Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Навистина, ОТАН не се шири на сила, но затоа постојат посуптилни начини на вршење притисок, преку кој (притисок) државите се решаваат за влез во ОТАН. „“Севернава“ и Монтенегро се школски пример за елегантно и насилно внесување на земјава во ОТАН, иако референдумот по тоа прашање беше неуспешен.

Русија се заканува, поточно предупредува само доколку процени дека влезот од некој нејзин сосед во ОТАН за Русија би бил долгорочна закана.
Kolku sto znam site vladi vo Makedonija ama i narodot sekogas vo mnozina bile za vlez vo Nato. Tie gluposti na kraj so imeto normalno ja namalija zelbata kaj mnogu poradi visokata cena, ama ne e toa deka Makedonija bez svoja volja ja vnesile vo Nato. Citakji tebe covek ke pomisli Makedonija protiv nejzinite zelbi bese prinudena za vlez.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Znaci ja barale Ukraina vo Nato za polesna invazija vo Rusija. Dobro.
Ako e za nuklearkite poblisku do Moskva, oti do sega nema nuklearki vo Baltickite zemji? Ili mora bas vo Charkiv?
Inace ne znaev deka Ukraina bese pred vlez vo Nato. Sega na teren pokaza deka sepak se voeno spremni ama ne bea ni prvite cekori pocnati za clenstvo ednostavno mnogu zemji bea i seuste se protiv i pokraj invazijava. Toa e samo lazna pricina da se opravda nesto sto ne moze da se opravda. Preventivno vlegle slicno kako 39ta vo Polska. Vojnata inace ne e gragjanska vojna ocigledno. Ukraincite se borat protiv invaziska vojska a Ruskata armija ocigledno protiv sve sto e zivo. Edino sto si vo pravo strada slovensko, pravoslavno naselenie i toa od drugi slobesnki i pravoslaven narod.
Што си се фатил за тоа нуклераките ко слеп за стап, инаку ќе дојде време и за нив ама тогаш ќе нема каде да трошиш време како што е форумов.
Уште по растурањето на СССР, САД и целиот тнр. запад инвестираше (ако не веруваш прашај ја г-ѓа фак-ЕУ, која по потекло е од Украина -Хазарка, таа многу подобро ги знае работите) во оваа што сега се случува во Украина, да не мислиш дека ова падна од небо.
На ОТАН-запад им треба Украина како резервоар со ресурси и грабеж до мила волја и како инструмент за дестабилизација-поделба на Русија (самите тие објавуваат на колку делови ќе била делена, не го објави тоа Русија), па тоа самите го “велат“ имаат секоја година вежби на границите со Русија со име напад-одбрана на-од Русија.

Инаку не можеме да се рабереме затоа што постојат елементарни недоразбирања и дефинирање на нештата:
-како прво ти велиш инвазија јас велам ослободување и денацификација, што е вистината? Ако си внимавал на часови инвазија вклучува воспоставување на окупациони власти во случајов тоа го немаме;
-инвазија вклучува рамнење на Киев и најпрво бомбање на претседателската резиденција и сите други објекти, министерства, Рада и се останато, тоа го немаме овде, за каква инвазија станува збор?
-ја спомнуваш Полска, ако барем малку си запознаен ќе знаеше дека Полска многу пати ги има кршено забите на Русија, се чудам зошто толку толерантност покажуваат Русите кон Полска...
-велиш Украинците се борат, да се борат ама како топовско месо за интересите на западот-НАТО, зошто не се спротивстват, многу едноставно, ако некогаш си бил во воена ситуација би знаел, или ќе завршиш како терорист како нашиве што се осудени на над 300 години, па обиди се ако имаш муда...
-Русија до сега има испратено повеќе хуманитарна помош во Украина отколку сите други земји кои само испраќаат оружје за да се борат-гинат Украинците, мислам дека крајот ќе покаже дека се пресметале, а не е далеку, за некој месец се ќе заврши, вака или онака -ќе биде онака, ама заради штимунгот.
-“едино страда словенски народ“, е ова ти е на место ама и ќорава кока понекогаш погодува зрно, само дали си се запрашал на кого му е во интерес да гине-страда тој словенски народ???
Автоматски споено мислење:

Kolku sto znam site vladi vo Makedonija ama i narodot sekogas vo mnozina bile za vlez vo Nato. Tie gluposti na kraj so imeto normalno ja namalija zelbata kaj mnogu poradi visokata cena, ama ne e toa deka Makedonija bez svoja volja ja vnesile vo Nato. Citakji tebe covek ke pomisli Makedonija protiv nejzinite zelbi bese prinudena za vlez.
Тоа дека сите влади во Македонија биле за влез во ОТАН е точно, исто како што е точно дека сите влади биле инсталирани токму од тој НАТО, или сметаш дека на избори се бират влади?!
Народот-Македонците никогаш не бил за влез во НАТО, а тоа го појкажа на референдумот!
Какво внесување во НАТО е ако постои одлука ПРОТИВ донесена на референдум, насоилна и доброволна???
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.096
Поени од реакции
4.284
Kolku sto znam site vladi vo Makedonija ama i narodot sekogas vo mnozina bile za vlez vo Nato. Tie gluposti na kraj so imeto normalno ja namalija zelbata kaj mnogu poradi visokata cena, ama ne e toa deka Makedonija bez svoja volja ja vnesile vo Nato. Citakji tebe covek ke pomisli Makedonija protiv nejzinite zelbi bese prinudena za vlez.
Не би рекол...

Точно е тоа дека државата Македонија, декларативно, од 1993-тата, има намера да влезе во ОТАН и ЕУ, но тоа е собраниска одлука, не е општонародна или референдумски поткрепена одлука.

Најблаго речено, се сомневам дека Македонците (по род) навистина сакаат влез во ЕУ и ОТАН, а оние Македонци кои тоа навистина го сакаа, не чекаа „севернава„ да влезе во ОТАН, туку одамна веќе се отселија...

Убеден сум дека македонската свесност околу потребата за влез во ОТАН и ЕУ е ниска, односно намерата за влез е проста желба, заснована на илузијата и медиумското „перење мозок„ дека влезот во тие наддржавни структури само што не ни ги решил сите животни проблеми, иако секојдневното реално живеење ни го вели токму спротивното.
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Kolku sto znam site vladi vo Makedonija ama i narodot sekogas vo mnozina bile za vlez vo Nato. Tie gluposti na kraj so imeto normalno ja namalija zelbata kaj mnogu poradi visokata cena, ama ne e toa deka Makedonija bez svoja volja ja vnesile vo Nato. Citakji tebe covek ke pomisli Makedonija protiv nejzinite zelbi bese prinudena za vlez.
Нормално дека е така. Стратешка цел ни беше уште од осамостојување.Ама тука ако читаш телеграмтардиве ќе ти направат илузија дека ние у ссср сме биле на времето.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.096
Поени од реакции
4.284
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.728
Поени од реакции
8.768
Не би рекол...

Точно е тоа дека државата Македонија, декларативно, од 1993-тата, има намера да влезе во ОТАН и ЕУ, но тоа е собраниска одлука, не е општонародна или рефреднумски поткрепена одлука.

Најблаго речено, се сомневам дека Македонците (по род) навистина сакаат влез во ЕУ и ОТАН, а оние Македонци кои тоа навистина го сакаа, не чекаа „севернава„ да влезе во ОТАН, туку одмана веќе се отселија...

Убеден сум дека македонската свесност околу потребата за влез во ОТАН и ЕУ е ниска, односно намерата за влез е проста желба, заснована на илузијата и медумското „перење мозок„ дека влезот во тие наддржавни струткури само што не ни ги решил сите животни проблеми, иако секојдневното реално живее ни го вели токму спротивното.
После студениов туш што ни го приредија, односно reality check не верувам дека луѓево уште го сањат тој утописки сон.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Не би рекол...

Точно е тоа дека државата Македонија, декларативно, од 1993-тата, има намера да влезе во ОТАН и ЕУ, но тоа е собраниска одлука, не е општонародна или рефреднумски поткрепена одлука.

Најблаго речено, се сомневам дека Македонците (по род) навистина сакаат влез во ЕУ и ОТАН, а оние Македонци кои тоа навистина го сакаа, не чекаа „севернава„ да влезе во ОТАН, туку одамна веќе се отселија...

Убеден сум дека македонската свесност околу потребата за влез во ОТАН и ЕУ е ниска, односно намерата за влез е проста желба, заснована на илузијата и медумското „перење мозок„ дека влезот во тие наддржавни структури само што не ни ги решил сите животни проблеми, иако секојдневното реално живее ни го вели токму спротивното.
Ветер и магла продаваш.
Македонците појма немаат што сакаат.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Не би рекол...

Точно е тоа дека државата Македонија, декларативно, од 1993-тата, има намера да влезе во ОТАН и ЕУ, но тоа е собраниска одлука, не е општонародна или рефреднумски поткрепена одлука.

Најблаго речено, се сомневам дека Македонците (по род) навистина сакаат влез во ЕУ и ОТАН, а оние Македонци кои тоа навистина го сакаа, не чекаа „севернава„ да влезе во ОТАН, туку одмана веќе се отселија...

Убеден сум дека македонската свесност околу потребата за влез во ОТАН и ЕУ е ниска, односно намерата за влез е проста желба, заснована на илузијата и медумското „перење мозок„ дека влезот во тие наддржавни струткури само што не ни ги решил сите животни проблеми, иако секојдневното реално живее ни го вели токму спротивното.
Sobranieto e izbrano od narodot na izbori. Znaci od 1993ta navamu ima politicka cel za vlez. Me mrzi da baram ama vo site anketi imalo povekje za vlez vo NATO nego protiv. Procentot opagjal so vojnata vo Kosovo ili sega so promenata na imeto. I taa promena na ime vecno ke ostavi golema damka okolu vlezot inace da ne bese toa uslovot na kraj, nemase ni da diskutiravme ovde.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Господин Владимир Владимирович Путин

ПОРАКА ОД РУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ВЛАДИМИР ПУТИН ДО СИТЕ НАРОДИ ВО СВЕТОТ:
Почитувани граѓани на нашата прекрасна планета Земја! Јас, претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, решив да ви се обратам директно на сите вас, заобиколувајќи ги дипломатите, вашите владетели и новинарите. Во Русија постои такво нешто како „усна традиција“, каде што не може да се лаже, мами и мами. Затоа ќе зборувам искрено за да можат сите да ја потврдат вистинитоста на моите зборови. Русија е голема и богата земја. Главната вредност е повеќе од 150 народи кои живеат на територија каде што правдата е пред се. Не ни требаат нови територии. Имаме изобилство на енергија и сите други ресурси. Од времето на Големиот Татар и Големиот Могул, народите во северна Евроазија се развиле не поради грабежите во крстоносните војни и колонизацијата на Америка, Африка, Индија, зависноста од дрога во Кина, туку благодарение на нивната напорна работа и мир. Оние што знаат руски разбираат дека „руски“ е придавка за сите народи во нашата земја. Руските Словени, руските Татари, руските Евреи, руските евенци и така натаму се Руси во срцето, иако нивната култура, јазик, начин на живот може да се разликуваат. Ја поздравуваме оваа разновидност на единство. Повторно, руските народи во Русија се принудени да ги жртвуваат своите животи, заштитувајќи го светот од нацизмот и фашизмот. Разменивме 50 наши воени заробеници за 50 украински војници. Украинските војници добија медицинска помош во нашите болници, јадеа три обилни оброци на ден и се вратија дома. Примивме руски војници со отсечени прсти и репродуктивни органи. Ниту нацистите не го направија тоа за време на последната војна. Овие докази ќе ги изнесеме во иден суд. Ќе биде срам за сите што сега ги поддржуваат овие гадови. Вашите владетели во САД, Европа, Јапонија, Австралија и други земји застанаа на страната на овие подлуѓе, кои пред себе во битка ставаат цивили, трудници и деца, намерно осакатувајќи ги воените заробеници. Тешко ми е да замислам здрава, здрава личност која ги поддржува овие чудовишта. А вашите просјаци, ученици, макарони и други демократи на темнината не само што ги штитат криминалците, туку и активно ги вооружуваат, снабдуваат со пари, што не е доволно за да се одржат ниските цени во вашите земји. Цените растат, светот пропаѓа, но не затоа што Русите ја чистат Европа од нацистичките зли духови, туку затоа што вие немо го гледате и всушност го поддржувате новиот бран нацизам. Овој пат не одиме во Берлин. Ќе застанеме на нашите историски граници, а сите нацистички зли духови, на кои вашите владетели ширум им ги отвораат вратите, ќе ви приредат нов „кристален“ живот, како што направија нацистите, додавајќи обрежување на репродуктивните органи. Апелирам до сите кои сакаат да живеат и работат во мир, да одгледуваат деца и да се дружат со народите во светот. Помогнете и на Русија да се бори против новиот рак - украинскиот нацизам. Не Украина населена со мирољубиви и вредни луѓе, туку нацизам, хранети со јастреби од САД и НАТО за вашите даноци. Ако вашите владетели го поддржуваат нацизмот, избркајте ги од трите порти, преземете ја власта во свои раце. Украинските нацисти се штитат од куршуми на цивили, вашите владетели, под изговор на страшна Русија, исто така одлучија да го префрлат товарот на високите цени и претстојните неволји врз населението. И во Украина и во вас, нацистите живеат добро зад грбот на обичните граѓани, а обичните луѓе треба да страдаат - тоа се идентични злосторства и во Украина и на Запад. Ако се обединиме, тогаш за уште една недела нема да има нацисти во Украина, ќе се врати нормалниот живот во Европа, САД и другите земји и заедно ќе им судиме на украинските нацисти и на сите владетели кои го поддржуваат нацизмот во новиот трибунал. Нашата цел е правилна. Ќе го победиме нацизмот. Би сакал да ја споделам оваа победа со сите заедно и што поскоро. Нашата цел е правилна.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.510
Поени од реакции
22.990
Kolku sto znam site vladi vo Makedonija ama i narodot sekogas vo mnozina bile za vlez vo Nato. Tie gluposti na kraj so imeto normalno ja namalija zelbata kaj mnogu poradi visokata cena, ama ne e toa deka Makedonija bez svoja volja ja vnesile vo Nato. Citakji tebe covek ke pomisli Makedonija protiv nejzinite zelbi bese prinudena za vlez.

spored ustavot na mkd za vlez vo bilo kakov sojuz potreben e referendum. dali imase nesto takvo?
Автоматски споено мислење:

Sobranieto e izbrano od narodot na izbori. Znaci od 1993ta navamu ima politicka cel za vlez. Me mrzi da baram ama vo site anketi imalo povekje za vlez vo NATO nego protiv. Procentot opagjal so vojnata vo Kosovo ili sega so promenata na imeto. I taa promena na ime vecno ke ostavi golema damka okolu vlezot inace da ne bese toa uslovot na kraj, nemase ni da diskutiravme ovde.
pa ne e bas taka... vo '93ta NATO bese ubava rabota. bese stabilen odbranben sojuz. Od togas nato ja bombardirase srbija, vojuvase u sirija i libija, irak... se pretvori vo agresor. narodot ima pravo da glasa dali saka da e u takov sojuz. toa pravo mu se uskrati.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.198
Поени од реакции
81.298
Sekoja sporedba na Putin so Hitler i negovata ideja za Lebensraum e ocajna.
Baska sho vo Rusija zivee plejada nehomogeno naselenie.
Мисли на влегувањето во Полска од страна на СССР, во 1939-та.

А малкумина знаат дека СССР и Полска воделе војна, во 1920-та, која СССР ја изгубил.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
838
Поени од реакции
1.946
Има неколку ликови во темава што го имаат истиот елементарен начин на размислување како во темата за ковидот.
- Ако кажеш нешто против "анти-ковид" вакцините...готово...автоматски си антиваксер и рамноземjаш.
- Ако кажеш нешто против Америка...готово...автоматски си русофил.

Jас лично ниту сум антиваксер, рамноземjаш или русофил...само имам мозок да ги гледам реално работите.

Ебати глупаците што сè толку површно гледате на работите!

Аjде малку размислите: ако го пикаше носот НАТО во секоjа манџа, дали ќе имаше такви немири во светот?
Коj кур бара НАТО секаде да се меша? Што се они...поставени лица од Господ?

Одговорот е прост: кога имаш болен мозок за сè повеќе власт да имаш, границите на нормалата ти се губат. Така исто со овие што управуваат НАТО, никогаш не им е доста.
Сведоци сме на неколку воjни во неколку држави и области - Сириjа, Авганистан, Косово (не е држава), Украина.... Сите тие воjни се предизвикани од американската власт.
Човек малку да му раѓа леjката, ќе го види тоа.

До овие подржувачите: зарем стварно мислите дека НАТО се грижи за украинскиот народ? Стварно мислите дека улогата на НАТО е да заштити една невина држава?
На американските и англиските канали е полно со реклами: "Помогнете на Африка...ова дете ќе умре ако не донирате 15 долара месечно", "Помогнете на евреите во Украина", "Помогнете на Jемен"...прво им ебеш матер на сите тие земjи и после "Помогнете"...колку е тоа иронично.

Таа шема се спроведува многу години и секогаш успева затоа што: каде има сила, нема правда!
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
spored ustavot na mkd za vlez vo bilo kakov sojuz potreben e referendum. dali imase nesto takvo?
Имаше и народот одлучи дека кур го боли како ќе се вика и по тоа прашање си праеше ајвар.

Имаше да штиклираш против и машки да победиш.

Но некој ве изманипулира дека и бојкот ќе се брои на контото против.

Народот го мрзи 100 метри да отиде и да заокружи против за најбитно прашање и да има црно на бело дека е против.

И тоа едвај чекаа. Народот не се изјаснува,незаинтересиран за тоа прашање и се носи на повисоко ниво, законодавен дом, и таму одличија пратеници од сите партии 80 и гласаа за. Вечерта имаше 100тина што протестираа.

Сега и попис бојкотира, па се чуди зашто помалце сме.

И во 2001 се криеа и бегаа по грчки плажи.

Перспектива перспектива….
 

Kajgana Shop

На врв Bottom