Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Буквално никој, ниту еден, подржувач на Украина, не ми даде рационален одговор на прашањето зошто сега треба Русија да ја изолираме и санкционираме, кога претходно не сме го правеле тоа при нападите, инвазиите, на САД, Арабија и др.

Три месеци војна, ниту еден од нив не знае зошто сега ја хејта Русија, а Америка предходно не, при сите тие нивни напади и инвазии, многу повеќе од Русија.
Ова ли е тоа што викаат една слика 1000 зборови. Рационален. Емотивен одговор е сасим трета работа.
1651588054151.png
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.178
Поени од реакции
81.258
Колку ли се во илузија…

Ако го изолираат Славјанск, овие слободно нека чекаат Русија да капитулира, Дардан нека продужи да постува слики од уништени тенкови, а Роден нека пушта интроа од видео-игри. Слободно. Колку им душа сака. Нека се порадуваат.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.468
Поени од реакции
3.200
Буквално никој, ниту еден, подржувач на Украина, не ми даде рационален одговор на прашањето зошто сега треба Русија да ја изолираме и санкционираме, кога претходно не сме го правеле тоа при нападите, инвазиите, на САД, Арабија и др.

Три месеци војна, ниту еден од нив не знае зошто сега ја хејта Русија, а Америка предходно не, при сите тие нивни напади и инвазии, многу повеќе од Русија.
А што сакаш да ти одговорат Берик такви се во днк-то обележани кои омразата им е силата двигател и не можат да побегнат од тоа...тн. животински нагон..а има и доста луѓе кои се изманипулирани кои мислат дека ја прават вистинската работа и дека се на вистинската страна...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.178
Поени од реакции
81.258
А што сакаш да ти одговорат Берик такви се во днк-то обележани кои омразата им е силата двигател и не можат да побегнат од тоа...тн. животински нагон..а има и доста луѓе кои се изманипулирани кои мислат дека ја прават вистинската работа и дека се на вистинската страна...
Не е така. Добар дел од подржувачите на Украина, на форумов, се разумни луѓе. Не се сите празни кутии ко Шекспир и Дарданија. Исто така, добар дел од подржувачите на Русија се прости луѓе, со мало рацио.

Ме чуди, зошто некој ко Staufer*, на пример, не се запрашал, зошто сега на Русија треба санкции и cancel, а предходно на Америка, кога ја напаѓаше Србија и и отцепи територија, не требало. Зошто не требаше cancel и санкции за КСА, или повторно за Америка во случајот на било кој нивни напад и инвазија.

* - он додуше, беше искрен и ми рече дека не знае зошто тоа е така
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.994
Кој напад врз Киев? Па напад врз Киев не ни имаше, малку се припука во предградијата, и беше нападнат аеродромот. Тоа беше тоа. И толку војска отприлика беше испратена, околу 30000 војници, кој воглавно послужија како decoy.
Напротив, првиот месец и пол Кијев беше и тоа како цел. Малку се припука? Можам да ставам фотки од тотално руинирани гратчиња и села ама ме мрзи, ако некој инсистира ок ќе побарам.
За што правеа decoy кога и на децата им се познати географските цели на екс-Црвената армија.
Забораваш дека целта беше да се опколи? Па и самите руси изјавуваа дека целта е да се изолира Киев,се водеа сташни борби по сателитските гратчиња и села, русите бараа самите украинци да се предаеле со бели знамиња. Еден период Кијев беше опколен од три страни, но последната не успеаја да ја затворат.

Која е тогаш главната цел ако Кијев бил превара? Харков, Донбас, Мариупољ или Одеса па чак и Лвив или Днипро? Во Донбас ионака имаат територија уште од 2014.
Јас мислам дека ги преценуваш русите.
Малку по малку треба да размислиме и за она што никој не се осмелува да го каже.
Како што никој не можеше да претпостави Олуја и Блијесак.

Инаку екс-ју војните и оваа војна имаат многу сличности.
СРЈ како и РФ не беше официјално во војна.
Ова што го прават Украјинци е навистина чудо. Со бескрајно инфериорни сили во поглед а број,квалитет,можеби и обука.успеваат 67 дена да одолеат на непријателот. Можат да се најдат паралели со финскиот Моти систем, но западните ПТ фрлачи, рачни ПА системи и донекаде дроновите ја сопнаа руската надменост. Тоа е значаен force multiplier во една ваква полу-герилска асиметрика.
Но мистерија е како украјинската артилерија изведува толку прецизни удари врз русите.
Колку и како примаат инфо од САД и НАТО е прашање, колку сателитите и Аваксите се замешани не знаеме но не би бил изненаден да споделуваат координати со Украинци in real time.

Настрана сето тоа, Путин неколку дена пред нападот излезе во јавност со негирање на правото на укјинската нација да постои, ленинови измислици, изјави дека ќе ги декомунизирал а подоцна ќе ги денацифицирал. Ау да, и конечно решение. :icon_lol:
Украјина е во иста состојба према Русија како Македонија према Грција. Од непризнавање на нација,јазик,црква, право на самоопределување, етничко чистење...
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Не е така. Добар дел од подржувачите на Украина, на форумов, се разумни луѓе. Не се сите празни кутии ко Шекспир и Дарданија. Исто така, добар дел од подржувачите на Русија се прости луѓе, со мало рацио.

Ме чуди, зошто некој ко Staufer*, на пример, не се запрашал, зошто сега на Русија треба санкции и cancel, а предходно на Америка, кога ја напаѓаше Србија и и отцепи територија, не требало. Зошто не требаше cancel и санкции за КСА, или повторно за Америка во случајот на било кој нивни напад и инвазија.

* - он додуше, беше искрен и ми рече дека не знае зошто тоа е така
Многу е едноставно, луѓето ја гледаат војнава од навивачки аспект. Ко во фудбал, кога твој играч ќе напраи фаул и пројде неказнет. Знаеш дека било за црвен, ама сепак побитна ти е големата слика, да победи твојот тим.
Така и на темава, подржувачите на Украина си избрале страна и си се држат до тоа, безразлика колку фаулови за црвен прошле неказнети.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.468
Поени од реакции
3.200
Не е така. Добар дел од подржувачите на Украина, на форумов, се разумни луѓе. Не се сите празни кутии ко Шекспир и Дарданија. Исто така, добар дел од подржувачите на Русија се прости луѓе, со мало рацио.

Ме чуди, зошто некој ко Staufer*, на пример, не се запрашал, зошто сега на Русија треба санкции и cancel, а предходно на Америка, кога ја напаѓаше Србија и и отцепи територија, не требало. Зошто не требаше cancel и санкции за КСА, или повторно за Америка во случајот на било кој нивни напад и инвазија.

* - он додуше, беше искрен и ми рече дека не знае зошто тоа е така
Добро можеби прејако го пишав тоа,да ублажам малку -стави ги во изманипулирани...:coffee:
п.с.Јас пробувам да бидам подржувач на Русија така да можеш да ме сметаш во тие со екстремно мало рацио некоја нова група која е на пат да биде подржувач...:coffee:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.178
Поени од реакции
81.258
п.с.Јас пробувам да бидам подржувач на Русија така да можеш да ме сметаш во тие со екстремно мало рацио некоја нова група која е на пат да биде подржувач...:coffee:
Не. Поентата ми беше дека има нерационални и рационални луѓе секаде.
 
Член од
2 мај 2022
Мислења
46
Поени од реакции
122
Напротив, првиот месец и пол Кијев беше и тоа како цел. Малку се припука? Можам да ставам фотки од тотално руинирани гратчиња и села ама ме мрзи, ако некој инсистира ок ќе побарам.
За што правеа decoy кога и на децата им се познати географските цели на екс-Црвената армија.
Забораваш дека целта беше да се опколи? Па и самите руси изјавуваа дека целта е да се изолира Киев,се водеа сташни борби по сателитските гратчиња и села, русите бараа самите украинци да се предаеле со бели знамиња. Еден период Кијев беше опколен од три страни, но последната не успеаја да ја затворат.

Која е тогаш главната цел ако Кијев бил превара? Харков, Донбас, Мариупољ или Одеса па чак и Лвив или Днипро? Во Донбас ионака имаат територија уште од 2014.
Јас мислам дека ги преценуваш русите.
Малку по малку треба да размислиме и за она што никој не се осмелува да го каже.
Како што никој не можеше да претпостави Олуја и Блијесак.

Инаку екс-ју војните и оваа војна имаат многу сличности.
СРЈ како и РФ не беше официјално во војна.
Ова што го прават Украјинци е навистина чудо. Со бескрајно инфериорни сили во поглед а број,квалитет,можеби и обука.успеваат 67 дена да одолеат на непријателот. Можат да се најдат паралели со финскиот Моти систем, но западните ПТ фрлачи, рачни ПА системи и донекаде дроновите ја сопнаа руската надменост. Тоа е значаен force multiplier во една ваква полу-герилска асиметрика.
Но мистерија е како украјинската артилерија изведува толку прецизни удари врз русите.
Колку и како примаат инфо од САД и НАТО е прашање, колку сателитите и Аваксите се замешани не знаеме но не би бил изненаден да споделуваат координати со Украинци in real time.

Настрана сето тоа, Путин неколку дена пред нападот излезе во јавност со негирање на правото на укјинската нација да постои, ленинови измислици, изјави дека ќе ги декомунизирал а подоцна ќе ги денацифицирал.
Украјина е во иста состојба према Русија како Македонија према Грција. Од непризнавање на нација,јазик,црква, право на самоопределување.
Не гледам аналогија Русија-Украина, со Грција-Македонија. Русија-Украина со Бугарија-Македонија е многу поточна аналогија. Само што од овие аналогии нема многу корист за разбирање на ситуацијата во Украина. Главна цел на војната во Украина за Русија е демилитаризација на Украина, и јасно ставање до знаење на НАТО дека Украина нема да биде воен полигон на НАТО. Втора цел беше автономија на Донбас, но мислам дека таа цел сега а апгрејдирана со независност на Донбас и приклучување кон Русија. Како што трае војната Украина теритиоријално ќе плаќа се повисока и повисока цена, следна цел ќе биде отсекување на Украина од Црното Море, исто онака како што го изгуби Азовското крајбрежје. Захарова еднаш кажа дека Украина ја изгуби шансата да од оваа војна излезе со истите граници со кои влезе во неа. Значи да бидеме објективни, Крим е Руски за век и веков, таков ќе биде и Донбас. Ако продолжат со војната Украинците ќе го изгубат целито крајбрежје заедно со Одеса, што ќе биде катастрофален удар.

НЕ ПОСТОИ начин Украина да ја добие оваа војна, колку што поминува времето ќе губат се повеќе територтијам а колку што гинат Руски војници толку поневеројатно е Русите да се поместат и една педа назад од освоените територии. Партали само ќе останат од Украина, и економски и територијално. Украина направи грешка во чекори која нема да ја преживее. Мислам дека Зеленски нема каде, од една страна не смее да помисли на капитулација затоа што веднаш ќе биде егзекутиран, а од друга страна ќе остане запамтен како лидер на Украина кој ќе изгуби минимум една четвртина од територијата. После падот на Донбас и повлекувањето на Украинската војска од таму, ќе настане расуло.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Не е така. Добар дел од подржувачите на Украина, на форумов, се разумни луѓе. Не се сите празни кутии ко Шекспир и Дарданија. Исто така, добар дел од подржувачите на Русија се прости луѓе, со мало рацио.

Ме чуди, зошто некој ко Staufer*, на пример, не се запрашал, зошто сега на Русија треба санкции и cancel, а предходно на Америка, кога ја напаѓаше Србија и и отцепи територија, не требало. Зошто не требаше cancel и санкции за КСА, или повторно за Америка во случајот на било кој нивни напад и инвазија.

* - он додуше, беше искрен и ми рече дека не знае зошто тоа е така
Историски, а и од наш сегашен аспект, уредувањето во САД, допринесе голем технолошки развој на светско ниво. Додека па Русија, како што знаеме иако ги имаа и имаат сите предуслови тие да се лидерите, се тиња.
Народ се надеваше дека со интервенциите на САД, мед и млеко секаде ќе тече на планетава, па затоа народ не се противеше. Кога сакаш нешто позитивно да направиш, не би требало да бидеш казнет за тоа.

Но, јасно е дека тоа не се случи секаде. За жал малкумина им е јасно дека САД одамна не се тоа што биле пред 50-60г, т.е дека и кај нив одамна владеат олигарси, па како што гледаме, започнат е нивниот распад.

Значи доколку Русија беше или реши да биде светски полицаец јасно е дека последиците од тоа, можат само да бидат катастрофални за светот. Кај САД почетокот им беше ок, но веќе се исти К ко Русите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.178
Поени од реакции
81.258
За жал малкумина им е јасно дека САД одамна не се тоа што биле пред 50-60г,
Повеќе личи ко да е пред 70-тина години.
IMO, со корејската војна почна тоа.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Говорите за Киев, Русите никад не ни стапнаа на територија на град Киев, туку само навлегоа во т.н. Киевска административна област и да попара направија некои гратчиња таму...
Припјат, Чернобил, Буча, Ирпин, Хостомел, Димер, Бородјанка и.т.н. се места во таа Киевска област, а не се дел од градот Киев !
П.С. Како што Петровец на пр. е дел од Скопскиот регион, ама не е дел од градот Скопје. Па и нацистите стигнаа во 2св до Москва на некои 20км и потоа рикверц/цурик !
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.994
Не гледам аналогија Русија-Украина, со Грција-Македонија. Русија-Украина со Бугарија-Македонија е многу поточна аналогија. Само што од овие аналогии нема многу корист за разбирање на ситуацијата во Украина. Главна цел на војната во Украина за Русија е демилитаризација на Украина, и јасно ставање до знаење на НАТО дека Украина нема да биде боен полигон на НАТО. Втора цел беше автономија на Донбас, но мислам дека таа цел сега а апгрејдирана со независност на Донбас и приклучување кон Русија. Како што трае војната Украина теритиоријално ќе плаќа се повисока и повисока цена, следна цел ќе биде отсекување на Украина од Црното Море, исто онака како што го изгубо Азовското крајбрежје. Захарова еднаш кажа дека Украина ја изгуби шансата да од оваа војна излезе со истите граници со кои влезе во неа. Значи да бидеме објективни, Крим е Руски за век и веков, таков ќе биде и Донбас. Ако продолжат со војната Украинците ќе го изгубат целито крајбрежје заедно со Одеса, што ќе биде катастрофален удар.

НЕ ПОСТОИ начин Украина да ја добие оваа војна, колку што поминува времето ќе губат се повеќе територтијам а колку што гинат Руски војници толку поневеројатно е Русите да се поместат и една педа назад од освоените територии. Партали само ќе останат од Украина, и економски и територијално. Украина направи грешка во чекори која нема да ја преживее. Мислам дека Зеленски нема каде, од една страна не смее да помисли на капитулација затоа што веднаш ќе биде егзекутиран, а од друга страна ќе остане запамтен како лидер на Украина кој ќе изгуби минимум една четвртина од територијата. После падот на Донбас и повлекувањето на Украинската војска од таму, ќе настане расуло.
Како би успеале да постигнал да една земја од 44 милиони нема армија? Не е тоа Исланд или Коста Рика кои немаат армии поради специфични околности. Како тоа би изгледало?
Зошто мислиш дека Одеса ќе падне во раце на русите? Она што го контролира Русија е 90% она што го имаше 2014,плус Мариупољ нецелосно и уште еден град не ми текнува.
И тоа како постои начин Украјина да ја добие војната, но не би навлегувал во тој муабет затоа што ќе ме цитираат многу јузери. Во Асиметрика важно е колку може да си дозволи агресорот. Јас очекував брзкрах на украјинските сили 15-20 денови, сите мислевме дека е свршен чин ако сме искрени, но ете лупав глупости не знаејќи дека во овие 8 години од Крим наваму се спремале за вакво сценарио.
Русите не се оние руси од времето на Достојевски и Жуков. Сега и тие се на соц.мрежи, не се одвајаат од мобилен и им се сере за некаква си нацификација во Украјина или било каде (патем има многу повеќе нацисти во Русија ама ок). Носењето на вагнеровци и муџите на Кадиров и шпекулациите за носење Асадови војници кажува нешто многу интересно.

Напротив, мислам дека Русија влезе во ирационална авантура поради која ќе има големи последици.
Америте трљаат раце, Локид Мартин, нафташи, плин...
Автоматски споено мислење:

Не е така. Добар дел од подржувачите на Украина, на форумов, се разумни луѓе. Не се сите празни кутии ко Шекспир и Дарданија. Исто така, добар дел од подржувачите на Русија се прости луѓе, со мало рацио.

Ме чуди, зошто некој ко Staufer*, на пример, не се запрашал, зошто сега на Русија треба санкции и cancel, а предходно на Америка, кога ја напаѓаше Србија и и отцепи територија, не требало. Зошто не требаше cancel и санкции за КСА, или повторно за Америка во случајот на било кој нивни напад и инвазија.

* - он додуше, беше искрен и ми рече дека не знае зошто тоа е така
Сауди Арабија треба да се укине како држава а сиот тој клан од неколку илјади богаташи да се прати што на робија, што во смрт. Срамна средновекова енклава како дојдена од паралелна димензија во 21.век.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Истиов муабет го некои го вртеа и кога Русија влезе во Сирија.
 
Член од
2 мај 2022
Мислења
46
Поени од реакции
122
И тоа како постои начин Украјина да ја добие војната, но не би навлегувал во тој муабет затоа што ќе ме цитираат многу јузери.
Еве како би изгледала победа на Украина во оваа војна? Која ситуација би ја прогласиле за победа? Прво тоа да го дефинираме, па да видиме дали е тоа возможно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom