Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
The VVitch предобар. The Lighthouse предобар. The Northman уживав секоја секунда. Тоа што ги поврзува филмовиве се надриродните елементи како симболика, нивниот крај и неговото интерпретирање, размислување/дискусија за тоа што се случи, што преставува, како може да се толкува тоа, што е темата на режисерот. Да се внесеш во главниот лик и да го разбереш. Сето тоа бара малку поинаков начин на размислување и нуди една ментална гимнастика поради фактот што не е се изџвакано. The Northman малку ме потсети на The green knight што исто така беше уживанција и предобар. За некој што обожава ваков тип на филмови камо повеќе да беа како Eggers од "ништо" да направат нешто.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.010
Поени од реакции
55.283
А сеа ќе го гледам Светилникот иако зрачи со досада и глупоштини. Баш ме интересира што лик е овој Егерс и кој го хајпа толку.
Зрачи поише него Чернобил што зрачел со радијација у 86та.

Како бе не им е срам да трошат пари на вакви филмови па и да ги сметаат ко некојси ремек дела и што ти јас знам.
Визионерскиот режисер. Што е визионерско кај ликов бе? Митолошки приказни пресликани во ужасно досадни и крајно непотребни филмови. Зборат на јазик за којшто ти треба сериозен превод за да имаш претстава што зборат. А не дека зборат нешто паметно. А што паметно ќе зборат ликови што веруваат у секакви глупоштини. У вештерки и дека ќе се деси клетва ако утепаш досаден пеликан. Ај мрш у пичку матер.
Ама ме курчат вакви.

А и ја сум за ќутек, што мајка барам да гледам нешто што од авион се гледа дека е неинтересно и досадно.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Зрачи поише него Чернобил што зрачел со радијација у 86та.

Како бе не им е срам да трошат пари на вакви филмови па и да ги сметаат ко некојси ремек дела и што ти јас знам.
Визионерскиот режисер. Што е визионерско кај ликов бе? Митолошки приказни пресликани во ужасно досадни и крајно непотребни филмови. Зборат на јазик за којшто ти треба сериозен превод за да имаш претстава што зборат. А не дека зборат нешто паметно. А што паметно ќе зборат ликови што веруваат у секакви глупоштини. У вештерки и дека ќе се деси клетва ако утепаш досаден пеликан. Ај мрш у пичку матер.
Ама ме курчат вакви.

А и ја сум за ќутек, што мајка барам да гледам нешто што од авион се гледа дека е неинтересно и досадно.
Поради твојата надменост и верување дека не постојат луѓе што гледаат нешто што ти не го гледаш и разбираш има опасност да останеш на ова ниво цел живот.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.010
Поени од реакции
55.283
Поради твојата надменост и верување дека не постојат луѓе што гледаат нешто што ти не го гледаш и разбираш има опасност да останеш на ова ниво цел живот.
Ааа епа добро чим ти ги разбираш митолошките измишљотини пресликани во претерано досадни филмови, сигурно те крева на неколку нивоа погоре. Кујзне како е да гледаш одозгоре на ликови као мене.

Сигурно како што ги гледаа сирените доле во морето.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Ааа епа добро чим ти ги разбираш митолошките измишљотини пресликани во претерано досадни филмови, сигурно те крева на неколку нивоа погоре. Кујзне како е да гледаш одозгоре на ликови као мене.

Сигурно како што ги гледаа сирените доле во морето.
Жал ми е што ме сфати погрешно, свесен сум дека за некои работи не сум свесен и не ги гледам НО тоа не ме прави подолу од некој што ги гледа туку знам дека не сум навлегол повеќе, не сум имал такви околности или поради друг фактор. Но во ниеден случај не велам дека тоа што не го разбирам се "глупоштини". Можеби некогаш ќе седнам ќе разговарам со некој да ми објасни што е тоа што му се допаѓа, зошто му се допаѓа, да пробам да влезам во тој ментален склоп. Може после тоа да видам дека не одговара со моите верувања, па да кажам мои размислувања, но во секој случај сум отворен.
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Поради твојата надменост и верување дека не постојат луѓе што гледаат нешто што ти не го гледаш и разбираш има опасност да останеш на ова ниво цел живот.
Кое е тоа ниво?

Дечки, мислам дека треба да почнете да разграничувате коментар за филм настпроти коментар за гледач. Сметам дека секој има право да му биде некој филм глуп или глупоштина или ремек дело, ама никакво ниво на дискусија не е да земеме сега да си викаме едни на други глупи дека сме или да се вреѓаме што не ни се поклапаат вкусовите.

Невкусно е според мене да коментираме кој каков е и на кое ниво ако пишал мислење за филм со коешто друг не се согласува. Во случајов џонтра го дискутираше филмот и на сметка на тоа беше искритикуван на лична база што не е воопшто коректно.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.010
Поени од реакции
55.283
Жал ми е што ме сфати погрешно, свесен сум дека за некои работи не сум свесен и не ги гледам НО тоа не ме прави подолу од некој што ги гледа туку знам дека не сум навлегол повеќе, не сум имал такви околности или поради друг фактор. Но во ниеден случај не велам дека тоа што не го разбирам се "глупоштини". Можеби некогаш ќе седнам ќе разговарам со некој да ми објасни што е тоа што му се допаѓа, зошто му се допаѓа, да пробам да влезам во тој ментален склоп. Може после тоа да видам дека не одговара со моите верувања, па да кажам мои размислувања, но во секој случај сум отворен.
Па да, ама јас сето тоа на крај го сведувам на тоа дали ми е досадно и глупо или не.
Јас една добра работа не можам да најдам у овие два филма. И ми се глупи.

Ми е гајле што ти глеаш у тоа што он си го дркаше на играчка што личи на сирена. Ми е гајле колку е осамен и колку трипа у главата. Не глеам ништо добро у тоа. И не ми се праи муабет, нема да ме разубедиш у спротивното дека е досаден, глуп и неинтересен. Даедалус пред некое време истото сакаше да ми го објасни коа дојдов тука да пишам за Персона на Бергман. Све е во ред што ми збориш, ама е досадно и неинтересно. Сфаќаш.
Има 100 начини да се прикаже ова што сака да го прикаже Егерс ама ниеден од тие начини не е вака претенциозен.

Ова ме потсеќа на гркот и неговиот филм со еленот каде истотака сака да прикаже митологија у модерно време па Колин си го испука синот ради таму некои глупости што немаат никаква логика. Некој ко мене ќе го најде глуп. А некој ко ремек дело.

Остајте ме коа рејџам вака, ништо нема да ми смените. :D
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Кое е тоа ниво?

Дечки, мислам дека треба да почнете да разграничувате коментар за филм настпроти коментар за гледач. Сметам дека секој има право да му биде некој филм глуп или глупоштина или ремек дело, ама никакво ниво на дискусија не е да земеме сега да си викаме едни на други глупи дека сме или да се вреѓаме што не ни се поклапаат вкусовите.

Невкусно е според мене да коментираме кој каков е и на кое ниво ако пишал мислење за филм со коешто друг не се согласува. Во случајов џонтра го дискутираше филмот и на сметка на тоа беше искритикуван на лична база што не е воопшто коректно.
Секој збор што го пишав беше внимателно одбран за да доловам поента и да не се повредат чувства. Жал ми е што така ме доживеа. Во секој случај ќе го земам предвид твојот feedback.

Имајте убав ден.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.646
Што е фамава со Нетфликс, губат саскрајбери, им паѓаат акциите, ова-она...? Новиот Блокбастер? :unsure:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
Што е фамава со Нетфликс, губат саскрајбери, им паѓаат акциите, ова-она...? Новиот Блокбастер? :unsure:
Posoci edna kvalitetna rabota sho e Netflix a da ne e Narcos.

Plus, interfejsot im e najnapaden te bombardira so audio-vizuelni stimulacii, ne ti dava oko da odmoris.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Posoci edna kvalitetna rabota sho e Netflix a da ne e Narcos.

Plus, interfejsot im e najnapaden te bombardira so audio-vizuelni stimulacii, ne ti dava oko da odmoris.
Ако бараш оригинална Нетфликс серија, пример:

Dark, Ozark, The Crown, The Haunting of Hill House, The Witcher...

Ако бараш од било каква продукција а да е на Нетфликс, имаш многу повеќе можности:

Breaking Bad, Better Call Saul, The Bridge, Borgen, The Killing...

Ова од прва без да мозгам. Проблемот е што од премногу срање (коешто Нетфликс го форсира) човек тешко доаѓа до некои квалитетни серии, освен ако не е претходно запознат со истите. Сепак, UI/UX wise се класа над останатите, ова е мое мислење како веб девелопер што има Нетфликс, Амазон Прајм, Дизни+. Проблемот е во тоа што форсираат зумер срање нонстоп со тие нивните woke глупости.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

батеМаче

Човек
Член од
3 декември 2008
Мислења
319
Поени од реакции
271
А може да е vote with your wallet на нивните најави за пасворд шериг итн разни срања.
Нели се пожалија дека немаат раст поради тоа па може им се враќа
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom