Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.682
Поени од реакции
7.326
Урлих Бауш: Доста беше вооружување, ВРЕМЕ Е ЗА ПРЕГОВОРИ СО ПУТИН



Германскиот политиколог, пацифист и функционер на владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД) Улрих Бауш во својата статија за Berlin Die Tageszeitungи германскиот експертки портал на левичарите taz.de не избира остри зборови за Русија, и доаѓа до заклучок: време е да се започнат преговори со Русија. и дека преговорите треба да обезбедат неутралност, не само Украина, туку и Шведска и Финска!


 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.261
Поени од реакции
41.652
Се ориентираа кон ЕУ (не кон НАТО) и ја избркаа руската марионета. Односно Русија сакаше да го спречи прогресот на украинската држава.
се гледа дека многу прогресираа од 2014та од кога ја тргнаа руската марионета.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
се гледа дека многу прогресираа од 2014та од кога ја тргнаа руската марионета.
А добро што очекуваш да прават? Да клечат константно под руската тиранија? Дали со ова сакаш да кажеш дека го поддржуваш тоа што Русија се трудеше да го задржи своето коруптивно влијание врз Украина?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Се ориентираа кон ЕУ (не кон НАТО) и ја избркаа руската марионета. Односно Русија сакаше да го спречи прогресот на украинската држава.
epa na ist nacin i bez snajperi i zrtvi krim si napravi referendum i izglasa nezavisnost pritoa nemase ni demonstracii ni pukanje ni nisto. oni se orientiraa kon rusija.

denes za razlika od drugite oni ziveat ubavo. si odat na rabota, zimaat plata i nemora da se krijat u skrivnici. napravile 100% pravilna odluka.

drugite se krijat ko gluvci u podrumi, ginat ko glineni gulabi i veruvaat na prikaznite na nato i eu...za sega. ocigledno treba uste malku da izginat da sfatat deka samo gi lazele... ili i ti mislis deka ukraina ke bide polnopravna clenka na eu za najmnogu EDNA GODINA ko sto veruva zelnski i red drugi nivni politicari?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.050
И двете страни имаат загуби. Русија не верувам дека ќе може да ја оствари целта и да ја заземе цела Украина.
Тебе лично и персонално ти ја кажа Путин целта? Мене врапчето ми кажа дека на Путин не му е целта да ја освои цела Украина, Украина да е поле за исцрпување на НАТО на подолги стази. Веќе за 3 месеци почињаат да се појавуваат знаци на неединство, Турција одби да даде С400 и било каква воена донација, Грција одби да даде С300, Германците тргни застани, Бугарија се двоуми, Унгарија целосно игнорира... Од друга страна инфлацијата во Европа вртоглаво расте.

И двете страни имаат загуба, ама загубите на Украина се 20 пати поголеми од тие на Русија. Ако имаше Русија загуби како што сакаат да прикажат, офанзивата ќе беше завршена оддамна, а таа сега е како што гледаме во полн ек.

Види ве разбирам и вас и бугарите и албанците. Многу голем удар е тоа за вашата оска. Ама пак ќе ти кажам, со тресење зелени тука на форумов, не само што не помагаш, туку самиот себеси се девалвираш, а и твојата заедница ја брукаш. Единствен начин да помогнеш е да се пријавиш и да отидеш на фронт. Моментално све што им треба таму е људство спремно да гине за НАТО. Како што гледам ти имаш целосна поддршка на тоа што го прават, па немој да си лицемер, наместо да јадеш тука гомна и ги глорифицираш залудните жртви оди дади ја ти таа жртва таму.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.261
Поени од реакции
41.652
А добро што очекуваш да прават? Да клечат константно под руската тиранија? Дали со ова сакаш да кажеш дека го поддржуваш тоа што Русија се трудеше да го задржи своето коруптивно влијание врз Украина?
кажи ми кој прогрес го имаат од 2014та? Колку напредна нивната економија и дали добија датум за членство во ЕУ? У овие 8 години и сите тие жртви што ги дадоа барем еден датум заслужија. Ама нема датум, исто како и нас што не шупчат така и нив. Освен оружје, нацистички читанки, и упатства за уништување на цели генерации работоспособни мажи украина ништо не доби од западот.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
кажи ми кој прогрес го имаат од 2014та? Колку напредна нивната економија и дали добија датум за членство во ЕУ? У овие 8 години и сите тие жртви што ги дадоа барем еден датум заслужија. Ама нема датум, исто како и нас што не шупчат така и нив. Освен оружје, нацистички читанки, и упатства за уништување на цели генерации работоспособни мажи украина ништо не доби од западот.
Го менуваш прашањето. Русија е таа што и го кочи прогресот. Дали се согласуваш дека Украина требаше да го закочи својот прогрес како држава поради руското угнетување?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.495
Поени од реакции
22.128
Урлих Бауш: Доста беше вооружување, ВРЕМЕ Е ЗА ПРЕГОВОРИ СО ПУТИН



Германскиот политиколог, пацифист и функционер на владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД) Улрих Бауш во својата статија за Berlin Die Tageszeitungи германскиот експертки портал на левичарите taz.de не избира остри зборови за Русија, и доаѓа до заклучок: време е да се започнат преговори со Русија. и дека преговорите треба да обезбедат неутралност, не само Украина, туку и Шведска и Финска!


Релевантен како ланскиот снег е овој. Нема ни мандат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.261
Поени од реакции
41.652
Го менуваш прашањето. Русија е таа што и го кочи прогресот. Дали се согласуваш дека Украина требаше да го закочи својот прогрес како држава поради руското угнетување?
Украина ништо не доби од западот, само упатство за самоуништување. Нив не ги боли за украина и луѓето што живеат таму, исто како и за тебе тука. Ти шиткаат само лубриканти да имаш залиха и тоа е тоа. Да продаваш разно разни елџибитизми и лекции за некаква демократија.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Украина ништо не доби од западот, само упатство за самоуништување. Нив не ги боли к за украина и луѓето што живеат таму, исто како и за тебе тука. Ти шиткаат само лубриканти да имаш залиха и тоа е тоа.
Не доби ништо од западот бидејќи Русите не и дозволуваат да се ориентира кон западот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom