Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Имаше и народот одлучи дека кур го боли како ќе се вика и по тоа прашање си праеше ајвар.

Имаше да штиклираш против и машки да победиш.

Но некој ве изманипулира дека и бојкот ќе се брои на контото против.

Народот го мрзи 100 метри да отиде и да заокружи против за најбитно прашање и да има црно на бело дека е против.

И тоа едвај чекаа. Народот не се изјаснува,незаинтересиран за тоа прашање и се носи на повисоко ниво, законодавен дом, и таму одличија пратеници од сите партии 80 и гласаа за. Вечерта имаше 100тина што протестираа.

Сега и попис бојкотира, па се чуди зашто помалце сме.

И во 2001 се криеа и бегаа по грчки плажи.

Перспектива перспектива….
NE. referndumot bese NEUSPESEN. toa potoa e predavstvo.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Sekoja sporedba na Putin so Hitler i negovata ideja za Lebensraum e ocajna.
Baska sho vo Rusija zivee plejada nehomogeno naselenie.
Hitler ja napadna Polska so obrazlozenie deka imalo napadi na granica i civilni objekti. Pred toa se vrsese propaganda deka Germanci bile napadnati od strana na Polska. Putin ako dobro razbrav ke gi denacificiral Ukraincite za da gi zastiti Rusite tamu. Paraleli se samo slucajni.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
NE. referndumot bese NEUSPESEN. toa potoa e predavstvo.
Ее срце моее.
Неуспешен ќе беше со повеќе НЕ од ДА.

Е тогаш пратениците ќе беа бесени ако гласеа за промена на име против воља на народ.

Светот ќе видеше дека народот е против.

Но народот одлучи дека кур го боли за името и ајвар си праеше.

Пратениците од сите партии ја земаа одговорноста во свои раце.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.183
Поени од реакции
21.872
Ее срце моее.
Неуспешен ќе беше со повеќе НЕ од ДА.

Е тогаш пратениците ќе беа бесени ако гласеа за промена на име против воља на народ.

Светот ќе видеше дека народот е против.

Но народот одлучи дека кур го боли за името и ајвар си праеше.

Пратениците од сите партии ја земаа одговорноста во свои раце.
Ti kako glasase na toj referendumot, daj da se potsetime malce :sneaky: .
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Ее срце моее.
Неуспешен ќе беше со повеќе НЕ од ДА.

Е тогаш пратениците ќе беа бесени ако гласеа за промена на име против воља на народ.

Светот ќе видеше дека народот е против.

Но народот одлучи дека кур го боли за името и ајвар си праеше.

Пратениците од сите партии ја земаа одговорноста во свои раце.
Да беше успешен референдумот, немаше потреба да врбуваат 8 Муковци за да имаат 2/3 мнозинство за гласањето..
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.746
Поени од реакции
21.778
До овие подржувачите: зарем стварно мислите дека НАТО се грижи за украинскиот народ? Стварно мислите дека улогата на НАТО е да заштити една невина држава?
На американските и англиските канали е полно со реклами: "Помогнете на Африка...ова дете ќе умре ако не донирате 15 долара месечно", "Помогнете на евреите во Украина", "Помогнете на Jемен"...прво им ебеш матер на сите тие земjи и после "Помогнете"...колку е тоа иронично.
Хах на никој не му е гајле за Украина и украинскиот народ. Не мора да одиш до НАТО, види и тука и на социјални мрежи, се зборува само за како да се заебе Русија, како да се даде оружје на Украина, како да се санкционира Русија. Никој од "про-украинската" страна не зборува за украински загуби, економија, демографија, недостаток на храна и лекови, склучување примирје, 10 милиони бегалци (4 екстерни, 6 интерни), што по војната... битното е Русија да нема Ајфони и Мерцедеси, тоа што Украина е вратена цел век назад никој к*р не го боли.

Самиот Зеленски и западните лојални сојузници спамуваат за донации на оружје за Украина и сакнции за Русија, никој не спамува за мировен договор, примирје макар и привремено, крај на војната, за донации на храна, лекови, ќебиња, градежен материјал, простување на кредити. Битно е Русија да крвари а Украинците нека умираат слободно во име на каузата, стави си украински филтер и извикувај Слава Украини додека економијата и животниот стандард на Украинците им се враќаат во среден век.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.096
Поени од реакции
4.284
Sobranieto e izbrano od narodot na izbori. Znaci od 1993ta navamu ima politicka cel za vlez. Me mrzi da baram ama vo site anketi imalo povekje za vlez vo NATO nego protiv. Procentot opagjal so vojnata vo Kosovo ili sega so promenata na imeto. I taa promena na ime vecno ke ostavi golema damka okolu vlezot inace da ne bese toa uslovot na kraj, nemase ni da diskutiravme ovde.
Собранието би требало (!) да биде „производ„ од собраниски изори, но сведоци сме дека Собранието не мора да ја отсликува и волјата на гласачите и народот, затоа што Собранието, односно владејачката/мнозинската партија често носи одлуки кои немаат благе везе со изборната програма од истата таа партија. По начелото „Поркај сувото-и суровото„, владејачките партии си допушаат луксуз на носење одлуки кои немаа поткрепа кај поширокото „пучанство„, така да не ги мешај одлуките од Собранието со преовладувачкото расположение кај народот.

Ако јас гласам за одредна партија и нејзината предизборна програма, не значи дека се согласувам со сите точки од програмата, но партијата, со доаѓањето на власт, смета дека нејзините гласачи ја гласале нивната пограма целосно, што и‘ дава за право на партијата да носи одлуки кои се неприфатливи за дел од народот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Ее срце моее.
Неуспешен ќе беше со повеќе НЕ од ДА.

Е тогаш пратениците ќе беа бесени ако гласеа за промена на име против воља на народ.

Светот ќе видеше дека народот е против.

Но народот одлучи дека кур го боли за името и ајвар си праеше.

Пратениците од сите партии ја земаа одговорноста во свои раце.

ohh be greffffce... oni bea spremni da go namestat sto sekako se vide na kraj. vreki glasovi imaa... samo dzabe zborime ti si severdzan sto sega si bara opravduvanje zasto glasal.

nitu pratenicite sto bea del od predavstvoto nitu svetot go boli kur za mislenjeto na narodot.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Neuspesen i za mene iako toa ne menuva faktot sto decenii unazad i politika i narod bea za vlez.
Тука е зезанција. Неуспешен они го толкуваат дека е исто ко да гласале против.

Да неуспешен е. Но тоа пратениците и сатанистите го толкуваат како народот кур го боли по тоа прашање.

Па у кој свет живеат незнам. Гледате што се случува дека САД милост немаат исто ко Русија и Кина.

Значи тој што ги Заеба дека бојкот е поголемо од ПРОТИВ, тој нека си го тепаат.
Се виде на дело дека не е така.

САД си толкува како сака. Сите знаеме кој се ај сеа ќе се праиме будали на САД.

Само црно на бело се признава. Се друго е магла.

Ејј да те мрзи 200 метри да отидеш и пред цел свет да докажеш дека си против и горд да бидеш.

Наместо тоа идеш ајвар да праиш и да се ситиш што нема излезеност. Па после цмиздиш по форуми, шарените ама, зајко жицата….

Па они тоа чекаа бе црпки. И го сменија. И шо кукаат сеа не ми е јасно ама ич.

Немаш црно на бело дека си против.
Имаш дека си незаинтересиран по тоа прашање.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Neuspesen i za mene iako toa ne menuva faktot sto decenii unazad i politika i narod bea za vlez.
kako e toa relevantno? decenii pred toa bile za nevrzani pa i komunjari. sto ima vrska istoriski kako i sto bilo koga na nekogo MU E SKRATENO PRAVO DA GLASA. Ebate demokratijata...
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Да беше успешен референдумот, немаше потреба да врбуваат 8 Муковци за да имаат 2/3 мнозинство за гласањето..
Па не беше.

Сад го толкува како незаинтересираност.Немаш црно на бело дека повеќе граѓани се против.

И се оставаш друг да ти крои коа сам те мрзело.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Тука е зезанција. Неуспешен они го толкуваат дека е исто ко да гласале против.

Да неуспешен е. Но тоа пратениците и сатанистите го толкуваат како народот кур го боли по тоа прашање.

Па у кој свет живеат незнам. Гледате што се случува дека САД милост немаат исто ко Русија и Кина.

Значи тој што ги Заеба дека бојкот е поголемо од ПРОТИВ, тој нека си го тепаат.
Се виде на дело дека не е така.

САД си толкува како сака. Сите знаеме кој се ај сеа ќе се праиме будали на САД.

Само црно на бело се признава. Се друго е магла.

Ејј да те мрзи 200 метри да отидеш и пред цел свет да докажеш дека си против и горд да бидеш.

Наместо тоа идеш ајвар да праиш и да се ситиш што нема излезеност. Па после цмиздиш по форуми, шарените ама, зајко жицата….

Па они тоа чекаа бе црпки. И го сменија. И шо кукаат сеа не ми е јасно ама ич.

Немаш црно на бело дека си против.
Имаш дека си незаинтересиран по тоа прашање.
abe kako trgnalo ti ke pocnes da go tolkuvas NE kako DA... neznam sto ne ti e jasno, prosto e. za da bide uspesno i prifateno treba da ima 50%+ 1 glas. ako nema togas NE E USPESNO.
Автоматски споено мислење:

Па не беше.

Сад го толкува како незаинтересираност.Немаш црно на бело дека повеќе граѓани се против.

И се оставаш друг да ти крои коа сам те мрзело.
aaa.... znaci SAD odlucuva za MKD. sega se e kazano....
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Собранието би требало (!) да биде „производ„ од собраниски изори, но сведоци сме дека Собранието не мора да ја отсликува и волјата на гласачите и народот, затоа што Собранието, односно владејачката/мнозинската партија често носи одлуки кои немаат благе везе со изборната програма од истата таа партија. По начелото „Поркај сувото-и суровото„, владејачките партии си допушаат луксуз на носење одлуки кои немаа поткрепа кај поширокото „пучанство„, така да не ги мешај одлуките од Собранието со преовладувачкото расположение кај народот.

Ако јас гласам за одредна партија и нејзината предизборна програма, не значи дека се согласувам со сите точки од програмата, но партијата, со доаѓањето на власт, смета дека нејзините гласачи ја гласале нивната пограма целосно, што и‘ дава за право на партијата да носи одлуки кои се неприфатливи за дел од народот.
Kako da ti kazam, ne glasas za odredeni temi tuku za lugje i partii. Im davas legitimitet da nosat odluki.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.096
Поени од реакции
4.284
Просто е; референдумот е неуспешен па и прашањата кои беа поставени немаат основа за нивна реализација.
Референдумот имаше однапред (!!!) посакуван исход, што и го видовме. Монтенегро ја има истата приказна-без референдумска основа, со собраниска одлука Црна Гора влезе во НАТО. Каков народ, каков бутур...

Да се вратиме на темава...
Автоматски споено мислење:

Kako da ti kazam, ne glasas za odredeni temi tuku za lugje i partii. Im davas legitimitet da nosat odluki.
Да, штом ги гласам, им давам легитимитет, дури и кога носат за мене неприфатлвиви одлуки.
Затоа решив да не гласам...но тоа е друга тема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom