.
Тој, Бајден, Џонсон и Заев е тука некаде. Тоа е тоа. Пеколна екипа.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Зелински е цар (y) Таков државник на Украина, Русија не можеше да посака. Со вакво темпо и одлучност, ќе им ја подари Јужна и Источна Украина на Русија.
Најзаслужен за овновување на Новорусија.
Тој, Бајден, Џонсон и Заев е тука некаде. Тоа е тоа. Пеколна екипа.
Исто како Путин што им ги подари Шведска и Финска на НАТО, нели?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.378
Поени од реакции
16.581
Исто како Путин што им ги подари Шведска и Финска на НАТО, нели?
Толку си воодушевен од Нато, очекуам у скоро време да се пофалиш на дупе дека си го тетовирал.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
@Shakespear Украина и пред военава криза беше банана држава (ко нас) и тоа апсолутно не е вина ни на Путин ни на Русија туку си се виновни самите Украинци како народ и секако нивните политичари. Глупо е да се тврди дека Русија намерно после 1991 год. па навака го кочела прогресот на Украинската држава и на економско и на секое друго поле !
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
@Shakespear Украина и пред военава криза беше банана држава (ко нас) и тоа апсолутно не е вина ни на Путин ни на Русија туку си се виновни самите Украинци како народ и секако нивните политичари. Глупо е да се тврди дека Русија намерно после 1991 год. па навака го кочела прогресот на Украинската држава и на економско и на секое друго поле !
Не знам за 90-тите како им било, ама 2014-та беше обид Украина да застане на патот кон прогресот, и Русија јавно се противеше на тоа.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Исто како Путин што им ги подари Шведска и Финска на НАТО, нели?
Македонија е веќе 2-3 години во НАТО, не глеам ја некој социо-економски прогрес од таа работа, ама ете членството било за безбедност, а не за економски прогрес, океј, во ред, нека биде така, а кој ќе не нападне кога нели сите околу нас се НАТО, цел регион на ЈИ-Европа !
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Се разбира дека ќе добиеш таков впечаток штом единствен извор ти се руски пропагандистички ботови.
Русија е готова дури и цела Украина да ја заземе. Санкциите ќе продолжат да ја тонат во беда со години натаму. И после да се прашаш дали руските жители ќе бидат против западот.

lol, kaj sto ziveam vladee rusofobija do toj stepen sto i na live tv izbrkaa dete od studio sto bese povikano na debata zatoa sto ja branel pazi ruskata pozicija na debata... nitu gledam nitu me interesira ruska propaganda, nitu imam telegram nitu me interesiraat slikicki od vojnata...

ona sto go znam e od uglavno kontakti sto gi imam tamu i u azija. nitu nekoj zivee tamu u beda nitu im e opadnat standardot, naprotiv u sporedba so zapadot podobro se drzat.

ostaj oficijalnite prikazni od kina, sve sto im treba na rusite ke dobijat, moze nema toa da bide od salon na huawai ili oppo ali ke bide od ruska mobilira sto ke prodava sve duri i iphone i samsung...

od druga strana dobra investicija za vas pa i cela evropa momentalno e jambolija.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Македонија е веќе 2-3 години во НАТО, не глеам ја некој социо-економски прогрес од таа работа, ама ете членството било за безбедност, а не за економски прогрес, океј, во ред, нека биде така, а кој ќе не нападне кога нели сите околу нас се НАТО, цел регион на ЈИ-Европа !
НАТО нема никаква официјална одговорност ако некоја членка им нападне држава вон НАТО.
Автоматски споено мислење:

ona sto go znam e od uglavno kontakti sto gi imam tamu i u azija. nitu nekoj zivee tamu u beda nitu im e opadnat standardot, naprotiv u sporedba so zapadot podobro se drzat.
Ова се раните ефекти на санкциите. Нека поминат неколку години, па после прашај ги. И сигурно не се држат подобро во споредба со западот, дури и пред санкции тоа не беше точно па камоли сега.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
pa golem del e na odmor u crna gora, turcija, spanija itn... ednostavno pobitno im e suncanje nego ginenenje zaludno za americki interesi.

mal del inaetcii ginat ko pederi na gej parada u beograd ili moskva.
И во Охрид ги има.И доста се расположени шо малку ми е збунувачки.Ама очигледно овие се некој богати,тешко на тие сиромашните шо останаа во Украина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
И во Охрид ги има.И доста се расположени шо малку ми е збунувачки.Ама очигледно овие се некој богати,тешко на тие сиромашните шо останаа во Украина.
ne me iznenaduva, i srednata klasa ne im e mala u absolutni cifri, sepak se golema drzava a mkd e eftina, so ceni sme duri i poutepani od niv.

eve gi u bali... ovde epten im e tesko i zal za situacijata doma dur se suncaat u kuta i seminyak.

1652017456167.png
Автоматски споено мислење:

НАТО нема никаква официјална одговорност ако некоја членка им нападне држава вон НАТО.
Автоматски споено мислење:


Ова се раните ефекти на санкциите. Нека поминат неколку години, па после прашај ги. И сигурно не се држат подобро во споредба со западот, дури и пред санкции тоа не беше точно па камоли сега.

kakvi godini kakvi bakrachi uste zimava evropa ke kuka za gas i nafta i ke pocne da se povlekuvaat od sankcii. druga rabota ti rekov sve stiga, ne e problem. ima mal problem seuste so ceni na nekoj proizvodi kade gi krenaa cenite dur rubljata bese slaba i seuste ne se vrateni mada zborime za elektronika, 90% e veke vrateno ko u feb.

se drzat podobro od zapadot, benzin i hrana imaat eftin i ista cena ko feb, rubljata e pojaka, edina momentalna polosa stapka im se seuste visokite kamati koj ocekuvam u narednite 2-3 meseca da se vratat na feb nivo. od druga strana na zapad kamatite veke rastat i toa ke ima 100 pati polos efekt posto lugeto se znacitelno pozadolzeni (ova pogotovo vazi za prekuokeanskite drzavi).
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Влегување во воен сојуз не е територијална експанзија
Ај важи :pos: :pos: :pos:
И не, не постои сигурен начин да се денуклеаризира некоја земја
Постои, токму тоа беше намерата на нато со Украина, да се неутрализира стратешкиот потенцијал при прва фаза на полетување на ракетите што би било можно со приближување на противнички ракети. Слично ко што ќе добиеше Русија со евентуално распоредување на свои ракети на Куба.
Украина, како што кажа, ќе им служи за поефективна антинуклеарна заштита, заштита која ќе стапи во ефект ако Русија пушти нуклеарка, и не пред тоа.
Како што ракетниот штит во Романија и Полска е против ракетите на Иран :lolzz::lolzz::lolzz:. Па уште упорен дека за одбрана биле нато, а досегс ниту еднаш не бил активиран член 5, јер никогаш не дејствувале во нечија одбрана туку напротив, нато е агресорска офанзивна воена териотријално експанзионистичкс, воено-злосторничка, геноцидна организација, најголема закана по мирот и стабилноста во Светот.
НАТО нема што да ризикуваат нуклеарен напад бидејќи оваа антинуклеарна заштита се разбира не е потполно сигурна
Не ризикуваат нуклеарен напад, туку сакаат да го неутрализираат рускиот стратешки нуклеарен потенцијал, кој е единствена пречка за нато конвенционално да ја нападне Русија.
Буквално не ја следите темава воопшто. Некојси излажа дека Укарина била изманипулирана од НАТО да сака влез. Јас само објаснив како Украина сама си сака влез, чисто заради дејствата на Русија, а не некоја манипулација.
Украина пред инсталацијата на нацисти шарени куртони и западни измеќари не сакаше. Потоа полека со Гебелсова пропаганда од страна на нивната шарена куртонијада беше моделирано мислењето во наводна постојана закана од Русија. Веч видено сценарио и скрипта на циа. Никогаш немале закана украинците од Русија, напротив, Путин дури им го исплати или прости долгот над 100 миљарди, плус ефтини енергенси плус кеш од транзит итн итн.

Така да, не, не биле Украинците зс влез во нато, ниту ќе биле некогаш доколку одговорно раководство на власт би им објаснило на граѓаните дека тоа е војна со Русија, па да видиме на референдум дали ќе избереа нато. Секако дека не. Исто ко кај нас, членство во нато по цена промена на име, народот не прифати. Така и украинците членство во нато по цена да бидат убиени и да им ја снема државата немаше да прифатат. Многу логично.
Тоа нема никакво влијание дали Украинците сакаат во НАТО или не. Нема да изгубат ништо ако влезат во НАТО, а земјите од НАТО тековно им нудат огромна поддршка при војната. Просто не постои никаков причинител за Украинците да станеле анти-НАТО одеднаш.
Еве што губат само со изразена иницијатива за влез во Нато а не па со сам влез. Ако мислиш дека ништо не изгубиле украинците досега, излишно е да дебатираме. Ако уништена инфраструктура, економија, раселени милиони, војска редуцирана на минимум, загубени територии итн за тебе е ништо не губат ондак си скаран со реалноста.
Ова ти личи чудно бидејќи не ја разбираш причината и последицата за украинските амбиции кон НАТО. Украина имаше официјален став дека не е за влез во НАТО, Русија ги нападна во 2014 додека го имаа тој став. Затоа, како последица, Украинците сфаќаат дека Русија ги напаѓа независно од дали се или не се за влез во НАТО. Последица: Украинците сакаат влез во НАТО за да се одбранат од руските напади кои не се зависни од дали Украина се или не се за НАТО. Мислам дека попросто не можам да го објаснам ова.
Обратно е, пучот на легитимно избрана власт и шарената нацистичка куртонијада претходеа на се потоа. Таа е причината, а после тоа се последиците.
Аха, ќе немаше. Русија ги нападна во 2014-та, зошто да веруваат Украинците дека нема да ги нападнат пак?
Украина беше прво нападната од нато - Мајдан шарената куртонијада и пуч на легитимна власт е буквално и формално правно напад на суверена држава.
И двете страни имаат загуби. Русија не верувам дека ќе може да ја оствари целта и да ја заземе цела Украина.
Целта не е да ја заземе цела Украина. Ко прво нема цел ништо да заземе, туку да ослободи. А големината на територијата која ќе ја ослободи зависи од марионетите на западот во Украина.
Се ориентираа кон ЕУ (не кон НАТО) и ја избркаа руската марионета. Односно Русија сакаше да го спречи прогресот на украинската држава.
Со ништо не спречи Русија влез на Украина во Еу. Еу ни сега не ги прима а не па претходно.
А добро што очекуваш да прават? Да клечат константно под руската тиранија? Дали со ова сакаш да кажеш дека го поддржуваш тоа што Русија се трудеше да го задржи своето коруптивно влијание врз Украина?
Да си почитува меѓународни договори. Ништо повеќе. Руска тиранија немало никогаш, западната тиранија почнува од Мајдан 2014.
Го менуваш прашањето. Русија е таа што и го кочи прогресот. Дали се согласуваш дека Украина требаше да го закочи својот прогрес како држава поради руското угнетување?
Русија и да сака неможе да спречи ништо во Украина од 2014 наваму. Прогресот на Украина од 2014 наваму е само поголема беда, корупција, сиромаштија, владеење на нацисти и олигарси. Угнетени се само од западните "партнери", како што и самиот Џо Бајден си кажа дека им го бирале обвинителот, а Нуланд во разговорот "Фак д ЕУ" отворено бира политичари подобни за нив. Тоа е по дефиниција странска окупација и угнетување. Ништо различно од кај нас по шарена револуција, Џес Бејли, сјо, сдс+дуи итн...
Не доби ништо од западот бидејќи Русите не и дозволуваат да се ориентира кон западот...
Како не доби, па од 2014 оружјето руско да не е што го добиваа? Воените инструктори руски ли беа? Фирмите на Бајден во Украина руски ли се? Био-лабс руски ли се? Нацистите од Азов, Аидар, Десен Сектор, Донбас и другите групации формирани по Мајдан 2014 и спонзорирани од нато руски ли се?

Еве како изгледа ако Русија не дозволувала нешто, се гледа сега. Само ради наивноста на Путин и фанатичното инсистирање на дипломатија, мир и преговори. Уште во 2014 заедно со Крим да ја спроведеше мировнава ослободителна мисија со цел враќање на демократијата и власта на легитимно избраната влада, тогаш превратена од нато и домашни шарени нацисти, ниту ќе имаше сега нацисти, ниту био-лабс, ниту криза ниту умирање ниту губење територија и војска...ништо. Ќе си беше мир и благосостојба како за Украина и украинците така и за Русија и цел Свет.

Ама наивноста на Путин си има цена која сега е повисока отколку што би била во 2014. Секоја грешка и секое школо се плаќа.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Дајте бе бидете сериозни, застанале му објаснуваат на дебилот. Три чисти нема, како папагал повторува Путин Хитлер, тие геополитика му објаснуваат.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ај важи :pos: :pos: :pos:

Постои, токму тоа беше намерата на нато со Украина, да се неутрализира стратешкиот потенцијал при прва фаза на полетување на ракетите што би било можно со приближување на противнички ракети. Слично ко што ќе добиеше Русија со евентуално распоредување на свои ракети на Куба.

Како што ракетниот штит во Романија и Полска е против ракетите на Иран :lolzz::lolzz::lolzz:. Па уште упорен дека за одбрана биле нато, а досегс ниту еднаш не бил активиран член 5, јер никогаш не дејствувале во нечија одбрана туку напротив, нато е агресорска офанзивна воена териотријално експанзионистичкс, воено-злосторничка, геноцидна организација, најголема закана по мирот и стабилноста во Светот.

Не ризикуваат нуклеарен напад, туку сакаат да го неутрализираат рускиот стратешки нуклеарен потенцијал, кој е единствена пречка за нато конвенционално да ја нападне Русија.

Украина пред инсталацијата на нацисти шарени куртони и западни измеќари не сакаше. Потоа полека со Гебелсова пропаганда од страна на нивната шарена куртонијада беше моделирано мислењето во наводна постојана закана од Русија. Веч видено сценарио и скрипта на циа. Никогаш немале закана украинците од Русија, напротив, Путин дури им го исплати или прости долгот над 100 миљарди, плус ефтини енергенси плус кеш од транзит итн итн.

Така да, не, не биле Украинците зс влез во нато, ниту ќе биле некогаш доколку одговорно раководство на власт би им објаснило на граѓаните дека тоа е војна со Русија, па да видиме на референдум дали ќе избереа нато. Секако дека не. Исто ко кај нас, членство во нато по цена промена на име, народот не прифати. Така и украинците членство во нато по цена да бидат убиени и да им ја снема државата немаше да прифатат. Многу логично.

Еве што губат само со изразена иницијатива за влез во Нато а не па со сам влез. Ако мислиш дека ништо не изгубиле украинците досега, излишно е да дебатираме. Ако уништена инфраструктура, економија, раселени милиони, војска редуцирана на минимум, загубени територии итн за тебе е ништо не губат ондак си скаран со реалноста.

Обратно е, пучот на легитимно избрана власт и шарената нацистичка куртонијада претходеа на се потоа. Таа е причината, а после тоа се последиците.

Украина беше прво нападната од нато - Мајдан шарената куртонијада и пуч на легитимна власт е буквално и формално правно напад на суверена држава.

Целта не е да ја заземе цела Украина. Ко прво нема цел ништо да заземе, туку да ослободи. А големината на територијата која ќе ја ослободи зависи од марионетите на западот во Украина.

Со ништо не спречи Русија влез на Украина во Еу. Еу ни сега не ги прима а не па претходно.

Да си почитува меѓународни договори. Ништо повеќе. Руска тиранија немало никогаш, западната тиранија почнува од Мајдан 2014.

Русија и да сака неможе да спречи ништо во Украина од 2014 наваму. Прогресот на Украина од 2014 наваму е само поголема беда, корупција, сиромаштија, владеење на нацисти и олигарси. Угнетени се само од западните "партнери", како што и самиот Џо Бајден си кажа дека им го бирале обвинителот, а Нуланд во разговорот "Фак д ЕУ" отворено бира политичари подобни за нив. Тоа е по дефиниција странска окупација и угнетување. Ништо различно од кај нас по шарена револуција, Џес Бејли, сјо, сдс+дуи итн...

Како не доби, па од 2014 оружјето руско да не е што го добиваа? Воените инструктори руски ли беа? Фирмите на Бајден во Украина руски ли се? Био-лабс руски ли се? Нацистите од Азов, Аидар, Десен Сектор, Донбас и другите групации формирани по Мајдан 2014 и спонзорирани од нато руски ли се?

Еве како изгледа ако Русија не дозволувала нешто, се гледа сега. Само ради наивноста на Путин и фанатичното инсистирање на дипломатија, мир и преговори. Уште во 2014 заедно со Крим да ја спроведеше мировнава ослободителна мисија со цел враќање на демократијата и власта на легитимно избраната влада, тогаш превратена од нато и домашни шарени нацисти, ниту ќе имаше сега нацисти, ниту био-лабс, ниту криза ниту умирање ниту губење територија и војска...ништо. Ќе си беше мир и благосостојба како за Украина и украинците така и за Русија и цел Свет.

Ама наивноста на Путин си има цена која сега е повисока отколку што би била во 2014. Секоја грешка и секое школо се плаќа.
И мене тоа ми е чудно.2014 стигнаа до Мариопол и застанаа.Тогаш украинската армија беше веќе на колена.Само ова школо скапо го плаќаат и Русија и Украина и Европа.Во секој случај ситуацијава е за нигде.Место ЕУ да си тера бизнис со Русија тие се на прагот на нуклеарна војна.Русиве никогаш не биле мудри во надворешната политика.Па една наказа како Распутин заедно со германскиот платеник Ленин им го сјебаа царството.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom