Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.287
Што има врска дали санкции вовела или не. Нападна автономна земја во Европа. И плус редовно се буни кога земји од Европа сакаат да влезат во одбранбен воен сојуз.
Америка нападна неколку автономни земји од Европа и пошироко. И плус редовно се буни кога земји од Европа сакаат да влезат во некој друг одбрамбен сојуз.
Автоматски споено мислење:

Како тоа ние не сакавме да влеземе во НАТО?
Најголемите партии во МК во своите програми имаа зацртано влез во ЕУ и НАТО.
И народот ги гласаше тие партии како СДСМ, ДПМНЕ или ДУИ.
Ова е валиден аргумент.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Bamu majkata epten ke zajakne NATO paktot ako gi primi vo svojot klub Svedska i Finska, zaedno dvete nemaat ni 15 miliona ziteli, a i tretina od populacijata im se doselenici t.e. Balkanci, Arapi, Turci, Kurdi... Skandinavija cela nema vise od 20 miliona narod, znaci ne se nitu polovina od Ukrainskata 40 milionska populacija matematicki gledano ... :tapp:
P.S. Isto ko sto mnogu zajakna NATO primajki gi Makedonija i CG koi zaedno imaat 2 miliona narod ... :icon_mrgr:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.300
Поени од реакции
16.357
Според членот погоре, не им треба никаква заштита. Значи не им е страв од Русија, ама сакаат да влезат во НАТО зашто се плашат од Русија. Така некако би дошло.
Значи поголеми глупости се нема видено.
Ај ќе влагаме у Нато за да ја провоцираме Русија да крене у Трета светска, јеј.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Америка нападна неколку автономни земји од Европа и пошироко. И плус редовно се буни кога земји од Европа сакаат да влезат во некој друг одбрамбен сојуз.
Автоматски споено мислење:


Ова е валиден аргумент.
Кои европски земи е нападала Америка после ВСВ освен СР Jугославиjа? Франциjа излезе, Грција излезе од НАТО. После се враќjат. И никаде не е имало специална воена операциjа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.287
Кои европски земи е нападала Америка после ВСВ освен СР Jугославиjа? Франциjа излезе, Грција излезе од НАТО. После се враќjат. И никаде не е имало специална воена операциjа.
двојни аршини
на кило

Дека Косово, Афганистан, Гранада, Ирак, Виетнам... се валидни напади, а Украина не е и затоа сега реакцијата кон Русија е поинаква, отколку реакцијата кон САД при тие напади, таа "логика" можеш на Шекспир, Дарданија и Пуно да им ја кажуваш и да се тапшате меѓусебно.
Тука возрасни чичковци зборат озбиљни ствари. Тргни си го газето.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.383
Поени од реакции
1.993
Bamu majkata epten ke zajakne NATO paktot ako gi primi vo svojot klub Svedska i Finska, zaedno dvete nemaat ni 15 miliona ziteli, a i tretina od populacijata im se doselenici t.e. Balkanci, Arapi, Turci, Kurdi... Skandinavija cela nema vise od 20 miliona narod, znaci ne se nitu polovina od Ukrainskata 40 milionska populacija matematicki gledano ... :tapp:
P.S. Isto ko sto mnogu zajakna NATO primajki gi Makedonija i CG koi zaedno imaat 2 miliona narod ... :icon_mrgr:
НАТО се веќе доволно јаки и сега да ја згазат Русија. Поентата е Русија да не може да ги нападне ако станат НАТО членки.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.287
НАТО се веќе доволно јаки и сега да ја згазат Русија. Поентата е Русија да не може да ги нападне ако станат НАТО членки.
битно е да си ни ти жив и здрав
па за друго...
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.383
Поени од реакции
1.993
Се вртите во круг. Русија ги има нападнато соседите кои решиле да се зачленат во Алијанса која Русија ја смета за безбедносна закана, а не обратно.

Не знам што е толку тешко да се разбере тука. Русија кога се крена на нозе после крахот во 90тите води политика според која зачленување на соседи во НАТО нема да се толерира и ќе се дејствува превентивно и воено по потреба. Не е ова дека Путин има влажни сништа да биде Наполеон, туку е политика која ја водат во последните 18 години и за кои ги опоменаа САД во 2008 година дека веќе нема да толерираат Нато ширење на своите граници.

И сеа сите се као шокирани Русија дека нападнала некој сосед што се ложи на НАТО.

Западот во моментов непотребно ја ескалира ситуацијата а Финска и Шведска може да донесат потенцијално катастрофални одлуки. Ваква желба за членство на Финска и Шведска во НАТО може да му даде изговор на Путин да викне општа мобилизација па нека се чешаат во Брисел после што направиле.
И Грузија дури? И сите овие анти-НАТО воени операции завршуваат случајно со отцепување на територии иако тоа нема врска со НАТО?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.287
И Грузија дури? И сите овие анти-НАТО воени операции завршуваат случајно со отцепување на територии иако тоа нема врска со НАТО?
Не се отцепија тогаш Абхазија и Осетија.
Грузија изгуби контрола над тие територии многу пред операцијата на Русија во 2008-ма.
 
W

wicked_1

Гостин
Модерно бе :pos::pos::pos:
Демек по автоматизам тоа значи нешто добро.

Кај "модерниве" општества којзнае зашто содома и гомора владее, се полошо и полошо е за живеење, ама битно модерни да се каже :tapp:
Ти се познава дека ти е лошо дугин.

Ти купиле од дома ајфонче, лаптоп, цвикери од 100 евра и те запишале на приватен факултет, сигурно мака мачиш секој ден и сонуваш за моментот кога ќе излезеш од системот на репресии, и ќе идеш со копје во африка да ловиш бизони.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Ne e tesenje, prenesov vest. Bitno rubljata e beton. Ekonomskite posledici slednite godini doprva ke gi vidime. Inace 10% ne e macji kasalj za niedna zemja. Ke se oseti. Ne menuvam ja narativ, na koj narativ mislis? Inace Rusija kako sto trosi material, tenkovi i covecki zivoti ke treba dolgo vreme da se vrati na isto nivo kako sto bese.
Колку проценти раст ќе им донесе кога ќе ја анексираат цела украинска тешка индустрија?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.319
Поени од реакции
5.430
Русите одбраа да се отцепат од Европа, со среќа нека им е, предлагам висок, дебел бетонски ѕид долж цела граница со Европа.

Најголемиот дел на русите се концентрирани во делот према Европа, Ст. Петерсбург - Москва - Сочи, остатокот се татари, монголци и други народи.

Ако не им чини Европа, а се плашат да не бидат нападнати, еве и ѕид, па нека се дружат со Северна Кореја.

Москва Берлин 1800 км.
Москва Пјонгјанг 8500 км.

Со среќа.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Шведска да, Финска беше нападната од СССР и водеше сама војни, без никакви ресурси (сиромашна земја тогаш, без чизми камоли повеќе) против Црвената Армија. Еве како тоа заврши тогаш:

Прегледај го приврзокот 328614


За разлика од тогаш, Финска имаше 80 години да изгради армија и дефензивна стратегија (пошто знаат со кого граничат на исток). 900.000 обучени резервисти (во Финска воениот рок е задолжителен и нивото на обука високо), најголема подготвеност на популацијата да си ја брани државата во цела Европа, најголема артилерија во Западна Европа и 80 години градење дефанзива како на пример:
- ако отвориш мапа на Финска ќе видиш дека нема главни патишта што одат исток-запад, само север-југ, ова е плански за да нема колони како во Украина;
- теренот во Украина за теренот во Финска е авионска писта - целата земја е карпи, шуми, езера. Периодот за напад би бил неколку месеци во лето, од октомври до мај снег и мраз, и тоа на југ (пред некој ден имаше снежна бура, Балтикот сеуште е замрзнат на сред април)...на север снег во јуни не е ништо чудно;
- секоја зграда со одредена големина има подземен бункер. За саат време може цела популација да биде под земја. Ова е закон, исто како следната точка;
- секоја компанија има обврска да има залихи на неопходни продукти од 6 до 12 месеци. Сите поголеми компании соработуваат со државата (обврзани се) и имаат кризни состаноци и во време на мир, да бидат подготвени за кризи.

Единствена опасност за Финска од Русија би бил нуклеарен напад. Никој, ама буквално никој, не се плаши од конвенционална војна на финска територија. До пред војнава во Украина Финците си беа неутрални и НАТО не беше ниту тема на разговор. Никогаш НАТО немаше позитивен рејтинг ниту сакаа да влезат. Сега изгледа гледаат што може да се случи ако си руски сосед а не си во НАТО и сменија правец. Нема љутиш, play stupid games win stupid prizes. Честито 1300км НАТО граница.
Иако се е отприлика точно што е пишано, морам да забележам дека од старт е грешна премисата, т.е. дека Русија копнено би војувала со Финска. Нема потреба за тоа, јер нема руско население да го спасува од геноцид и нацизам, нема воена моќ (офанзивна што би била закана за Русија). Евентуален конфликт би бил со ракети. А доколку во одговор на тоа нато тргне према Русија, тогаш 2 работи се битни. Русија никој не ја освоил ниту ќе ја освои, учете историја. Второ, никој не ја освоил и тоа кога немала нуклеарки, па замисли сега со нуклеарки. Плус, Путин отворено призна дека нато е помоќен во конвенционална војна, поради што, при евентуален конфликт одговорот на Русија ќе биде нуклеарен армагедон.

Далечината на Финска од силосите со стратешкото вооружување на Русија е голема и не претставува закана како што ќе беше случај со Украина.

И тоа во случај да се префрли најсофистицирано оружје во Финска, што само по себе не е така едноставно и брзо. На крајот на краиштата, тие оружја се крупни инфраструктурни објекти, кои и во самиот случај дури и да дојде до тоа да бидат прифатени од Финска на нејзина територија, веднаш ќе бидат уништени од Русија, дали при изградба или при завршување неважно.

Така да, евентуалното влегување на Финска во нато не претставува егзистенцијална закана за Русија (како Украина). Да, подобро ќе беше да остане неутрална, ама и при влез једино што ќе треба да направи Русија е само дополнително распределување сили на тој северозападен фронт. Барем за тоа сите свесни дека е најмал проблем за нив.

Финска пак, го добива џек- потот и привилегијата неколку нуклеарни боеви глави да бидат фиксирани со координати на нејзина територија.

Шведска е де факто у нато, не мења ништо.

Бонус прашања: Што е разликата за Русија доколку и без све ова во Украина, нато се одлучеше да ја упика Финска (и Шведска ајде колку за атер на муабет) во нато, како Мк? Од каде може да биде некој сигурен дека русите немале разузнавачки информации баш за таков след на настаните по планираното бутање на Украина во нато? Дали ќе беше Русија во подобра ситуација и Украина да е во нато у тој случај плус Финска или сега е многу подобро позиционирана?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom